Аутор Тема: Регионални називи Срба и њихова бројност  (Прочитано 2923 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Регионални називи Срба и њихова бројност
« послато: Децембар 23, 2017, 12:22:06 поподне »
Занима ме колико регионалних назива постоји унунтар Срба као народа.

Ја знам за следеће

1. Шумадинац
2. Мачванин
3. Топличанин
4. Косовац
5. Колашинац
6. Сирнићанин
7. Црногорац
8. Бокељ
9. Херцеговац
10. Босанац
11. Крајишник
12. Личанин
13. Банијац
14. Кордунаш
13. Бачванин
14. Банаћанин
15. Сремац


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #1 послато: Децембар 23, 2017, 02:22:22 поподне »
Stvar je što su često identično regionalno ime koristilo i za Srbe i za Hrvate (ako govorimo o Hrvatskoj). Npr Dalmatinci mogu biti i jedni i drugi, a na Baniji imaš i Banijce i Banijaše i Banovce, s tim da su prva dva uglavnom koristili Srbi, a treći uglavnom Hrvati. Što se tiče podrugljivih naziva Srbe na Baniji su Hrvati uglavnom nazivali Vlaji i Krdžani a Srbi za Hrvate koristili Šokci i Muži (zavisno da li su štokavci ili kajkavci).
Srba je manje više bilo u svim regijama u Hrvatskoj od starine pa su se shodno tome koristili i regionalni nazivi za koje se ne može reći da opisuju samo srpski narod, npr Dalmatinci, Slavonci ( mada kad se danas kaže Zapadni Slavonci i Istočni Slavonci tu se uglavnom radi o Srbima). Postoje i Srbi u Gorskom Kotaru, mada oni sami sebe dele na Drežničane, Gomirce i Jasenčane i Moravce (iz Srpskih Moravica). Postoje i Kalničko Bilogorski Srbi kao neka najsevernija grana Srba na ovom području, kao i Baranjci na drugom kraju reke Drave.
Postoje i sitnije regionalne odrednice kao npr Glinjani i Petrinjci (pozdrav Petru :)) koje su uglavnom na lokalnom nivou i služe više nadmudrivanju nego što čine pravu razliku
Ne znam da li je ovo bilo od kakve pomoći :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #2 послато: Децембар 23, 2017, 02:35:41 поподне »
Сви моји преци су се регионално осећали као Далматинци, а не као Крајишници.








Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #3 послато: Децембар 23, 2017, 02:41:18 поподне »
Ova poruka je malo van teme ali prepostavljam da će ju Rugavac videti.

Nedavno mi je na nalog na Academia.edu "legao" rad Ardiana Muhaja:"Slavery among the Albanians during the middle ages" gde je samo naslov na engleskom a rad na albanskom. Nešto sam pročitao koliko mi je bilo zanimljivo i koliko sam se mogao snaći. Rad je objavljen u Istorijskim sveskama Albanološkog instituta u Tirani (ako nisam nešto pogrešno razumeo) početkom ove godine. U istoj svesci je objavljen i sledeći rad:" Edmond MALAJ: Dukagjinët gjatë Mesjetës. Shtrirja gjeografike e trojeve dhe disa karakteristika" o oblasti Dukađina u srednjem veku. Na žalost nisam uspeo naći celu svesku (ne znam da li tu može i Pavo nešto pomoći) a mislim da bi bio zanimljiv istraživačima koji se bave tim krajem

https://www.academia.edu/35492624/Slavery_among_the_Albanians_during_the_Middle_Ages

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #4 послато: Децембар 23, 2017, 05:36:59 поподне »
Далматинце си изоставио, вероватно зато што прво помислиш на приморје, а читав север Далмације је био српски.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #5 послато: Децембар 27, 2017, 04:04:44 поподне »
Значи 16. Далматинац

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #6 послато: Децембар 27, 2017, 04:15:38 поподне »
Међи далматинским Србима су се издвајали Буковчанци (становници Буковице која је имала српску већину) https://sr.wikipedia.org/wiki/Буковица_(област) , затим Котарани (из Равних Котара) https://sr.wikipedia.org/wiki/Равни_Котари и Косовљани (из Далматинског Косова) https://sr.wikipedia.org/wiki/Косово_поље_(Далмација) 
Остали нису имали микрорегионалне називе.

