Аутор Тема: Мраморја (стећци)  (Прочитано 54562 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #80 послато: Новембар 08, 2016, 06:05:50 поподне »
У мом крају овај ми је фаворит.

Асе лежи Дабижив Радовановић, чоче тако да си благ-Убоско, Љубиње.

Иначе Дабижив Радовановић је историјска личност. Поносник олова и влах Бурмаз из џемата Милобрата Обрадовића.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #81 послато: Новембар 08, 2016, 06:13:13 поподне »
Ово су аутентични натписи.

Неки од тих натписа се помињу и код Тановића, додуше ни овде немају сви референцу, али само хтедох скренути пажњу да можда ни код Тановића није све његово литерално дело.



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #82 послато: Новембар 08, 2016, 06:29:42 поподне »
Неки од тих натписа се помињу и код Тановића, додуше ни овде немају сви референцу, али само хтедох скренути пажњу да можда ни код Тановића није све његово литерално дело.
Овако, натписи које спомињу Шефик Бешлагић, Марко Вего и Горан Комар су аутентични. Има нејасноћа и неслагања око њихове транскрипције али они су мјеродавни и одговорни научни радници. Натпис који има годину смрти покојника најчешће је лажан, изузев пар случајева са почетка 16 вијека. На оном линку има аутентичних натписа.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #83 послато: Новембар 08, 2016, 07:47:09 поподне »
Овако, натписи које спомињу Шефик Бешлагић, Марко Вего и Горан Комар су аутентични. Има нејасноћа и неслагања око њихове транскрипције али они су мјеродавни и одговорни научни радници. Натпис који има годину смрти покојника најчешће је лажан, изузев пар случајева са почетка 16 вијека. На оном линку има аутентичних натписа.

Они су ми Волф јасни, док су Тановић и раније Мак Диздар сумњиви, Тановић се позива на нека дела Мака Диздара. Наслови тих дела ми делују озбиљно.

Питам се да ли је рецимо ово референтно:
  • STARI  BOSANSKI  EPITAFI,  sabrao  i  priredio Mak Dizdar, Biblioteka kulturno naslijedje Bosne i Hercegovine, "Veselin Maslesa", Sarajevo, 1961.
  • STARI  BOSANSKI  TEKSTOVI,  sabrao  i  priredio Mak Dizdar, Biblioteka kulturno naslijedje Bosne i Hercegovine, "Veselin Maslesa", Sarajevo, 1969.




Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #84 послато: Новембар 08, 2016, 08:37:10 поподне »
Они су ми Волф јасни, док су Тановић и раније Мак Диздар сумњиви, Тановић се позива на нека дела Мака Диздара. Наслови тих дела ми делују озбиљно.

Питам се да ли је рецимо ово референтно:
  • STARI  BOSANSKI  EPITAFI,  sabrao  i  priredio Mak Dizdar, Biblioteka kulturno naslijedje Bosne i Hercegovine, "Veselin Maslesa", Sarajevo, 1961.
  • STARI  BOSANSKI  TEKSTOVI,  sabrao  i  priredio Mak Dizdar, Biblioteka kulturno naslijedje Bosne i Hercegovine, "Veselin Maslesa", Sarajevo, 1969.
Ту сам читао прву. Крст који је често на почетку натписа ту је изостављен. Чини ми се да је Јат често погрешно ишчитан да би ријеч испала икавска и сл.Изузми и Диздара. Вего је што се тиче натписа урадио много више. А о Тановићу не бих трошио ријечи.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #85 послато: Новембар 08, 2016, 09:13:51 поподне »
Ту сам читао прву. Крст који је често на почетку натписа ту је изостављен. Чини ми се да је Јат често погрешно ишчитан да би ријеч испала икавска и сл.Изузми и Диздара. Вего је што се тиче натписа урадио много више. А о Тановићу не бих трошио ријечи.

Добро, рецимо да ту има фалисификовања и грешака произашлих из непознавања материје, али ако имамо једну сложену реченицу, питам се да ли је то измишљена реченица или ипак стоји као нешто можда није до краја прецизно дешифровано, али ипак у камену постојеће?



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #86 послато: Новембар 08, 2016, 09:20:11 поподне »
Мислим да сам досад највише тих натписа прочитао у Марка Вега.

Најбољи су ми они типа: не тикај у ме...гдје сам ја сада ти ћеш сутра бити и сл

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #87 послато: Новембар 08, 2016, 09:23:53 поподне »
У мом крају овај ми је фаворит.

Асе лежи Дабижив Радовановић, чоче тако да си благ-Убоско, Љубиње.

Иначе Дабижив Радовановић је историјска личност. Поносник олова и влах Бурмаз из џемата Милобрата Обрадовића.

Мене је овај освоји:

А се писа Врсан Косарич, сужањ који се не радује.

Толико једноставан а потресно искрен...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #88 послато: Новембар 08, 2016, 09:45:57 поподне »
Ту сам читао прву.

Нема је на мрежи, је л' да?

Ја нађох само увод у књигу, а где се такође види неколико натписа, аутор наводи и места са којих су покупљени.

