Аутор Тема: Расни типови код Албанаца  (Прочитано 29848 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #100 послато: Март 31, 2017, 12:34:15 пре подне »
Албанци би у највећем дијелу случајева могли "проћи" у околини, оно на шта скрећем пажњу је тај типични изглед који се повезује са Шиптарима.
Не мислим искључиво на "плавушане", већ уопштено на људе са таквим цртама лица. Свакако да је кордед у Албанији утопљен (нигдје у Европи не формира релативно чисту популацију, па ни ту), али се један његов дио очувао, у већој мјери кроз утицај у неким тамошњим динарцима, и у мањој мјери као издвојен, непомијешан тип.
Сумњам да су Словени и Германи могли донијети овај тип, јер је он већ нађен међу старим Илирима, док је код Словена и Германа, кад је нордид у питању, више заступљен тај "халштат" тип (настао мијешањем кордеда са "дунавским" типом).

У сваком случају, не тврдим да је ово засигурно објашњење њихових специфичности, но мени свакако дјелује да је за њих дијелом заслужан тај архаични индоевропски тип.

Не знам да ли би се после оволико времена, међу тим "утопљеним" Нордидима на Балкану, могла направити разлика на Кордед и Халштат. Мислим да би и онај момак што га је Атлантид окачио, ако изузмемо ту "албанску" црту ;), могао проћи као Пољак.

"An Albanian Nordic from the Gheg tribe of Luma. Nordics, rare in Albania, are most frequently found in the tribe of Luma, on the northeastern Albanian border, where there are traditions of the settlement of Volkerwanderung Germans, and where early Slavic influence is strong." (Кун)




Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #101 послато: Март 31, 2017, 12:36:53 пре подне »
Свакако, али то је због тога што међу Гегама има и врло високих али и врло ниских људи, а не због тога што нису ''најчистији'' Динарци.
Једна од главих карактеристика динарског расног типа је изразита висина.  Кажеш да Гега има и врло високих и врло ниских (слажем се са тим), а то значи да нису чистији Динарци од Црногораца, Херцеговаца и Далматинаца, пошто су они виши од Гега.  Поготово мислим на Херцеговце, сретао сам пуно Херцеговаца (све 3 вере), већина Херцеговаца су виши од неке просечне висине овог поднебља, има их доста и који су екстремно високи или евентуално просечне висине, а врло или релативно ниског Херцеговца мислим да никад нисам срео.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #102 послато: Март 31, 2017, 12:39:38 пре подне »
Једна од главих карактеристика динарског расног типа је изразита висина.  Кажеш да Гега има и врло високих и врло ниских (слажем се са тим), а то значи да нису чистији Динарци од Црногораца, Херцеговаца и Далматинаца, пошто су они виши од Гега.  Поготово мислим на Херцеговце, сретао сам пуно Херцеговаца (све 3 вере), већина Херцеговаца су виши од неке просечне висине овог поднебља, има их доста и који су екстремно високи или евентуално просечне висине, а врло или релативно ниског Херцеговца мислим да никад нисам срео.

Динарца не чини само висина. То је једна од карактеристика. Могао си да прочиташ да тај кромањонски елемент знанто утиче на висину наших Динараца у Црној Гори и Херцеговини. И без тога динарски тип спада међу највише расне типове.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #103 послато: Март 31, 2017, 12:40:24 пре подне »
Једна од главих карактеристика динарског расног типа је изразита висина.  Кажеш да Гега има и врло високих и врло ниских (слажем се са тим), а то значи да нису чистији Динарци од Црногораца, Херцеговаца и Далматинаца, пошто су они виши од Гега. Поготово мислим на Херцеговце, сретао сам пуно Херцеговаца (све 3 вере), већина Херцеговаца су виши од неке просечне висине овог поднебља, има их доста и који су екстремно високи или евентуално просечне висине, а врло или релативно ниског Херцеговца мислим да никад нисам срео.
Напротив, код Херцеговаца, Црногораца и Далматинаца је присутна и јака кромањонска компонента, робусни алпиди, атлантиди... што су такође фенотипи који се одликују приличном висином у Динарским крајевима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #104 послато: Март 31, 2017, 12:49:19 пре подне »
Молим те Небојша, не могу да одолим, прокоментариши мој "расни тип". Слика је направљена 1986. године за пасош СФРЈ. Поставићу је нe зато што сам тaда био млад, него што се види изразито таласта коса. Мојa хаплогрупа се зна Z16983. Након "продора зализака" шишам се накратко те се не види коврџавост.

