Аутор Тема: Стара Србија-Срби и Албанци  (Прочитано 82884 пута)

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #120 послато: Новембар 18, 2016, 09:07:39 поподне »
У Железнику се део изван села где су њиве зове Читак. (Осим Читачких њива други делови атара имају ове називе: Манастирине , Џајине баре, Алуге, Млаке, Бела земља, Греде у Макишу ,Орловача ...)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #121 послато: Новембар 18, 2016, 09:16:10 поподне »
Google translate за Çitak каже да на турском значи "рупа". У ствари, постоји само енглески резултат - pit, а на српском нема резултата.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #122 послато: Новембар 18, 2016, 09:42:10 поподне »
Много волим да читам дјела Григорија Божовића. Ову његову путописну прозу о Пиви волио бих такође прочитати. Претпостављам да је нема на мрежи.

Што би Матија Бећковић рекао: Григорије Божовић је преживео све окупације само није ослобођење :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #123 послато: Новембар 18, 2016, 09:55:09 поподне »
Једно, можда и глупо, питање. ::)

Има ли албанско презиме Çitaku можда везе са помињаним српским презименом Читаковић?

Прве видех негде око Рудника на КиМ, а ове друге код Ужица.

Атанасије Урошевић је писао о Читацима са Косова. То је био посебан слој становништва исламске вере и у време његових истраживања већ албанског језика и идентитета. Урошевић је изнео две претпоставке о њиховом пореклу, једна је народна, а друга је његова. Према народној верзији, Читаци су пореклом Турци из Анадолије, који су на Косово дошли пре Велике сеобе Срба 1690. да би се касније постепено албанизовали (иако су у градским срединама на Косову све до 1912. а понегде и до данашњих дана живели Турци и потурчени Албанци, који су себе сматрали Турцима а не Албанцима, прихвативши и турски језик, изгледа да је, ако је ова теорија тачна, у сеоским срединама, где су Албанци били доминантни, био супротан случај). С друге стране, Урошевићева претпоставка је да су Читаци најстарији исламизовани слој косовских Срба, дакле оних који су ислам прихватили у 15., 16. и 17. веку, пре Велике сеобе, да би се касније током 18. и 19. века албанизовали.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #124 послато: Новембар 18, 2016, 11:34:20 поподне »
Ево да ја одговорим, пошто су моји по мајчиној страни Читаковићи. Читаковићи у Бајиној Башти и Ужицу потичу од једног од браће Милатовића који су дошли из Пиве у другој половини 18. века у Својдруг-Рогачицу код Бајине Баште. По предању тројица браће била су Милош који је имао надимак Супур, и од кога потичу Супуровићи, Теодосије који је имао надимак Читак, и од кога потичу Читаковићи, и трећи са надимком Џиврак, коме се не зна право име, и који није оставио потомство. У књизи Својдрушки родослов Обрада Додића каже се да је Теодосијев надимак настао од глагола читати, зато што је био начитан, учен и вешт говорник, сад колико је то тачно не знам. И ја сам давно чуо за неку госпођу Çitaku, која је ваљда била или је још увек нека министарка у влади самозване републике Косово, и тада ми је пало на памет да би реч читак можда могла имати неко значење на турском језику, из ког је касније могла прећи и у српски и у албански. Верујем да би сам корен оба презимена могао потицати из истог извора, али не верујем да постоји нека крвна веза између породица.

Хвала Црна Гујо на одговору.

Да, и ја чух за те Читакуе преко дотичне госпође Çitaku, тражих мало на мрежи да ли имају који податак о том роду, али једва нађох одакле је и та министарка. Мада, ни за неке наше не знамо одакле су и од каквог колена, нажалост.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #125 послато: Новембар 19, 2016, 12:28:34 пре подне »
Хвала Црна Гујо на одговору.

Да, и ја чух за те Читакуе преко дотичне госпође Çitaku, тражих мало на мрежи да ли имају који податак о том роду, али једва нађох одакле је и та министарка. Мада, ни за неке наше не знамо одакле су и од каквог колена, нажалост.

