Аутор Тема: Радонићи J1-ZS9949  (Прочитано 25279 пута)

robert w.

  • Гост
Радонићи J1-ZS9949
« послато: Октобар 13, 2013, 09:28:22 пре подне »
Moja porodica potiče iz sela Jutrogošta, opština Kozarska Dubica, Republika Srpska. Slava je Sveti Nikola.
Sticajem okolnosti nemam mnogo informacija o nekom daljem poreklu. Deda se zvao Lazar (Lazo) rođen je krajem 19 veka, baka se zvala Anđa, devojački Radulović (na žalost ne znam iz kog sela). Matične knjige u Knežici, u koje su bile upisivane činjenice rođenja, venčanja i smrti su uništene tokom 2.svetskog rata, pa su nakon rata obnovljene i u njih su naknadno vršeni upisi. Pri tome je dolazilo i do grešaka i netačnih (približnih u najbolju ruku) upisa. Po nekoj predaji, Lazin otac se zvao Boško (po njemu je jedan stric dobio ime), a Boškov otac se zvao Vaso (Vasilije?), no za to nemam potvrdu u papirima, pa te podatke uzimam sa rezervom. Posle rata porodica je kolonizovana u Mali Bač gde deo porodice i danas živi, dok se deo razišao po Srbiji, Bosni, Hrvatskoj i Švajcarskoj (i svugde uspešno izvršio misiju širenja J1c).

Po još jednoj predaji, oni nisu starosedeoci u tom kraju, nego su kasnije doseljeni, "iz pravca Grmeča" (po rečima nekih ljudi iz Prijedora sa kojima sam razgovarao o toj temi), a po porodičnoj predaji potičemo iz Crne Gore (mada ne znam koliko je to deo stvarnog porodičnog pamćenja, a koliko obrada informacije da svi potičemo iz Crne Gore, i da tamo ima Radonića). U knjigama koje su se bavile naseljavanjem Kozare i Potkozarja nisam nailazio na pominjanje Radonića

Po Šematizmu Mitropolije Dabrobosanske iz 1882 (hvala Timaru na njoj) Radonići žive u više parohija Bosanske krajine. U protoprezviteratu banjalučkom u parohijama grada Banja Luke (Radonjć- Sveti Nikola), u parohiji Popovac (Radonjić- Časne Verige), u parohiji Javorani (Radonjić- Časne Verige), u parohiji Boškovići (koja je okupljala sela Boškovići, Čardačani, Miloševići i Petoševci žive Radonići koji slave Svetog Nikolu). U Jošavki Radonjići slave Đurđevdan, a u parohiji Bočac Časne Verige. Radonjići žive i u protoprezviteratu derventskom (parohija Sočanica), gradiškom (parohija Kukolje) i prnjavorskom (parohija Nožička gde slave Svetog Ignjatiju). U protoprezviteratu dubičkom, u parohiji Dvorište (koja obuhvata sela Dvorište, Murati, Gradina i Kriva Rijeka) žive Radonići i slave Svetog Nikolu. U protoprezviteratu prijedorskom, u parohiji Kozarac žive Radonići koji slave Srđevdan. Na žalost, za parohiju Marini, kojoj su pripadala sela Marini, Jutrogošta, Vragolovo, Brezičani, Grabašnica, Ahmetovci i Dragotinja ne postoje podaci, jer ih paroh Stevan Bera nije dostavio  >:( (ovo naglašavam jer znam jednog Beru kojem ću ovo nabijati na nos do kraja života)
Ono što je zanimljivo jeste da u Šematizmu ne nalazim Radoniće na prostoru Bihaća, Bosanskog Petrovca, Ključa, a u Sanskom Mostu sam ih pronašao samo u jednoj parohiji. Zbog toga sam malo sumničav prema teoriji o dolasku iz tog pravca (iako rezultati testiranja takođe upućuju na taj pravac). Radonići se uglavnom nalaze u regionu koji gravitira Posavini i malo dublje u Bosnu. S druge strane Save u opštini Orahovac i selu Bučje (opština Pakrac) isto ima Radonića. Ne znam da li je bilo kakvih migracija preko reke i u kom su pravcu tekle.
U Hrvatskoj ima Radonića Hrvata u okolini Vrgorca, u Grudama kod Dubrovnika i na otocima Hvar i Korčula. (prema portalu www.imehrvatsko).
Prvi put se spominje oko 1300 kao prezime nekog trgovca sa Korčule. Zatim sam naišao na pominjanje nekog Radonića u Novom Pazaru 1522 god. Oko 1550 i neke spominje se izvesni Radonić kao komandir mletačkih snaga na području Šibenika. Tu se nalazi i toponim Radonić (selo) iako u njemu danas nema ni jednog Radonića. Radonjći se spominju i kao jedna porodica u okviru bratstva Ljubibratića. Posle 1600 pominju se Radonići u Njegušima. Kasnije se javljaju i u drugim crnogorskim plemenima. Negde sam pročitao da su najpoznatiji njeguški, a najbrojniji kučki.
Osim njeguških Radonića, poznata je i porodica Radonić iz Mola odakle potiču istoričar Jovan Radonić, književnik i slikar Novak Radonić i episkop Ilirion Radonić. u Vojvodini, u više mesta ima prezimenika Radonić, različitih linija porekla.
Verovatno ne postoji jedinstvena linija Radonića, nego je prezime nastajalo od imena rodonačelnika porodice, što je u nekim slučajevima ostalo do današnjih dana. Tako da verovatno ne postoji ni jedinstvena genetička linija za sve Radoniće. Na Srpskom DNK projektu već postoji jedan Radonić koji je I2a1b i sad ja J1c.
Toliko za sad.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #1 послато: Октобар 13, 2013, 10:52:04 пре подне »
Поздрав. :)

У шематизму Горњо - Карловачке епархије из 1883. године пописани су Радоњићи са крсном славом Никољдан.
По свој прилици ради се о Радонићима/Радоњићима из села Тук код Примишља (општина Слуњ, Кордун). Према попису СР Хрватске из 1948. године у Туку су биле двије куће Радоњића са 9 душа.
Године 1924. помиње се извјесни Илија Радонић из Тука, који је ишао на ковачки занат у Вршац.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #2 послато: Октобар 13, 2013, 11:30:08 пре подне »
Радонић/Радоњић је доста често презиме, настало по опет у прошлости честом мушком имену Радоња, па је теже ући у траг.

На Грмечу Радоњићи постоје у Малом Радићу, са славом св. Стефан Дечански (Мратиндан) и каже се да су се доселили из села Круге у околини Лапца у Лици.

Ако се у шематизму у Горњој Крајини помињу Радоњићи са славом Никољдан, могуће је да су ови из Радића само промијенили славу.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #3 послато: Октобар 13, 2013, 11:37:50 пре подне »
Радонић/Радоњић је доста често презиме, настало по опет у прошлости честом мушком имену Радоња, па је теже ући у траг.

На Грмечу Радоњићи постоје у Малом Радићу, са славом св. Стефан Дечански (Мратиндан) и каже се да су се доселили из села Круге у околини Лапца у Лици.

Ако се у шематизму у Горњој Крајини помињу Радоњићи са славом Никољдан, могуће је да су ови из Радића само промијенили славу.
Једини православни Радонићи/Радоњићи у Горњој Крајини су ови из Тука (Примишље, општина Слуњ, Кордун). На списковима Привредникових питомаца и на списку жртава Другог рата, овај род је пописан као Радонић. Поклапа се слава са дубичким Радонићима/Радоњићима.

Код Карановића има доста крупних и ситних гријешака у вези појединих родова, тако да сваку информацију из његовог дјела треба провјерити. Колико сам упознат, Мратиндан се у Горњој Крајини везује углавном за простор око Корјенице.

У самом селу Круге постоје родови Делића и Ковачевића. Делићи и Ковачевићи су пописани са више крсних слава у шематизму, али и са Мратинданом, тако да Радићки Радоњићи могу бити њихов огранак.
« Последња измена: Октобар 13, 2013, 04:37:07 поподне Демић Петар »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #4 послато: Октобар 13, 2013, 04:06:11 поподне »
Hvala svima na pomoći  :)

Za Radoniće/Radonjiće sa Korduna nisam znao. Hvala na informaciji.
Zaboravio sam da u prvom postu navedem Radoniće iz Orlića kod Knina kojima je slava Nikoljdan. Oni su prvi prvi pravoslavni Radonići, pored Crnogoraca, za koje sam saznao, i zbog slave i njihove predaje da potiču iz Crne Gore (i oni imaju isto predanje) dugo sam smatrao da oni predstavljaju međuetapu u seobi moje porodice od CG do Kozare. Kasnije sam, sa većim brojem informacija do kojih sam dolazio, postao rezervisaniji prema toj ideji, iako je ne isključujem. Siguran sam da će sa većim brojem testiranih biti jasnija slika seoba.

Ne znam da li je ovo pravo mesto, ali hteo bih da pokažem koliko je ovaj forum i ljudi koji se okupljaju oko njega dragocen. Kad sam testiran, prema rezultatima prediktora uvršten sam u grupu E1b1b.
Ono što me iznenadilo bilo je moje odudaranje od rezultata svih ostalih pripadnika te grupe. Sa najbližim sam imao 12 poklapanja ali su u markerima koji se nisu poklapali nekad bile i veoma velike razlike. Kad sam preneo moje rezultate administratorima foruma, javio se Mlađo (pozdrav Mlađi  :)) a malo posle i gospodin Jerković (pozdrav i gospodinu Jerkoviću  :)) koji su se ozbiljnije zabavili mojim rezultatima i pronašli lice sa kojim sam imao mnogo veće podudaranje nego s bilo kojim E1b1b. U pitanju je gospodin March koji se testirao preko FT DNA. Razlika između njega i mene je u samo jednom markeru (385a- kod njega 14, kod mene 13)
http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=QDYXJ&viewuid=F9HB7&p=0
Doduše, dok je on potvrđen J1, ja sam još uvek nepotvrđen. Planiram da u skorije vreme uradim testiranje preko FT DNA da potvrdim ono što je zasad (mada gotovo sigurno) još uvek nagađanje. No, u svakom slučaju hteo sam da na sopstvenom primeru pokažem koliko je važno imati ljubazne ljude koji žele da pomognu, i još jedanput hvala Mlađi i Siniši.
P.S.- zahvaljujem i svima koji su se bavili temom genetike i na poreklu.rs i na Krstarici, Koru, Kyriosu itd. Njihov pristup temi motivisao me da pristupim testiranju, što zbog sebe, što zbog neke želje da dam svoj doprinos istraživanju srpske nacije.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #5 послато: Октобар 14, 2013, 11:34:51 пре подне »
Za Radoniće/Radonjiće sa Korduna nisam znao. Hvala na informaciji.
Zaboravio sam da u prvom postu navedem Radoniće iz Orlića kod Knina kojima je slava Nikoljdan. Oni su prvi prvi pravoslavni Radonići, pored Crnogoraca, za koje sam saznao, i zbog slave i njihove predaje da potiču iz Crne Gore (i oni imaju isto predanje) dugo sam smatrao da oni predstavljaju međuetapu u seobi moje porodice od CG do Kozare. Kasnije sam, sa većim brojem informacija do kojih sam dolazio, postao rezervisaniji prema toj ideji, iako je ne isključujem. Siguran sam da će sa većim brojem testiranih biti jasnija slika seoba.
Нема на чему, ту смо да се помажемо. :)

Радонића има у Далмацији. Било их је 4 куће око 1920. године:
1) Двије куће у Орлићу. Сматра се да су поријеклом из Босне, славе Ђурђевдан. Помињу се у матицама још 1822. године.
2) Једна кућа у Турић - Марковцу. Поријеклом су из Босне, славе Ђурђевдан. Није их било на попису 1948. године.
3) Једна кућа у Книну. Дошли су са Далматинског Косова (претпостављам из Орлића) почетком 20. вијека, славе Никољдан. Имају предање да су на Далматинско Косово побјегли с Његуша (Црна Гора), због крви, још у 17. вијеку.

Сасвим је могуће да су козарски Радонићи поријеклом од далматинских, не би то био први род који је дошао на Козару преко Далмације. Видимо да се код далматинских Радонића јављају двије славе - Ђурђевдан и Никољдан. Исто тако можемо запазити да далматински Радонићи уопште нису бројан род, иако се доста рано помињу (1822. године). То можда може указиивати и на расељавање, мада не мора значити.
« Последња измена: Октобар 14, 2013, 11:41:01 пре подне Демић Петар »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #6 послато: Октобар 14, 2013, 07:12:38 поподне »
Нема на чему, ту смо да се помажемо. :)

Радонића има у Далмацији. Било их је 4 куће око 1920. године:
1) Двије куће у Орлићу. Сматра се да су поријеклом из Босне, славе Ђурђевдан. Помињу се у матицама још 1822. године.
2) Једна кућа у Турић - Марковцу. Поријеклом су из Босне, славе Ђурђевдан. Није их било на попису 1948. године.
3) Једна кућа у Книну. Дошли су са Далматинског Косова (претпостављам из Орлића) почетком 20. вијека, славе Никољдан. Имају предање да су на Далматинско Косово побјегли с Његуша (Црна Гора), због крви, још у 17. вијеку.

Сасвим је могуће да су козарски Радонићи поријеклом од далматинских, не би то био први род који је дошао на Козару преко Далмације. Видимо да се код далматинских Радонића јављају двије славе - Ђурђевдан и Никољдан. Исто тако можемо запазити да далматински Радонићи уопште нису бројан род, иако се доста рано помињу (1822. године). То можда може указиивати и на расељавање, мада не мора значити.



Još jedanput, hvala za informacije.

Izvini Petre, prekjučer sam bio umoran i osim kratke poruke nisam bio u stanju da ostavim malo objašnjenje. Naime, za priču o poreklu Radonića iz Orlića od Njeguša sam čuo i ranije, ali sam je tumačio, i još uvek je tumačim kao naknadno konstruisanu priču. No informaciju o njihovom doseljavanju iz Bosne mi je nova. Odavno se pitam kako na Baniji (i u biti u celoj Krajini; s tim što sam naknadno saznao za Radoniće kod Slunja) nema Radonića, a prekoputa, na Kozari i oko Banja Luke ih ima, pa u priličnom broju. Jedini mi je odgovor bio da su u taj kraj doselili nakon zadnjeg tursko-austrijskog rata kad više nisu imali priliku da pređu preko Une, i da su verovatno doseljeni na opustele predele koje su ranije napustile izbeglice. To, kasnije pokretanje, mi je objašnjavalo zašto ih nema, zašto se ne spominju severnije od linije Šibenik- Banja Luka (dok neka druga prezimena postoje od albanske do slovenačke granice, pa i preko nje). Kad su krenuli, migracije su već uglavnom bile završene a dobra mesta zauzeta. Tako su verovatno i Radonići došli u Orlić (koji, bar na karti, ne izgleda kao naročito mesto za život)

Onda mi se postavlja pitanje gde su pre toga živeli kad nisu bili zahvaćeni migracijama. Iako ostavljam mogućnost da su iz CG, pre verujem da su iz dela Hercegovine bliže obali, neretljanskog ili makarskog zaleđa, najviše jer se u tim krajevima ranije javlja to prezime, a i postoji put duž Neretve i Vrbasa do Banja Luke i prema Slavoniji (gde su ljudi iseljavali i za vreme mira, a pogotovo rata). No ovo je samo jedna mogućnost. Koliko ima činjenica koje ju potkrepljuju, još je više onih koje je osporavaju.
U svakom slučaju, još jedanput, hvala na pomoći.
« Последња измена: Октобар 16, 2013, 01:08:20 поподне robert w. »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #7 послато: Август 19, 2014, 11:15:49 пре подне »
.

« Последња измена: Новембар 23, 2014, 05:52:30 поподне robert w. »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #8 послато: Август 19, 2014, 11:54:11 пре подне »
Trebao bih pomoć. Naime, na stranici YHRD-a, kad unesem podatke, pritisnem "Add feature to this report" i potom "Ancestry information" dobijem šemu pripadnosti metapopulaciji kao i geografski raspored sličnih haplotipova. Ono što ne znam jeste kako da skinem tu kartu (a voleo bih i šemu) i postavim je na stranicu foruma, pa ako neko zna bio bih vrlo zahvalan. Osnovni cilj YHRD-ove baze podataka jeste pružanje pomoći u forenzičkim istraživanjima, vršeći neku vrstu genetskog profilisanja odakle bi mogao biti počinilac. Njegova svrha nije geneološka, ali možda može da pruži određene ideje.
Ја сам то одрадио помоћу F12 и Paint програма! :)

Ево како то код мене изгледа:
http://postimg.org/image/65vawt049/
http://postimg.org/image/8az0d27ct/

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #9 послато: Август 19, 2014, 12:20:35 поподне »
Ја сам то одрадио помоћу F12 и Paint програма! :)

Ево како то код мене изгледа:
http://postimg.org/image/65vawt049/
http://postimg.org/image/8az0d27ct/

Hvala Petre, ali nisam se snašao.  :-[

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #10 послато: Август 22, 2014, 01:24:23 поподне »
Шта мислите да ли би било смислено да се Радонић, Ружић или ја тестирамо на PF7263? (trenutna cijena je 39$).
Izgleda da je ovaj SNP moguce odrediti i preko DYS 425=11, da li bi to bio dovoljno pouzdan metod?

По резултатима наших СТР би се могли уклопити у тај кластер (имајући у виду https://www.familytreedna.com/public/J-M267/default.aspx?section=ycolorized страна 6, 086, кластер А)

Уопште ми је потпуно нејасно откуд наша хг на балкану. Видим да је се главнина јеврејске и арапске гране одвојила од наше прије 7700г, под условом да је PF7263 заиста наша грана, чија је старост процијењена на 3400г.

Гдје је се то могло десити? Да ли у Анадолији или на Балкану? Како је наша хг дошла на Балкан? Да ли у склопу неке веће групе (са неким другим хг), и у ком добу би се то могло десити?
« Последња измена: Август 22, 2014, 01:28:14 поподне Љиљан »

mladjo

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #11 послато: Август 22, 2014, 02:04:28 поподне »
Шта мислите да ли би било смислено да се Радонић, Ружић или ја тестирамо на PF7263? (trenutna cijena je 39$).
Izgleda da je ovaj SNP moguce odrediti i preko DYS 425=11, da li bi to bio dovoljno pouzdan metod?

По резултатима наших СТР би се могли уклопити у тај кластер (имајући у виду https://www.familytreedna.com/public/J-M267/default.aspx?section=ycolorized страна 6, 086, кластер А)

Уопште ми је потпуно нејасно откуд наша хг на балкану. Видим да је се главнина јеврејске и арапске гране одвојила од наше прије 7700г, под условом да је PF7263 заиста наша грана, чија је старост процијењена на 3400г.

Гдје је се то могло десити? Да ли у Анадолији или на Балкану? Како је наша хг дошла на Балкан? Да ли у склопу неке веће групе (са неким другим хг), и у ком добу би се то могло десити?


Препоручујем ти да ступиш у контакт са администраторима J1 хаплогрупе и да приступиш такође ФТДНА интернационалом Ј1 пројекту...путем свог ФТДНА налога.
« Последња измена: Август 22, 2014, 02:07:44 поподне млађо »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #12 послато: Август 22, 2014, 04:13:16 поподне »
Шта мислите да ли би било смислено да се Радонић, Ружић или ја тестирамо на PF7263? (trenutna cijena je 39$).
Izgleda da je ovaj SNP moguce odrediti i preko DYS 425=11, da li bi to bio dovoljno pouzdan metod?

По резултатима наших СТР би се могли уклопити у тај кластер (имајући у виду https://www.familytreedna.com/public/J-M267/default.aspx?section=ycolorized страна 6, 086, кластер А)

Уопште ми је потпуно нејасно откуд наша хг на балкану. Видим да је се главнина јеврејске и арапске гране одвојила од наше прије 7700г, под условом да је PF7263 заиста наша грана, чија је старост процијењена на 3400г.

Гдје је се то могло десити? Да ли у Анадолији или на Балкану? Како је наша хг дошла на Балкан? Да ли у склопу неке веће групе (са неким другим хг), и у ком добу би се то могло десити?

Ja planiram da se testiram i na više markera, samo što ne volim da me požuruju :) Što se tiče drugog dela, uopšte nemam dilemu da li smo pozitivni ili ne na PF 7263. Nemam dilemu ni da li nam je vrednost DYS589=12, na osnovu čega je Viktar Mas odredio pripadnost gospodina Marcha "A cluster"-u. Tako da nismo samo mi, već je zajedno sa nama i njegov rezultat. Postoji i istraživanje (nažalost ne mogu da pronađem tablicu) Y-hromosoma u Bosni gde  ispitani pod brojem sedam (čini mi se) ima identičan rezultat kao March. Tu su i rezultati koje sam pronašao na YHRD. Tako da je naš haplotip, uz male varijanse prisutan od severne Grčke do Slovenije (s tim što su DYS385a-13 i 14, uz DYS439=12 karakteristični izgleda samo za Bosnu i Hercegovinu)
Naravno, čvrsta činjenica je bolja od čvrstog uverenja, zato i razmišljam o potvrđivanju detaljnijim testom.

Što se tiče drugog pitanja, svaka pretpostavka je dobra. Moguće je da je odmah došao u dolinu Neretve, moguće da je došao sa prostora CG ili S Albanije, moguće je i da je doseljenik iz Tesalije ili Makedonije. Moguće da je došao u vreme rimske vladavine (meni lično najdraža teorija; inače ne verujem da je došao pre), moguće da je došao i kasnije, početkom 13 veka  ili još kasnije, početkom 17. Šta je bilo pre toga, isto odgovara svaka pretpostavka. Da li su Jevreji od davnina, ili su neko od judeiziranih plemena tokom IIpne ili bilo koja druga opcija je u redu. Sam Viktar je jedanput spomenuo da mu je jedna od najvećih enigmi PF7264 (čine ju P56 i PF7263)

Meni je zanimljivija enigma, koju mogu i otkriti, kako je naš haplotip iz Hecegovine stigao na Kozaru. To se desilo u istorijsko vreme, negde bi trebalo da postoje neki zapisi, ali trenutno nisam našao ništa. Angažovao sam prijatelja u BL da pokuša nabaviti knjigu o Knežici. Ako ne uspe, verovatno ću otići do NBS. (hvala Petru na informaciji)

Meni su trebali meseci za povežem neke teorije, i još verujem da imam previše "možda" i "ako". Ne verujem da će ikad biti pronađeni odgovori na neka pitanja npr ko je doneo naš haplotip na Balkan, ko je on bio i sa čim se bavio. Treba se pomiriti sa nesigurnošću.
Mlađo je dao jedno dobro uputstvo.
Pozdrav

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #13 послато: Август 23, 2014, 08:43:28 поподне »
Господин March је заправо човек српског порекла и могуће је да је у питању неки Марић ))) Наравно да би ваљало одрадити тест на J-PF7263 али је March  већ то практично потврдио.

Не треба се много уздати у Y-search пошто тамо има доста дуплираних и нетачних резултата. Занимљиво је да на FTDNA постоји један Словак (на жалост, без даљих података) који се опет у 1 мутацији разликује од хаплотипа Радонић/ Ружић/ Максимовић. С обзиром на то да и два преостала хаплотипа припадају региону централне Европе, не бих искључио ни теорију да овај Ј1 долази на Балкан током словенских миграција.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #14 послато: Август 23, 2014, 10:25:40 поподне »
И мени је то пало на памет, да би наше Ј1 могло доћи са Словенима, али ни за ту нити за неке друге теорије тешко да ће икада бити подврде јер је, нажалост, хаплогрупа доста ријетка у Европи.
Што се тиче Marcha, послао сам маил на који ми је одговорила његова кћи:

"We think it was Daniel Markow Jakowicz (in the U.S. he went by the name Daniel March) and that he came from Galicia, a part of Central Europe which currently straddles the border between Poland and the Ukraine.  We think that because of a document he filled out in 1917 (attached).  Of course, he may not have been from Galicia (it's just speculation).  Or, it could be, that's where he thought he was from, as most likely came to the U.S. sometime around 1900 when he was quite young and he didn't remember where he was from.  There is a family story that one of my aunts told me that my grandfather talked of "Dubetzka" and "Beograd".  I don't even know if I have the spelling correct on those cities."




Ostalim sa y search sam takođe napisao mailove ali nisam dobio nikakav odgovor.

Što se tiče povezivanja naše grane sa jevrejima ta priča jednostavno ne stoji. Ono što sam mogao da vidim jeste da su J1 Jevreji i J1 Arapi P58+, što mi vjerovatno nismo. P58 se izdvojilo iz L136 prije nekih 7.7ky (podatak sa genea tree), dok se "naša" grana, PF7264 izdvojila iz L136 prije 5.8ky. Drugim riječima, Jevreji i Arapi J1 su sa nama imali zajedničkog pretka prije više od 7700godina, kada nisu postojali niti Jevreji niti Arapi. U skladu sa istim izvorom, PF7263 se izdvojio prije 3.4ky, ali je moguće da je se to desilo bilo gdje, jer za sada nemamo dovoljno podataka da tvrdimo da je bilo u Anatoliji ili Evropi.

Na Eupediji, ukoliko ona može da bude relevantan izvor, sam našao:
"J1-L136 lineages negative for P56 or P58 are generally restricted to Europe. L136* is found in Eastern, Central and Mediterranean Europe. It also probably has a Neolithic origin."
Ukoliko je ovo tačno, onda to može da navede na to da je naša grana u Evropi duže vremena, to jest bar nije u novoj eri došla u Evropu (ako je stara 3400 godina i nastala u Anadoliji ili negdje na Levantu onda bi neki pojedinac, nosilac PF7263 ostao i u mjestu porijekla, tj. ne bi svi otišli u Evropu). Pošto do sada ni jedan PF7263+ nije nađen na Bliskom istoku, onda bi to moglo ukazivati da je grana i nastala u Evropi.

Volio bih da čujem komentare na ovu moju "kontemplaciju"
« Последња измена: Август 23, 2014, 10:32:23 поподне Љиљан »

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #15 послато: Август 23, 2014, 10:29:23 поподне »
.
« Последња измена: Август 23, 2014, 10:33:01 поподне Љиљан »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #16 послато: Август 23, 2014, 10:57:25 поподне »
И мени је то пало на памет, да би наше Ј1 могло доћи са Словенима, али ни за ту нити за неке друге теорије тешко да ће икада бити подврде јер је, нажалост, хаплогрупа доста ријетка у Европи.
Што се тиче Marcha, послао сам маил на који ми је одговорила његова кћи:

"We think it was Daniel Markow Jakowicz (in the U.S. he went by the name Daniel March) and that he came from Galicia, a part of Central Europe which currently straddles the border between Poland and the Ukraine.  We think that because of a document he filled out in 1917 (attached).  Of course, he may not have been from Galicia (it's just speculation).  Or, it could be, that's where he thought he was from, as most likely came to the U.S. sometime around 1900 when he was quite young and he didn't remember where he was from.  There is a family story that one of my aunts told me that my grandfather talked of "Dubetzka" and "Beograd".  I don't even know if I have the spelling correct on those cities."


Ostalim sa y search sam takođe napisao mailove ali nisam dobio nikakav odgovor.

Što se tiče povezivanja naše grane sa jevrejima ta priča jednostavno ne stoji. Ono što sam mogao da vidim jeste da su J1 Jevreji i J1 Arapi P58+, što mi vjerovatno nismo. P58 se izdvojilo iz L136 prije nekih 7.7ky (podatak sa genea tree), dok se "naša" grana, PF7264 izdvojila iz L136 prije 5.8ky. Drugim riječima, Jevreji i Arapi J1 su sa nama imali zajedničkog pretka prije više od 7700godina, kada nisu postojali niti Jevreji niti Arapi. U skladu sa istim izvorom, PF7263 se izdvojio prije 3.4ky, ali je moguće da je se to desilo bilo gdje, jer za sada nemamo dovoljno podataka da tvrdimo da je bilo u Anatoliji ili Evropi.

Na Eupediji, ukoliko ona može da bude relevantan izvor, sam našao:
"J1-L136 lineages negative for P56 or P58 are generally restricted to Europe. L136* is found in Eastern, Central and Mediterranean Europe. It also probably has a Neolithic origin."
Ukoliko je ovo tačno, onda to može da navede na to da je naša grana u Evropi duže vremena, to jest bar nije u novoj eri došla u Evropu (ako je stara 3400 godina i nastala u Anadoliji ili negdje na Levantu onda bi neki pojedinac, nosilac PF7263 ostao i u mjestu porijekla, tj. ne bi svi otišli u Evropu). Pošto do sada ni jedan PF7263+ nije nađen na Bliskom istoku, onda bi to moglo ukazivati da je grana i nastala u Evropi.

Volio bih da čujem komentare na ovu moju "kontemplaciju"

Prvo, hvala na poslu koji si obavio sa porodicom gospodina Marcha. Ako bi i on bio iz Dubice... Ne znam, mnogo toga je moguće.
Meni je, kao mogući kandidat za J1 grupu palo na pamet prezime Marčeta.
Mislim da bi bilo više razlika na markerima da su naši preci došli u vreme slovenskih seoba, sa spomenutim uzorkom iz Slovačke. Moguće da grešim.
Što se tiče jevrejske genetike, ona je verovatno bila raznolika na samom početku, verovatno sastavljena i od E1b i R1a i od J2a i od J1 i verovatno i drugih grupa. Jedna J1 grana koja se odvojila od glavnog stabla pre formiranja jevrejskih i arapskih zajednica, mogla je da uđe u njihov sastav u toku njihovog formiranja, 1500, 1400 pne. Glavni razlog zašto mislim da su verovatno bili Jevreji jeste što su neke grane naše grupe evidentno jevrejske, a ne verujem da su to postale u Evropi, već da su verovatno to donele iz starog kraja. U radu Anatolija Kljosova o jevejskoj genetici naša grupa je spomenuta kao aškenaska.
Nisam govorio o Y-search, nego o www.yhrd.org. Oni rade sa drugim laboratorijama. Ovo su reference za Hrvatsku i Srbiju
http://www.yhrd.org/YC000198
http://www.yhrd.org/YC000068
http://www.yhrd.org/YC000135


Ovde je link prema radu Kljosova

https://sites.google.com/site/levitedna/origins-of-r1a1a-ashkenazi-levites/2014-klyosov-article-on-jewish-dna-genealogy

a ovde tabela sa prve strane komentara, naša grupa je pod brojem 19

« Последња измена: Август 23, 2014, 11:06:01 поподне robert w. »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #17 послато: Август 24, 2014, 01:36:54 поподне »
Аууу.. овај March уместо да разјасни ствари, он их још више закомпликовао (((

Стварно нисмо имали среће, умало да будемо у роду са Ротшилдима и да владамо светом )))))

Бај д веј, Кљосов је за овај рад о Јеврејима добио њихов високи орден. Иначе, жена му је Јеврејка и вероватно је по тој линији догурао до Харварда.

У сваком случају, треба бити мало стрпљив и чекати да се појави још понеки резултат па да се са већом сигурношћу може тврдити ово или оно. Података је још увек веома мало за било какво извошење закључака.


« Последња измена: Август 24, 2014, 01:50:26 поподне админ »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #18 послато: Август 24, 2014, 04:08:36 поподне »
To je i neki moj zaključak. U suštini, čovek može da proširi broj markera, da uradi Big Y, ali se na kraju sve svodi na sretne slučajeve. Samo testiranje je tek početak puta i ukazivanje u kom pravcu treba ići (ili lutati) a ne kraj istraživanja o poreklu. Možda za kasnije generacije, koje će imati gde da postave svoje rezultate i sa čim da ih uprede, ali što se nas tiče, mi smo tek na početku.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #19 послато: Август 25, 2014, 11:23:11 пре подне »
Аууу.. овај March уместо да разјасни ствари, он их још више закомпликовао (((

Стварно нисмо имали среће, умало да будемо у роду са Ротшилдима и да владамо светом )))))

Бај д веј, Кљосов је за овај рад о Јеврејима добио њихов високи орден. Иначе, жена му је Јеврејка и вероватно је по тој линији догурао до Харварда.

У сваком случају, треба бити мало стрпљив и чекати да се појави још понеки резултат па да се са већом сигурношћу може тврдити ово или оно. Података је још увек веома мало за било какво извошење закључака.

Da, baš se iskomlikovalo, evo jutros dobijam još jedan mail od kćerke pomenutog i tu mi šalje fotografiju sa nekog dokumenta iz 1940 gdje je taj March napisao da je iz Bosne. Ona kaže da je on bio jako mlad (dijete) kada je sam došao u Ameriku, pa se nije sjećao svega.

Još je pitala da li može da se rezultati njenog oca postave na srpski DNK projekat:
"I was comparing the markers of Radonic, since he had more tested than you did, and see that his other markers match with my father. I can't read anything on that webpage except for the numbers :)  If I sent you my father's DNA results, is there anyway you can have them posted to that site?"

Tražio sam u okolini Dubice i našao sam da se u Šematizmu pominje porodica Jakovljević (što bi možda bilo najbliže njihovom Jakowicz), i to u selu Dobrljin na Uni. Da li znate nešto više o ovoj porodici i da li je se neko testirao?

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #20 послато: Август 25, 2014, 11:35:00 пре подне »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #21 послато: Август 25, 2014, 11:42:51 пре подне »
Презиме Јаковић се среће на међи Лике и Горског Котара, мислим у Јосипдолу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #22 послато: Август 25, 2014, 11:51:49 пре подне »
Човек је са ових простора, тако да би било добро да се убаци и његов хаплотип.

Jakowicz лако може бити Јаковић. Јаковића је у Босни било око Герзова. Славе стефањдан као и многи други родови из овог краја. Ови стефањштаци су према једној легенди пореклом из Старе Србије (околина Дечана).


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #23 послато: Август 25, 2014, 12:00:02 поподне »
Јаковићи се иначе помињу и међу Буњевцима.  (у Суботици, од 1686.год.; католици у Печују 1698.год.)

Један од православних свештеника епархије горњокарловачке, С. Јаковић, био је родом из Херцеговине, тачније из околине Требиња.

У средњој, али и у источној Босни постоји село које носи назив „Јаковићи“. Ове крајеве населили су углавном Херцеговци.

Sirius

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #24 послато: Август 25, 2014, 12:27:38 поподне »
Čisto da dodatno iskomplikujem stvari: u blizini Sitnice postoji Dubička gora (možda pomenuta Dubetzka), pokraj koje su seoca Dubica i Jakovljevići. Ovi Jakovljevići slave Đurđevdan.
http://mapcarta.com/18869042

mladjo

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #25 послато: Август 25, 2014, 02:14:34 поподне »
Човек је са ових простора, тако да би било добро да се убаци и његов хаплотип.

Поставите његов хаплотип...како би исти могао бити уграђен у табелу "српског ДНК пројекта".

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #26 послато: Август 25, 2014, 03:12:53 поподне »
Највише Јаковића у бившој Југославији било је у околини Огулина (село Дубраве Доње - 21 кућа, 102 особе).
Ови Јаковићи су Срби, славе Јовањдан.

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #27 послато: Август 25, 2014, 03:40:40 поподне »
Auu koliko ljudi :)

Da bih još više iskomplikovao situaciju, meni je palo na pamet da bi mogao biti i Janković, kojih ima u opštini Dubica, mada sam sad video da su uglavnom u MZ Međeđa i Demirovac koje su na SI strani opštine, dok su Gornja Gradina i Jutrogošta u JZ delu opštine, u masivu Kozare.
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9E%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%94%D1%83%D0%B1%D0%B8%D1%86%D0%B0#mediaviewer/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Kozarska_Dubica-naselja.PNG

Našao sam rad u kome se pominje haplotip identičan onom gospodina Marcha. U pitanju je testiranje Y hromosoma 100 muškaraca iz BiH na 23 markera, pa je potpuniji od mog rezultata. Ukratko, u onim markerima koji su im zajednički, oni se savršeno slažu, March nema DYS635, ali "broj 7" (pod tim brojem je upisan u tabelu) i ja imamo vrednost 22. March nije ispitao markere DYS 643, 533, 549 ali su vrednosti koje ima "broj 7" identične onima koje ima modal u našem klasteru, izvesni Ruddenklau.
Ostavio bih otvorenu mogućnost da je March iz Dubice, pošto nemamo sigurne dokaze, a za "broj 7" nije navedeno gde su uzorci uzeti. Zasad je Bosna najuže određena lokacija. A Marcha bih stavio u tabelu, jer se stalno pozivam na njega, i od njega je, na neki način sve i počelo.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3692337/bin/CroatMedJ_54_s001.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3692337/#S1


robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #28 послато: Август 25, 2014, 10:31:09 поподне »
Ne znam da li neko od nas ima pristup dodatnom materijalu u ovom radu. U njemu bi trebalo da se nalaze grčki haplotipovi bliski našem.

http://www.fsigenetics.com/article/S1872-4973(09)00005-2/addons

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #29 послато: Август 26, 2014, 12:16:18 пре подне »
Ne znam da li neko od nas ima pristup dodatnom materijalu u ovom radu. U njemu bi trebalo da se nalaze grčki haplotipovi bliski našem.

http://www.fsigenetics.com/article/S1872-4973(09)00005-2/addons

Имам ја! Скинуо сам фајлове, ево их у прилогу. Верујем да те занима овај други, али за сваки случај шаљем све. Обавести ме да ли си их успешно скинуо.
« Последња измена: Август 26, 2014, 12:37:07 пре подне Kyrios »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #30 послато: Август 26, 2014, 07:06:49 пре подне »
Имам ја! Скинуо сам фајлове, ево их у прилогу. Верујем да те занима овај други, али за сваки случај шаљем све. Обавести ме да ли си их успешно скинуо.

Kyriose, za ovo ne da hvala nego, nego zaista hvala. Našao sam ono što sam tražio, pod rednim brojem 47:
Цитат
47   15   12   24   29   17,2   13   13,18    13   10   12   22   11   10   14   10   20   2

To su "rođaci" iz severne Grčke koji su mi toliko kvarili tezu o "naronskim" korenima lokalne J1 porodice. No ono što me sad iznenadilo jeste broj uzoraka koji na markeru DYS458 imaju vrednost x.2 (ta vrednost, x.2, na tom markeru je karakteristična za J1 grupu i jednu granu R1b grupe. Na žalost ovako na brzinu, ne mogu bolje da analiziram uzorke, koliko su bliski našem uzorku.
Izgleda da je moja teorija o hercegovštini od davnina otplovila sa Neretvom.
Ali, zaista hvala na ovom.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #31 послато: Август 26, 2014, 07:49:41 пре подне »
Sad sam pregledao i čini mi se da se i 146ti, 74i i 127i takođe dosta dobro poklapaju sa našim haplotipom.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #32 послато: Август 26, 2014, 10:26:22 пре подне »
Kyriose, za ovo ne da hvala nego, nego zaista hvala. Našao sam ono što sam tražio, pod rednim brojem 47...

Нема на чему! Драго ми је да сам био користан. За тебе и све остале сам увек на располагању ако вам треба чланак или додатни материјал из неког научног часописа. Слободно ми се обратите и можда ћу моћи да помогнем. Преко академске мреже Србије и КоБСОН-а (скраћеница за "Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку") имам пуни приступ великом броју научних часописа, можда ће неки за који сте заинтересовани бити међу њима, као што је био случај са овим сада. Без приступа тим часописима обављање мог основног посла било би немогуће.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #33 послато: Август 26, 2014, 11:24:06 пре подне »
Šta mislite o haplotipu rednog broja 42 u "bosanskom" ispitivanju:

DYS393   DYS390   DYS19   DYS391   DYS385a   DYS385b   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389 II   DYS458   DYS437   DYS448   YGATAH4   DYS456   DYS576   DYS570   DYS438   DYS481   DYS549   DYS533   DYS635   DYS643
13   24   13   10   16   18   12   13   11   30   15   14   20   11   16   17   19   10   23   13   12   22   12

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #34 послато: Август 26, 2014, 03:49:37 поподне »
Šta mislite o haplotipu rednog broja 42 u "bosanskom" ispitivanju:

DYS393   DYS390   DYS19   DYS391   DYS385a   DYS385b   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389 II   DYS458   DYS437   DYS448   YGATAH4   DYS456   DYS576   DYS570   DYS438   DYS481   DYS549   DYS533   DYS635   DYS643
13   24   13   10   16   18   12   13   11   30   15   14   20   11   16   17   19   10   23   13   12   22   12

Pa, u stvari, u pitanju su E1b :). Naš početak niza 13-24-13-10  neuobičajen je za J1, i liči na tipičan E1b niz. I ja sam u početku bio upisan kao E1b da bi se kasnije sve razjasnilo. Pogledaj pojedine njihove klastere:

http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=E

Što se tiče rezultata grčkih haplotipova, u prvi mah mi se učinilo da ima puno potencijalnih srodnika (nikad nisam video toliko DYS458 x.2 na jednom mestu), ali kad sam bolje pogledao, ispalo je da, iako su J1, pripadaju P58 delu stabla sa uobičajenim nizom 12-23-14-10. Tako da, što se tiče blizine, najbliži su nam oni pod brojem 47. Od ostalih nas deli oko 9000 godina, kad se pojavljuje marker P58



robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #35 послато: Август 26, 2014, 03:55:02 поподне »
Нема на чему! Драго ми је да сам био користан. За тебе и све остале сам увек на располагању ако вам треба чланак или додатни материјал из неког научног часописа. Слободно ми се обратите и можда ћу моћи да помогнем. Преко академске мреже Србије и КоБСОН-а (скраћеница за "Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку") имам пуни приступ великом броју научних часописа, можда ће неки за који сте заинтересовани бити међу њима, као што је био случај са овим сада. Без приступа тим часописима обављање мог основног посла било би немогуће.

Računamo na tebe.  ;)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #36 послато: Август 26, 2014, 11:33:06 поподне »
хммм... што се тиче Јаковића имамо овог момка:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dejan_Jakovic
човек је својевремено играо и за Ц, Звезду али се није нешто нарочито наиграо ))

а код Хрвата има да се прочита још и ово:

http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-jakovic

Jakovići su u najvećem broju Hrvati, dobrim dijelom iz Janjeva, Kosovo, a u manjem broju su i Srbi (iz Ogulina). Prema nekim izvorima potječu iz Konavala. Razmjerno najviše Jakovića u proteklih sto godina rođeno je u Molvama kraj Đurđevca, gdje se svaki trideseti stanovnik prezivao Jaković.  U Hrvatskoj danas živi oko tisuću Jakovića u oko dvjestopedeset domaćinstava (604. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno tristo, pa se njihov broj do danas utrostručio. Migracije Glavni migracijski pravci Jakovića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Vitine (Kosovo) i Janjeva (Kosovo) u Đulovac te iz Vitine (Kosovo) u Voćin.



Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #37 послато: Август 27, 2014, 12:03:07 пре подне »

Što se tiče rezultata grčkih haplotipova, u prvi mah mi se učinilo da ima puno potencijalnih srodnika (nikad nisam video toliko DYS458 x.2 na jednom mestu), ali kad sam bolje pogledao, ispalo je da, iako su J1, pripadaju P58 delu stabla sa uobičajenim nizom 12-23-14-10. Tako da, što se tiče blizine, najbliži su nam oni pod brojem 47. Od ostalih nas deli oko 9000 godina, kad se pojavljuje marker P58

И ја сам проанализирао табелу и заиста једини близак хаплотип је тај под бројем 47. Заправо, тамо су два човека са идентичним хаплотипом. Пошто је хаплотип најупоредљивији са твојим (због броја упоредивих маркера), видимо да се разликујете у 1 мутацији на 15 маркера и то на двојном маркеру DYS385. У сваком случају, реч је о врло блиском хаплотипу који се опет разликује у 2 мутаије од хаплотипа Јаковића.

Ово јесте напредак у сагледавању целе слике али још увек недовољно велики за изношење генералних закључака.

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #38 послато: Август 27, 2014, 07:55:52 пре подне »
И ја сам проанализирао табелу и заиста једини близак хаплотип је тај под бројем 47. Заправо, тамо су два човека са идентичним хаплотипом. Пошто је хаплотип најупоредљивији са твојим (због броја упоредивих маркера), видимо да се разликујете у 1 мутацији на 15 маркера и то на двојном маркеру DYS385. У сваком случају, реч је о врло блиском хаплотипу који се опет разликује у 2 мутаије од хаплотипа Јаковића.

Ово јесте напредак у сагледавању целе слике али још увек недовољно велики за изношење генералних закључака.

Znam, slažem se. Ono što nam treba je više testiranih sa imenom i prezimenom. Oni će se verovatno i pojaviti, samo treba biti strpljiv.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #39 послато: Август 28, 2014, 01:40:36 поподне »
Kad unesem markere koje u grčkom istraživanju ima haplotip br.47 u haplogroup predictor na  http://www.hprg.com/hapest5/hapest5b/hapest5.htm dobijam 100% vjerovatnoću da je hg E1b1b?

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #40 послато: Август 28, 2014, 06:33:10 поподне »
Kad unesem markere koje u grčkom istraživanju ima haplotip br.47 u haplogroup predictor na  http://www.hprg.com/hapest5/hapest5b/hapest5.htm dobijam 100% vjerovatnoću da je hg E1b1b?

Šta da kažem, prediktor greši. To nije test nego algoritam koji na osnovu određenih informacija izvodi predviđanje. March ima potvrđen M267 marker. Prediktori su dobri za uobičajene haplotipove, ali kad su u pitanju izuzetni momci kao mi, mogu pogrešno da procene.

mladjo

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #41 послато: Август 28, 2014, 07:30:06 поподне »

Пробајте овај: http://predictor.ydna.ru

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #42 послато: Септембар 28, 2014, 11:11:29 пре подне »

Освежени подаци за Ј1.

http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_J1_Y-DNA.shtml
« Последња измена: Септембар 28, 2014, 12:02:15 поподне Александар I1 »
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #43 послато: Септембар 29, 2014, 10:01:04 пре подне »
На основу ове карте стиче утисак да су J1c ширили неолитски фармери.

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #44 послато: Септембар 29, 2014, 03:04:04 поподне »
На основу ове карте стиче утисак да су J1c ширили неолитски фармери.

Hu!  :) Ovo je pitanje za milion dolara. Da si pre mesec dana ovo izjavio verovatno bih bio kategorično protiv. Danas jedino mogu da kažem "ne znam, nisam siguran". Naime, nije sporno da su određene grane J1 haplogrupe došle do Balkana u ranija vremena (inače ovde potoji mali problem sa FT DNA identifikacijom koja nije prilagođena otkrićima koja su sledila nakon što je ona ustanovljena.)

J1 haplogrupa se deli na dve grupe, jednu ogromnu L827 u kojoj se nalaze i kasnije definisane J1a,b,c itd i mnogo manju F3249, staru 8.800 godina prije danšnjeg vremena [6.800 p.n.e] i u sklopu nje Z2223 koji je star oko 3.600 p.n.e. Mislim da u našem projektu imamo jednog člana te grane, Ostojića. Rezultati slični njegovom su isključivo u Evropi, a u sklopu grupe, genetski dosta daleki,  čini mi se da postoje jedan Turčin i Iranac)

http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=J1

U podgrupi definisanoj SNP L827 nalazi se više ogranaka, nevezanih sa oznakama a,b,c koje su isto imale pravac migracija od istočne Turske prema zapadu, severu i istoku. Najzanimljivija je grupa definisana markerom Z1828 (nastala oko 3600 pne) sa podgrupama BY69 i CTS 1842. To je i najveća grupa nakon one definisane markerom P58. Mada su uglavnom koncentrisani po zapadnoj Evropi i Anadoliji za njih bi očekivao da se pojave u nekom od testiranja u skorije vreme.
Bio sam malo u dilemi da pišem o ovom, no postoji još jedan pripadnik J1 haplogrupe sa naših prostora, Misaljević. Momak je testirao samo SNP preko 23&me i rezultat je pokazao da pripada J1 haplogrupi, podgrupa L1189. Kao najraniji predak bio je naveden izvesni Miskali sa prostora između današnjeg Ohrida i Bitolja. Po tome, i po slavi zaključili smo da se verovatno radi o llicu sa cincarskim korenima pošto se prezime Misaljević spominje i u okolini Bugojna i u Dubici (odakle je ispitani)
https://maps.google.co.uk/maps/ms?hl=en&gl=uk&ptab=2&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=202756519523147571987.0004cb5095d2d9b561447&dg=feature

https://maps.google.co.uk/maps/ms?hl=en&gl=uk&ptab=2&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=202756519523147571987.000471e907931cede0409&dg=feature

Sad stižemo do podgrupe J1c, definisane markerom L136. Njena starost se procenjuje na 6400 godina što je čini podobnom da učestvuje u seobama na Balkan i Evropu u vreme neolitske ekspanzije. Da li je neka grana učestvovala u tome? Moguće. Gledao sam rezutate istrživanja u Bugarskoj i u Grčkoj. Ima nekih čudnih j1 tipova, ali nisam se upuštao u njihovu dublju analizu. Bez SNP rezultata u svoju analizu bih bio siguran kao i u gledanje u šolju kafe.
Na FTDNA J1 haplogroup project-u ima solidan broj Bugara, na žalost ne mogu da se setim u kojoj podgrupi, mada mi se čini da su pri kraju tabele, gde su smeštene starije grane. Slično je i sa Grcima
Na kraju da li moja podgrupa PF7263 pripada starijoj, neolitskoj migraciji? Moguće. Toliko puta sam se zaleteo da više ne mogu ništa da garantujem. No, moj lični stav je i dalje da njen dolazak na Balkan treba smestiti u vreme rimske vladavine. Inače, starost PF7263 je 3400 godina (1400 p.n.e)

Evo filogenetskog stabla za grupu J1

http://genogenea.com/J-M267/tree

i pretpostavljenog pravca kretanja



Pozdrav




Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #45 послато: Септембар 29, 2014, 03:58:10 поподне »
Gdje bi se na ovom stablu mogli smjestiti: Dronjak, Maric i Mijajlovic?
I još nešto, u tekstu si napisao da je L136 stara 6400 god. dok u genogenea stablu koje si postavio stoji 8400g.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #46 послато: Септембар 29, 2014, 05:07:16 поподне »
Момци,
из личног искуства вам саветујем да бар један од вас направи додатни СНП тест низводно од L136. Наравно, уз саветовање са неким од ФТДНА админа ваше хаплогрупе.  Може се десити да и врло слични СТР исходи припадају различитим СНП гранама.
Икавац

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #47 послато: Септембар 29, 2014, 05:17:32 поподне »
Gdje bi se na ovom stablu mogli smjestiti: Dronjak, Maric i Mijajlovic?
I još nešto, u tekstu si napisao da je L136 stara 6400 god. dok u genogenea stablu koje si postavio stoji 8400g.

Iskreno, ne znam. Kad sam tražio poklapanje Dronjka sa nekim drugim rezultatom, a tražio sam ga zaista iscrpno, on nije imao blisko poklapanje ni sa jednim drugim rezultatom. Najbliži, po rezultatima bili su Porteri, sa svojom grupom, i Stanziola, na žalost zaboravio sam podgrupu. No, STR rezultati mogu da zavedu. Bez ispitivanja SNP to je samo pogađanje.
Ista je situacija i s drugima. Po nekim odlikama mogu biti jednna podgrupa, a po nekim mogu biti i druga.
U stablu, godine starosti SNP su određene u odnosu na sadašnji trenutak. Ja sam samo smanjio za 2000 godina, pa sam napiso godinu u odnosu na početak nove ere (tako mi je lakše da razmišljam) Izvinjavam se ako sam nekog zaveo na krivi put. :)

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #48 послато: Септембар 29, 2014, 05:20:34 поподне »
Момци,
из личног искуства вам саветујем да бар један од вас направи додатни СНП тест низводно од L136. Наравно, уз саветовање са неким од ФТДНА админа ваше хаплогрупе.  Може се десити да и врло слични СТР исходи припадају различитим СНП гранама.

Znam, svestan sam toga. No ja još nisam deo FTDNA projekta. Iskreno, za sad više pokušavam da pohvatam pisane tragove porekla, ali se na kraju sve svodi na odlazak na teren. Što se tiče knjige "Knežica u Knešpolju" najverovatnije ću je morati potražiti u NBS

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #49 послато: Новембар 09, 2014, 03:44:56 поподне »
Изгледа да је презиме Радонић било веома популарно међу Србима на подручју старог Змијања. У дефтеру из 1541. и оном из шездесетих година 16. века, сусрећу се ова, већ формирана презимена:

Добрушић, Милић, Рајичевић (у селу Бањице);

Брковић, Милосалић, Јерковић, Вујичић, Милочић, Никовић, Ђукић, Радонић и Драгић (у селима Вучај и Гомјеница);

Мутић, Херак, Вучић, Владић (у с. Шљивна);

Милковић, Слачић, Кресић, Томић, Вукосалић (места Омашка и Кочић);

Бркић, Вуковић, Радовић, Радосалић, Милић (у селу Добрња);

Вукић и Малић (у селу Понор);

Врањеш Дудак и Радак Ковач (у с. Љиљановац);

Вучетић и Радаковић (у с. Мало Змијање);

Рајчић (у с. Обровац);

Радонић (село Крупа);

Ковачић, Радучић, Бачић, Вукић (у с. Мелина);

Радонић (у Залужанима);

Драгић и Вукчић (у с. Дабрац);

Ђурић (у с. Горње Тријебово);

Поповић (у с. Језерача);

Радојко Вукић (у с. Понор Горњи, друго име Пониква);

Пајић, Радонић, Радукић, Марић, Лончарић, Вукић (варош Бочац);

Драгојло Санчић и Радивој Вукчић (с. Горња Клока, насеље на месту данашњег Мркоњић-Града);

Вујић Дмитрашин (с. Блатице?);

Нико Милић (с. Доње Тријебово);

Брајић и Вукић (у Старом Селу);

Панић, Радукић, Вукић, Марић, Лончарић (у с. Средње Тријебово) итд.

Наведена имена јасно детерминишу етничку и верску припадност становника Змијања у 16. веку. Многа од њих се и данас тамо сусрећу и сведоче да је та област и касније била поштеђена од велики промена. Исламизација није продрла у села нахије Змијање.

Ако се не варам, Радонићи J1c памте да су дошли из правца Приједора, а пре тога из Црне Горе.

Иначе, Курипешић и Поседарски преносе податке о пустим земљиштима у Босанској Крајини (16. век). Лако је запазити да су насеља ретка, а број домаћинства у њима упадљиво мали.

Такво стање насељености Босанске Крајине није погодовало Турцима ни у економском ни у војном погледу. Било је нужно да се и оно доведе у склад са интересима државе у овој важној граничној области. Ти интереси су могли бити задовољени једино довођењем новог становништва и насељавањем на напуштеном и ретко настањеном земљишту.

Најпогоднији елеменат за колонизацију били су сточари, познати под именом влаха, чија је покретљивост лежала у структури њихове организације и начину привређивања. Тим елементом Турци су и раније насељавали опустошене и слабо насељене области, нарочито граничне. У току 15. века су ови сточари, чији су се матични крајеви налазили у Херцеговини, Црној Гори и југозападној Србији, преплавили знатан део Босне, нарочито њене планинске површи. Крајем тог и почетком 16. века они се у масама јављају дуж целе источне границе данашње Босанске Крајине и почињу већ тада да се насељавају на њено тле.

Сва је прилика да су и Радонићи J1c дошли у овој сеоби.

Извор: Др Милан Васић - "Етничка кретања у Босанској Крајини у 16. веку"

 
« Последња измена: Новембар 09, 2014, 03:53:43 поподне Небојша »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #50 послато: Новембар 09, 2014, 07:22:02 поподне »
Hvala na trudu Nebojša. :)
I meni je najbliža teorija o naseljavanju preko Zmijanja ili okoline B Luke, pogotovo kad sam video koliko je Radonića na tom prostoru (u Šematizmu Mitropolije dabro-bosanske iz 1882), dok ih nisam pronašao na prostoru Grmeča, i prostora prema granici sa Hrvatskom. S druge strane, da su doseljeni iz Like verovatno bi postojalo sećanje na poreklo iz tog kraja. Tako da mi je najverovatnije objašnjenje o nekoj unutrašnjoj bosansko-krajiškoj migraciji krajem 19 veka. 
Radonić je bilo relativno često prezime u Hercegovini 13, 14 i 15 veka. Kod Esada Kurtovića spominju se i kod vlaha Bobana i kod Gleđevića, a čini mi se i kod Burmaza. Ono što mi je tu malo problem jeste usklađivanje sa Ružićima, pošto, izgleda, naš zajednički predak dolazi na prostor Hercegovine u periodu posle 1500. Da li su oni mogli doći u tako kratkom periodu do severne Bosne (tj do 1541) za mene je veoma diskutabilno. Vlasi su bili privilegovani i u Hercegovini, a i ona je bila relativno pusta.
Pokušavao sam naći više podataka o Poplatu u periodu između 1500 i 1700 ali nisam našao ništa, čak ni koliko stanovnika je imalo. Mada, u biti, nisam vezan ni za tu teoriju o doseljavanju posle 1500. Ostavljam mogućnost da je zajednički predak mogao biti prisutan i ranije.

Knešpolje je trpelo prilične gubitke stanovništva za celo vreme austrijsko-turskih ratova, a i u 19 veku, 1836, 1858 i 1875, pa sam prilično skeptičan kad se neki rodovi spominju kao starosedelački. Voleo bih pogledati detere za taj kraj (mada sam čuo da su uništeni u bunama) iz 19 stoleća.
Mislim da je Zmijanje bilo neka vrsta populacionog inkubatora odakle su popunjavani opustošeni rubni delovi turskog carstva u Bosni.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #51 послато: Новембар 09, 2014, 07:49:18 поподне »
Нема на чему. Вероватно ти је познато да у околини Книна постоје Радонићи Никољштаци. Накићеновић за њих каже да су утекли од крви из Његуша у 17. веку.

Из Његуша су једни Радонићи/Радоњићи, али и чувени Хераковићи. Занимљиво да се у оном попису Змијањаца, поред презимена Радонић, налази и презиме Херак.

« Последња измена: Новембар 09, 2014, 07:55:15 поподне Небојша »

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #52 послато: Новембар 09, 2014, 08:13:54 поподне »
Нема на чему. Вероватно ти је познато да у околини Книна постоје Радонићи Никољштаци. Накићеновић за њих каже да су утекли од крви из Његуша у 17. веку.

