Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480380 пута)

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4140 послато: Јул 29, 2017, 11:33:21 пре подне »
У ствари, видим на панелу да постоје још неколике опције:

Z38334

 и ако будеш Z5016+

постоји могућност да си SK888>BY4600.
Очито да сам ипак скроз слабо упућен (све погрешно). Хвала на одговору и имам једно питање, гдје сам стигао (којем племену?) ако сам случајно  SК888>BY4600?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4141 послато: Јул 29, 2017, 11:50:34 пре подне »
Очито да сам ипак скроз слабо упућен (све погрешно). Хвала на одговору и имам једно питање, гдје сам стигао (којем племену?) ако сам случајно  SК888>BY4600?

Бићeш пpви ca нaшиx пpocтopa, aкo ce нe вapaм... Aли пoштo видим дa joш ниje cтигao peзултaт зa Z19851, дa пpужимo пpилику зa Z5016...

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4142 послато: Јул 29, 2017, 12:00:18 поподне »
Очито да сам ипак скроз слабо упућен (све погрешно). Хвала на одговору и имам једно питање, гдје сам стигао (којем племену?) ако сам случајно  SК888>BY4600?

SК888 је веома ријетка подграна. Досад је пронађена код једног Бугарина, двојице Шпанаца,а њена још млађа грана BY4600 код Ирца и Енглеза.

Укратко,

Не вјерујем да припадаш грани SК888, али могућност увијек постоји.

Послије ових посљедњих резултата вејрујем да би ипак најприје могао бити Бјелица Z19851 иако 390=24 томе не иде у прилог.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4143 послато: Јул 29, 2017, 03:08:13 поподне »
Стигли су ми нови резултати и негативан сам на S26015, и сад раде тест на Z5016.

Значи погрешио сам. Само да сачекамо коначне резултате да видимо да ли сам погрешио потпуно. :)


Има ли након овог теста још неких тестова који би још више приближили поријекло?

Ако могу тако да кажем, да сам на твом месту не бих у овом тренутку радио додатне тестове. Интересатно ће бити да видимо која си тачно грана. Рецимо да си Z19851+. Онда би на пример имало смисла да нађеш још неког ко је иста грана као ти и да заједно процените да ли вам је у интересу да обојица радите скупи Big Y тест.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4144 послато: Јул 29, 2017, 06:14:50 поподне »
Петровић, Аранђеловдан, Рагодеш/Пирот, хаплогрупа J1

Петровић се сасвим лепо уклапа у род "Ђ", где се налази и онај Петровић ког објависмо пре неки дан (није у питању исти род). Породице из овог рода су позитивне на PF7257. Иначе се ту налази још једна породица из Шоплука (Ранђеловићи, Горњи Рињ), па тамо вероватно постоји нека матица, или појачана концентраицја ове подгране J1.

Петровић из Рагодеша има нешто другачији хаплотип, а уочљива је мутација на споромутирајућем маркеру 392 (12), што може да указује на нешто већу старост ове подгране у том крају. Мада не треба искључити ни скорашњу мутацију, конкретно код ове породице.

Ова подграна J1 (PF7257+) се на FTDNA јавља код неких Јермена, Понтских Грка, итд. Очито је има ближе Кавказу. Радон и Љиљан можда могу рећи нешто више о томе.

Грана J-PH128/PF7257 је мутација стара најмање 12.000 година. Иако прилично стара грана данас нема велики број потомака, тј. може се рећи да је једна од највећих.
Највећи број до сада тестираних припадника ове гране су Јермени.
На основу СТР маркера и урађених Биг ипсилона администратор Ј1 пројекта их је поделио у неколико група:
J-PF7257 Cluster A [DYS568=10, DYS426=10, DYS641=11, DYS565=12]
Јермен из Турске
J-PF7257 Cluster B2 [DYS568=10, DYS537=12]
Тестирани из Саудијске Арабије (средишњи део државе, град Бурајдах)
J-PF7257 Cluster C1 [DYS568=10, DYS485=14]
Италија и Јермен из Ирана
J-PF7257 Cluster C2 [DYS568=10, DYS485=14, DYS435=12]
Италијан и Саудијска Арабија  (северозапад, близу Црвеног Мора Yanbu Al-Nakhal)
J-PF7257 Cluster C3 [DYS568=10, DYS485=14?, DYS640=13]
Велика Британија (Worcester)
Некој од наведених група припадају и тестираних из анонимних студија, знам за једног Јермена из Краснодара, и један резултат из Моравске. Вероватно има још , нисам гледао у који кластер упадају само знам да нису Кластер B.
J-PF7257 Cluster B [DYS568=10, DYS537=12, DYS438≈11, DYS578=9, DYS438=11, YCAIIa=17]
Кластер Б је за сада најбројнији. Једино се припадници овог кластера налазе на Yfull-у.
https://yfull.com/tree/J-PH128/
Ова група је започела експанзију пре 2000 година. Још увек није одређен СНП који их дефинише. Биће вероватно чим се појави неко на Yfull-у са Биг ипсилоном из горе наведених групица.
Администратор Ј1 пројекта могуће да зна који СНП их одваја, пошто има најмање 1 Биг испилон из тих група само нису слали резултате на анализу.

У кластеру Б ( DYS568=10, DYS537=12, DYS438≈11, DYS578=9, DYS438=11, YCAIIa=17) се налазе 6-7 Јермена, Рус из Краснодара са урађеним Big Y, Украјинац, Грк из Ерзурума, и тестирани из Југоисточне Србије.

Ранђеловић и први Петровић су родом из Горњег Риња. Припадају породицама које се сматрају најстаријим у селу. Славе Аранђеловдан. М. Костић је приликом пописа у Белопаланачке котлине пописао нешто више од 1800 породица, од тога око 800 стариначких. Стваран број породица је био барем 2000, пошто је неке пропустио а такође и неке досељеничке убележио као старинце.
Прецизан број ионако није много важан. Углавном од 800 стариначких породица скоро 250 је било са славом Аранђеловдан и родом из Г. Риња (нису сви од истих мушких лоза пошто има у пар родова посињених и призећених). Старинци из овог села се нису расељавали само у Белопаланачкој котлини, има их расељених према Сврљигу, Пироту, Нишу  и шире.
Иако многи истраживачи пишу да старинци у том селу имају пред-турски континуитет, у разговору крајем 90-ти са старијим људима из Г. Риња чуо сам другачију причу, по њихом предању преци су им се пре Риња населили на једном месту у Б. котлини између садашњег Долца и Крупца одакле по једној верзији због опасности од Турака траже неко погодније место и селе се забачени део Сврљишких планина, док по другој верзији када су им Турци отели неколико детета на силу решили су преселити се.
Када је 2014-те изашла књига „Белопаланачка насеља у писаним изворима до 1877. године“ на месту за које су причали како су живели њихови преци јавља се у попису 1570 село Бунци/Бањци са два рајинска дома у којима живе браћа Брајо и Петар. Од тог пописа селу се губи сваки траг, а и пре тог пописа нема података. Рињ (Хрин) се јавља у попису 1571. са 11 кућа, затим 1576 село Горњи Хрин са 1 кућом, док се у попису 1581 не помиње. Могуће да је баш у том периоду дошло до смене становништва.
Ако тестирани други Петровић нема предање о пореклу из Риња онда се вероватно ради о вези пре 16 века. На ово можда указују и мале разлике у маркерима, поред 392 (12) ту је и Гата Х4 која код Ранђеловића има необично високу вредност 14 (уобичајно 11) која је код Петровића нешто нижа 13.

Ако којим случајем имаш неки контакт Петровића из Рагодеша проследи ми у ПП. Највероватније му могу обезбедити додатно тестирање на СНП и маркере бесплатно.

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4145 послато: Јул 30, 2017, 11:29:40 пре подне »
Ако могу тако да кажем, да сам на твом месту не бих у овом тренутку радио додатне тестове. Интересатно ће бити да видимо која си тачно грана. Рецимо да си Z19851+. Онда би на пример имало смисла да нађеш још неког ко је иста грана као ти и да заједно процените да ли вам је у интересу да обојица радите скупи Big Y тест.

Молим те да ми објасниш какав би напредак у откривању свог поријекла ја постигао ако би радио тај биг-y тест.
Не могу баш да се снађем, а јасно ми је да је то тренутно најнапреднији тест.
Мучи ме једно питање „шта ја могу да откријем у свом поријеклу помоћу тог теста“?
Ако ти није тешко да укратко одговориш, вјерујем да ће помоћи и другима који нису баш добро упућени у ову тематику.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4146 послато: Јул 30, 2017, 02:54:48 поподне »
Анђелковић, Свети Врачи, Доње Точане, Куршумлија

