Аутор Тема: Етнологија и генетика  (Прочитано 47120 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #120 послато: Јул 24, 2016, 12:18:38 поподне »
Мени само није јасно зашто се било какав другачији предлог напада таквом силином. Такве острашћене нападе одавно нисам видео. Па шта ако Сол има предлог да је Бурмас настало од имена за хаљину? Стварно не разумем НиколуВука и Небојшу.
А Никола још каже да Бурмас није исто што и Бурмаз, а Бурмадт је ваљда исто? Не разумем ово. Лепо расправљајте, а ако ћете "ироничне довитљиве" коментаре остављати, видећете да ће полако почети да вам се смањује број саговорника, и на крају ћете остати да разговарате сами са собом.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #121 послато: Јул 24, 2016, 12:19:47 поподне »
Жао ми је ако си тако протумачио наше коментаре. Извињавам се уколико је тако зазвучало. Ја сам први отворен за све опције, него ми се једноставно чини да се овде може повезати све (генетика, име, миграције, итд.) у једну целину. Видећемо још како ће се ствари одвијати.

ОК, тек сад сам видео овај коментар. Међутим, стварно су поруке деловале малициозно.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #122 послато: Јул 24, 2016, 12:46:01 поподне »
Мени само није јасно зашто се било какав другачији предлог напада таквом силином. Такве острашћене нападе одавно нисам видео. Па шта ако Сол има предлог да је Бурмас настало од имена за хаљину? Стварно не разумем НиколуВука и Небојшу.
А Никола још каже да Бурмас није исто што и Бурмаз, а Бурмадт је ваљда исто? Не разумем ово. Лепо расправљајте, а ако ћете "ироничне довитљиве" коментаре остављати, видећете да ће полако почети да вам се смањује број саговорника, и на крају ћете остати да разговарате сами са собом.

Ја сам само био ироничан према Солу јер је он исто тако био ироничан према мени. Прво је тврдио да албанско име Бурмаз није ни постојало, већ да је то конструкција научника, и када сам му написао да није у праву, он је онда затражио да му дам доказ да се такво име помиње код Албанаца у средњем веку (вероватно је мислио да ја тај доказ нећу наћи). Ја сам му тај доказ предочио, а он је онда несувисло одговорио како "Бурмаз није исто што и Бурмад".  ;D Видео је да је погрешио око тога да тог имена нема у изворима, али опет није хтео да призна како то има везе са херцеговачким Бурмазима. Потом је он ставио своје тумачење да је од руске речи бурмас настао Бурмаз, а ја сам само следио његову логику и рекао како бурмас није исто што и Бурмаз.  ;) Не видим ту никакву малициозност.

С друге стране, што се тиче гласа dh, наравно да га нећете у таквој форми наћи у средњовековним изворима јер албански алфабет је уобличен тек почетком 20. века. Облик Burmass који је Сол навео се не чита као Бурмас, већ баш као Бурмаз (у ово можете да се уверите гледајући друге називе сачуване у дубровачком архиву). Такође констатација како Бурмад није исто што и Бурмаз има исту тежину као и то да ако је неки Албанац у средњовековним српским изворима записан као Гин или Гон, да то значи да се то његово име баш тако изговарало, а не као Ђин или Ђон, што је много вероватније. Српски језик не познаје глас dh, који осим у енглеском (th у this) постоји и у савременом грчком (грчка делта се изговара исто као албанско dh), и вероватно у још доста језика са којима нисам упознат. Албанци имају још један сличан али мекши глас, th, који има вредност између нашег "т" и "с", или као th у енглеској речи thanks. Према томе, тврдња како Бурмад и Бурмаз нису исто овим пада у воду. Молио бих форумаше да ово имају у виду, и да не прескачу и не игноришу ову чињеницу као што је то Сол урадио, јер ако свако тумачи неку реч само на начин како му се више свиђа, нећемо далеко отићи.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #123 послато: Јул 24, 2016, 01:41:29 поподне »
Не могу да се сетим да ли смо помињали, али свакако је вредно пажње:

Хаплогрупа I1 је на овом истраживању у Пријепољу заступљена са 22.78% (узорак 79). Када би издвојили само резултате Срба из Пријепоља (узорак 62) проценат би био 25.80%.