Извини Александре, тек сад видех поруку. Не би да се ово претвори у антропо форум. :) Види се динарска црта, тај други елемент, који мало ублажује динарску физиономију, је вероватно Алпид.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #105 послато: Март 31, 2017, 12:56:27 пре подне »
Динарца не чини само висина. То је једна од карактеристика. Могао си да прочиташ да тај кромањонски елемент знанто утиче на висину наших Динараца у Црној Гори и Херцеговини. И без тога динарски тип спада међу највише расне типове.
Знам да се и кромањонски одликује високим растом.  Међутим у Босни има доста кромањонског уплива у физиономијама људи, па опет људи нису тако високи као Херцеговци.  Из мог искуства Босанци су негде средње висине.  Могуће да на висину утиче и поднебље тј. гоеграфија, клима, начин живота и исхране. 
Неки повезују висину са I хаплогрупом и сматрају да што је виша концентрација I хаплогрупе у некој регији или земљи да су људи вишег раста.  Донекле има смисла, Херцеговци, Далматинци, Скандинавци, Холанђани и северни Немци су високи и имају висок проценат I хаплогрупе ( I2a, I1, I2b).  Међутим у Полесју, Румунији и Молдавији је такође висока концентрација I хаплогрупе односно I2a Din, па људи тамо нису познати по некој великој висини.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #106 послато: Март 31, 2017, 01:07:21 пре подне »
На фотографију су ратни заробљеници из рата 1912. Нису ту само Албанци, има и локалних муслимана и Анадолаца. Заробљени су свакако на простору Старе Србије.

Ima ih raznih, samo najvise Albanaca.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #107 послато: Март 31, 2017, 08:56:21 пре подне »
Извини Александре, тек сад видех поруку. Не би да се ово претвори у антропо форум. :) Види се динарска црта, тај други елемент, који мало ублажује динарску физиономију, је вероватно Алпид.

Е па хвала Небојша, мада се погрешно изразих биће да је то антрополошки тип :)

Е сад, када будеш имао времена, шта би то било "динарска црта" а шта "алпидска"? Тјеме се не види, али од свих Стефановића једино је најстарији стриц имао планокципитално тјеме; код свих мање-више је заобљено. Све нас одликују танке усне (знам гдје си нашао тај податак) и изражена црта на потезу од отприлике средине носа до до крајева усни! Ја то у шали зовем "њушка" :)

То ме занима, али тиме би завршио са питањима, јер у теми није битан појединац!


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #108 послато: Август 25, 2017, 10:13:54 поподне »
Као створено за антрополошку анализу... ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #109 послато: Август 25, 2017, 10:39:10 поподне »
Аутосомални тестови показују да су код Албанаца и Грка европска и блискоисточна генетика скоро изједначене. Ту још спадају и јужни Италијани. Код балканских Словена (додуше, ја сам на Еупедији само Хрвате нашао) тај блискоисточни уплив иде испод 30%. Наравно, блискоисточна генетика код Албанаца и Грка нема везе са инвазијом Османлија, него са праисторијским миграцијама.
Штовише, оно што Грке разликује од Турака јесте управо скоро изједначен однос европске и блискоисточне генетике. Код Турака ова друга доминира отприлике у омјеру 3:1.

Ван мреже LLL

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #110 послато: Септембар 09, 2017, 11:15:27 поподне »
Босанци су прилични високи ако гледамо европски просек. Тако да сигурно нису просечне висине.
Као ни Србијанци, мада источна Херцеговина и север ЦГ вероватно јесу епицентар горорстаса на овим просторима.
« Последња измена: Септембар 09, 2017, 11:17:48 поподне LLL »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #111 послато: Октобар 07, 2017, 01:53:40 пре подне »
Као створено за антрополошку анализу... ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dfl0sJyWt7A</a>

Замѣтио бих нѣке сличности међу одређеним Арбанасима и Бошњацима. Такође је ми је упадљива одсутност у Арбанаса једне особине која је присутна међу западнобалканским живљем, поготово у Крајишника; примѣтно је, да облик очију у Арбанаса подсѣћа на бадеме и вуче на очи срѣдоземних народа са гладким прѣлазом обрва к челу



 док у многих Срба, Румуна и рекао бих одређених Словака и Украјинаца, очи су много уже а обрве и чело много кромањонскѣји и уобће црте лица острѣје



Русини



Русини Гуцули







Румуни




Увиђа ли јоште кто осѣм мене ову, условно речено, правилност, која да наслутити, какоје у грубим цртама могао изгледати карпато-словѣнски фенотип за разлику од палеобалканскога или срѣдоземноморскога фенотипа?


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #112 послато: Октобар 07, 2017, 02:03:55 пре подне »
Лемке, Бојке и Хуцули из украјинских Карпата су претежно Динаро-Кромањонци, и много су сличнији по физиономији јужним него источним Словенима.

https://youtu.be/8GlovLk3Ckc

Ово подсети на динарско Ојкање  https://youtu.be/Cu_vleOPvwE?t=37s

Лемке, Бојке и Хуцули имају још више кромањонског уплива него јужни Словени из динарског појаса, мада и ови други имају доста, поготово у Босни и Херцеговини.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #113 послато: Октобар 07, 2017, 10:26:26 пре подне »
Лемке, Бојке и Хуцули из украјинских Карпата су претежно Динаро-Кромањонци, и много су сличнији по физиономији јужним него источним Словенима.

https://youtu.be/8GlovLk3Ckc

Ово подсети на динарско Ојкање  https://youtu.be/Cu_vleOPvwE?t=37s

Лемке, Бојке и Хуцули имају још више кромањонског уплива него јужни Словени из динарског појаса, мада и ови други имају доста, поготово у Босни и Херцеговини.