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Несумњиво је повезан са Филиповићем из истог места са којим се разликује на два маркера од упоредивих 23. Са Стевановићем из Брежана код Блаца се разликује на једном маркеру од упоредивих 18. Иначе ова група Ковачана генетски није повезана са Филимоновићима из Доње Јошанице код Блаца, због тога што су A1221- (тест урадио Стевановић из Брежана код Блаца). Анђелковићи би по предању требали бити близак род Мијаиловићима, Милићима и Радовићима у Доњем Точану.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4147 послато: Јул 30, 2017, 09:24:41 поподне »
Раденковић, Св. Стеван, Почековина/Трстеник, хаплогрупа J2b-M205

Захваљујући господину Батоћанину, тестирани су Раденковићи из Почековине. Они би требали бити део шире групе Расјана, као и Батоћани, тако да се може рећи да је генетика потврдила предање у овом случају.

За Раденковиће се у литератури каже да су доселили "од Мораче, у Црној Гори". Доселило је више браће и од њих су Аћимовићи, Раденковићи и Митровићи.

При крају владавине Обреновића, Раденковићи са Рашковићима и још некима скривали су Петра Карађорђевића, тако да су, касније, Вујичини синови били уважавани: Милорад је био на Двору, Милан пратио Краља кроз Албанију, а Ђурђе је радио у државној дипломатији.

Браћа Раденковићи из села Почековина у Солуну, 1917. Седи Милорад Мика Раденковић а поред стоји његов млађи брат Милен Раденковић рођени у селу Почековина код Трстеника. Милен Раденковић је био у личној пратњи Краља Петра Првог током повлачења преко Албаније


Милорад Раденковић, село Почековина код Трстеника, 1917. Чашица за ракију коју је Милорад Вујице Раденковић из Почековине донео са Солунског фронта. Натпис: УСПОМЕНА ЕВРОП. РАТА 1914-18 Г. МАКЕДОНИЈА, МИЛОРАД РАДЕНКОВИЋ. На једној страни је грб са круном а на другој мотив са цвећем.


Милен Раденковић из села Почековина са побратимом Зарићем, Солун 1917. На полеђини ове фотографије пише: Милен Раденковић са својим побратимом Зарићем


Милен Раденковић са побратимом Вујићем


Извор: http://xn----7sbbgqqcsmdf1anf9f.xn--90a3ac/Galerija?search=%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

Да подсетим, за Батоћане се такође каже да су доселили из Црне Горе, а судећи по генетици (4 разлике на 111 маркера) заједнички предак ових породица могао је живети пре неких 8 генерација, тј. пре око 250 година.

Господин Батоћанин вероватно може боље објаснити овај део, али делује да се ово поклапа са неким подацима из литературе.
Код Раденковића и Батоћанина се јавља специфична мутација на маркеру DYS385ab (17-19) и по томе се разликују од осталих балканских M205, код којих овај маркер иначе често мутира. Даља истраживања ће показати, али ова вредност је вероватно специфичност читаве ове групе која слави Св. Стевана (Расјани).
« Последња измена: Јул 30, 2017, 09:47:05 поподне Небојша »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4148 послато: Јул 30, 2017, 09:26:07 поподне »
„шта ја могу да откријем у свом поријеклу помоћу тог теста“?

Највећа корист од Big Y теста је та што може да доведе до откривања, тј дефинисања нових подграна у филогенетском стаблу.

Обзиром да Big Y покрива огроман број позиција унутар ДНК-а, могуће је да се након тог теста покаже да неке две особе имају мутацију на истој позицији на којој то раније није примећено ни код једне особе. Та за њих специфична позиција се дефинише као нови SNP а на основу од раније познатих SNP-а на које су те две особе позитивне новодефинисани SNP се смешта на одговарајуће место у филогенетском стаблу, тј тиме се дефинише нова грана стабла.

Нпр за случај да твој тест који је у току покаже да си Z19851. Тренутна ситуација је да на постојећем стаблу нема или има само једна позната грана испод Z19851. Ако се након евентуалног Big Y теста испостави да ти и још нека особа која је Z19851+ имате мутацију на некој позицији на којој то није случај код других људи, на основу те позиције би била дефинисана грана испод Z19851.

