Вјера и култура Срба > Народни обичаји

Банатски обичаји - народни, свадбени, верски, ратни

(1/2) > >>

Бранислав Илијин Радојичин:
Пошто сам приметио да нема ове теме, реко' 'ајде да ми ово буде првенац у темама.  :)
Писаћу повремено неке обичаје, праксе, песме, традиције везане за Банат. Неке су искључиво карактеристиче за југ Баната који је мало богатији обичајима од северног дела. Позивам и све остале ко зна нешто нека се прикључи.  :)

Када дете тек прохода, да може само да направи бар десетак корака без ичије помоћи, постави се ниска клупа или хоклица на коју се ставе камџија, оловка и нешто од алата. Обично деда стане са друге стране и зове дете да дође. Кад дете приђе скреће му се пажња на ове предмете и гледа се шта ће прво да узме од њих. Ако узме камџију - биће паор. Ако узме оловку - биће адвокат, писар или тако неки учен човек. Ако узме алат - биће занатлија.

Раније су се углавном надали да ће дете изабрати камџију, с обзиром да је пољопривреда била главно занимање. На радост мојих, и ја сам тада узео камџију.

Најгоре шта може тад да се деси је да дете не узме ништа и оде. То је тумачено као лош знак, говорило се да ће бити нерадник, пијанац и бећар  :D

Делија:
Права тема на правом месту у право време. ;) Ја сам танак што се тиче оваквих предања  што је Бане навео јер нисам имао од кога да их чујем а нисам нажалост ни много читао о томе.
Ипак оно што бих могао да кажем се тиче свадбе у Банату.Не знам какви су били обичаји у другим српским крајевима али у Банату и Срему се свадба одржавала у месту где је била млада и у матицама тог места се уписивао цео догађај.Не знам постоји ли разлог за ово,само знам да доста може да отежа истраживање породичног порекла. :D

Amicus:

--- Цитат: Бранислав Илијин Радојичин  Јун 01, 2018, 01:05:02 поподне ---Када дете тек прохода, да може само да направи бар десетак корака без ичије помоћи, постави се ниска клупа или хоклица на коју се ставе камџија, оловка и нешто од алата. Обично деда стане са друге стране и зове дете да дође. Кад дете приђе скреће му се пажња на ове предмете и гледа се шта ће прво да узме од њих. Ако узме камџију - биће паор. Ако узме оловку - биће адвокат, писар или тако неки учен човек. Ако узме алат - биће занатлија.
--- Крај цитата ---

У Барањи, тај се обичај назива поступача, вероватно је слично и даље.

Кад сам ја проходао, мени су моји правили поступачу, и ја сам прво узео оловку.

Иначе, нисам знао да је међу предметима била и камџија? Једна од ретких сачуваних ствари из мог најранијег детињства је и мала дечија камџија. Можда је купљена баш за ту прилику.

Бранислав Илијин Радојичин:

--- Цитат: Amicus  Јун 01, 2018, 01:46:23 поподне ---У Барањи, тај се обичај назива поступача, вероватно је слично и даље.

Кад сам ја проходао, мени су моји правили поступачу, и ја сам прво узео оловку.

Иначе, нисам знао да је међу предметима била и камџија? Једна од ретких сачуваних ствари из мог најранијег детињства је и мала дечија камџија. Можда је купљена баш за ту прилику.

--- Крај цитата ---

Аха, а овамо поступача је кад дете дође у доба кад би требало само да прохода, а није још увек, онда се изнад његове главе раскомада погача и подели старијој деци која ту чекају и онда се они разбеже по улици. То би као требало да помогне да прохода овај што касни.

Па је л' тај избор оловке био тачан, је л' се обистинило?  :D

Неко уместо камџије користи и клип кукуруза, али за то се остали буне јер као није оруђе, већ производ. Од како се бавим истраживањем углавном сам наилазио да користе камџију, ретко корбач, понекад потковица или неки паорски алат.

Бранислав Илијин Радојичин:

--- Цитат: Делија  Јун 01, 2018, 01:30:30 поподне ---Права тема на правом месту у право време. ;) Ја сам танак што се тиче оваквих предања  што је Бане навео јер нисам имао од кога да их чујем а нисам нажалост ни много читао о томе.
Ипак оно што бих могао да кажем се тиче свадбе у Банату.Не знам какви су били обичаји у другим српским крајевима али у Банату и Срему се свадба одржавала у месту где је била млада и у матицама тог места се уписивао цео догађај.Не знам постоји ли разлог за ово,само знам да доста може да отежа истраживање породичног порекла. :D

--- Крај цитата ---

Е Сале, то за место одржавања свадби се често извлачило на мишиће.  :D Ако је младожења довољно сталожен да наметне такву ствар, онда је по његовом. Ретко сам наилазио на то у прошлости, углавном у последњих 100 година је почело да се дешава да буде код младе. Иако има цела церемонија, обичаји који морају да се испоштују и у младиној кући.

Ево ти пример из моје фамилије, пре око 180 година. Васа Илијин Радојичин је оженио јединицу и ушао у њену кућу. И то је сад све однос снага између њега и таста. Васа је успео да наметне нашу славу Томиндан, али није успео да задржи шпицнаме Радојичин. Већ је добио тастово шпицнаме Шепин. И дан данас они нису Илијин Радојичин, већ Илијин Шепин. Иако знамо да смо фамилија, што се каже у Панчеву ''поштујемо се''  :D

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију