Аутор Тема: Гласновик  (Прочитано 1025 пута)

Ван мреже Kessler1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Гласновик
« послато: Септембар 29, 2020, 03:09:02 поподне »
На Косову, преко пута римског налазишта Улпиана је коса Гласновик. Наводно је неки чобан дозвао краља Милутина гласно па се по томе зове. А легенда каже и да је на том брду краљ Милутин сањао Грачаницу. Може нетко помоћи око извора назива те косе? Од када се тако назива и зашто?

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Гласновик
« Одговор #1 послато: Септембар 29, 2020, 08:26:40 поподне »
"Гласновик" је можда онај који "гласно вика" тј. гласно виче.

Ван мреже Kessler1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Гласновик
« Одговор #2 послато: Октобар 01, 2020, 09:59:49 пре подне »
"Гласновик" је можда онај који "гласно вика" тј. гласно виче.
da, to je i moja pretpostavka, zanimalo me otkad ta kosa postoji, otkad se tako zove, od kralja Milutina?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5485
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Гласновик
« Одговор #3 послато: Октобар 01, 2020, 11:13:18 пре подне »
da, to je i moja pretpostavka, zanimalo me otkad ta kosa postoji, otkad se tako zove, od kralja Milutina?

У повељи краља Милутина манастиру Грачаница не спомиње се топоним Гласновик, док се Велетин спомиње.



Могуће да је топоним добио назив по роду који је ту живео (Гласновићи), иако може бити и да је род добио име пи топониму.

Ван мреже Kessler1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Гласновик
« Одговор #4 послато: Октобар 02, 2020, 01:24:25 поподне »
У повељи краља Милутина манастиру Грачаница не спомиње се топоним Гласновик, док се Велетин спомиње.



Могуће да је топоним добио назив по роду који је ту живео (Гласновићи), иако може бити и да је род добио име пи топониму.

Kosa je mala, a jedino mitovi je povezuju s kraljem Milutinom. Od lokalnog stanovništva nitko ne zna ništa o prošlosti tog naziva. Čak niti noviju.