Науке и научне дисциплине > Хералдика

Државна знамења Републике Србије

(1/19) > >>

mladjo:
Државна знамења Републике Србије, по хералдичким принципима српске хералдичке школе.
Аутор: проф. Љубодраг Грујић



проф. Љубодраг Грујић


Мали Грб:



Велики Грб:



Државна застава:



Народна застава:



Стандарта Предсједника Републике:



Стандарта Предсједника Народне Скупштине:



Химна:
Боже правде, ти што спасе
од пропасти досад нас,
чуј и одсад наше гласе
и од сад нам буди спас.

Моћном руком води, брани
будућности српске брод,
Боже спаси, Боже храни,
српске земље, српски род!

Сложи српску браћу драгу
на свак дичан славан рад,
слога биће пораз врагу
а најјачи српству град.

Нек на српској блиста грани
братске слоге златан плод,
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Нек на српско ведро чело
твог не падне гнева гром
Благослови Србу село
поље, њиву, град и дом!

Кад наступе борбе дани
к' победи му води ход
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Из мрачнога сину гроба
српске славе нови сјај
настало је ново доба
Нову срећу, Боже дај!

Отаџбину српску брани
пет вековне борбе плод
Боже спаси, Боже брани
моли ти се српски род!

Sergio:
Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:

Бакс:

--- Цитат: Sergio  Новембар 13, 2016, 11:36:27 пре подне ---Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:


--- Крај цитата ---

Грујићева верзија је много боља, а поготово кад грб стоји на застави - код старије верзије било је много детаља (попут перја на орлу) који нису могли доћи до изражаја; код нове с тим нема проблема. Такође, и саме главе орла су ми много боље код Грујићеве верзије. Све у свему, свиђа ми се Грујићев стил; кад бих ја био професионални хералдичар (за сад сам само аматер  :) ), радио бих све исто као Грујић.

Amicus:

--- Цитат: Sergio  Новембар 13, 2016, 11:36:27 пре подне ---Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:

--- Крај цитата ---

Sergio, много питаш. ;D

Оба емблазона имају своје добре и лоше стране. Нови емблазон ценим да је бољи јер је јаснији у сваком погледу. А и хералдички је мало доведен у ред, за разлику од емблазона коришћеног од 2006-2010.

Грујић је добар хералдички уметник, али због грба Србије су га изуједали опасно, мада углавном из незнања и природног нам контрашења. ::)

Sergio:

--- Цитат: Amicus  Новембар 13, 2016, 01:59:26 поподне ---Грујић је добар хералдички уметник, али због грба Србије су га изуједали опасно, мада углавном из незнања и природног нам контрашења. ::)

--- Крај цитата ---

Имао сам прилику да разменим пар реченица са њим преко е-mail-а и његове facebook странице. Види се да је паметан и образован човек. Држи хералдику у малом прсту и зна све из ове области.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију