Пошто је пре пар откривана ова грана, желим да за њу на форуму отворим посебну тему, иако тренутно немамо пуно припадника исте, а имамо и тему Катуњана и Риђана која је тренутно још увек тесно повезана с овом. Самим тим и не треба очекивати активност.
На основу последњих сазнања везано за групу А18833 на СДНКП, постаје јасно да Катуњани и Риђани такође деле њену подграну А18844. То значи да су одвојени од припадника рода „Мишића" из Шетоња, који су (скоро без сумње) сви Е-А9739+.
Другим речима, до скоро смо претпостављали да Шетоњци као Е-А18833+ потичу из неког братства рода Катуњана и Риђана. Међутим, најсвежији подаци указују на то да су се ове две гране поделиле на нивоу СНПа- Y172393 који је према рачуници YFull око сто година старији од А18844 и А9739, тј око сто година старији од заједничког претка Катуњана и Риђана (као и претка Шетоњаца СРБ и Радевца БУГ). Самим тим, закључак је да Е-А9739+ не припадају "per se" роду Катуњана и Риђана.
Можда, изразити се сликовито ради што боље оријентације, постоји вероватноћа да Шетоњци/Радевци и Катуњани/Риђани имају заједничког чукун- или наврндеду.
Како би дошли до још бољих сазнања ове временске разлике (као и временских разлика у оквиру самих Е-А18844), било би од велике помоћи да и Божовић са Цетиња, пореклом од Милића, надогради свој тест на BigY. То би такође потенцијално дало могућност да Бјелице профилишу своју подграну испод Е-А18844. С обзиром да је Пејановић тестиран, а Божовић већ има Y111, па може се искористити неки од долазећих попуста на FTDNA.
---
За сада имамо врло мало тестираних Е-9739+, па су и нека дубља сазнања везано за ову грану недоступна.
У Шетоњу, то је род Мишића који тренутно има око 12-13 кућа постојећих мушких линија, које сам успео да потврдим, као и пет братства из села Радевци у централној Бугарској и још један изоловани појединац из Видина.
У редовном сам контакту са једним од администратора бугарског Пројекта
„Central Balkan Mountains“, који и сам има лично интересовање за ову грану. У сарадњи с њим и планирамо да тестирамо BigY једном појединцу с њихове стране (можда то буде баш овај изоловани из Видина због географске близине са Шетоњем), као и једном појединцу А9739+ са нашег Пројекта из Шетоња. То се неће десити преко ноћи, али ће свакако расветлити више података о овој страни гране Е-А18833.
Такође треба проверити тестиране Е-А18833+ у табели СДНКП који су пореклом из Баната и Шумадије на Е-А9739. Наравно, уколико немају предање о ЦГ-пореклу.
--------
Оно што је такође занимљиво је направити неку привремену конструкцију највероватније трасе миграција Y172393.
Где је дошло до ове поделе и какав је српско-бугарски однос унутар ове гране.
Сумирам коментаре „zor-а“ на ову тему. Неке друге верзије на форуму нисам нашао:
---------
Већ сада је очито да се преци већине црногорских E-V13 нису налазили прије 800 г. на простору данашње ЦГ (а данашња бројност је једноставно посљедица Founder Effect-а у посљедњих 5-6 вијекова код 4 бројна кластера који чине апсолутну већину црногорских E-V13, према узорку од 404 из ЦГ: 61.5 %). Кучи, Бјелопавлићи (источније), Васојевићи (западније)
Оно што мене највише занима јесте да ли постоји кластер са нешто нижим TMRCA и који је A9739- а у исто вријеме раширен, мислим да да али потребно је још резултата из те групе.
Могуће да је добар индикатор за даљу матицу гране E-A18833 у ствари E-Y172393/A9739, уколико се покаже да је тај кластер много мање бројан, јер ти и Ноев нисте тако блиски.
--------
Место хаплотипа Е-9739+ у стаблу Е-А18833 које такође укључује Катуњане и Риђане, изгледа овако:

---
За све који желе себи да тестирају овај SNP, то могу да ураде преко компаније YSEQ:
http://www.yseq.net/advanced_search_result.php?keywords=A9739&search_in_description=1&x=6&y=9