Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 41537 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #20 послато: Децембар 08, 2016, 09:49:02 поподне »
Problem je kako se me čini najveći u tome što je narod postao sebičan, prvo ja pa svi drugi, kad se ima djece nikako nemožes da budeš na prvo mjesto, ipak je lakše držat pašče no dijete, a i muškarci takodje ne žele puno djece, ipak u kola mogu da stanu samo dvoje/troje :D.

Onda se i postavlja pitanje zašto želite da vratite Kosovo kada vam i ovo zemlje što imate dodje previše.

Tačno tako. Sebičluk. Našalost to počinje i kod Albanaca da postaje normalno, a i servira se da je zaostalo imati puno dece. Ja imam dvoje i žao mi je što bar nisam imao 4 ko moji roditelji.
Mislim da zaista svako ko ima dvoje može da ima bar troje dece.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #21 послато: Децембар 09, 2016, 09:02:53 пре подне »
Тај пад у наталитету се последњих сто година најлакше вид кроз смањење првих рођака, односно браће и сестара од стричева, ујака и тетака.

Мој дјед по оцу није имао првих рођака по очевој старни, јер је његов отац а мој прадјед једини имао дјецу од своје браће и сестара. Био је најстарији, али сва његова браћа и сестре умрли су у великој епидемији дифтерије 1896. Чак шестеро. Међутим по мајчиној страни имао је 19 првих рођака и родица. Док је дјед са мајчине стране имао чак 77 првих рођака.

Мој отац је имао 49 првих рођака. 36 са мајчине стране и 14 са очеве. Код мајчине фамилије било је великог страдања у Дргом свјетском рату, али и она је имала 9 првих рођака са очеве стране и 9 са мајчине.

Ја имам укупно 10 првих рођака и родица.

Овако се најбоље могу видјети размјере демографског суноврата.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #22 послато: Децембар 09, 2016, 07:45:22 поподне »
Не знам шта је узрок... Свакако није рат, јер је после 1918. исто завршен велики рат и окупација, па су људи и даље имали по четворо и више деце.
 
Мора имати везе са комунизмом и неким ширим околностима. Са новонасталим сеоским задругама, са забраном коза из 1948. (која знам да је нпр моје Селаковиће доста погодила), са гладним годинама (баба ми је причала да је 1950-та била нарочито страшна), са "еманципацијом" сељанки, које су ишле на течајеве, описмењавале се...??? Одузимање земље од стране комуниста свакако није било неки фактор, одузимано је онима који су имали преко 10 хектара, што барем у мојој најширој фамилији није имао нико.

Мој дјед (1920) је имао двојицу синова, а није планирао ни толико, отац је причао да је дједу велики број деце асоцирао на заосталост, зашто, вероватно што је у неком његовом окружењу било неких таквих примера, и то га могуће одбијало од таквих помисли.

Поменуте козе, такође, сматрао је заосталошћу. Под старе дане су били купили козу, и дјед то никако није прихватио, а то је по мени остатак неких комунистичких предубеђења, мада он сам није био из те приче, али је очигледно покупио неке такве стереотипе у својој младости, управо у време кад је била хајка на козе.



Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #23 послато: Децембар 09, 2016, 11:02:51 поподне »
Ја мислим да пад наталитета има везе са миграцијом село град, једним делом, а другим делом узрок би био што је максималан посед после другог рата (не знам тачно кад) био одређен на 10 хектара. Тиме су земљорадници демотивисани да имају више деце, јер ако имаш 3-4 сина, шта да поделе?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #24 послато: Децембар 09, 2016, 11:45:40 поподне »
Ја мислим да пад наталитета има везе са миграцијом село град, једним делом, а другим делом узрок би био што је максималан посед после другог рата (не знам тачно кад) био одређен на 10 хектара. Тиме су земљорадници демотивисани да имају више деце, јер ако имаш 3-4 сина, шта да поделе?

А и сем тога, данас је друго време. Некад (па и до пре 2-3 генерације) је било довољно да ти деца имају шта да обуку да не прехладе, и да имају шта да једу.

Данас мораш сваком свом детету да купиш мобилни, компјутер, плаћаш интернет, плаћаш кредит за телефон, плаћаш школу, плаћаш факултет, плаћаш становање док студирају, купујеш одеће и одеће, купујеш патике, ципеле, итд.     Није лако данас засновати породицу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #25 послато: Децембар 10, 2016, 12:34:49 пре подне »
А и сем тога, данас је друго време. Некад (па и до пре 2-3 генерације) је било довољно да ти деца имају шта да обуку да не прехладе, и да имају шта да једу.

Данас мораш сваком свом детету да купиш мобилни, компјутер, плаћаш интернет, плаћаш кредит за телефон, плаћаш школу, плаћаш факултет, плаћаш становање док студирају, купујеш одеће и одеће, купујеш патике, ципеле, итд.     Није лако данас засновати породицу.

Имам брата из фамилије '61 годиште, живи у селу (Борач у Гружи), који има занимљиву причу. Каже, кад је он био мали, од струје су имали само једну сијалицу, у кући је био земљани под, а памти да су га једном пробудили у два сата ноћу да воде крмачу у Горњи Милановац (пешке, наравно) да је продају. Сад његови синови имају интернет у кући, о неком буђењу ради ноћног пешачења до пијаце нема ни говора а, каже, и крмача би цркла до Милановца. :)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #26 послато: Децембар 10, 2016, 09:27:28 пре подне »
За демографски суноврат Срба једини кривац је власт, нико други. Да она има очи и памети, макар преписати од другога, неби нас задесила ова куга. Под појам власт не мислим само на политику, подједнако се односи и на нашу цркву и науку. Али, пошто је то обавеза према следећим генерацијама, изгледа да њих није за то била брига. И тако више од 100. година траје наш суноврат.
И сада се сва кривица баца на обичног човјека >:(. Па гдје се он пита? Нигдје. Чак ни у Земљи Снова, с/з од нас .
« Последња измена: Децембар 10, 2016, 09:29:49 пре подне Тимар »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #27 послато: Децембар 10, 2016, 11:31:46 пре подне »
Наш суноврат почиње још од Николе Пашића, па преко Ацине фикс идеје о југословенству, Јошка и енглески биро су само заиграли у одлучујућем тренутку кад је Србима требало сломити кичму, а ово данас је само последица свега претходно наведеног.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #28 послато: Децембар 10, 2016, 01:21:32 поподне »
Тема је заиста комплексна и мени се чини да све зависи од појединца. Ето ја имам четворо дјеце и баш нам је лијепо. Увијек се нешто дешава, а свако има своју нафаку, па се надам да ће се и моја дјеца снаћи. Мој отац је имао троје. Обожавам велике породице. Ту ме је подржала наравно и супруга. Зато бих охрабрио све људе који заснивају породицу да се не плаше. Још нико није умро од глади, а из великих породица ће бар једно бити успјешно и повући и остале. То ми даје мотив и да им направим родослов. Гдје има за двоје остане и за треће и четврто. Зато само напријед.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #29 послато: Децембар 10, 2016, 02:18:46 поподне »
Слажем се са Ранком, ја сам тренутно на бројци три, две ћерке и син. Понекад није баш све идеално, буде и повуци-потегни за неке ствари, али што говораше наши стари "прегаоцу Бог помаже". Уз слогу у породици и мало среће при избору брачног партнера све је лакше и све се може. Нема неког луксуза, не обилазимо европске дестинације и не правимо селфије испод Ајфеловог торња или на мостовима Венеције, али се некако скрпи за Бечиће, Асправалту или Добре Воде, понекад и за викенд на Златибору или Дивчибарама, а задовољство које човек осети када му је пуна кућа деце не може се мерити нисачим.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #30 послато: Децембар 10, 2016, 02:34:37 поподне »
Наш суноврат почиње још од Николе Пашића, па преко Ацине фикс идеје о југословенству, Јошка и енглески биро су само заиграли у одлучујућем тренутку кад је Србима требало сломити кичму, а ово данас је само последица свега претходно наведеног.
Нажалост, велика већина Срба још је у бунилу Николе Пашића, југословенства, Јошка и дјечији прича о рају гдје сунце залази.
Тема је заиста комплексна и мени се чини да све зависи од појединца. Ето ја имам четворо дјеце и баш нам је лијепо. Увијек се нешто дешава, а свако има своју нафаку, па се надам да ће се и моја дјеца снаћи. Мој отац је имао троје. Обожавам велике породице. Ту ме је подржала наравно и супруга. Зато бих охрабрио све људе који заснивају породицу да се не плаше. Још нико није умро од глади, а из великих породица ће бар једно бити успјешно и повући и остале. То ми даје мотив и да им направим родослов. Гдје има за двоје остане и за треће и четврто. Зато само напријед.
У прави си Ранко. Честитам.
И ја сам близу тебе. И дјеца моја иду стопама родитеља својих. Имам неколико млађих познаника који имају троје, четверо и петеро дјеце. Махом су образовани парови. Али то су само изузетце, и они су немоћни да барем ублаже суноврат наш. 

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #31 послато: Јул 03, 2017, 04:41:19 поподне »
Ево управо јавише на вестима да је 2016. године у Србији рођено најмање деце у последњих 100 година.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #32 послато: Јул 03, 2017, 04:47:37 поподне »
Ево управо јавише на вестима да је 2016. године у Србији рођено најмање деце у последњих 100 година.

Што би рекао наш премијер-председник: "По први пут у историји модерне Србије!"
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #33 послато: Јул 03, 2017, 08:29:11 поподне »
Што би рекао наш премијер-председник: "По први пут у историји модерне Србије!"

Има он и бољу изјаву: "Просто ми је непријатно колико нам добро иде!"

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #34 послато: Фебруар 16, 2018, 05:27:19 поподне »
Као што неко каже, тема је врло комплексна. Више је фактора који утичу на пад наталитета и као последицу тога, доводе до негативног природног прираштаја.

Ми јесмо сиромашно друштво, са слабом економијом, високом стопом незапослености и неизвесном будућности.

Узмимо један супротан пример. Шта рећи за једну високо развијену Финску, која спада међу најразвијеније европске државе, и која је узор по многим параметрима, од социјалне сигурности својих становника па до заштите животне средине?

И ова земља је 2016. исто забележила најмањи број рођених и то још од велике глади 1868.



Стопа фертилитета самог домородачког становништва, кад се не узме у обзир имигрантска популација, износи свега око 1.38, а то је чак за нијансу мање од стопе фертилитета српског становништва.



Дакле, није економски фактор једини. Сви европски народи доживљавају демографски суноврат.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #35 послато: Фебруар 16, 2018, 06:46:43 поподне »
Као што неко каже, тема је врло комплексна. Више је фактора који утичу на пад наталитета и као последицу тога, доводе до негативног природног прираштаја.

Ми јесмо сиромашно друштво, са слабом економијом, високом стопом незапослености и неизвесном будућности.

Узмимо један супротан пример. Шта рећи за једну високо развијену Финску, која спада међу најразвијеније европске државе, и која је узор по многим параметрима, од социјалне сигурности својих становника па до заштите животне средине?

И ова земља је 2016. исто забележила најмањи број рођених и то још од велике глади 1868.



Стопа фертилитета самог домородачког становништва, кад се не узме у обзир имигрантска популација, износи свега око 1.38, а то је чак за нијансу мање од стопе фертилитета српског становништва.



Дакле, није економски фактор једини. Сви европски народи доживљавају демографски суноврат.

Европа заговара и подстиче мужеложство и остале видове настраности и изопачености, омаловажава (благо речено) хришћанство, а послѣ се чуди што нема дѣце. Како се сѣйе, тако се и жање.
На жалост, истим путем и ми идемо.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #36 послато: Новембар 19, 2018, 07:52:17 поподне »
Било би интересантно за видети како су различите хаплогрупе распоређене по наталитету. И по друштвеним статусима.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #37 послато: Новембар 21, 2018, 08:34:29 пре подне »
Да, да, ово ми је познато за Влахе и делове југа и истока Србије, али мислио сам да је то исто обичај настао после 1945, хвала.

На жалост ово је тужна истина. У нашем (српском) селу такође постоји бојазан од дељења. Данас нпр када се сетим својих школских другова може јасно пратити паралела: ако је прва кћер, прави се још једно дете. Ако је први син, да би му остало више, често би остајао и јединац. Нису нам потребни никакви спољни непријатељи, ми ћемо сами себи доћи главе.

Није тако увек било. Био сам код парохијског свештеника да ми отвори црквене књиге прошлог маја док сам истраживао своје породично порекло. У месту где је уписано "које је дете по реду", редовно бих виђао бројеве 4,5 и 6. У неком случајевима чак 7 и 8. Ради се о половини 19. века. Већ имеђу два рата наталитет је веома опао, а после 60-тих година 20. века кренуо ка амбису.

Сада је још горе, јер је крај жестоко погођен миграцијом у иностранство и веће градове.
« Последња измена: Новембар 21, 2018, 08:38:48 пре подне Златан »

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #38 послато: Децембар 17, 2019, 06:28:23 пре подне »
Ja sam imao jednostavan recept, ali nece niko da slusa. Cim postujem na nekom forumu postajem nevidljiv...


Ovo je inace doprinos Fridriha Nicea:
"Cak se i medju novinarima proculo, da 40% od svih zena koje su u Njemackoj i Austriji zavrsile fakultet nemaju djece i u poslednjoj generaciji ostale su bez djece. One koje su promovisane u drustvenim naukama ostaju do 68% bez potomstva, pomocne radnice u poljoprivredi do 6%." 2007

"Ko osjeca i misli mnogo odudarajuci, taj propada, on ne moze da se razmnozava. Prema tome, mogla bi postojati neka granica za stepen individualnosti. U vremena, kad je osjecaju neugodnom, kao u nasem (i kao u svoj dosadasnjoj moralnoj istoriji covjecanstva), slabo se nasledjuje nagon za to. U vremena kad je (individualnost) osjecaju sa zadovoljstvom, lako sama sa sobom pretjera i stvara krajnju izolaciju (i sprecava kroz to opstu plodnost covjecanstva). Sto slicnije, utoliko vise raste plodnost, svako srece jednu odgovarajucu zensku: dakle prenaseljenost usled morala. Sto manje slicnosti utoliko —"
Nietzsche, 1880

"Kad žena ima sklonost ka uèenosti, obièno s njenom polnošæu nešto nije u redu. Veæ sama neplodnost raspolaže izvesnom merom muškog ukusa; jer muškarac je, s dopuštenjem, "neplodna životinja"."

"Savrsena zena se bavi literaturom kao sto pocinja neki mali grijeh: radi eksperimenta, u prolazu, osvrcuci se, da vidi da li iko primjecuje i da neko primijeti ..."

"Ova slika je èarobno lepa!" Literarna žena, nezadovoljna, nadražena, jalova u srcu i utrobi, osluškujuæi stalno, s bolnom radoznalošæu, imperativ koji šapuæe iz dubine njene organizacije "aut liberi aut libri": [ili deca ili knjige] literarna žena, dovoljno obrazovana da bi razumela glas prirode, èak i kad govori latinski, a s druge strane ohola i dovoljno guska da bi u tajnosti još i francuski sa sobom govorila "je me verrai, je me lirai, je m'extasirai et je dirai: Possible, que j'aie eu tant d'espirit?"...

"Savrsena zena.— Savrsena zena je visi tipcovjeka od savrsenog muskarca, i takodje nesto mnogo rjedje. Prirodna nauka o zivotinjama nudi sredstvo, da se ova teza ucini vjerovatnom."


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #39 послато: Март 30, 2021, 12:00:22 поподне »
Извор: Вечерње Новости