На крају, на основу твог писања имам утисак да ти очекујеш мало конкретније одговоре о твом пореклу у смислу где су твоји преци живели пре 1000 година или да ли имаш ближе везе са неким племенима и сл. Не верујем да Big Y може да да ту врсту одговора.
« Последња измена: Јул 30, 2017, 09:27:49 поподне Bane »

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4149 послато: Јул 31, 2017, 09:25:50 поподне »
Обзиром да Big Y покрива огроман број позиција унутар ДНК-а, могуће је да се након тог теста покаже да неке две особе имају мутацију на истој позицији на којој то раније није примећено ни код једне особе. Та за њих специфична позиција се дефинише као нови SNP а на основу од раније познатих SNP-а на које су те две особе позитивне новодефинисани SNP се смешта на одговарајуће место у филогенетском стаблу, тј тиме се дефинише нова грана стабла.

Samo mali komentar, mislim da Yfull i FTDNA registruju novi SNP nakon što se nađu tri osobe koja ga dele, ne samo dve. Ali naravno, već sa dve osobe se "vidi" mnogo bolje nego kad je čovek sam, nakon toga je samo formalnost.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4150 послато: Јул 31, 2017, 10:32:30 поподне »
Samo mali komentar, mislim da Yfull i FTDNA registruju novi SNP nakon što se nađu tri osobe koja ga dele, ne samo dve.

Могуће. Нисам се у скорије време бавио тиме тако да је вероватно да сам пропустио тај детаљ.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4151 послато: Август 01, 2017, 06:23:39 поподне »
Коматовић, Ђурђиц, Казановиће, Рашка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Углавном хаплотип јако близак модалу, на пројекту су му најближи Радовић из Крајчиновића код Прибоја и Лукић из Трибња у Далмацији, мада је географска разлика са Лукићем велика, а са Радовићем иако се и слава донекле поклапа (Радовић слави Ђурђевдан), као да се миграционе струје не поклапају, наиме Радовићи би требали да су старином из Херцеговине (Дробњак), а Коматовићи из црногорских брда, тачније из Куча. Коматовићу не стоји далеко ни Шљивић из Ботуње код Бруса који такође слави Ђурђиц, један маркер разлике на 17 упоредивих. Чини ми се да Коматовићу претерано далеко нису ни остали родови на пројекту који славе Ђурђиц.
« Последња измена: Август 01, 2017, 06:26:12 поподне Лука »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4152 послато: Август 01, 2017, 06:30:07 поподне »
Коматовић, Ђурђиц, Казановиће, Рашка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Углавном хаплотип јако близак модалу, на пројекту су му најближи Радовић из Крајчиновића код Прибоја и Лукић из Трибња у Далмацији, мада је географска разлика са Лукићем велика, а са Радовићем иако се и слава донекле поклапа (Радовић слави Ђурђевдан), као да се миграционе струје не поклапају, наиме Радовићи би требали да су старином из Херцеговине (Дробњак), а Коматовићи из црногорских брда, тачније из Куча. Коматовићу не стоји далеко ни Шљивић из Ботуње код Бруса који такође слави Ђурђиц, један маркер разлике на 17 упоредивих. Чини ми се да Коматовићу претерано далеко нису ни остали родови на пројекту који славе Ђурђиц.

Коматовићу је географски и по хаплотипу (20/23) близак један тестирани са затвореног дела форума, тако да то не можемо обајвити. Деле исту славу, а постоје и неке везе преко предања, о чему ће нам можда написати нешто Милош који можда зна највише о томе (онолико колико дозвољава јавни део форума)?

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4153 послато: Август 01, 2017, 06:31:20 поподне »
Коматовићу је географски и по хаплотипу (20/23) близак један тестирани са затвореног дела форума, тако да то не можемо обајвити. Деле исту славу, а постоје и неке везе преко предања, о чему ће нам можда написати нешто Милош који можда зна највише о томе?

Тестираном, кога не можемо још да објавимо, би требало да је старо презиме управо Коматовић. Тако да је то предање и генетски потврђено. Оно што је упитно јесте предање о пореклу из Куча.

Кучи очито нису, но ипак није искључена могућност да су боравили у прошлости на територији тог племена.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4154 послато: Август 01, 2017, 06:38:02 поподне »
Тодоровић, Свети Врачи, Доње Точане, Куршумлија

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Несумњиво је генетски повезан са Филиповићем и Анђелковићем из истог места, као и са Стевановићем из Брежана код Блаца.

Као што рекох, овај род је тестиран као A1221- тако да нису повезани са Филимоновићима из Доње Јошанице код Блаца.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4155 послато: Август 01, 2017, 06:54:00 поподне »
Тестираном, кога не можемо још да објавимо, би требало да је старо презиме управо Коматовић. Тако да је то предање и генетски потврђено. Оно што је упитно јесте предање о пореклу из Куча.

Кучи очито нису, но ипак није искључена могућност да су боравили у прошлости на територији тог племена.

Веза са тестираним из затвореног дијела је јасна.

С обзиром на јасно предање Коматовића да су селили заједно са Виријевићима и да се као старије мјесто поријекла помиње Колашин (ово може бити и црногорски Колашин,а Ибарски само пролазна станица) мислим да би се могло претпоставити да су Коматовићи негдје са простора Тарских Никшића, а подручје тока ријека Веруше јужно од Колашина, одакле претпостављам да су Виријевићи/Веруси није тако далеко од територије Куча, па можда ни то предање Коматовића не треба одбацивати, иако је јасно да нису Кучи.

Занимљива је и њихова преслава Пантелиндан. Једна група родова у Полимљу слави св. Пантелију, а има такође предање да је из Куча (иако се у Кучима о њима ништа не зна), па се питам да ли су повезани са Коматовићима.

Мислим да негдје у том подручју око Колашина и Мораче постоји и неки стари манастир посвећен Св. Пантелејмону.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4156 послато: Август 01, 2017, 07:01:07 поподне »
Мислим да негдје у том подручју око Колашина и Мораче постоји и неки стари манастир посвећен Св. Пантелејмону.

Сетих се сада и оних крајишких породица које славе Св. Пантелију. Једни од њих (Сантрачи), додуше у околини Сарајева, кажу да су од Колашина. Нема до сада у Крајини мислим нико тестиран из ове групе која слави Св. Пантелију.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4157 послато: Август 01, 2017, 07:08:22 поподне »
Сетих се сада и оних крајишких породица које славе Св. Пантелију. Једни од њих (Сантрачи), додуше у околини Сарајева, кажу да су од Колашина. Нема до сада у Крајини мислим нико тестиран из ове групе која слави Св. Пантелију.

Да, било би добро да имамо тестиране Сантраче. Мислим да су Сантрачи насељени у Крајини из источног правца Сарајева и даље Колашина након што је већи дио становништва Бјелајског Поља отишао за Далмацију 1692. године. Једна од мојих прабаба је Сантрач, па сам и лично заинтересован за њихобо поријекло.  ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4158 послато: Август 01, 2017, 07:21:53 поподне »
Коматовићу је географски и по хаплотипу (20/23) близак један тестирани са затвореног дела форума, тако да то не можемо обајвити. Деле исту славу, а постоје и неке везе преко предања, о чему ће нам можда написати нешто Милош који можда зна највише о томе (онолико колико дозвољава јавни део форума)?
Кљајевић у књизи о Никшићима помиње Коматовиће:
Коматовићи, славе Ђурђиц, у Гњилици и Кончулићу,огранак су братства Пејчиновића из села Кончуљића,Шавца и Ступња.Једни су се доселили из села Брњика,а други из села Оклаца у Ибарском Колашину,пореклом су из Дробњака.У рожајском крају имају рођаке Рајовићи-Пејчиновићи (Св.Лука),предак се доселио од Горажда код Берана,где и сада постоји њихово гробље,једни су побегли у село Брњицу код Сјеницедруги у Топлицу,а трећи у Рожаје.Потомци су неког.ровачког братства.
Ту помиње као род са Коматовићима,Пејчиновиће,Ђорђевиће (Ђурђиц) и Рајовиће-Пејчиновиће (Св.Лука)

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4159 послато: Август 01, 2017, 07:24:38 поподне »
Кљајевић у књизи о Никшићима помиње Коматовиће:
Коматовићи, славе Ђурђиц, у Гњилици и Кончулићу,огранак су братства Пејчиновића из села Кончуљића,Шавца и Ступња.Једни су се доселили из села Брњика,а други из села Оклаца у Ибарском Колашину,пореклом су из Дробњака.У рожајском крају имају рођаке Рајовићи-Пејчиновићи (Св.Лука),предак се доселио од Горажда код Берана,где и сада постоји њихово гробље,једни су побегли у село Брњицу код Сјеницедруги у Топлицу,а трећи у Рожаје.Потомци су неког.ровачког братства.
Ту помиње као род са Коматовићима,Пејчиновиће,Ђорђевиће (Ђурђиц) и Рајовиће-Пејчиновиће (Св.Лука)

Кљајевићев рад о Никшићима је упитан и сумњив, повезује све могуће и немогуће породице са Никшићима.

Рад Радоја Ускоковића о исељеним Никшићима је пуно бољи и реалнији.