Вљора Читаку би лако могла бити Тачијева врло блиска рођака, јер у селу одакле је родом Тачи, Броћни (на албанском Burroja), је у Вукановићевој књизи "Дреница" записан род Читака (Читакуа), фиса Тачи, те је сасвим могуће да се Тачијева породица за време Краљевине Југославије презивала Читак (Читаку), а да је после 1945. један део рода узео име свог фиса као презиме, док је други део задржао старо презиме. Ово је била иначе честа појава међу Албанцима на Космету након Другог светског рата, када им је дозвољено да узму презиме по сопственом нахођењу (због истог овог разлога је и доста Срба на Космету узело презиме по деди, нпр. а не по роду, те је и код њих дошло до промене презимена у односу на период када су писани антропогеографски радови), па су тако неки задржали стара презимена, други узели име фиса као презиме, док су трећи, слично Србима са Космета, узимали презимена по имену неког скоријег претка.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #126 послато: Новембар 19, 2016, 11:30:48 пре подне »
Григорије Божовић, кратки део о Пивљанима - "Изводи Зуква, Пива, Мишљеновац" (Сазвежђе ЗАВЕТИНА Мирослава Лукића)

http://simbolzavetina.blogspot.rs/2016/09/blog-post.html


Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #127 послато: Новембар 19, 2016, 01:43:27 поподне »
"Вљора Читаку би лако могла бити Тачијева врло блиска рођака, јер у селу одакле је родом Тачи, Броћни (на албанском Burroja), је у Вукановићевој књизи "Дреница" записан род Читака (Читакуа)"..

Узгред, прадеда Новака Ђоковића- Недељко - живео је у Броћни, пре другог светског рата, и у једном периоду после 2-ог светског рата, када су се били вратили на имање. А  село су мештани у околини звали  и Бротња.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #128 послато: Новембар 28, 2016, 12:24:54 поподне »
Кад већ цитирамо Драга Брновића, искористио бих прилику и похвалио тог мајстора песништва, који се окушао и у мучним темама Ибарског Колашина. Мислим да његови стихови најбоље говоре о односу Шиптара према Србима, и не заваравајте се да је тај антагонизам започео 1878. године са доласком Мухаџира из Босне и Топлице. "Плач мајке Србије" има свој континуитет...

Тад из Чабре, Шиптари комшије,
Поранише од свитања прије,
Да пљачкају, спале и униште,
Освануше у село Рујиште.
Испразнише торове и штале,
Жито носе а амбаре пале.
Одредише Живковића Мита,
Да им ова старост поносита,
Плијен прати и стоку отјера,
Па га, онда, ова пасја вјера,
У малени поток Јагњенички,
На превару свезаше крвнички.
На комаде Солунца исекли,
Па га, онда, на ватру испекли....
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #129 послато: Новембар 28, 2016, 07:28:21 поподне »
На комаде Солунца исекли,
Па га, онда, на ватру испекли....
Однос Срба и Албанаца кроз историју је свакако за дубљу анализу, али песма коју си споменуо се очигледно односи на период после 1. светског рата, а то је бар 40 година након 1878. године која се спомиње као преломна.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #130 послато: Новембар 28, 2016, 07:39:52 поподне »
песма коју си споменуо се очигледно односи на период после 1. светског рата,

Ради се о догађају из Другог светског рата.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #131 послато: Децембар 02, 2016, 05:42:43 поподне »
Кад већ цитирамо Драга Брновића, искористио бих прилику и похвалио тог мајстора песништва, који се окушао и у мучним темама Ибарског Колашина. Мислим да његови стихови најбоље говоре о односу Шиптара према Србима, и не заваравајте се да је тај антагонизам започео 1878. године са доласком Мухаџира из Босне и Топлице. "Плач мајке Србије" има свој континуитет...

Тад из Чабре, Шиптари комшије,
Поранише од свитања прије,
Да пљачкају, спале и униште,
Освануше у село Рујиште.
Испразнише торове и штале,
Жито носе а амбаре пале.
Одредише Живковића Мита,
Да им ова старост поносита,
Плијен прати и стоку отјера,
Па га, онда, ова пасја вјера,
У малени поток Јагњенички,
На превару свезаше крвнички.
На комаде Солунца исекли,
Па га, онда, на ватру испекли....

Kad su u pitanju ti Čabrani (tako se valjda kaže na srpskom) to me ne čudi. Za njih važi da su slabi ko ljudi, da su spremni da ukradu kokošku ili košulju (sa velikim strahom) i da to posle prestave kao veliko junaštvo.

Ako za njih to kažu Albanci a za to sam čuo ja (a ja potičem iz dugog sela Kosova) to sve govori.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #132 послато: Децембар 02, 2016, 06:20:00 поподне »
Kad su u pitanju ti Čabrani (tako se valjda kaže na srpskom) to me ne čudi. Za njih važi da su slabi ko ljudi, da su spremni da ukradu kokošku ili košulju (sa velikim strahom) i da to posle prestave kao veliko junaštvo.