Ове дувачке рогове од 2 метра (рикала) користе и Власи из источне Србије у својој традиционалној музици:

<a href="https://www.youtube.com/v/7Wz1M2GEk10" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7Wz1M2GEk10</a>



http://srbijuvolimo.rs/moja-srbija/tradicija/item/5334-rikalo,-najstariji-duva%C4%8Dki-instrument.html
« Последња измена: Октобар 07, 2017, 10:32:25 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #114 послато: Октобар 08, 2017, 03:59:58 пре подне »
Ове дувачке рогове од 2 метра (рикала) користе и Власи из источне Србије у својој традиционалној музици:

F. Westberg, Ibrahim ibn-Jakubs Reisebericht, в Mémoires etc.
Цитат
Slawen haben verschiedene Arten von Saiten- und Blasinstrumenten; sie haben ein Blasinstrument, dessen Länge mehr als zwei Ellen beträgt und ein Saiteninstrument, das mit acht Saiten bespannt und dessen Innenseite flach und nicht gekrümmt ist.

Словени имају разне врсте жичаних и дувачких инструмената; имају неки дувачки инструмент, чија дужина износи више од два метра и неке гусле напете с осам жица чија је унутарња страна равна, а не обла.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Белобог

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #115 послато: Март 08, 2022, 12:27:23 пре подне »
Е ако Кун греши и ако си се ти уверио, онда ок. Моја грешка.
О овоме да је Кун грешио као и Небојша не бих коментарисао, ипак си ти дипломирани антрополог.  :)
Је ли Кун папа па је непогрешив, или шта? Комедија. Не могу да сварим зашто на свим форумима који се иоле баве овом темом сви редом дижу тог човјека у небеса иако је исти, када су многе ствари у питању, лупао као Максим по дивизији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #116 послато: Март 08, 2022, 08:32:16 пре подне »
Је ли Кун папа па је непогрешив, или шта? Комедија. Не могу да сварим зашто на свим форумима који се иоле баве овом темом сви редом дижу тог човјека у небеса иако је исти, када су многе ствари у питању, лупао као Максим по дивизији.

Заправо, како године пролазе постаје јасно колико је Кун био испред времена када су антрополошки закључци у питању. И не само то, он се често освртао и на историјске прилике у оквиру неког народа, што је такође важно за ову тематику.

Ако се не варам, за Босну и Далмацију је написао да тамо живе Срби муслимани и Срби католици, што у то време нико од наших аутора није знао, или није смео да напише.

Да ли је било и грешака, сигурно да јесте. Просто је то немогуће избећи, треба обрадити велики простор, инструменти нису били модерни као данас и сл. Али, чињеница да је његов рад и после 100 година најреспектабилнији из те области, довољно говори о њему као научнику.



Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #117 послато: Мај 02, 2023, 12:08:26 пре подне »
Ако може само појашњење ко је господин Кун  :)
Пуно име и презиме, на страном језику (ако је странац) и најважнија дела која не би било лоше прочитати.
Хвала унапред !

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #118 послато: Мај 02, 2023, 01:53:55 пре подне »
Ако може само појашњење ко је господин Кун  :)
Пуно име и презиме, на страном језику (ако је странац) и најважнија дела која не би било лоше прочитати.
Хвала унапред !
Господин Кун је био антрополог који је 1930-их свратио и у наше крајеве. Међутим, та његова наука са расним типовима се прилично издувала од кад се појавила днк анализа. Чак се и овде на форуму дискутовало до пре неку годину о Нордицима, Норицима, Медитеранцима, Понтидима и блљблабла....Плус долихокефали, брахикефали... Скоро па оно што су нацисти радили пред рат.Али је то прошло одавно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Расни типови код Албанаца
« Одговор #119 послато: Мај 02, 2023, 07:17:43 пре подне »
Господин Кун је био антрополог који је 1930-их свратио и у наше крајеве. Међутим, та његова наука са расним типовима се прилично издувала од кад се појавила днк анализа. Чак се и овде на форуму дискутовало до пре неку годину о Нордицима, Норицима, Медитеранцима, Понтидима и блљблабла....Плус долихокефали, брахикефали... Скоро па оно што су нацисти радили пред рат.Али је то прошло одавно.

Кун је уствари толико ствари добро повезао, да се тек сада са појавом хаплогрупа то може јасно сагледати. Вероватно зато што је комбиновао историјске податке, са археолошким налазима (стари скелети) из разних периода. У његовом раду "The race of Europe" није фокус искључиво на савремене расне типове, већ и на историјске чињенице, померања народа, археолошке ископине, итд. Захваљујући оваквом раду, ми данас са великом сигурношћу можемо говорити о томе како су изгледали стари Илири, стари Трачани, стари Словени и др.

Чини ми се такође да је он био у најмање расистичком фазону од свих антрополога из тог и каснијег периода. Не примећује се та црта код њега. Мада се по аутоматизму, када неко говори о расним типовима, провлачи та класификација. Апропо последње реченице, и хаплогрупе се (као и ови расни типови некада) данас могу користити као оружје за доказивање супериорности и сл. Не видим да се то променило превише.