Аутор Тема: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације  (Прочитано 4969 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« послато: Октобар 30, 2017, 07:52:04 поподне »
Приметио сам да неки Хрвати говоре како је јака CTS-10228 међу крајишким Србима доказ да су се довукли из централног и јужног Балкана тј. са Косова, из јужне Србије, из Македоније и северне Грчке.  И то да су дошли као мартолози односни турске слуге да пале и жаре по светој хрватског католичкој земљи западно од Дрине (за усташке митомане Хрватска је била до Дрине). 

Као аргумент да су Срби западно од Дрине уљези осим I2-CTS10228 они се позивају и на J2b, E-V13 и I1 (хаплогрупе које су по њима "уљези" на светој хрватско-католичкој земљи).

Мерило хрватства и аутохтоности западно од Дрине су за њих само I2-PH908 и R1a, а Срби који су носиоци ове две хаплогрупе су за њих "поправославњени и посрбљени Хрвати" које је СПЦ од времена св. Саве па до пре 100 година уназад "поправославила и посрбила."

А својатају православно становништво данашње Црне Горе, код којег несловенских хаплогрупа има чак и више него код Срба западно од Дрине. То је исто као кад Бошњаци из Тузле и Зенице кажу како немају ништа са Србима, а имају са муслиманима из Пазара, Тутина и Сјенице, који имају око 70% албанске генетике.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #1 послато: Октобар 30, 2017, 08:09:17 поподне »
Хоћемо ли и даље причати о томе шта се пише по хрватским форумима. Докле и коме је то више занимљиво? :) Није ми јасан тај синдром. Бурним реакцијама на то што пишу, показујемо на неки начин да нас тиште некакви комплекси. Истражујмо и причајмо нормално на основу резултата, а не оптерећујмо се тиме шта други кажу/мисле.

Искрено, ово су такви простори где ће, чак и ако се појаве научни докази, појединци тврдити супротно (сходно њиховим уверењима), па су овакве дискусије буквално беспотребно расипање енергије.
« Последња измена: Октобар 30, 2017, 08:40:49 поподне Небојша »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #2 послато: Октобар 30, 2017, 10:42:44 поподне »
А својатају православно становништво данашње Црне Горе, код којег несловенских хаплогрупа има чак и више него код Срба западно од Дрине. То је исто као кад Бошњаци из Тузле и Зенице кажу како немају ништа са Србима, а имају са муслиманима из Пазара, Тутина и Сјенице, који имају око 70% албанске генетике.

Крајишке Србе су протерали из њиховог завичаја па сад говоре како би оправдали тај злочин како су Крајишници и тако били окупатори које су довели Турци на њихову земљу.  На тај начин испада да су Јасеновац, Јадовно, глинска црква, херцеговачке јаме, Јастребарско, Олуја, Бљесак и други злочини над Србима сасвим оправдани јер они нису убијали и протеривали Србе него неке Влахе (који су деловањем СПЦ посрбљени у задњих век и по) који су дошли са Османлијама да јадним недужним Хрватима загорчавају живот.

За православне Црногорце говоре да су хрватског порекла ("Црвени Хрвати") из 2 разлога, један је што имају територијалне претензије према делу Црне Горе, а други је зато што на тај начин покушавају да окрену Црногорце против Срба. Они говоре да су Немањићи били окупатори у Црног Гори који су огњем и мачем "поправославили" и "посрбили" Црвене Хрвате, нажалост то су прихватили и многи правосланви Црногорци односно милогорци.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #3 послато: Октобар 30, 2017, 10:48:14 поподне »
Хоћемо ли и даље причати о томе шта се пише по хрватским форумима. Докле и коме је то више занимљиво? :) Није ми јасан тај синдром. Бурним реакцијама на то што пишу, показујемо на неки начин да нас тиште некакви комплекси. Истражујмо и причајмо нормално на основу резултата, а не оптерећујмо се тиме шта други кажу/мисле.

Искрено, ово су такви простори где ће, чак и ако се појаве научни докази, појединци тврдити супротно (сходно њиховим уверењима), па су овакве дискусије буквално беспотребно расипање енергије.

Комплекси постоје код наших западних суседа и то тешки и неизлечиви, али ја не могу да се правим слеп и глуп и да не примећујем шта нам нам припремају.  Јер ако будемо забадали главу у песак неки нови Јасеновац или Олуја би могли лако да нам се понове.   
« Последња измена: Октобар 30, 2017, 10:50:02 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #4 послато: Октобар 31, 2017, 10:41:20 пре подне »
Свевладе, то уопште нема везе са овим о чему причамо. Да ли је могуће да сваку тему скренеш у неку своју причу. Разумем да си оптерећен неким стварима, али потруди се да не показујеш то на свакој теми. Или да се отвори посебна тема где ћеш моћи унедоглед о тим стварима (комшијски форуми, односи у региону, теорије завере, итд.).

