Аутор Тема: Порекло презимена Међедовић  (Прочитано 2939 пута)

Ван мреже Иван Међедовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Порекло презимена Међедовић
« послато: Март 29, 2016, 05:02:39 поподне »
Поштовани,
зовем се Иван Међедовић и занима ме порекло моје породице. Крсна слава нам је Ђурђевдан.
Имам брата Милана а отац нам је био Милош (рођ. 1922. у Бгд а преминуо 2011.). Милош је имао брата Момчила (рођ. 1927. у Бгд а преминуо 1987.) који има два сина Властимира и Александра и сви живимо у Београду. Средњи брат Милоша и Момчила је Милан, (рођ. 1925.) који је погинуо у 2. светском рату у околини Зајечара 1944. и сахрањен је на старом гробљу у Бору. Није имао потомака. Имали су и сестру Милицу, која је умрла као мала од туберкулозе.
Мој деда је Божидар (рођ.1892.) а бака је Босиљка, девојачко Илић била је из Брестовца код Бора, где ју је деда упознао јер је трговао дрвеном грађом у том крају. Деда је имао сестру Милицу, удата за Владу Јовановића, и имала је синове Славу и Србу.
Мој прадеда се звао Миленко и мислим да је био настањен у Годовику. Његове сестре су биле: Иванка, жена Живојина Кузмановића из Белог Поља код Обреновца, Милосава, жена Милоша Броћића из Гуче, Ана, жена Вићентија Савића из Речице,Станка, жена Обрада Радовановића из Годовика.
Чукундеда се звао Василије Међедовић (умро 1908.), у породици се уз његово име увек додавало Честити, и оно што знам је да је живео у селу Годовик код Ужичке Пожеге.
По неким причама у село Годовик су Међедовићи дошли из Новог Пазара а пре тога су били из околине Колашина. Ово су подаци које нико из породице није могао да потврди да је чуо од предака.
Да ли неко има још нека сазнања о овим Међедовићима? Какве везе имају са Међедовићима који су у Црној Гори, Херцеговини или из околине Бања Луке?
Поздрав свима.

Jelic

  • Гост
Одг: Порекло презимена Међедовић
« Одговор #1 послато: Март 29, 2016, 05:07:50 поподне »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Међедовић
« Одговор #2 послато: Март 29, 2016, 09:39:54 поподне »
 Лука је дао прави предлог. Међедовића по Миљанићима и литератури на коју се позивају, има у Црној Гори: Горње Поље (Никшић), огранак Пешикана из Цуца (Цетиње); подручје Бијелог Поља: Бистрица, Бијело Поље, Лозица, Луковица, Обров, Припчић, Поребић и Растоке, досељеници из Колашина, Беране. Једни се одселили у  Босну и други у Рашку област.
 Међедовићи у Бијелом Пољу и Беранама су прешли на ислам. Данас се изјашњавају као Бошњаци или  Муслимани.
 За презиме  Међед Миљанићи наводе Кричак (Пљевља)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Међедовић
« Одговор #3 послато: Март 29, 2016, 09:43:20 поподне »
Поштовани,
зовем се Иван Међедовић и занима ме порекло моје породице. Крсна слава нам је Ђурђевдан.
Имам брата Милана а отац нам је био Милош (рођ. 1922. у Бгд а преминуо 2011.). Милош је имао брата Момчила (рођ. 1927. у Бгд а преминуо 1987.) који има два сина Властимира и Александра и сви живимо у Београду. Средњи брат Милоша и Момчила је Милан, (рођ. 1925.) који је погинуо у 2. светском рату у околини Зајечара 1944. и сахрањен је на старом гробљу у Бору. Није имао потомака. Имали су и сестру Милицу, која је умрла као мала од туберкулозе.
Мој деда је Божидар (рођ.1892.) а бака је Босиљка, девојачко Илић била је из Брестовца код Бора, где ју је деда упознао јер је трговао дрвеном грађом у том крају. Деда је имао сестру Милицу, удата за Владу Јовановића, и имала је синове Славу и Србу.
Мој прадеда се звао Миленко и мислим да је био настањен у Годовику. Његове сестре су биле: Иванка, жена Живојина Кузмановића из Белог Поља код Обреновца, Милосава, жена Милоша Броћића из Гуче, Ана, жена Вићентија Савића из Речице,Станка, жена Обрада Радовановића из Годовика.
Чукундеда се звао Василије Међедовић (умро 1908.), у породици се уз његово име увек додавало Честити, и оно што знам је да је живео у селу Годовик код Ужичке Пожеге.
По неким причама у село Годовик су Међедовићи дошли из Новог Пазара а пре тога су били из околине Колашина. Ово су подаци које нико из породице није могао да потврди да је чуо од предака.
Да ли неко има још нека сазнања о овим Међедовићима? Какве везе имају са Међедовићима који су у Црној Гори, Херцеговини или из околине Бања Луке?
Поздрав свима.
Ја једино знам за Међедовиће из околине Никшића. Свакако да би тест много тога показао пошто већ имамо хаплотипове солидногог броја братстава и племена широм Црне Горе.

Ван мреже Иван Међедовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Порекло презимена Међедовић
« Одговор #4 послато: Април 12, 2016, 11:37:53 поподне »
Лука је дао прави предлог. Међедовића по Миљанићима и литератури на коју се позивају, има у Црној Гори: Горње Поље (Никшић), огранак Пешикана из Цуца (Цетиње); подручје Бијелог Поља: Бистрица, Бијело Поље, Лозица, Луковица, Обров, Припчић, Поребић и Растоке, досељеници из Колашина, Беране. Једни се одселили у  Босну и други у Рашку област.
 Међедовићи у Бијелом Пољу и Беранама су прешли на ислам. Данас се изјашњавају као Бошњаци или  Муслимани.
 За презиме  Међед Миљанићи наводе Кричак (Пљевља)
Да ли бисте могли да ме упутите на литературу на коју се позивају Миљанићи како бих могао да се информишем ко су Међедовићи који су кренули ка Рашкој области јер моја сазнања и предци воде ка њима. Хвала Вам унапред. Поздрав Иван Међедовић
Василије Међедовић

Василије Међедовић са женом

Ван мреже Иван Међедовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Порекло презимена Међедовић
« Одговор #5 послато: Април 12, 2016, 11:43:42 поподне »
Божидар Међедовић и жена му Босиљка

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Међедовић
« Одговор #6 послато: Април 15, 2016, 11:21:42 поподне »
 Иване, В. и А. Миљанићи се позивају на следећу литературу: поп Саво Накићеновић, Бока...,  Ејуп Мушовић, Етнички процеси и етничка структура становништва Новог Пазара, Милисав Лутовац, Бихор и Корита, Радослав Ј. Вешовић, Племе Васојевића... Регистар матичне књиге рођених Бијело Поље, свеска 1. 1900-1914. СО Бијело Поље, Матична књига рођених 1900-1914. Мјесна канцеларија  Бистрица Бијело Поље.  Књига Миљанића је објављена 2002.године. Вјероватно је објављено од тада још књига, које говоре о Међедовићима.   Само истражујте и напријед.