Из Његуша су једни Радонићи/Радоњићи, али и чувени Хераковићи. Занимљиво да се у оном попису Змијањаца, поред презимена Радонић, налази и презиме Херак.

Radonići u Golubiću (ili to beše Otrić) su prvi Radonići za koje sam čuo, i dugo sam mislio da smo u srodstvu, ali sad ne verujem dok ne vidim rezultate ispitivanja. Radonići mogu biti i I2a1 i J1c, a ne bih se čudio da se među Radonićima pojavi i još koja grupa, ili unutar iste grupe, podgrupa udaljena par hiljada godina. Što se tiče legende o poreklu od njeguških Radonića, i njih bi trebali da testiramo. Identična prezimena mogu biti od pomoći, ali mogu i da zamagle stvar.
Herak je bilo (često?) ime u Hercegovini u to vreme. Tad je Hercegovinom upravljao Herak Vraneš, a čini mi se da imamo i jednog Vraneša među stanovnicima Zmijanja, što je još jedan dokaz o hercegovačko-crnogorskom poreklu doseljenika. Što se tiče porekla Herakovića, dok ne vidim rezultate DNK testiranja čutim. Mogu biti J1, ali ne moraju. Ja sam oprezni skeptik.  ;D

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #53 послато: Новембар 24, 2014, 06:28:10 поподне »
Не знам да ли ће вам бити од користи:

Мезра РАДОНИЋ у нахији Сињ и Врлика, 1604. година.
Фехим Џ. Спахо ''Један турски попис Сиња и Врлике из 1604. године''
Икавац

robert w.

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #54 послато: Новембар 24, 2014, 08:31:10 поподне »
Не знам да ли ће вам бити од користи:

Мезра РАДОНИЋ у нахији Сињ и Врлика, 1604. година.
Фехим Џ. Спахо ''Један турски попис Сиња и Врлике из 1604. године''

Aco, Aco, ti baš znaš da baciš čoveka u rebus :). Kad sam ukucao "mezra Radonić" izbacio mi je stranicu Porekla o nahiji Zrmanja i Velika Popina, gde se jedna mezra zove Rad (dakle ne Radonić), ali joj je lokacija negde oko Plavna i Strmice gde žive današnji dalmatinski Radonići.
http://www.poreklo.rs/2012/11/05/popis-kliskog-sandzaka-iz-1550-godine-zrmanja-popina/?lang=lat

No ono što me raspametilo jeste ovo:
http://www.academia.edu/8737594/Doseljavanje_Morlaka_u_opustjela_sela_%C5%A1ibenske_Zagore_u_16._stolje%C4%87u

To je nov rad (taze, što bi rekli Turci), dosta obiman, i čini mi se koristan, no najzanimljivija mi je karta na 155 str, kao i pre toga deo u kom autor obrađuje pleme Radohnići, blizak Mirilovićima. I sam autor navodi da je Radonić, u svim svojim oblicima (Radonić, Radohnić, Radonjić...) često među Morlacima, no svejedno je zanimljivo. U svemu tome, spominje se i katun Ružića. Tek sam počeo čitati, kasnije ću preneti celovitije dojmove.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #55 послато: Новембар 25, 2014, 01:49:44 поподне »
Ovaj posljednji rad je vrlo interesantan. E, sad naravno sve ovo može da bude i čista koincidencija, ali ipak bi to bilo malo previše slučajnosti:
- Imamo katune Rado(h)nića i Ružića, doseljene u istom vremenskom periodu u šibensku zagoru, vrlo blizu jedne drugima
- Imamo testirane Ružiće i Radoniće sa poklapanjem na svim testiranim markerima, i to u jednoj, slobodno mogu reći, izuzetno rijetkoj haplogrupi kod Srba.

Rekao bih previše slučajnosti. Što se mene tiče ja ću ovo za sada uzeti kao dobar dokaz za pretpostavljeni put migracija Z.Hercegovina - Dalmacija - Lika.

Jeste li primjetili da autor pretpostavlja povezanost Radonića i Mirilovića?

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #56 послато: Новембар 25, 2014, 01:55:03 поподне »
Jeste li primjetili da autor pretpostavlja povezanost Radonića i Mirilovića?
Већ имамо тестираног човјека који је по свему судећи од Мириловића (Мирило, Далмација, I2 DN).

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #57 послато: Новембар 25, 2014, 01:57:44 поподне »
Da, znam to. S tim što, naravno, to su sve bili veliki katuni (preko 100 kuća) gdje je bilo raznorodnog stanovništva. Katuni su bili puni slovenskog (I2 i R2a) stanovništva još od doba jačanja srpske države s kojom je naravno išlo i obespravljivanje kmetova, koji su se "ženili u vlahe". U principu to je i dovelo do slovenizacije vlaha.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #58 послато: Новембар 25, 2014, 04:49:45 поподне »
О распореду презимена Ружић и Радонић на подручју авојевске Хрватске у последњих 50 година.





Извор:www.imehrvatsko.net

[приложену датотеку обрисао администратор]
« Последња измена: Јануар 01, 2015, 08:39:54 поподне админ »
Икавац

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #59 послато: Новембар 25, 2014, 04:50:50 поподне »
О распореду презимена Мириловић и Мирило на подручју авојевске Хрватске у последњих 50 година.

Извор:www.imehrvatsko.net





[приложену датотеку обрисао администратор]
« Последња измена: Јануар 01, 2015, 09:01:35 поподне админ »
Икавац

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #60 послато: Март 04, 2015, 01:34:18 пре подне »
Ово је пост који сам послао на тему о пореклу породице Шепа, али пошто је ствар везана за генетику, одлучио сам да је поставим и овде, пошто све речено тамо важи и овде:

Цитат
Данас сам мало глелдао, који би хаплотип из FTDNA базе могао да буде најближи хаплотипу којега је поставио Љиљан. Ако нисам нешто пропустио то је извесни Jenkins са FTDNA  бројем 250086.  J-PF7263 Cluster C

Шепа         
13
24
13
10
13
19
10
18
12
12
11
29
17
8
9
11
11
24
14
20
29
14
15
15
16
Jenkins
13
24
13
10
13
20
10
15
12
12
11
29
19
8
9
11
11
23
14
20
30
14
15
15
16

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #61 послато: Март 04, 2015, 09:15:55 пре подне »
Зна ли се нешто о пореклу овог Џенкинса?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #62 послато: Март 05, 2015, 05:34:10 поподне »
Знам само да није рођак истоименог кошаркаша Ц. Звезде  ;D

шалим се.

Прво чега сам се стио када сам видое ово презиме је асоцијација на Санелу Џенкинс. А иста је код нас постала позната по томе што је пре неких 4-5 година платила кауцију за пуштање Ејупа Ганића, кога Срби сумњиче за тешке ратне злочине. У ствари, реч је о муслиманки из Сарајева која је била нека врста манекенке у Лондону. Откуда сада муслиманка из Сарајева са презименом Џенкинс? Па врло једноставно, удала се за познатог британског банкара, са којим има двоје деце али се после тога развела (и наравно, оставила мужево презиме).

Пошто је и мене овај случај заинтересовао, потражио сам мало на нету и ево шта сам нашао о њему.

 http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Jenkins_%28banker%29

Оно што ми је одмах било сумњиво је да је овај Џенкинс банкар, а зна се добро да се велики број Јевреја бави управо банкарством. А опет се добро зна да је међу носиоцима хаплогрупе Ј1 значајан број Јевреја  ;D
« Последња измена: Април 06, 2015, 11:25:52 пре подне Kor »

Ван мреже radonic78

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #63 послато: Јануар 24, 2017, 11:08:50 поподне »
za robert w. odgovor....ja sam potomak Laze Radonica pa bi se reklo da smo bliski rodjaci....molio bi da stupimo u kontakt

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #64 послато: Јануар 25, 2017, 09:20:55 пре подне »
Hvala svima na pomoći  :)

Za Radoniće/Radonjiće sa Korduna nisam znao. Hvala na informaciji.
Zaboravio sam da u prvom postu navedem Radoniće iz Orlića kod Knina kojima je slava Nikoljdan. Oni su prvi prvi pravoslavni Radonići, pored Crnogoraca, za koje sam saznao, i zbog slave i njihove predaje da potiču iz Crne Gore (i oni imaju isto predanje) dugo sam smatrao da oni predstavljaju međuetapu u seobi moje porodice od CG do Kozare. Kasnije sam, sa većim brojem informacija do kojih sam dolazio, postao rezervisaniji prema toj ideji, iako je ne isključujem. Siguran sam da će sa većim brojem testiranih biti jasnija slika seoba.

Ne znam da li je ovo pravo mesto, ali hteo bih da pokažem koliko je ovaj forum i ljudi koji se okupljaju oko njega dragocen. Kad sam testiran, prema rezultatima prediktora uvršten sam u grupu E1b1b.
Ono što me iznenadilo bilo je moje odudaranje od rezultata svih ostalih pripadnika te grupe. Sa najbližim sam imao 12 poklapanja ali su u markerima koji se nisu poklapali nekad bile i veoma velike razlike. Kad sam preneo moje rezultate administratorima foruma, javio se Mlađo (pozdrav Mlađi  :)) a malo posle i gospodin Jerković (pozdrav i gospodinu Jerkoviću  :)) koji su se ozbiljnije zabavili mojim rezultatima i pronašli lice sa kojim sam imao mnogo veće podudaranje nego s bilo kojim E1b1b. U pitanju je gospodin March koji se testirao preko FT DNA. Razlika između njega i mene je u samo jednom markeru (385a- kod njega 14, kod mene 13)
http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=QDYXJ&viewuid=F9HB7&p=0
Doduše, dok je on potvrđen J1, ja sam još uvek nepotvrđen. Planiram da u skorije vreme uradim testiranje preko FT DNA da potvrdim ono što je zasad (mada gotovo sigurno) još uvek nagađanje. No, u svakom slučaju hteo sam da na sopstvenom primeru pokažem koliko je važno imati ljubazne ljude koji žele da pomognu, i još jedanput hvala Mlađi i Siniši.
P.S.- zahvaljujem i svima koji su se bavili temom genetike i na poreklu.rs i na Krstarici, Koru, Kyriosu itd. Njihov pristup temi motivisao me da pristupim testiranju, što zbog sebe, što zbog neke želje da dam svoj doprinos istraživanju srpske nacije.