Осим на крајњем северу Европе, I1 нигде на нашем континенту не бележи овако висок проценат. Иако је област релативно мала (Доње Полимље), проценат I1 је већи него на североистоку Италије, или нпр. у неким крајевима Немачке, где се креће 10-15%. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #124 послато: Јул 24, 2016, 01:43:15 поподне »
Заборавих да кажем да већина хаплотипова упада у "дробњачки" кластер, што је и очекивано с обзиром на близину племена и правац исељавања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #125 послато: Јул 24, 2016, 02:42:29 поподне »
Кад је ова тема већ отворена за дискусију, да ли би се могле поставити славе за тестиране породице, пошто се у књизи дефинитивно не помињу за све родове. Или ако је неком лакше да провери на неком списку коју славу славе Јевтовићи из Александровца I2 DN.



Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4180
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #126 послато: Јул 24, 2016, 03:22:43 поподне »
Кад је ова тема већ отворена за дискусију, да ли би се могле поставити славе за тестиране породице, пошто се у књизи дефинитивно не помињу за све родове. Или ако је неком лакше да провери на неком списку коју славу славе Јевтовићи из Александровца I2 DN.

Јевтовић, из села Лесковица, родовски надимак Грци. Крсна слава Митровдан.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #127 послато: Јул 24, 2016, 04:09:53 поподне »
Јевтовић, из села Лесковица, родовски надимак Грци. Крсна слава Митровдан.

Најлепше хвала админе! :)

Занимљив надимак, могу ли се проникнути разлози зашто их зову Грцима?



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #128 послато: Јул 24, 2016, 05:26:44 поподне »
Најлепше хвала админе! :)

Занимљив надимак, могу ли се проникнути разлози зашто их зову Грцима?
Претпостављам да је разлог таквом надимку био тај што су доселили или имали порекло о томе да су из области Тесалије или шире области коју је наш народ некада повезивао са Грцима. Некада су нпр. све оне који су се досељавали у област уже Србије из источне и јужне Србије називали "Бугараши", из старе Србије "Арбанаси", из Херцеговине и северозападних делова данашње Црне Горе  "Ерцови" или "Ере", "Хере" итд.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #129 послато: Јул 24, 2016, 05:45:52 поподне »
Претпостављам да је разлог таквом надимку био тај што су доселили или имали порекло о томе да су из области Тесалије или шире области коју је наш народ некада повезивао са Грцима. Некада су нпр. све оне који су се досељавали у област уже Србије из источне и јужне Србије називали "Бугараши", из старе Србије "Арбанаси", из Херцеговине и северозападних делова данашње Црне Горе  "Ерцови" или "Ере", "Хере" итд.

Има логике свакако. Можда не баш из тако удаљених крајева, али врло вероватно из крајева са јачим грчким утицајем. Њихов надимак, слава, а донекле и хаплогрупа, се не косе са овом теоријом.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #130 послато: Јул 24, 2016, 05:54:24 поподне »
У прилог против семантичког цепидлачења с или з. (Такође можемо водити и бесконачну расправу употребе ћ или ч или пак пиротске вариiанте, сваки коментар iе добродошао - осим типа "ниiе по правопису" :D

Бурмаски Поток, Бурмаска Чесма, Бурмаски Вис, Бурмаско брдо



Космаi; Михаило Петровић, 1941.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #131 послато: Јул 24, 2016, 05:57:01 поподне »
Претпостављам да је разлог таквом надимку био тај што су доселили или имали порекло о томе да су из области Тесалије или шире области коју је наш народ некада повезивао са Грцима. Некада су нпр. све оне који су се досељавали у област уже Србије из источне и јужне Србије називали "Бугараши", из старе Србије "Арбанаси", из Херцеговине и северозападних делова данашње Црне Горе  "Ерцови" или "Ере", "Хере" итд.

Нисам сигуран, али чини ми се да сам негде прочитао да је тестирани Јевтовић пореклом негде из Метохије. То може бити један од разлога. Други разлог таквом надимку може бити да су Јевтовићи били циције тврди на пазар као Грци и по томе су могли добити надимак, а да нема никакве везе њихово порекло из данашње Грчке. Трећи разлог може бити да је неки од родоначелника Јевтовића оженио неку жену која је по очевој линији водила порекло можда од Цинцара или досељених македонских словена рецимо из Битоља или Прилепа то су градови на југу Македоније нису далеко од Грчке и отуда надимак Грци итд итд. 


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #132 послато: Јул 24, 2016, 07:06:14 поподне »
Пријепоље (узорак 79)


Хаплогрупа I2a (26) - 32.9%
I2a Динарик Југ - 30.3% (једно презиме се 5x понавља код Јужних Динараца, али и без тога бележе висок проценат)

Хаплогрупа I1 (18) - 22.8%
(с обзиром да сам користио стари "Невски" предвиђач, показује ми приличан бр. припадника I1 Z63, али је мала разлика код уклапања, па може бити да велики део припада грани P109, посебно зато што се срећу и нека дробњачка презимена)

Хаплогрупа R1a (9) - 11.4%
R1a M458 - 3.8%

Хаплогрупа R1b (8 ) - 10.1%
R1b (11-11) - 2.5%. Једна српска и једна муслиманска породица.

Хаплогрупа G2a (5) - 6.3%
Проценат хаплогрупе G2a је једини на неки начин споран, зато што се исто презиме (породица) G2a понавља чак три пута.

Хаплогрупа E1b (4) - 5.1%

Хаплогрупа J2b (3) - 3.8%
J2b M205 - 2.5%

Хаплогрупа J2a (2) - 2.5%

Хаплогрупа C2 (2) - 2.5%

Хаплогрупа I2c (1) - 1.3%

Хаплогрупа H (1) - 1.3%

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #133 послато: Јул 24, 2016, 07:13:43 поподне »
Видех да је у Пријепољу тестиран и Кувељић, R1a (судећи по "Невски" калкулатору, грана M458).

У монографији Средње Полимље и Потарје нема података о овој породици. М. Војиновић их налази у пљеваљском крају. Наводно су једни Кнежевићи данас од њих, а даља старина Кувељића је Морача.

На другом месту видех да се помињу неки Кувељићи у околини Бијелог Поља.



То су, уз оне Кувељиће из Херцег Новог, једини који се помињу код Миљанића. Иначе, Миљанићи тврде да су ови Кувељићи поркелом Кучи. Нисам успео да пронађем извор који их везује за Куче, а нема их ни у монографији "Бихор и Корита".

У свкаом случају занимљиво повезивање још једне породице R1a са тим крајевима. Можда Небо и Војин знају нешто више о овим Кувељићима.


Кад се Кувељићи сложе

http://caglas.rs/%D0%BA%D0%B0%D0%B4-%D1%81%D0%B5-%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B5%D1%99%D0%B8%D1%9B%D0%B8-%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5/

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #134 послато: Јул 24, 2016, 07:14:11 поподне »
Пријепоље (узорак 79)


Хаплогрупа G2a (5) - 6.3%
Проценат хаплогрупе G2a је једини на неки начин споран, зато што се исто презиме (породица) G2a понавља чак три пута.