Ako za njih to kažu Albanci a za to sam čuo ja (a ja potičem iz dugog sela Kosova) to sve govori.
Интересантно је да је догађај који се збио управо у Чабри био повод за погром Срба из марта 2004. Двоје албанске деце се удавило у реци, а њихова родбина је медијима испричала како су се деца удавила бежећи од српске деце. После се испоставило да је су оптужбе мештана Чабре биле лажне, али шта то сад вреди оних 4.000 Срба који су тада протерани.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #133 послато: Децембар 02, 2016, 10:55:50 поподне »
Интересантно је да је догађај који се збио управо у Чабри био повод за погром Срба из марта 2004. Двоје албанске деце се удавило у реци, а њихова родбина је медијима испричала како су се деца удавила бежећи од српске деце. После се испоставило да је су оптужбе мештана Чабре биле лажне, али шта то сад вреди оних 4.000 Срба који су тада протерани.

Зверстава Шиптара над Србима је било на читавој територији Косовског Вилајета, а не само у селима Ибарског Колашина. Дакле, није то својствено само Чабранима, како то неки овде желе да прикажу, већ свим Шиптарским братствима. Барем за то има примера, нажалост!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #134 послато: Децембар 03, 2016, 12:16:54 поподне »
Зверстава Шиптара над Србима је било на читавој територији Косовског Вилајета, а не само у селима Ибарског Колашина. Дакле, није то својствено само Чабранима, како то неки овде желе да прикажу, већ свим Шиптарским братствима. Барем за то има примера, нажалост!

Apбaнacи кao вeћинcки муcлимaни cу у кocoвcкoм вилajeту имaли paзнe пpивилeгиje, пoпут "глeдaњa кpoз пpcтe" нa cудoвимa, нoшeњa opужja, кoje je xpишћaнимa билo зaбpaњeнo. Taкo пocтojи и jeднa cликa кoнзулa Шчepбинe у нapoднoj нoшњи кapaктepиcтичнoj зa Цинцape aли и Tocкa Aлбaнцe. Jeдaн дeтaљ oткpивa дa je у питaњу нoшњa Tocкa, a тo je opужje. У ocтaлoм тo и нa cлици пишe.
Нajвeћa звepcтвa cу чињeнa у вpeмe уpфиja-пpeкиx cудoвa (1880-1892). Taдa je и нajвишe Cpбa paceљeнo. To ce пoклaпa ca дoлacкoм муxaџиpa. Oни cу пpeдњaчили у убиcтвимa, кpaђи и пaљeњу кућa.
Упpaвo ceлo Чaбpa, кao и ocтaлa aлбaнcкa ceлa нa лeвoj oбaли Ибpa кojи oдвajajу Mитpoвицу oд И. Кoлaшинa cу муxaџиpcкa: Винapцe, Гушaвaц, Видoмиpић и Дoњи Cуви дo.
И тoкoм дpугoг cвeтcкoг paтa cу упpaвo oвa ceлa пpeдњaчилa у убиcтвимa, a у oквиpу Вуљнeтapиja., кojи cу убили у jeднoм дaну 150 Кoлaшинaцa. Кpв зa тo никaд ниje вpaћeнa.
Mиcлим дa je Rugovac нa тo и миcлиo, дa cу муxaџиpи пpeдњaчили у звepcтвимa, oд cтapoceдeлaцa Apбaнaca (кojи cу дoшли пpe 1750), штo и имa иcтинe.
Maлo ce cкpeнулo c тeмe, пa ce oвo мoжe пpeбaцити нa дpугу тeму