Синиша је спомињао породице Радоњић у Подгрмечу, према црквеном шематизму из 1882. године, у селима Мали Радић и Гудавац, са славом Свети Стефан Дечански - Мратиндан. Мој отац је рођен у сусједној Суваји, али је 1948. године његова породица преселила у Гудавац. Он се не сјећа те породице.

Међутим, пошто је мој дјед говорио да смо ми Мазалице поријеклом од Радоњића, мало сам проучавао то предање с обзиром да није изгледна теорија Милана Карановића да водимо поријекло од Богуновића, с обзиром да сам ја тестиран I2-PH908, а Богуновићи (који носе то презиме) су вјероватно J2a.

Имају Мазалице у селу Руднице код Пљеваља које славе Мратиндан. У почетку сам вјеровао да смо ми од њих поријеклом, али забуну је унио Карановић, јер је презиме Мазалица надимачко, могуће настајало независно, а пошто ми славимо Јовањдан (као мање-више сви Богуновићи), био сам касније убијеђен у његову теорију. Сад кад се враћам могућности да смо ми ипак од Мазалица из Пљеваља, веза Мазалица-Радоњић према предању мога ђеда и слава Мратиндан подгрмечких Радоњића и пљеваљских Мазалица чини се могућа. Опет, презиме Радоњић је патронимичко, а Мазалица надимачко, рекао бих ово прво старије, али пошто Радоњића нема у Пљевљама да славе Мратиндан, могуће је да ти Радоњићи потичу од Мазалица (неког Радоње), а да је мој дјед побркао, јер је рано остао сироче, и није упознао пуно својих мушких предака који би му прецизно пренијели предање.

Кад су у питању Мазалице из Руднице код Пљеваља, они потичу од Дајовића, а ови из братства Курепа. То је једно дробњачко братство, али које се води у књизи Шибалић - Караџић као стариначко, за разлику од Новљања I1 P109. Карактеристика свих породица који су из братства Курепа је да славе Мратиндан. Зато постоји могућност да су Радоњићи из Подгрмеча од Курепа. Проблем лежи у томе што нико од Курепа (бар ја нисам уочио) није ДНК тестиран. Али постоје предања да су Курепе од Куча, који су E1b, што је и ваш резултат, што чини везу са подгрмечким Радоњићима могућом. Дакле то је та мратинданска веза, а рекли сте да су ваши поријеклом из Грмеча, и вјероватно да се читава породица одселила, и вјероватно прије 2.свјетског рата, јер мом оцу није познато да их је било у Гудавцу, а било их је 1882. године.

Кад је у питању мој резултат, он је по маркерима ближи неким породицама које воде поријекло од Риђана, потез Требиње - Никшић, што јесте велика база за I2-PH908, и сада чекам резултате Херцеговачког ДНК подухвата, да видим хоћу ли шта "уловити". Могуће је наравно и да су Курепе I2-PH908, а да су само физички били у Кучима.

Кад сте ви у питању, мало бих сачекао неки курепски ДНК тест, што значи Перовић, Дајовић, Мазалица (Мратиндан), Терзић (са Лађане), Ристановић (Ковин). Обратити могуће пажњу на кучке хаплотипове, због овог предања о Курепима.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #65 послато: Јануар 25, 2017, 11:38:39 пре подне »
Синиша је спомињао породице Радоњић у Подгрмечу, према црквеном шематизму из 1882. године, у селима Мали Радић и Гудавац, са славом Свети Стефан Дечански - Мратиндан. Мој отац је рођен у сусједној Суваји, али је 1948. године његова породица преселила у Гудавац. Он се не сјећа те породице.

Међутим, пошто је мој дјед говорио да смо ми Мазалице поријеклом од Радоњића, мало сам проучавао то предање с обзиром да није изгледна теорија Милана Карановића да водимо поријекло од Богуновића, с обзиром да сам ја тестиран I2-PH908, а Богуновићи (који носе то презиме) су вјероватно J2a.

Имају Мазалице у селу Руднице код Пљеваља које славе Мратиндан. У почетку сам вјеровао да смо ми од њих поријеклом, али забуну је унио Карановић, јер је презиме Мазалица надимачко, могуће настајало независно, а пошто ми славимо Јовањдан (као мање-више сви Богуновићи), био сам касније убијеђен у његову теорију. Сад кад се враћам могућности да смо ми ипак од Мазалица из Пљеваља, веза Мазалица-Радоњић према предању мога ђеда и слава Мратиндан подгрмечких Радоњића и пљеваљских Мазалица чини се могућа. Опет, презиме Радоњић је патронимичко, а Мазалица надимачко, рекао бих ово прво старије, али пошто Радоњића нема у Пљевљама да славе Мратиндан, могуће је да ти Радоњићи потичу од Мазалица (неког Радоње), а да је мој дјед побркао, јер је рано остао сироче, и није упознао пуно својих мушких предака који би му прецизно пренијели предање.

Кад су у питању Мазалице из Руднице код Пљеваља, они потичу од Дајовића, а ови из братства Курепа. То је једно дробњачко братство, али које се води у књизи Шибалић - Караџић као стариначко, за разлику од Новљања I1 P109. Карактеристика свих породица који су из братства Курепа је да славе Мратиндан. Зато постоји могућност да су Радоњићи из Подгрмеча од Курепа. Проблем лежи у томе што нико од Курепа (бар ја нисам уочио) није ДНК тестиран. Али постоје предања да су Курепе од Куча, који су E1b, што је и ваш резултат, што чини везу са подгрмечким Радоњићима могућом. Дакле то је та мратинданска веза, а рекли сте да су ваши поријеклом из Грмеча, и вјероватно да се читава породица одселила, и вјероватно прије 2.свјетског рата, јер мом оцу није познато да их је било у Гудавцу, а било их је 1882. године.

Кад је у питању мој резултат, он је по маркерима ближи неким породицама које воде поријекло од Риђана, потез Требиње - Никшић, што јесте велика база за I2-PH908, и сада чекам резултате Херцеговачког ДНК подухвата, да видим хоћу ли шта "уловити". Могуће је наравно и да су Курепе I2-PH908, а да су само физички били у Кучима.

Кад сте ви у питању, мало бих сачекао неки курепски ДНК тест, што значи Перовић, Дајовић, Мазалица (Мратиндан), Терзић (са Лађане), Ристановић (Ковин). Обратити могуће пажњу на кучке хаплотипове, због овог предања о Курепима.

Pozdrav Sergiuse

Moja haplogrupa je u stvari J1 PF7263, ali su vrednosti početnih markera dosta slične uobičajenom E1b haplotipu (13-24-13-10...) što je verovatno zbunilo predviđač (a Nevgen je još bio u povoju :))
Radonići su prezime sa dosta šarolikim haplotipovima (I2a1b S i N; J1c) što govori da je nekad Radon i Radonja bilo često ime.  Rekao bih da je bilo uobičajeno za hercegovački i zapadnocrnogorski prostor s obzirom na I2a1b i s obzirom da se J1 pojavljuje najistočnije u Hercegovini, oko Stoca, sa mogućnošću da je negde sa granice Hercegovine i CG.
Moji Radonići su najverovatnije došli sa Šepama direktno iz Like (to je trenutna pretpostavka s obzirom na rezultate testiranja Ljiljana i mene) najverovatnije posle A-U okupacije, mada mi nije poznata porodična predaja o tome

Što se tiče Mazalica, ne znam da li još postoje ti Radonići na Grmeču ali najbolje bi bilo njih testirati, i sačekati da se testiraju Kurepe.

U svakom slučaju pozdrav.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Радонићи J1-ZS9949
« Одговор #66 послато: Јануар 25, 2017, 01:55:50 поподне »
Pozdrav Sergiuse

Moja haplogrupa je u stvari J1 PF7263, ali su vrednosti početnih markera dosta slične uobičajenom E1b haplotipu (13-24-13-10...) što je verovatno zbunilo predviđač (a Nevgen je još bio u povoju :))
Radonići su prezime sa dosta šarolikim haplotipovima (I2a1b S i N; J1c) što govori da je nekad Radon i Radonja bilo često ime.  Rekao bih da je bilo uobičajeno za hercegovački i zapadnocrnogorski prostor s obzirom na I2a1b i s obzirom da se J1 pojavljuje najistočnije u Hercegovini, oko Stoca, sa mogućnošću da je negde sa granice Hercegovine i CG.
Moji Radonići su najverovatnije došli sa Šepama direktno iz Like (to je trenutna pretpostavka s obzirom na rezultate testiranja Ljiljana i mene) najverovatnije posle A-U okupacije, mada mi nije poznata porodična predaja o tome

Što se tiče Mazalica, ne znam da li još postoje ti Radonići na Grmeču ali najbolje bi bilo njih testirati, i sačekati da se testiraju Kurepe.

U svakom slučaju pozdrav.

Радонића у Грмечу није било колико се мој отац сјећа, а он је рођен 1947. Могуће је да су отишли у некој од колонизација или миграција.

Кад су у питању Радонићи I2a1b, имамо тога из Славоније који исто слави Јовањдан као ми, али он је I2-CTS10228. Радонић католик из Дубровника је тестиран на јако мало маркера, и нема DYS 448, како бисмо могли видјети је ли I2-CTS10228 или I2-PH908, али с обзиром на географско поријекло вјероватније је да је I2-PH908, и на то мало маркера се види да је близак том модалу подручја које си навео. Опет, од 10 упоредивих маркера од њега се разликујем у 5.

Сагласан сам да је презиме патронимичко, и тешко је без тестирања, прецизних извора и предања, и славе одредити даље поријекло.