Аутор Тема: Добродошли на Форум Порекло  (Прочитано 94113 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #60 послато: Април 11, 2017, 01:18:47 пре подне »
Мало више "очинског" приступа према људима са мање знања :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #61 послато: Април 11, 2017, 03:19:39 пре подне »
А ја кад погледам своје прве постове, мало се и застидим од наивности свог мишљења, али управо у демантима својих размишљања сам и научио нове ствари...Немојте на "нож" да приступате мањку знања, осим наравно , ако неко није тврдоглав...

Мало више "очинског" приступа према људима са мање знања :)

И ја потписујем све наведено.  ;) :) ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #62 послато: Април 11, 2017, 06:43:12 поподне »
Мало више "очинског" приступа према људима са мање знања :)

Потпуно се слажем са овим. Нико од нас се није родио са свим знањима о историји, генетици, генеалогији,...
Сваког новог ентузијасту треба упутити у све битне податке. Или конкретним одговорима или упућивањем на одговарајуће линкове.
Најлакше је неког попљувати и исмејати због његовог незнања. Прави посао је - просветлити га.
Наравно, ако је у питању неко бандоглав или неки провокатор (имали смо таквих), онда је прича узалудна. Али, и за такве постоје пристојни начини да се уклоне. Не брисањем постова, нити вређањем, него стављањем на опцију "ignore".
Дискусија у којој постоје аргументована различита мишљења је права ствар. Проблем је што постоји аргумент званичне науке на који се неко увек може позвати, и онда је свако другачије мишљење у старту изгубило. А став званичне науке може бити и погрешан и исконструисан и злонамеран, имамо доста таквих случајева.
Искрено, подржавам свакога да изнесе своје мишљење о било којој теми, па нека се и коси са званичном науком. Ако је у оквирима основаног размишљања, наравно. Не нека бесловесна лупетања.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Савјетник 1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #63 послато: Мај 26, 2017, 11:36:20 поподне »
Pomoz Bog braco Srbi !
Dobro je da je neko aktivan po pitanju nase istorije i porijekla pa se nadam da cu i ja moci ponesto pomoci u vezi ove teme.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #64 послато: Мај 26, 2017, 11:45:04 поподне »
Бог ти помог'о, Србине!

Добар си "ник" изабрао. Сад поред Броја 1 имамо и Савјетника 1  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #65 послато: Мај 27, 2017, 12:10:34 пре подне »
Pomoz Bog braco Srbi !
Dobro je da je neko aktivan po pitanju nase istorije i porijekla pa se nadam da cu i ja moci ponesto pomoci u vezi ove teme.

Бог ти помогао и добродошао на Форум! :)

На почетку да препоручим коришћење свих слова азбуке/абецеде, како бисмо наставили традицију неговања писмености на форуму, а уколико говоримо српским језиком, онда не морамо питати Гијона и Фереиру, и којим бисмо писмом требали да се дописујемо. ;)



Ван мреже Савјетник 1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #66 послато: Мај 27, 2017, 06:49:34 поподне »
Moj zadatak odje nije da misao dovedem do natcitani i obrazovani, vec do oni siroko misleci, do pametni veliki ljudi, bilo da je to seljak koji se bavi zemljoradnjom , radnik koji radi u radionicama, vojnik koji brani zemlju i narod  ili onaj koji rukovodi svim tim zajedno. 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #67 послато: Мај 27, 2017, 06:54:24 поподне »
Moj zadatak odje nije da misao dovedem do natcitani i obrazovani, vec do oni siroko misleci, do pametni veliki ljudi, bilo da je to seljak koji se bavi zemljoradnjom , radnik koji radi u radionicama, vojnik koji brani zemlju i narod  ili onaj koji rukovodi svim tim zajedno.

То неписменошћу нећеш постићи, јер су наши и сељаци, и радници у радионицама, и војници у касарнама, народ који је прошао основну школу и научио свих 30 слова азбуке. Они који користе мање, сматрају се неписменима, тј. да нису завршили 1. разред основне школе.

При том, овде нисмо нико на задатку, већ дискутујемо о стварима које нас занимају, и које углавном занимају и остале, па ко то не разуме, ето подсећања ради, да се зна чему форум заправо служи.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #68 послато: Мај 27, 2017, 07:43:10 поподне »
То неписменошћу нећеш постићи, јер су наши и сељаци, и радници у радионицама, и војници у касарнама, народ који је прошао основну школу и научио свих 30 слова азбуке. Они који користе мање, сматрају се неписменима, тј. да нису завршили 1. разред основне школе.

При том, овде нисмо нико на задатку, већ дискутујемо о стварима које нас занимају, и које углавном занимају и остале, па ко то не разуме, ето подсећања ради, да се зна чему форум заправо служи.

Рекао бих да су данашња два нова члана (Доктор и Савјетник) једна иста особа.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Deni

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #69 послато: Јул 03, 2017, 12:22:32 пре подне »
Pozdrav svima  :)

Pocela sam da istražujem poreklo prezimena Krstić, i tako naišla na ovaj forum.
Nisam još uvek istražila forum i teme, red je da prvo pozdravim društvo.

Nadam se da ću pronaći ono što me interesuje i još dosta toga naučiti .



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #70 послато: Јул 03, 2017, 12:44:01 пре подне »
Pozdrav svima  :)

Pocela sam da istražujem poreklo prezimena Krstić, i tako naišla na ovaj forum.
Nisam još uvek istražila forum i teme, red je da prvo pozdravim društvo.

Nadam se da ću pronaći ono što me interesuje i još dosta toga naučiti .

Поздрав! Најбоље да отворите тему Крстић на форуму.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #71 послато: Јул 26, 2017, 12:35:33 пре подне »
Добро јутро... ако пар минута после поноћи може тако да се броји  ;)

Пре извесног времена сам чуо за овај форум и сада сам решио да се учланим, са идејом да можда нађем помоћ при родословним радовима. Можда понешто од мог искуства буде корисно и другима.

Истражујем већ прилично дуго, од 1999. године. На почетку сам, наравно, само ишао до старих рођака који су ми издиктирали шта знају. Још увек се дивим њиховој способности да имена, а понекад и године, држе у глави. Почетни круг разговора сам у 2-3 године завршио... и био запањен да до 2003. године нико од тих 5-6 почетних извора више није био доступан.
Стандард који сам одмах усвојио је да све претке и све потомке третирам сасвим једнако. На пример, прадеда по ''пуној мушкој'' линији има једнак третман као и прабака по ''пуној женској'' линији. Чак ми је истраживање потомака по женској линији понекад и забавније. У књигама из старих времена је млада дата са више података него младожења.

Доста година касније сам чуо да постоје црквене матичне књиге у архиву. До сада сам тамо провео 2 године, са пар пауза. Прикупио сам много података, успео скоро буквално све и да повежем у смислену целину. То ми је омогућило да се, испочетка обазриво, упустим у авантуру упознавања тих људи, мојих даљих рођака. Искуство је скоро у потпуности позитивно. Сада имам толико сигурности да на упознавању после ''добар дан'' могу да кажем ''Ви сте ту, а ја припадам овде''.

Очекивано, са том количином података помноженом са свакојаким сеобама разних народа на овом простору... нисам потомак само једног народа. Та једна моја ''мањинска'' петина је нешто што нисам очекивао да буде баш тако шарено, али шта је ту је.

Добро се сналазим на компјутеру, тако да су сви подаци по табелама а родословна стабла разних презимена су ''под конац''.
Толико сам читао црквенословенски (разумем имена, текстом образаца се нисам много бавио) да га сада разумем једнако као данашњу Политику. Разумем и неке од скраћеница.

Прегледао сам спискове наведених презимена на овом сајту... и могу да кажем да ће да буде посла око допуне тог списка.

Довољно од мене, за прву поруку овде  :)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #72 послато: Јул 26, 2017, 07:20:45 пре подне »
Добро јутро... ако пар минута после поноћи може тако да се броји  ;)

Пре извесног времена сам чуо за овај форум и сада сам решио да се учланим, са идејом да можда нађем помоћ при родословним радовима. Можда понешто од мог искуства буде корисно и другима.

Истражујем већ прилично дуго, од 1999. године. На почетку сам, наравно, само ишао до старих рођака који су ми издиктирали шта знају. Још увек се дивим њиховој способности да имена, а понекад и године, држе у глави. Почетни круг разговора сам у 2-3 године завршио... и био запањен да до 2003. године нико од тих 5-6 почетних извора више није био доступан.
Стандард који сам одмах усвојио је да све претке и све потомке третирам сасвим једнако. На пример, прадеда по ''пуној мушкој'' линији има једнак третман као и прабака по ''пуној женској'' линији. Чак ми је истраживање потомака по женској линији понекад и забавније. У књигама из старих времена је млада дата са више података него младожења.

Доста година касније сам чуо да постоје црквене матичне књиге у архиву. До сада сам тамо провео 2 године, са пар пауза. Прикупио сам много података, успео скоро буквално све и да повежем у смислену целину. То ми је омогућило да се, испочетка обазриво, упустим у авантуру упознавања тих људи, мојих даљих рођака. Искуство је скоро у потпуности позитивно. Сада имам толико сигурности да на упознавању после ''добар дан'' могу да кажем ''Ви сте ту, а ја припадам овде''.

Очекивано, са том количином података помноженом са свакојаким сеобама разних народа на овом простору... нисам потомак само једног народа. Та једна моја ''мањинска'' петина је нешто што нисам очекивао да буде баш тако шарено, али шта је ту је.

Добро се сналазим на компјутеру, тако да су сви подаци по табелама а родословна стабла разних презимена су ''под конац''.
Толико сам читао црквенословенски (разумем имена, текстом образаца се нисам много бавио) да га сада разумем једнако као данашњу Политику. Разумем и неке од скраћеница.

Прегледао сам спискове наведених презимена на овом сајту... и могу да кажем да ће да буде посла око допуне тог списка.

Довољно од мене, за прву поруку овде  :)
Желимо ти пријатно дружење и наравно учешће у дискусијама са осталим нашим члановима.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #73 послато: Јул 26, 2017, 10:40:55 пре подне »
Добродошао на Форум, Platine! :)

Као што се види из приложеног, упућен си у материју, а као што ћеш видети у наставку, таквих овде има још. ;)

Све што приметиш да недостаје, поготово од презимена, направи листу и пошаљи, па ће бити допуњено.

Оно што тебе занима, а други би могли да помогну, слободно питај, наћи ће се увек неко да ускочи у помоћ. :)

Желим ти пријатан боравак на форуму и лепо дружење са осталим члановима. 8)



Ван мреже obradsrbija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #74 послато: Јул 31, 2017, 07:14:13 поподне »
Postovanje,
Ja sam Nikola Obradovic, moja porodica je iz Like, rudopolje bruvanjsko. Zanima me da li je moguce iskoristiti nekako DNA analizu sa Ancestry testom http://www.ancestry.com. Posto sam uradio test u americi.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #75 послато: Јул 31, 2017, 07:18:34 поподне »
Postovanje,
Ja sam Nikola Obradovic, moja porodica je iz Like, rudopolje bruvanjsko. Zanima me da li je moguce iskoristiti nekako DNA analizu sa Ancestry testom http://www.ancestry.com. Posto sam uradio test u americi.

Добродошао Никола на форум! :)

Надам се да ће се ускоро огласити неко и ко би имао одговора на ваше питање.

Које ћете можда морати и мало преформулисати. :)



Ван мреже Сигирија

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #76 послато: Август 10, 2017, 09:19:36 поподне »
Поздрав добри лјуди.
Све похвале са моје стране за све што радите. Нажалост, тек од скора сам чуо за овај форум( гостованје г-дина Кртинића у једној емисији). Моје знанје из  области генетике је слабо тако да ћу радо бити читач ваших писанија. Чим будем могао урадићу тест ДНК-а(наравно пре тога ћу уплатити чланарину). Порекло моје породице је из садашнје Македоније (југозападни део Старе Србије).
Свако добро и живели.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #77 послато: Август 10, 2017, 09:22:25 поподне »
Поздрав добри лјуди.
Све похвале са моје стране за све што радите. Нажалост, тек од скора сам чуо за овај форум( гостованје г-дина Кртинића у једној емисији). Моје знанје из  области генетике је слабо тако да ћу радо бити читач ваших писанија. Чим будем могао урадићу тест ДНК-а(наравно пре тога ћу уплатити чланарину). Порекло моје породице је из садашнје Македоније (југозападни део Старе Србије).
Свако добро и живели.
Добро дошао!

Schützer

  • Гост
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #78 послато: Август 11, 2017, 03:44:28 поподне »
Pozdrav svima. Citam vec neko vreme pa rekoh ajde da se i registrujem.
Nisam se testirao ali moglo bi uskoro i to da padne. Poreklo sa oceve linije  je od pre par stotina godina iz Crne Gore od Kuca Drekalovica tako da je jasno koja sam haplogrupa ali sacekacu testiranje.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #79 послато: Август 11, 2017, 06:06:34 поподне »
Pozdrav svima. Citam vec neko vreme pa rekoh ajde da se i registrujem.
Nisam se testirao ali moglo bi uskoro i to da padne. Poreklo sa oceve linije  je od pre par stotina godina iz Crne Gore od Kuca Drekalovica tako da je jasno koja sam haplogrupa ali sacekacu testiranje.
Добро нам дошао,
било би добро да наведеш и презиме, крсну славу, евентуално предање од ког братства Дрекаловича потичете, као и место из кога је очева породица.