За неког из Србије или из Босне Србин из Кистања је регионално само Далматинац, али за Србина из Врлике или Книна онај из Кистања је Буковчанац (да је уједно и Далматинац то се подразумева).
« Последња измена: Децембар 27, 2017, 04:19:13 поподне Свевлад »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #7 послато: Децембар 27, 2017, 04:18:06 поподне »
Међи далматинским Србима су се издвајали Буковчанци (становници Буковице која је имала српску већину) https://sr.wikipedia.org/wiki/Буковица_област , затим Котарани (из Равних Котара) https://sr.wikipedia.org/wiki/Равни_Котари и Косовљани (из Далматинског Косова) https://sr.wikipedia.org/wiki/Косово_поље_(Далмација) 
Остали нису имали микрорегионалне називе.

За неког из Србије или из Босне Србин из Кистања је биорегионално само Далматинац, али за Србина из Врлике или Книна онај из Кистања је Буковчанац (да је је уједно и Далматинац то се подразумева).

Разумем то је као што се Војвођани деле на уже на Сремце, Банаћане и Бачване.


Мене занима јел има још нека подела у Бих сем Босанци, Херцеговци и Крајишници?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #8 послато: Децембар 27, 2017, 04:23:34 поподне »
Разумем то је као што се Војвођани деле на уже на Сремце, Банаћане и Бачване.


Мене занима јел има још нека подела у Бих сем Босанци, Херцеговци и Крајишници?

Од микрорегионалних подела у БиХ ја знам за Семберце (из Семберије) и Посавце (из Посавине).

Микрорегионалних подела у БиХ има сасвим сигурно још, али то боље знају форумаши који су из БиХ.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #9 послато: Децембар 27, 2017, 04:38:55 поподне »
Разумем то је као што се Војвођани деле на уже на Сремце, Банаћане и Бачване.


Мене занима јел има још нека подела у Бих сем Босанци, Херцеговци и Крајишници?
Има у Херцеговини подјела на Хумљаке и Горњаше. Онда Микро подјеле постоје такође. Рецимо Котар Љубиње имао је двије географске цјелине, Попово и Љубиње. Поповци зову Љубињце Брђанима а Љубињци Поповце, Сијеркоњама.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #10 послато: Децембар 27, 2017, 04:41:46 поподне »
Има у Херцеговини подјела на Хумљаке и Горњаше. Онда Микро подјеле постоје такође. Рецимо Котар Љубиње имао је двије географске цјелине, Попово и Љубиње. Поповци зову Љубињце Брђанима а Љубињци Поповце, Сијеркоњама.

Јел се то односи само на Србе или и на целу Херцеговину (Хумљаци и Горњаши)

Ван мреже Raven

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #11 послато: Децембар 27, 2017, 04:44:03 поподне »
Ima u Vojvodini i naziv Lale

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #12 послато: Децембар 27, 2017, 04:58:46 поподне »
Од микрорегионалних подела у БиХ ја знам за Семберце (из Семберије) и Посавце (из Посавине).

Микрорегионалних подела у БиХ има сасвим сигурно још, али то боље знају форумаши који су из БиХ.

Бирчани из Бирча, Гласинчани са Гласинца, Змијанци са Змијања...има и она микрорегија око Шипова, Јањ (по реци Јањ), они би ваљда требали да буду - Јањани.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #13 послато: Децембар 27, 2017, 05:51:40 поподне »
Бирчани из Бирча, Гласинчани са Гласинца, Змијанци са Змијања...има и она микрорегија око Шипова, Јањ (по реци Јањ), они би ваљда требали да буду - Јањани.

На Кордуну је постојало презиме Јањанин, можда је настало зато што су у некој прошлости дошли на Кордун из микрорегије Јањ код Шипова.

Не мора уопште бити повезано, али ми је пало на памет кад си споменуо Јањ.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #14 послато: Децембар 27, 2017, 05:54:59 поподне »
Бирчани из Бирча, Гласинчани са Гласинца, Змијанци са Змијања...има и она микрорегија око Шипова, Јањ (по реци Јањ), они би ваљда требали да буду - Јањани.
У Шипову поред Јањана постоји и термин за становнике Пљеве и околних села, као и за све који нису Јањани, нисам тачно сигуран али мислим да се за њих користи термин Жупљани или нешто слично.

И дан данас у Шипову постоје те поделе, знам и за примере неких породица где се гледало да се ћерка не уда за Јањана и обрнуто.  ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Регионални називи Срба и њихова бројност
« Одговор #15 послато: Децембар 27, 2017, 05:59:24 поподне »
 Romanijci i Drinjaci.