Аутор Тема: I2-PH908 (Динарик Југ)  (Прочитано 421113 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1860 послато: Децембар 27, 2020, 05:47:06 поподне »
Равничарски предео са обе стране реке, спорији ток и низак водостај лети (зими преко залеђеног Дунава је могло, с тим што није сваке године Дунав залеђен и зими је имало мање разлога да се иде у походе и пленидбу)
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 05:51:46 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1861 послато: Децембар 27, 2020, 06:06:16 поподне »
И код Костолца је нађен моноксил ( што је и доказ да су прелазили и на том месту):

- Rimski istoričari često pominju kako su Avari tokom invazije angažovali Slovene koji su, poput "mornaričkih foka", vrlo vešto koristili svoje ratne čamce za prelaženje reka i opsadu. Monoksil koji smo iskopali je izuzetno vešto i dobro urađen i po tome se razlikuje od do sada poznatih - kaže arheolog mr Ilija Danković, pokazujući velike otvore napravljene na "kljunovima" pramca i krme čamca.
- Te rupe pokazuju višestruku namenu monoksila: mogao je da se koristi kao samostalno plovilo, a kada bi se kroz otvore debelim užetom povezalo više monoksila, dobijao se stabilan pontonski most preko koga je reku mogla da pređe pešadija.
ATILINO OSTRVO

MOGUĆE je da je današnje brdo, u kome je otkrivena tajanstvena flota, u jednom trenutku bilo rečno ostrvo.

- Hrišćanski pisac Prisk u 4. veku beleži da je hunsko uništenje Viminacijuma bilo osveta za pljačku Atiline riznice na nekom dunavskom ostrvu. A vizantijski istoričar Simokata početkom 7. veka kaže da su u prošlosti stanovnici Viminacijuma nalazili spas na nekom rečnom ostrvu.
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:853574-Kostolacki-camac-bio-strah-i-trepet-za-Rimljane-U-ugljenokopu-otkriveno-ocuvano-borbeno-plovilo-staroslovenskih-mornarickih-foka

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1862 послато: Децембар 27, 2020, 06:08:54 поподне »
Године 558. Дунав је био толико залеђен да су преко њега могла прелазити и теретна кола. Том приликом преко Дунава су продрли Бугари, тј. Кутигури.

Једном приликом су Словени, враћајући се из пљачке плаћали Гепидима превоз преко Дунава.

Не треба занемарити ни морнарске способности Словена. Својим пловилима су нападали Солун и Цариград, додуше безуспешно, тако да су сигурно били у стању да преброде Дунав. Нарочито ако се узму у обзир теорије о прапостојбини Словена око великих река (питање је којих), шума и мочвара. При том је грађе било напретек

И као што Драган рече, Дунав пре 1500 година није био исти као данас. Места на којима се разливао у рукавце, успоравао ток, а уједно стварао пешчане наносе, свакако су била повољнија за прелаз.

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 629
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1863 послато: Децембар 27, 2020, 09:08:28 поподне »
-Гдје је Постојбина?
-Тамо гдје је највећа разгранатост.
-Гдје је највећа разгранатост?
-Тамо гдје је Постојбина:

Упали смо у петљу. :)

 Као што сам и био претпоставио, неверујући Батко је у ствари верник аутохтонизма ( "Иљир" по вокацији), па овде покушава да испразним софизмима спамује тему.   Или, једноставно,  због оскудности когнитивних способности  упада у мисаону петљу коју не може да разреши....И то се дешава, иако су се  многи  овде постарали да  добронамерно помогну  покушавајући да му нацртају одговоре.  Нема ту помоћи, али је он још и безобразан у опхођењу.
 
У спам са њим, по заслугама!

 

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1864 послато: Децембар 27, 2020, 09:24:26 поподне »
Има и ова опција  :)

Прелазак преко залеђеног Дунава између Румуније и Бугарске, 1929. године (код луке Русе):


Фантастична фотографија. :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1865 послато: Децембар 27, 2020, 09:27:57 поподне »
Као што сам и био претпоставио, неверујући Батко је у ствари верник аутохтонизма ( "Иљир" по вокацији), па овде покушава да испразним софизмима спамује тему.   Или, једноставно,  због оскудности когнитивних способности  упада у мисаону петљу коју не може да разреши....И то се дешава, иако су се  многи  овде постарали да  добронамерно помогну  покушавајући да му нацртају одговоре.  Нема ту помоћи, али је он још и безобразан у опхођењу.
 
У спам са њим, по заслугама!

Преоштри сте са Батком. Човјек је само тражио онај део што се ушрафи.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1866 послато: Децембар 27, 2020, 09:46:03 поподне »
Преоштри сте са Батком. Човјек је само тражио онај део што се ушрафи.

Човек је објаснио да он уопште није потпуни почетник у материји, да је много књига на ту тему прочитао, и желео је да чује од искуснијих како се интерпретацијом генетичких тестова изводе закључци о смеровима миграција. Ја сам барем тако схватио његова питања.

Међутим, по мом мишљењу, његов кључни проблем је што очекује да је могуће само уз помоћ генетике (и мало булове алгебре) доћи до решења загонетке - где је матица?

Милош му је већ појаснио да генетичка генеaлогија функционише управо у симбиози са другим наукама (историја, археологија, лингвистика...), што Батко у овом тренутку још увек не жели да прихвати, али сугуран сам да ће временом схватити да је то заиста тако.
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 09:48:54 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1867 послато: Децембар 27, 2020, 09:55:52 поподне »
Године 558. Дунав је био толико залеђен да су преко њега могла прелазити и теретна кола. Том приликом преко Дунава су продрли Бугари, тј. Кутигури.

Једном приликом су Словени, враћајући се из пљачке плаћали Гепидима превоз преко Дунава.

Не треба занемарити ни морнарске способности Словена. Својим пловилима су нападали Солун и Цариград, додуше безуспешно, тако да су сигурно били у стању да преброде Дунав. Нарочито ако се узму у обзир теорије о прапостојбини Словена око великих река (питање је којих), шума и мочвара. При том је грађе било напретек

И као што Драган рече, Дунав пре 1500 година није био исти као данас. Места на којима се разливао у рукавце, успоравао ток, а уједно стварао пешчане наносе, свакако су била повољнија за прелаз.

Стари Словени су по свој прилици имали и ронилачке одреде. Један византијски извор то овако описује "У прелажењу река вештији су од свих људи. Одлично издржавају у води, па често неки од њих изненађени каквом опасношћу у својим насељима загњуре се у дубину, држе у устима трске удешене за такву прилику, дуге и потпуно изврћене, које допиру до површине воде, па лежећи наузначке у дубини дишу кроз њих и издржавају много сати тако."

И онда се још поставља питање како Словени прелазе Дунав.

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1868 послато: Децембар 27, 2020, 10:13:58 поподне »
Човек је објаснио да он уопште није потпуни почетник у материји, да је много књига на ту тему прочитао, и желео је да чује од искуснијих како се интерпретацијом генетичких тестова изводе закључци о смеровима миграција. Ја сам барем тако схватио његова питања.

Међутим, по мом мишљењу, његов кључни проблем је што очекује да је могуће само уз помоћ генетике (и мало булове алгебре) доћи до решења загонетке - где је матица?

Милош му је већ појаснио да генетичка генеaлогија функционише управо у симбиози са другим наукама (историја, археологија, лингвистика...), што Батко у овом тренутку још увек не жели да прихвати, али сугуран сам да ће временом схватити да је то заиста тако.

Управо тако!  Мислим да ће то моћи када буде тестирано довољно људи на овој планети. Генетичка генеалогија има велику будућност. То ће се десити, без обзира на нас, вјеровали ми или не у то.
Док се мало не накупи узорака, могу ја и да пецам рибу, да не дангубим. :)
Поздрав свима-и овим мало нервознијим! :)
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 10:20:18 поподне Батко »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1869 послато: Децембар 27, 2020, 10:17:19 поподне »
Покушао сам да на основу географске заступљености оних за које сигурно знамо да су 561=15 и 561=16, направим карту не би ли визуелно стекао утисак о могућим различитим путањима. Искрено, и једна и друга група ми изгледају измјешане, без јасног географског обрасца.

Ово је та карта, црвено су 561=16, зелено 561=15:


Погледати https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg82658#msg82658 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg126361#msg126361 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=212.msg1423#msg1423 и https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2386.msg88894#msg88894 .

Први I2-PH908 је вероватно имао DYS561=16, а мутација DYS561=15 је настала код неког његовог потомка. Стиче се утисак да је DYS561=15 био активнији у сеобама. На западу Балкана су DYS561=16 и DYS561=15 доста измешани, док су у осталим областима релативно раздвојени. Можда само тако изгледа због већег броја Срба који су урадили дубље анализе, иако у апсолутним бројевима има више I2-PH908 међу источним Словенима.

Тренутно према http://scaledinnovation.com/gg/snpTracker.html I2-PH908 је настао у римско доба на истоку Паноније. Према https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I2&clade=I-PH908 ( using YFull v8.09.00) I2-PH908 је настао 450 AD на западу Србије. И овде бројни српски I2-PH908 вуку према југу.

Ако се место највеће разноврсности тражи на основу STR маркера из анонимних истраживања добија се другачија слика.
Nesto iz doktorske teze ukrajinske geneticarke Olge Utevske gdje je pokazala da je i za S17250-PH908 najveca raznovrsnost na prostoru danasnje zapadne Ukrajine, Poljske i Bjelorusije, gdje jasno vidimo mjesto porijekla i put migracije prema Balkanu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4558026/



Одговор на питање у ком шумарку је настала I2-PH908 наћи ће се копањем, то јест археогенетском анализом најстаријег њеног припадника кад он буде ископан. Према до сада познатим подацима Карпати и њихова ближа околина изгледају као највероватније место.

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1870 послато: Децембар 27, 2020, 10:35:46 поподне »
Је ли овај Небосав неки инквизитор или он то тако за своју душу?


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1871 послато: Децембар 27, 2020, 10:37:39 поподне »
Је ли овај Небосав неки инквизитор или он то тако за своју душу?

Батко, зар ти малоприје не рече да оде на пецање?

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1872 послато: Децембар 27, 2020, 10:41:34 поподне »
Батко, зар ти малоприје не рече да оде на пецање?

Сутра на пецање, сад је ноћ.
Ма, нећу вас више ометати! Само не волим дрзак приступ. Нема везе, лаку ноћ! :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1873 послато: Децембар 27, 2020, 10:45:14 поподне »
Сутра на пецање, сад је ноћ.
Ма, нећу вас више ометати! Само не волим дрзак приступ. Нема везе, лаку ноћ! :)
Батко, имате моју подршку што се тиче сазнавања нових ствари, ипак мислим да сте искрени у тој намери, а  и пецароши су добри људи 😀
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 10:50:53 поподне ДушанВучко »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1874 послато: Децембар 27, 2020, 11:03:39 поподне »
Кога има највише на YFull-у, ради поређења.
https://phylogeographer.com/eleven-j-l283-lineages-of-poland/
YFull sampling per capita relative to world average, all haplogroups

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1875 послато: Децембар 27, 2020, 11:59:29 поподне »
Погледати https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg82658#msg82658 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=578.msg126361#msg126361 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=212.msg1423#msg1423 и https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2386.msg88894#msg88894 .

Први I2-PH908 је вероватно имао DYS561=16, а мутација DYS561=15 је настала код неког његовог потомка. Стиче се утисак да је DYS561=15 био активнији у сеобама. На западу Балкана су DYS561=16 и DYS561=15 доста измешани, док су у осталим областима релативно раздвојени. Можда само тако изгледа због већег броја Срба који су урадили дубље анализе, иако у апсолутним бројевима има више I2-PH908 међу источним Словенима.

Тренутно према http://scaledinnovation.com/gg/snpTracker.html I2-PH908 је настао у римско доба на истоку Паноније. Према https://phylogeographer.com/mygrations/?hg=I2&clade=I-PH908 ( using YFull v8.09.00) I2-PH908 је настао 450 AD на западу Србије. И овде бројни српски I2-PH908 вуку према југу.

Ако се место највеће разноврсности тражи на основу STR маркера из анонимних истраживања добија се другачија слика.
Одговор на питање у ком шумарку је настала I2-PH908 наћи ће се копањем, то јест археогенетском анализом најстаријег њеног припадника кад он буде ископан. Према до сада познатим подацима Карпати и њихова ближа околина изгледају као највероватније место.
Pa ne znam sto bi uopste bilo bitno gdje biti iskopan najstariji PH908. Posto je i sam Y3120 relativno mlada grana 'as bi trebao interesovati S17250 koji po yfull nije puno stariji od PH908. Odavno nam svi dokazi jasno pokazuju Zakarpatje, zapadnu Ukrajinu istocnu Poljsku. Sve iznad Y3120 nam pokazuje centralnu Evropu, skandinaviju pa do Britanskih ostrva.
Imamo u Ceskoj nalaze starih kostiju iz 12 vijeka PH908  te poprilican broj danasnjih nosioca PH908 u Ceskoj i Njemackoj sto pokazuje tragove starih Srpskih plemena i gdje vidimo kretanje S17250 od Zakarpatja prema zapadu u ta davna vremena.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1876 послато: Децембар 28, 2020, 01:02:40 пре подне »
Pa ne znam sto bi uopste bilo bitno gdje biti iskopan najstariji PH908. Posto je i sam Y3120 relativno mlada grana 'as bi trebao interesovati S17250 koji po yfull nije puno stariji od PH908. Odavno nam svi dokazi jasno pokazuju Zakarpatje, zapadnu Ukrajinu istocnu Poljsku. Sve iznad Y3120 nam pokazuje centralnu Evropu, skandinaviju pa do Britanskih ostrva.
Imamo u Ceskoj nalaze starih kostiju iz 12 vijeka PH908  te poprilican broj danasnjih nosioca PH908 u Ceskoj i Njemackoj sto pokazuje tragove starih Srpskih plemena i gdje vidimo kretanje S17250 od Zakarpatja prema zapadu u ta davna vremena.
Питање је било где је настао I2-PH908. Збиља, распоред данашњих носилаца и досадашњи налази старих костију указују на Закарпатје, западну Украјину и источну Пољску, али то не доказују. Најбољи доказ би било откриће гроба најстаријег I2-PH908, поготово ако се поред њега нађе и гроб његовог оца који је имао I2-S17250*. Тешко да ће се то десити, али за очекивати је да што старији I2-PH908 буду ископавани, то ћемо бити ближи месту где I2-PH908 настао.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1877 послато: Децембар 28, 2020, 01:16:45 пре подне »
Питање је било где је настао I2-PH908. Збиља, распоред данашњих носилаца и досадашњи налази старих костију указују на Закарпатје, западну Украјину и источну Пољску, али то не доказују. Најбољи доказ би било откриће гроба најстаријег I2-PH908, поготово ако се поред њега нађе и гроб његовог оца који је имао I2-S17250*. Тешко да ће се то десити, али за очекивати је да што старији I2-PH908 буду ископавани, то ћемо бити ближи месту где I2-PH908 настао.
Мислим да је фактор вероватноће да ће будућност показати нешто друго у односу на ово до сада, равна нули. Јер као што није било планског тестирања у Закарпатју који би доказали да је ту матица, тако неће бити ни планског тестирања у некој другој области која би то оповргла (а и кад би га било, не би оповргло ништа, јер би биле нађене низводне гране). Све до сада је закључено на основу општег узорка, па као и што код избора немамо крајње промене уколико је неко убедљиви "фаворит" на основу неког узорка, тако и овде имамо јасног фаворита за матицу, тако да и стоструко већи број тестираних за X година, не би ништа променио. (то би једино могли да дебатујемо на самом почетку генетских истраживања). А гроб првог носиоца PH908 постоји негде , али то што није нађен, не мења ништа, осим што би знали тачну локацију у Закарпатју где је живео
« Последња измена: Децембар 28, 2020, 01:25:39 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1878 послато: Децембар 28, 2020, 01:29:15 пре подне »
(а и кад би га било, не би оповргло ништа, јер би биле нађене млађе гране)
Ја стално мешам појмове узводно и низводно у генетици, јер је мени река старија на извору него низводно (па низводно поистовећујем са "млађим")
« Последња измена: Децембар 28, 2020, 01:37:10 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1879 послато: Децембар 28, 2020, 01:50:14 пре подне »
Ја стално мешам појмове узводно и низводно у генетици, јер је мени река старија на извору него низводно (па низводно поистовећујем са "млађим")
А код генетике је обрнути процес због огранака који се изливају из претходног тока, док се код реке огранци уливају у реку... сад схватам "узводно" и "низводно" (само "контра" од речног етимолошког принципа :) )...
Ето позитивне поруке за Батка, толико порука имам, па и даље не знам основне ствари и учим и даље...За толико порука сам те појмове дефинисао, а ви хоћете "преко ноћи" све да сазнате :) (додуше ја сам "набио статистику" захваљујући "флешу" , али дуго сам овде)
« Последња измена: Децембар 28, 2020, 02:00:31 пре подне ДушанВучко »