Аутор Тема: Етнологија и генетика  (Прочитано 47122 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #100 послато: Јул 23, 2016, 06:35:08 поподне »
Iа не спорим, да buri madh има значење "големог човека", али спорим да је "Бурмаз" изведено из тих речи - зато и  ::). По таквој аналогији је име "Булат" персиiско, iер iе "пулад>челик" као и лично име Милад. НиколаВуче, ако тврдиш, да има Бурмад у дефтерима - молим приложи слику. Иначе iа и Amicus смо не тако давно имали краћу дискусију увези могућег "окситанско--провансалког крста" у грбу Бурмазовића, на теми "Фоiнички грбовник-стварност или мит".

Није ми познато да ли га има у дефтерима, али зато га има у дечанским хрисовуљама из 14. века. Из књиге Милице Грковић:"Имена у дечанским хрисовуљама",стр. 90, цитат:
"У албанским насељима је забележено низ имена из старијег албанског ономастикона као Гонома, Бурмад, Бусадоса, Писерађ итд., а и неколико гентилних имена: Јегрьш, Куч, Туз."

Тако да прво мало обазривије ишчитај сву доступну литературу пре него што почнеш да нешто категорички негираш.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #101 послато: Јул 23, 2016, 06:46:08 поподне »
Није ми познато да ли га има у дефтерима, али зато га има у дечанским хрисовуљама из 14. века. Из књиге Милице Грковић:"Имена у дечанским хрисовуљама",стр. 90, цитат:
"У албанским насељима је забележено низ имена из старијег албанског ономастикона као Гонома, Бурмад, Бусадоса, Писерађ итд., а и неколико гентилних имена: Јегрьш, Куч, Туз."

Тако да прво мало обазривије ишчитај сву доступну литературу пре него што почнеш да нешто категорички негираш.  ;)

Хвала, али то ниiе доказ - да iе Бурмад = Бурмаз.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #102 послато: Јул 23, 2016, 06:48:48 поподне »
Хвала, али то ниiе доказ - да iе Бурмад = Бурмаз.

А да ли си прочитао мој претходни пост о томе да се то име могло записати и као Бурмад и као Бурмаз, јер у српском језику не постоји еквивалент албанском гласу dh, који је нека гранична вредност између д и з? Очигледно ниси, да јеси, не би написао ово горе.  :) Жао ми је што ти кварим концепт о "словенству" имена Бурмаз, али чињенице су неумољиве, као и увек.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #103 послато: Јул 23, 2016, 06:50:55 поподне »
Одређени људи овде очигледно не схватају оно што је већ написао Небојша, да то што је неко носио албанско име не значи да је морао бити Албанац, већ да је долазио из предела где су српски и албански етникум били у контакту и прожимању.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #104 послато: Јул 23, 2016, 06:53:16 поподне »
А да ли си прочитао мој претходни пост о томе да се то име могло записати и као Бурмад и као Бурмаз, јер у српском језику не постоји еквивалент албанском гласу dh, који је нека гранична вредност између д и з? Очигледно ниси, да јеси, не би написао ово горе.  :) Жао ми је што ти кварим концепт о "словенству" имена Бурмаз, али чињенице су неумољиве, као и увек.

Прочитах, али iе то твоiа интерпретациiа - имаш право на њу :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #105 послато: Јул 23, 2016, 07:10:23 поподне »
Прочитах, али iе то твоiа интерпретациiа - имаш право на њу :)

Не моја већ од људи који су то проучавали и писали о томе јер им је то професија, а нису се само домишљали, али ок.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #106 послато: Јул 23, 2016, 08:55:41 поподне »
Чешка
Burmazová

Evo i ja da sam svoj mali doprinos, kad sam u prilici. Burmazová je ženska varijanta prezimena (Česi dodaju -ová ženama), tako da mora da postoji i Burmaz. Prvi Gugl link koji sam našao, ovaj sajt, kaže da postoji jedan Burmaz i dve a od skora tri Burmazové.. dakle bračni par sa dve ćerke. Sad, možda je to neka znamenita porodica pa je eto ostala samo jedna kuća, ali pre će biti da su u pitanju neki doseljenici (možda i sa naših prostora). Svakako ne bih tamo tražio neko dublje značenje. :)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #107 послато: Јул 23, 2016, 09:22:44 поподне »
БУРМАС, Платье особого покроя с длинными рукавами.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #108 послато: Јул 23, 2016, 09:30:13 поподне »
Нешто мало о Бурмасовима: http://www.onomastikon.ru/proishogdenie-familii-burmasov.htm

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #109 послато: Јул 23, 2016, 10:03:58 поподне »
Нешто мало о Бурмасовима: http://www.onomastikon.ru/proishogdenie-familii-burmasov.htm

Дакле, није реч о Србима досељеним у Русију, јер се презиме јавља још у време пописа становништва за владавине Ивана Грозног (уколико ме добро служи мој доста лош руски).