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #135 послато: Децембар 03, 2016, 01:04:43 поподне »
Apбaнacи кao вeћинcки муcлимaни cу у кocoвcкoм вилajeту имaли paзнe пpивилeгиje, пoпут "глeдaњa кpoз пpcтe" нa cудoвимa, нoшeњa opужja, кoje je xpишћaнимa билo зaбpaњeнo. Taкo пocтojи и jeднa cликa кoнзулa Шчepбинe у нapoднoj нoшњи кapaктepиcтичнoj зa Цинцape aли и Tocкa Aлбaнцe. Jeдaн дeтaљ oткpивa дa je у питaњу нoшњa Tocкa, a тo je opужje. У ocтaлoм тo и нa cлици пишe.
Нajвeћa звepcтвa cу чињeнa у вpeмe уpфиja-пpeкиx cудoвa (1880-1892). Taдa je и нajвишe Cpбa paceљeнo. To ce пoклaпa ca дoлacкoм муxaџиpa. Oни cу пpeдњaчили у убиcтвимa, кpaђи и пaљeњу кућa.
Упpaвo ceлo Чaбpa, кao и ocтaлa aлбaнcкa ceлa нa лeвoj oбaли Ибpa кojи oдвajajу Mитpoвицу oд И. Кoлaшинa cу муxaџиpcкa: Винapцe, Гушaвaц, Видoмиpић и Дoњи Cуви дo.
И тoкoм дpугoг cвeтcкoг paтa cу упpaвo oвa ceлa пpeдњaчилa у убиcтвимa, a у oквиpу Вуљнeтapиja., кojи cу убили у jeднoм дaну 150 Кoлaшинaцa. Кpв зa тo никaд ниje вpaћeнa.
Mиcлим дa je Rugovac нa тo и миcлиo, дa cу муxaџиpи пpeдњaчили у звepcтвимa, oд cтapoceдeлaцa Apбaнaca (кojи cу дoшли пpe 1750), штo и имa иcтинe.
Maлo ce cкpeнулo c тeмe, пa ce oвo мoжe пpeбaцити нa дpугу тeму

Не бих се ја више играо братства-јединства, ствари морају да се назову правим именом. Шиптари имају континуирану мржњу према Србима и то показују дешавања много пре доласка Мухаџира. То што неко овде жели да представи појаву зверстава Шиптара према Србима као реваншизам који наступа са доласком избеглица из ослобођених Српских области, нема основа.

Милоше, не бих се сложио са тобом око констатације да је од 1880. године знатно повећан број протераних и поубијаних Срба из Косовског вилајета, мислим, стиче се такав утисак али суштина је у томе што је од наведеног периода почео са радом Српски конзулат па су случајеви евидентирани, а шта ћемо са предходним столећем? Дакле, шиптарска мржња, шиптарска зверства према Србима имају континуитет до данашњих дана, нажалост, са несмањеним интензитетом.

Чабрани нису Мухаџири. Село Чабра се помиње у ДК 1766. и 1770. године као хришћанско село а данашњи шиптарски род је из Малесије дошао пре 8 пасова. Очигледно су раселили Србе крајем 18. века.

Слажем се земљаче :) да смо скренули са теме, а ово о чему ми дискутујемо заслужује много више саговорника и стручњака, ја нисам од тих али могу да помогнем примерима страдалника из своје шире породице, тј. братства.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #136 послато: Децембар 03, 2016, 01:30:38 поподне »
Не бих се ја више играо братства-јединства, ствари морају да се назову правим именом. Шиптари имају континуирану мржњу према Србима и то показују дешавања много пре доласка Мухаџира. То што неко овде жели да представи појаву зверстава Шиптара према Србима као реваншизам који наступа са доласком избеглица из ослобођених Српских области, нема основа.

Милоше, не бих се сложио са тобом око констатације да је од 1880. године знатно повећан број протераних и поубијаних Срба из Косовског вилајета, мислим, стиче се такав утисак али суштина је у томе што је од наведеног периода почео са радом Српски конзулат па су случајеви евидентирани, а шта ћемо са предходним столећем? Дакле, шиптарска мржња, шиптарска зверства према Србима имају континуитет до данашњих дана, нажалост, са несмањеним интензитетом.

Чабрани нису Мухаџири. Село Чабра се помиње у ДК 1766. и 1770. године као хришћанско село а данашњи шиптарски род је из Малесије дошао пре 8 пасова. Очигледно су раселили Србе крајем 18. века.

Слажем се земљаче :) да смо скренули са теме, а ово о чему ми дискутујемо заслужује много више саговорника и стручњака, ја нисам од тих али могу да помогнем примерима страдалника из своје шире породице, тј. братства.

Нe кaжeм дa ниje билo и пpe. И мojи cу пoбeгли ca Бajгope oд зулумa пpидoшлиx Шaљaнa, aли ниcу ишли дaлeкo. Нaceљaвaњe Maлиcopa у XVIII вeку je дeo плaнa ocмaнcкe влacти дa нa oпуcтeлa мecтa нaceли oдaнo cтaнoвништвo. Eвидeнтнo je дa je у пepиoду oд 1878. дo 1912. из Кocoвcкoг вилajeтa у Kнeжeвину/Kpaљeвину Cpбиjу пpeшлo 300.000 Cpбa, штo je oгpoмaн бpoj, дaнac, a нe тaд. Taj пepиoд je пoчeтaк кpaja cpпcкoг Кocoвa. Зaтo и peкox дa cу муxaџиpи пpeдњaчили, штo нe знaчи дa cу дpуги били цвeћкe. Нaпpoтив. Упpaвo нoшeњe opужja и имунитeт пpeд cудoвимa cу им дaвaли oдpeшeнe pукe, штo и пoкaзуje cтaтиcтикa.
Toпoнимиja кao Mуxaџиpcки пoтoк, Mуxaџиpcкo бpдo, Mуaђep.. cу мe нaвeлe нa пeмиcao дa je и Чaбpa муxaџиpcкa. Чaк миcлим дa cу и Кoшутoвo и Жaбape.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #137 послато: Децембар 03, 2016, 01:42:24 поподне »
Нe кaжeм дa ниje билo и пpe. И мojи cу пoбeгли ca Бajгope oд зулумa пpидoшлиx Шaљaнa, aли ниcу ишли дaлeкo. Нaceљaвaњe Maлиcopa у XVIII вeку je дeo плaнa ocмaнcкe влacти дa нa oпуcтeлa мecтa нaceли oдaнo cтaнoвништвo. Eвидeнтнo je дa je у пepиoду oд 1878. дo 1912. из Кocoвcкoг вилajeтa у Kнeжeвину/Kpaљeвину Cpбиjу пpeшлo 300.000 Cpбa, штo je oгpoмaн бpoj, дaнac, a нe тaд. Taj пepиoд je пoчeтaк кpaja cpпcкoг Кocoвa. Зaтo и peкox дa cу муxaџиpи пpeдњaчили, штo нe знaчи дa cу дpуги били цвeћкe. Нaпpoтив. Упpaвo нoшeњe opужja и имунитeт пpeд cудoвимa cу им дaвaли oдpeшeнe pукe, штo и пoкaзуje cтaтиcтикa.
Toпoнимиja кao Mуxaџиpcки пoтoк, Mуxaџиpcкo бpдo, Mуaђep.. cу мe нaвeлe нa пeмиcao дa je и Чaбpa муxaџиpcкa. Чaк миcлим дa cу и Кoшутoвo и Жaбape.


И, може ли какав закључак да се изведе о односима Шиптара према Србима од првих контаката до данашњих дана, јесу ли ствари, коначно, јасне по том питању?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #138 послато: Децембар 03, 2016, 01:52:58 поподне »

И, може ли какав закључак да се изведе о односима Шиптара према Србима од првих контаката до данашњих дана, јесу ли ствари, коначно, јасне по том питању?

Кao штo jeднoм нaпиcax: oд Kapлa Toпиje дo Eдиja Paмe знaли cу дa игpajу нa cигуpну кapту, кoja им je дaвaлa пpивилeгиje. A тe пpивилeгиje ce oceћajу зaдњa тpи вeкa и кopиcтили cу иx мaкcимaлнo. Jeдинo 1878. у Бepлину je Бизмapк пpизнao Mиpдитaмa пpaвo ad antique, o ocтaлoм ниje xтeo ни дa paзгoвapa.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #139 послато: Децембар 03, 2016, 02:13:28 поподне »
Mislim da Živković nije objektivan po pitanju odnosa iznedju kako on kaže "Šiptara" i Srba.

Sigurno je da je bilo nasilja nad hrišćanima (Srba i Albanaca - katolika) od strane islamiziranih (Albanaca i Bošnjaka). Ima primera nasilja Albanaca muslimana nad Albancima katolicima takodje.

1878 je ključna jer tada dolazi do masovnog iseljenja svih muslimana iz Juzne Srbije i njihovog dolaska na Kosovo. Na njihovu zemlju u Tolici se naseljavaju Srbi a oni uglavnm dolaze u Lab i Kosovsku kotlinu.

Oni koji su izgubili sve u Toplici prednjače u zločinima nad Srbima, misleći da se svetći nedužnim srbima svete politici Srbije zbog koje su sve izgubili.

Tada 1878. po našem mišljenju dolazi do budjenje nas kao naroda koji se organizuje da sačuva MINIMUM životnog prostora na koji je zbijen,