Ако се ти осећаш као православни Влах и комшије ће те тако гледати, ако се осећаш Србином, тако ће и бити. Нема потребе да провлачиш ту причу и још повезујеш све са Олујом, Јасеновцем, итд.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #5 послато: Новембар 01, 2017, 08:44:34 пре подне »
Њихова тумачења су сведена на скуп разних увреда, лажи и фалсификата, они се једноставно када су Срби у питању не могу обуздати нити прихватити истину.
бити Србин је светиња

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #6 послато: Новембар 01, 2017, 01:21:27 поподне »
Кад Хрвати по областима (рeгијама) одрадe оно што јe урадио Српски ДНК пројeкат могу да причају ко су и шта су (још и острво по острво)!

Свашта би сe ту дало видeти!

Ја имам својe мишљeњe! Кајкавци (Р1а) су Хрвати изворно!

Остали (критична маса CTS10228 и I2-PH908 и дeо R1a) су чинили у самом почeтку како дeо србског, тако и дeо хрватског националног корпуса само да пођeмо од 4-6 вeка нашe eрe па на овамо!

Од распада Душановог царства, логика јe да сe дeо Срба одливао у католикe (Хрватe  и Угрe) и муслиманe што милом (интeрeс), што силом (огњeм и мачeм), као што сe дeо Хрвата одливао (из интeрeса или природном асимилацијом у Угрe), а нe обрнуто!

Од распада Душановог царства какав би интeрeс имали Хрвати католици да прeлазe у православљe! Никакав!

Па и православни Срби су јeдва, по цeну живота, уз сиромаштво остајали у својој вeри!

Тако да јe истина јeдна! Хрватски национални корпус сe кроз вeковe рeвитализовао са српским живљeм!

Најбeшњи и најзадртији Хрвати су управо они поникли из српског народа!

Кајкавци - на први поглeд миран народ!

Вeћи су проблeм и страх Хрвати имали од мађаризацијe (као и Словeнци од гeрманизацијe) нeго од србизацијe!

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #7 послато: Новембар 01, 2017, 07:05:50 поподне »
Ја имам својe мишљeњe! Кајкавци (Р1а) су Хрвати изворно!
Зар није подграна Y2613>Y2608 та која се сматра изворно њиховом, а она има жаришта међу чакавцима на острву Крк, у Винодолу и Покупљу као и у два чакавска села у Лици код Оточца.

Па и православни Срби су јeдва, по цeну живота, уз сиромаштво остајали у својој вeри!
И оставши у вјери никада се нису писали другачије него као Срби.

Вeћи су проблeм и страх Хрвати имали од мађаризацијe (као и Словeнци од гeрманизацијe) нeго од србизацијe!
Па они опет највише мрзе нас, ето и данас у БиХ када су угрожени од исламиста ко некад од Маџара они опет мрзе само и искључиво нас.
бити Србин је светиња

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #8 послато: Новембар 01, 2017, 10:03:27 поподне »
Ја никоме не негирам национални идентитет, нити желим узвраћати истом мјером. За мене је Хрват онај ко се сматра Хрватом, као што Србином сматрам човјека који себе сматра Србином. Али њихови националисти на сопствени народ примјењују један критеријум, а на наш други. Кажу да је И2а "хрватска хаплогрупа" и да су сви њени носиоци Хрвати поријеклом, али хоће да присвоје и оне Хрвате који нису И2а. Хрват који је Е1б за њих је Хрват, а Србин који је Е1б никако не може бити Србин, већ Влах.

Ипак, примјећујем позитиван помак код њихових националиста. Више не маштају о Ирану, те макар и невољно признају да су доминантно Словени. Иранци су се аутосомално и физиономијом увијек савршено уклапали у Блиски Исток, обичан је мит да су они некад били бијелци европског типа, па да су наводно мијешањем са Семитима постали тамнији.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #9 послато: Новембар 01, 2017, 10:18:24 поподне »
Ја никоме не негирам национални идентитет, нити желим узвраћати истом мјером. За мене је Хрват онај ко се сматра Хрватом, као што Србином сматрам човјека који себе сматра Србином. Али њихови националисти на сопствени народ примјењују један критеријум, а на наш други. Кажу да је И2а "хрватска хаплогрупа" и да су сви њени носиоци Хрвати поријеклом, али хоће да присвоје и оне Хрвате који нису И2а. Хрват који је Е1б за њих је Хрват, а Србин који је Е1б никако не може бити Србин, већ Влах.

Ипак, примјећујем позитиван помак код њихових националиста. Више не маштају о Ирану, те макар и невољно признају да су доминантно Словени. Иранци су се аутосомално и физиономијом увијек савршено уклапали у Блиски Исток, обичан је мит да су они некад били бијелци европског типа, па да су наводно мијешањем са Семитима постали тамнији.

Они за Хрвате који су J2b и E-V13 кажу да су илирског подријетла, а за Србе који су носиоци те две хаплогрупе кажу да су Власи.

Ја сам приметио да све ређе говоре да су Срби православни Турци због 500 година "права прве брачне ноћи" , то не могу да говоре зато што су Срби и Турци превише генетски различити, али су Власи и даље у игри.

До пре 2-3 година за хрватско-усташке шовинисте Срби су били Турци+Власи+Роми, а после ових генетских истраживања Срби су постали Власи+Хрвати+Бугари+Албанци, али ово прво се највише потенцира. 

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #10 послато: Новембар 01, 2017, 11:03:46 поподне »
Они за Хрвате који су J2b и E-V13 кажу да су илирског подријетла, а за Србе који су носиоци те две хаплогрупе кажу да су Власи.

Ја сам приметио да све ређе говоре да су Срби православни Турци због 500 година "права прве брачне ноћи" , то не могу да говоре зато што су Срби и Турци превише генетски различити, али су Власи и даље у игри.

До пре 2-3 година за хрватско-усташке шовинисте Срби су били Турци+Власи+Роми, а после ових генетских истраживања Срби су постали Власи+Хрвати+Бугари+Албанци, али ово прво се највише потенцира.

Ваљда сматрају да је бити "Влах" срамотно. Али кад Власима проглашавају прекодринске Србе такође праве велику грешку. Прекодрински Срби се од ових из Србије не разликују по проценту укупне словенске генетике, него по различитом процентуалном односу њених конституената! У Србији је јужни динарик знатно јачи од сјеверног, док су у Б. Крајини скоро изједначени. На западу је Р1а јача него на истоку. То се ни у сну не може упоредити са односом између босанских и санџачких муслимана, гдје се ради о двијема потпуно различитим генетским сликама (чак је и тренутних 12% И2а у Санџаку надувано, јер су сви већи санџачки родови албанског или старобалканског поријекла, нема малтене ниједан велики род који је И2а или Р1а).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #11 послато: Новембар 01, 2017, 11:26:19 поподне »
Ваљда сматрају да је бити "Влах" срамотно. Али кад Власима проглашавају прекодринске Србе такође праве велику грешку. Прекодрински Срби се од ових из Србије не разликују по проценту укупне словенске генетике, него по различитом процентуалном односу њених конституената! У Србији је јужни динарик знатно јачи од сјеверног, док су у Б. Крајини скоро изједначени. На западу је Р1а јача него на истоку. То се ни у сну не може упоредити са односом између босанских и санџачких муслимана, гдје се ради о двијема потпуно различитим генетским сликама (чак је и тренутних 12% И2а у Санџаку надувано, јер су сви већи санџачки родови албанског или старобалканског поријекла, нема малтене ниједан велики род који је И2а или Р1а).

Називајући Србе Власима они на тај начин хоће да кажу да су Срби мање вредни, да су чобани, да су примитивни итд.

Само код Срба је генетска слика од регије до регије где живе или где су живели мање више уједначена, код Хрвата и Бошњака то није тако.  Као што си рекао Санџаклије и босански Муслимани се генетски разликују као небо и земља, а и менталитет и обичаји су им прилично различити.  Код Хрвата је огромна разлика између Далмације/западне Херцеговине и северозападне Хрватске па и Славоније (али мањој мери).  Хрвати из западне Херцеговине имају преко 70% Динарика и скоро све је Динарик-југ, у северозападној Хрватској Динарик је само око 15% и скоро све је север.  Затим Хрвати Херцеговци имају не више од 12% R1a, а у северозападној Хрватској је око или преко 40%.
Драстично се разликују и по дијалектима односно језицима, Херцеговци и Загорци говоре чак различитим језиком, кад не би причали стандардним хрватским књижевним језиком него својим изворним језиком/дијалектом не би се разумели. Хрватски лингвиста Јосип Силић је рекао да су чакавски, кајкавски и штокавски заправо 3 различита језика и потпуно је у праву.

Срби су генетски и лингвистички хомогенији од краја до краја него Хрвати и Бошњаци.

 
« Последња измена: Новембар 01, 2017, 11:32:55 поподне Свевлад »

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #12 послато: Новембар 01, 2017, 11:50:16 поподне »
Није ми јасно зашто су поједини људи на овом форуму толико оптерећени тиме шта мисле и шта пишу Хрвати.

Банијски сам Србин, сви моји преци у задњих 200-300 година потичу са Баније и сви они су православци. Моји преци су дошли на пусту земљу уз царску дозволу, нити су некога отјерали са његове земље, нити су некоме нешто украли. Стварно ми није битно да ли ме неки Хрват доживљава као Влаха, Турчина или православног Хрвата, знам шта сам. Крвава граница између нас и њих је повучена 1941. године са њихове стране, самим тим нисам исто са њима и то је основа свега, па нек ме доживљавају као Арапина ако им је тако срцу драго.

Ако ми крајишки Срби желимо сачувати своју историју, културу и традицију, требамо се посветити прије свега себи.
Тужно и срамотно је то да у великој већини случајева крајишки народ (младо и старо) свој крајишки идентитет заснива на комерцијалној музици (која само прља крајишко име), ждрању и пићу (све три ствари упаковане у име крајишких вечери), док са друге стране не знају како им се звао шукунђед, колико им је стара сеоска црква, која им је крсна слава, а да не говоримо о томе да не знају набројати ни једну личност из свог краја заслужну за очување историје, културе и традиције тог краја.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #13 послато: Новембар 02, 2017, 12:10:42 пре подне »
Није ми јасно зашто су поједини људи на овом форуму толико оптерећени тиме шта мисле и шта пишу Хрвати.

Банијски сам Србин, сви моји преци у задњих 200-300 година потичу са Баније и сви они су православци. Моји преци су дошли на пусту земљу уз царску дозволу, нити су некога отјерали са његове земље, нити су некоме нешто украли. Стварно ми није битно да ли ме неки Хрват доживљава као Влаха, Турчина или православног Хрвата, знам шта сам. Крвава граница између нас и њих је повучена 1941. године са њихове стране, самим тим нисам исто са њима и то је основа свега, па нек ме доживљавају као Арапина ако им је тако срцу драго.

Ако ми крајишки Срби желимо сачувати своју историју, културу и традицију, требамо се посветити прије свега себи.
Тужно и срамотно је то да у великој већини случајева крајишки народ (младо и старо) свој крајишки идентитет заснива на комерцијалној музици (која само прља крајишко име), ждрању и пићу (све три ствари упаковане у име крајишких вечери), док са друге стране не знају како им се звао шукунђед, колико им је стара сеоска црква, која им је крсна слава, а да не говоримо о томе да не знају набројати ни једну личност из свог краја заслужну за очување историје, културе и традиције тог краја.

Јасно ми је шта желиш да кажеш, али не можемо забадати главу у песак и правити се да нам западне комшије желе добро или да их није брига за нас кад није тако.

Ово сам већ једном рекао али ајде да поновим.  На помен речи Крајина ја помислим на Бљесак, Олују тј. на једно од највећих страдања српског народа у историји, дакле та реч у мени изазива неку тугу и немир. Међутим у регионалном смислу сви моји преци као и сви Срби из северне Далмације су сматрали себе Далматинцима, а појам Крајина и Крајишник је био непознат све до рата.  Да је Крајина опстала верујем да би православни Далматинци прихватили тај регионални идентитет да се разликују и дистанцирају од католичких Далматинаца, као што се Срби из БиХ идентификују са Републиком Српском а не са Босном да би се разликовали и дистанцирали од Бошњака. 

Ви Банијци заједно са Личанима и Кордунашима сте прави Крајишници, зато што сте били у систему аустријске Војне Крајине, док ми нисмо никад били у Војној Крајини.  Кад је Далмација припала Аустрији 1797. а затим 1815. године није укључена у систем Војне Крајине него је имала статус провинције.
Моји преци су дошли из Бјелајској Поља у северну Далмацију крајем 17-ог века, али нису ни одатле могли понети назив Крајишници јер се у то време западна Босана није називали Крајином, а регионални крајишки идентитет становника Босанске Крајине је новијег датума.   

« Последња измена: Новембар 02, 2017, 12:17:30 пре подне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #14 послато: Новембар 02, 2017, 08:19:28 пре подне »
Оно што је, по мени, погрешно, а што Свевлад нпр. форсира под утиском разних форумашких бесмилцица, је та прича да се Јасеновац десио зато што Хрвати Србе сматрају за Влахе и слично. Та мржња и анимозитет траје дуго, постојала је и много пре генетских резултата, тј. приче о генетици. То што се данас, између осталог, и то злоупотребљава од стране једних, односно других, нема везе са кореном сукоба.

Дакле не верујем да Хрвати имају проблем са некаквим Власима, већ управо са Србима (што се показало кроз историју). Питање за Свевлада, да ли мислиш да не би дошло до Олује да су Хрвати на Србе гледали као на Германе, Нормане, тј. да су их звали тим именом, уместо влашким, или да ми нпр. имамо 100% такву генетику, пошто стално потенцираш ту причу?

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #15 послато: Новембар 02, 2017, 05:30:17 поподне »
За мене је Хрват онај ко се сматра Хрватом, као што Србином сматрам човјека који себе сматра Србином.

Зато се и каже национално опредјељење. Међутим шта мислити о онима који такво опредјељење мијењају за свог живота, од пописа до пописа.
бити Србин је светиња

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #16 послато: Новембар 02, 2017, 06:44:36 поподне »
Питање за Свевлада, да ли мислиш да не би дошло до Олује да су Хрвати на Србе гледали као на Германе, Нормане, тј. да су их звали тим именом, уместо влашким, или да ми нпр. имамо 100% такву генетику, пошто стално потенцираш ту причу?

Узрок хрватске мржње према Србима нису никакви Власи или Турци.  Потенцирање од стране Хрвата да су Срби у Хрватску дошли као Власи са Османлијама служи само као изговор и опрадвање за већ почињене геноциде и злочине над Србима.

Главни покретач мржње Хрвата према Србима је католичка црква која је Србе као православни елемент желела да елеминише и због тога су Хрватима генерацијама испирани мозгови од стране католичке цркве.  Поред католичке цркве велику улогу у сејању мржње према Србима је одиграо Анте Старчевић са својом жестоким анти-српским ставовима и расистичко-шовинистичким књигама, њему је иначе мајка била Српкиња.  Анте Старчевић се сматра "оцем хрватске нације."  Има неких мишљења да је мржњи Хрвата према Србима допринело и то што што су Срби у Војној Крајини били у повлаштеном положају у односу на већину Хрвата који су били мађарско-немачки кметови.  Не треба скренути с ума да међу Хрватима има пуно бивших Срба, односно да су преци од доброг дела Хрвата покатоличени у разним временима, а конвертити увек мрзе оно што су некад били.   
« Последња измена: Новембар 02, 2017, 06:46:26 поподне Свевлад »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #17 послато: Новембар 02, 2017, 06:58:08 поподне »
Ја не разумем ту потребу да се бавимо тиме како нас Хрвати мрзе и стално пратимо шта ће неко написати или рећи о Србима. У томе има нечег нездравог. Увек исти шаблон: трагање по интернету за чланцима где нас је неки Хрват опљувао или нешто написао што није тачно или нам се не свиђа, па онда стављање у позицију жртве и ламентирања над нашом несрећном судбином - то је болесно. Има разних Хрвата као и разних Срба. Оканимо их се више и гледајмо своја посла. Таквих будала ће увек бити и не треба трошити енергију бавећи се њима. Главу горе и напред а не да изигравамо Калимера.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Хрватска тумачења генетике тамошње српске популације
« Одговор #18 послато: Новембар 02, 2017, 08:20:50 поподне »
Ја не разумем ту потребу да се бавимо тиме како нас Хрвати мрзе и стално пратимо шта ће неко написати или рећи о Србима. У томе има нечег нездравог. Увек исти шаблон: трагање по интернету за чланцима где нас је неки Хрват опљувао или нешто написао што није тачно или нам се не свиђа, па онда стављање у позицију жртве и ламентирања над нашом несрећном судбином - то је болесно. Има разних Хрвата као и разних Срба. Оканимо их се више и гледајмо своја посла. Таквих будала ће увек бити и не треба трошити енергију бавећи се њима. Главу горе и напред а не да изигравамо Калимера.

Слажем се са Veliborom, ова тема је формирана од издвојених порука са друге теме, и остављена само зато што се тиче примера ненаучног тумачења генетичких резултата. Ако је неко заинтересован да објасни зашто је нешто погрешно, то може урадити на овој теми, а улазити у разлоге опште нетрпељивости Хрвата према Србима... то нас на генетичкој генеалогији нигде неће одвести.