Да ли је у питању презиме Пушица, у вези са хаплогрупом G2a? Пошто знам да аутор књиге није био сигуран да ли припадају G2a или J2a групи, колико се сећам. Када сам провукао њихове вредности кроз Невген, он је показао ипак већу вероватноћу припадности G2a.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #135 послато: Јул 24, 2016, 07:18:34 поподне »
Да ли је у питању презиме Пушица, у вези са хаплогрупом G2a? Пошто знам да аутор књиге није био сигуран да ли припадају G2a или J2a групи, колико се сећам. Када сам провукао њихове вредности кроз Невген, он је показао ипак већу вероватноћу припадности G2a.

Јесте, Пушица.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #136 послато: Јул 24, 2016, 07:20:16 поподне »
Да ли је у питању презиме Пушица, у вези са хаплогрупом G2a? Пошто знам да аутор књиге није био сигуран да ли припадају G2a или J2a групи, колико се сећам. Када сам провукао њихове вредности кроз Невген, он је показао ипак већу вероватноћу припадности G2a.

Пушице су потврђено G2a. Мало специфичнији хаплотип, по свој прилици грана L497. Генетски су им блиски Ћубићи из истог истраживања. Сви дијеле исту славу Стевањдан.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #137 послато: Јул 24, 2016, 07:23:35 поподне »
Један од интересантнијих резултата за Пријепоље јесте резултат две муслиманске породице, међусобно генетски повезане, које су по свој прилици монголско-татарског поријекла и припадају хаплогрупи C-M48. Имају веома блиске генетске рођаке у Казхстану и Централној Азији.

Ради се о презименима Планић и Стриковић.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #138 послато: Јул 24, 2016, 07:28:56 поподне »
Пушице су потврђено G2a. Мало специфичнији хаплотип, по свој прилици грана L497. Генетски су им блиски Ћубићи из истог истраживања. Сви дијеле исту славу Стевањдан.

Занимљиво. Пушице би онда могле бити потомци италских римских колониста на Балкану. Ево шта о тој подграни, L497, пише на Еупедији:

The ancient Latins and Romans descend from the Italic tribes who invaded the Italian peninsula from 1200 BCE. They seem to have belonged primarily to haplogroup R1b-U152 (=> see Genetics of the Italian people), but to have carried a substantial minority of G2a3b (L141.1) lineages, especially the U1 and L497 subclades. The Latin homeland in central Italy is one of the hotspots for haplogroup G2a in Europe today. The high level in G2a in the Latium might be due to the dual presence of Indo-European G2a3b and of earlier Neolithic lineages who descended from the Apennines to live in Rome after being absorbed by the Roman civilisation.

C-M48 резултати су, с обзиром на њихову реткост на Балкану, исто тако прави куриозитет.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #139 послато: Јул 24, 2016, 07:34:05 поподне »
Занимљиво. Пушице би онда могле бити потомци италских римских колониста на Балкану. Ево шта о тој подграни, L497, пише на Еупедији:

The ancient Latins and Romans descend from the Italic tribes who invaded the Italian peninsula from 1200 BCE. They seem to have belonged primarily to haplogroup R1b-U152 (=> see Genetics of the Italian people), but to have carried a substantial minority of G2a3b (L141.1) lineages, especially the U1 and L497 subclades. The Latin homeland in central Italy is one of the hotspots for haplogroup G2a in Europe today. The high level in G2a in the Latium might be due to the dual presence of Indo-European G2a3b and of earlier Neolithic lineages who descended from the Apennines to live in Rome after being absorbed by the Roman civilisation.

C-M48 резултати су, с обзиром на њихову реткост на Балкану, исто тако прави куриозитет.  :)

G2a L497 је прилично заступљен у пдручју око Алпа и мени много више дјелује да су га ширили Келти и да би се могао повезати са Халштатском културом.

Иначе, код нас најприсутнији хаплотип L497 (а Пушице не припадају том) је још ниже тестиран на СНП L42, који се још уже може повезати са простором Алпа. Вулетић из Црмнице је позитиван на овај СНП. То је род за који сумњамо да би могао бити влаха Малешеваца.