Увод у Старе босанске текстове



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #89 послато: Новембар 09, 2016, 06:33:20 поподне »
Добро, рецимо да ту има фалисификовања и грешака произашлих из непознавања материје, али ако имамо једну сложену реченицу, питам се да ли је то измишљена реченица или ипак стоји као нешто можда није до краја прецизно дешифровано, али ипак у камену постојеће?
Остах ти дужан одговор.
Многи који кабинетски изучавају натписе на стећцима вјероватно не знају како је теренско истраживање комплексно и захтјевно. Стећци се често налазе на неприступачним мјестима далеко од путева. Теренски проучавати стећке често је опасна занимација. Можеш дехидрирати, може те ујести отровна змија, често те нападају огромни пастирски пси..... Моји другари и ја смо још има више од деценије схватили да Бешлагић није пописао све стећке у нашем крају. Мало по мало, видили смо да их није скоро 300 евидентирао. Често смо викендом скакали по беспућима у околини Љубиња и откривали нове некрополе, пописивали стећке, класификовали украсе. У тим настојањима открили смо и 5-6 натписа. Е ту долази до проблема. Нису сви натписи једнако очувани

ово је натпис из Бољуна у којем је све јасно

free picture hosting


Асе сјече Грубач молу се Боже помилуи ме милости твое


Док су овај натпис и Бешлагић и Вего и Комар различито прочитали

image hosting more than 5mb

Ја мислим лично да нико од њих није дао право рјешење, јер једноставно нису ми понудили довољно доказа за своје тврдње.
Ово је натпис Помоће Остојића из Убоска-

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #90 послато: Новембар 09, 2016, 08:50:28 поподне »
Остах ти дужан одговор.
Многи који кабинетски изучавају натписе на стећцима вјероватно не знају како је теренско истраживање комплексно и захтјевно. Стећци се често налазе на неприступачним мјестима далеко од путева. Теренски проучавати стећке често је опасна занимација. Можеш дехидрирати, може те ујести отровна змија, често те нападају огромни пастирски пси..... Моји другари и ја смо још има више од деценије схватили да Бешлагић није пописао све стећке у нашем крају. Мало по мало, видили смо да их није скоро 300 евидентирао. Често смо викендом скакали по беспућима у околини Љубиња и откривали нове некрополе, пописивали стећке, класификовали украсе. У тим настојањима открили смо и 5-6 натписа. Е ту долази до проблема. Нису сви натписи једнако очувани.

Хвала Волфе на овом коментару, свари изгледају много јасније кад их објасни човек који је радио на терену, и сасвим је разумљиво онда да неки натписи могу бити и различито прочитани. Али свеједно, мислим да требамо направити разлику између нетачних и фалсификованих стварију, што сам стекао утисак да се не прави довољно јано. Зато и поставих низ ових потпитања. :)



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #91 послато: Новембар 23, 2016, 06:12:09 поподне »
Деминов крст. Кучинарово гробље, Бурмази. Висина споменика 3,35 метара.

temp image upload



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #92 послато: Децембар 01, 2016, 09:06:46 поподне »
Је л' постоји нека опција да се дође до Диздарове књиге Стари босански епитави?

Тражих је неки дан у библиотеци, али немају, нема је ни на интернету.



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #93 послато: Децембар 01, 2016, 09:18:14 поподне »
Је л' постоји нека опција да се дође до Диздарове књиге Стари босански епитави?

Тражих је неки дан у библиотеци, али немају, нема је ни на интернету.
Тражи зборнике натписа Марка Веге. Комплетнији су од Диздара.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #94 послато: Децембар 01, 2016, 09:29:21 поподне »
Тражи зборнике натписа Марка Веге. Комплетнији су од Диздара.

У питању је нешто друго Волфе, знам за Вегове као и све остале зборнике, од којих има све што је било доступно. Али овај Маков ме интересује као извор за један натпис који бих волео да проверим где се тачно налази. Односно, одакле му уопште тај натипс? :)



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #95 послато: Децембар 01, 2016, 09:37:19 поподне »
У питању је нешто друго Волфе, знам за Вегове као и све остале зборнике, од којих има све што је било доступно. Али овај Маков ме интересује као извор за један натпис који бих волео да проверим где се тачно налази. Односно, одакле му уопште тај натипс? :)
Ајде да видим који! Пиши!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #96 послато: Децембар 01, 2016, 09:48:21 поподне »
Ајде да видим који! Пиши!

Написах и послах ти у ПП. :)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #97 послато: Децембар 18, 2016, 07:20:59 поподне »
Мислим да ово нисмо постављали до сада, а корисно је да се нађе на нашој теми.

Вид Вулетић Вукасовић - Херцеговачки натписи



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #98 послато: Март 03, 2017, 09:48:21 пре подне »
Јучерашња посјета Убоску.

free image hosting

online photo storage

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #99 послато: Март 04, 2017, 03:39:04 поподне »
Још мало одличних фотографија из Убоска

adult image upload


screengrab