Занимљиво је и ово:

Фамилия Бурмасов в 50% случаев имеет русское происхождение, в 5% - украинское, в 10% - белорусское, в 30% приходит из языков народов России (татарского, мордовского, башкирского, бурятского и т. д.), в 5% случаев происходит из болгарского или сербского языков.

И Сол је нашао да је "бурмас" врста хаљине с дугачким рукавима, а и ја сам то исто нашао у списку израза Донских Козака.
http://zav.ansya.ru/health/boleshoj-tolkovij-slovare-donskogo-kazachestva/pg-7.html
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #110 послато: Јул 23, 2016, 11:43:13 поподне »
Па ипак, да се надовежем на Солово размишљање, бурмас није исто што и бурмаз;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #111 послато: Јул 23, 2016, 11:55:51 поподне »
Изгледа, да архаична одежда донских Козака - бурмас приличи арабском "бурнус-у". Значи, да се предпоставити, да су наши Бурмас(з)и били препознатљиви по особеноi врсти плашта/ношње.

Бурнус (араб. (البرن‎, Al'burnus, фр. Burnous) — плащ с капюшоном, сделанный из плотной шерстяной материи, обычно белого цвета. Первоначально был распространён у арабов и берберов Северной Африки, оттуда проник в Европу во время Крестовых походов.





Словарь русских донских говоров: в двух томах,

Напомена: у Фоiничком грбовнику осим Бурмасовића - има и Хаљинића :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #112 послато: Јул 24, 2016, 12:05:59 пре подне »
Само да нема везе са "мрским" Албанцима, јел да?  :) Пронаћи ћемо сличну реч чак и код Лапонаца ако треба, а оно што вам је пред очима и што и предање Бурмаза/Бурмазовића потврђује (као и дела више историчара, етнолога, лингвиста), пред тиме ћемо да затварамо очи. Сјајно, само напред у својим (само)заблудама.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #113 послато: Јул 24, 2016, 10:39:28 пре подне »
Изгледа, да архаична одежда донских Козака - бурмас приличи арабском "бурнус-у". Значи, да се предпоставити, да су наши Бурмас(з)и били препознатљиви по особеноi врсти плашта/ношње.

Бурнус (араб. (البرن‎, Al'burnus, фр. Burnous) — плащ с капюшоном, сделанный из плотной шерстяной материи, обычно белого цвета. Первоначально был распространён у арабов и берберов Северной Африки, оттуда проник в Европу во время Крестовых походов.





Словарь русских донских говоров: в двух томах,

Напомена: у Фоiничком грбовнику осим Бурмасовића - има и Хаљинића :)

Сол, стварно не треба претеривати. :) Иначе, повезивање на основу мотива са штита из фојничког грбовника често може одвући на погрешну страну. У то сам се уверио још раније, приликом истраживања порекла неких породица из грбовника.

У овом случају би порекло Бурмаза било у Француској, што се не уклапа никако. Уосталом, тешко је поверовати да постоји континуитет имена од тог времена.

Име Бурмаз се, као што смо рекли, јавља и у овим крајевима у облику Burmadh



То што се име Бурмаз/с данас често јавља код Источних и Западних Словена није уопште ништа необично и не значи аутоматски да име балканских Бурмаза нема "влашки" корен. Подсетићу само да се име Кричак, Кричко, Кричков, данас највише јавља управо код серверних Словена, па ипак већина  с правом аутора сматра да има влашку основу.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #114 послато: Јул 24, 2016, 10:44:28 пре подне »
Само да нема везе са "мрским" Албанцима, јел да?  :) Пронаћи ћемо сличну реч чак и код Лапонаца ако треба, а оно што вам је пред очима и што и предање Бурмаза/Бурмазовића потврђује (као и дела више историчара, етнолога, лингвиста), пред тиме ћемо да затварамо очи. Сјајно, само напред у својим (само)заблудама.  ;)

Сол овде само износи препоставке о могућем одговору на питање које је и даље отворено. Можда оно нема везе с тим што Сол претпоставља, али свакако је корисно проћи кроз све могућности, а идеје које Сол изнесе у најмању руку подстичу на размишљање. ;)

Сол, стварно не треба претеривати. :) Иначе, повезивање на основу мотива са штита из фојничког грбовника често може одвући на погрешну страну. У то сам се уверио још раније, приликом истраживања порекла неких породица из грбовника.

Наравно Небојша да је Фојнички грбовник (тј. Илирски грбовник, Фојнички је само један од двадесет и кусур преписа), неретко само "сметало", али не треба заборавити да је и тај зборник својеврстан извор, код кога само треба отворити четворе очи. :)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #115 послато: Јул 24, 2016, 11:00:48 пре подне »
Сол овде само износи претпоставке о могућем одговору на питање које је и даље отворено. Можда оно нема везе с тим што Сол претпоставља, али свакако је корисно проћи кроз све могућности, а идеје које Сол изнесе у најмању руку подстичу на размишљање. ;)

Слажем се донекле с Николом. Аимикусе, замисли да су којим случајем Бурмазовићи из западне Србије/Херцеговине испали нпр. E1b? Не би их ни Сава ни Дунав опрали, већ би их многи одмах сврстали у "Арнауте". :) Чисто сумњам да би тада тражили словенски корен имена, мада ко зна.

Уосталом, оваква специфична презимена могу бити од велике користи приликом истраживања даљег порекла, не треба компликовати превише, посебно зато што се и на основу генетике могу повезати са тим областима.

Поновићу се, али мислим да је у неком тренутку у области око Скадра постојала "појачана" концентрација R1a, међу којима је сасвим сигурно било и припадника M458 (овакав закључак се може пре свега извући на основу резултата из Срспког днк пројекта, али и предања појрединих родова).

Опет, у случају Бурмаза би било добро сачекати и резултате из Херцеговине




Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #116 послато: Јул 24, 2016, 11:26:05 пре подне »
Поновићу се, али мислим да је у неком тренутку у области око Скадра постојала "појачана" концентрација R1a, међу којима је сасвим сигурно било и припадника M458 (овакав закључак се може пре свега извући на основу резултата из Срспког днк пројекта, али и предања појрединих родова).

То сам и ја приметио, и вероватно ће се са новим резултатима повећавати густина M458 у Македонији и на Космету. Сасвим је могуће да би тај хаплотип на наведеним просторима могао да се доведе у везу са Брсјацима, јер за њих у историјским изворима постоје подаци да су насељавали запад Македоније као и долину Црног Дрима у данашњој Албанији. Можда би поред тих "скадарских" Словена они могли бити главни носиоци М458 на југозападу Балкана. Након доласка Турака Брсјаци бивају све више потискивани од стране албанских племена тако да су се исељавали источно ка Македонији или северно ка Косову (данас у Албанији још само словенски топоними у долини Црног Дрима подсећају на њихово некадашње присуство). Јован Трифуноски је у својим истраживањима запазио да велики број породица у данашњој Македонији води порекло од тих словенских исељеника из Албаније а као што знамо вардарска миграциона струја је запљуснула и Косово и Метохију.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #117 послато: Јул 24, 2016, 11:29:00 пре подне »
Ја не видим пуно других могућности осим ове о Бурмазима као "великим људима". Мени је само чудан недостатак имена типа Ђон, Лале, Дрекале, Деда, Љеш међу њима. Ту не видим утицај Арбанаса а требало би га бити. Како су они доживили такву словенизацију, а рецимо племена која живе у арбанашком окружењу нису. Мало сам погледао те неке њихове припаднике што сам дубље могао. Мало ме је заинтригирало име влаха Бурмаза, Крајслава Мрђеновића. По патронимичком обрасцу његов отац би требао да је неки Мрђен. Каква је етимологија тог имена. Мени вуче на романску, можда од ријечи Маргине што значи, међа, граница, код нас мргињ.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #118 послато: Јул 24, 2016, 12:10:57 поподне »
Сол, стварно не треба претеривати. :) Иначе, повезивање на основу мотива са штита из фојничког грбовника често може одвући на погрешну страну. У то сам се уверио још раније, приликом истраживања порекла неких породица из грбовника.

У овом случају би порекло Бурмаза било у Француској, што се не уклапа никако. Уосталом, тешко је поверовати да постоји континуитет имена од тог времена.

Име Бурмаз се, као што смо рекли, јавља и у овим крајевима у облику Burmadh



То што се име Бурмаз/с данас често јавља код Источних и Западних Словена није уопште ништа необично и не значи аутоматски да име балканских Бурмаза нема "влашки" корен. Подсетићу само да се име Кричак, Кричко, Кричков, данас највише јавља управо код серверних Словена, па ипак већина  с правом аутора сматра да има влашку основу.

Небоiша, ти би бар као познаваоц материiе требао знати, да се власи Бурмас(з)и у дубровачим и которским оригиналним актима никада нису били наведени као Burmadh - већ искључиво као Burmas / Burmassi/Burmasovich, овај твој горњи прилог, не одговара истини, већ је преузет, предпостављам од тендециозних албанолога Роберта Елзиа или Оливера Јенс Шмитта.

Зачуђуiуће iе количина малициозности и беса, коiе изазвалa моiа предпоставка Бурмас(з)и > бурнус (ношња).
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #119 послато: Јул 24, 2016, 12:16:04 поподне »
Зачуђуiуће iе количина малициозности и беса, коiе изазвалa моiа предпоставка Бурмас(з)и > бурнус (ношња).

Жао ми је ако си тако протумачио наше коментаре. Извињавам се уколико је тако зазвучало. Ја сам први отворен за све опције, него ми се једноставно чини да се овде може повезати све (генетика, име, миграције, итд.) у једну целину. Видећемо још како ће се ствари одвијати.