Аутор Тема: I2-PH908 (Динарик Југ)  (Прочитано 426139 пута)

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1840 послато: Децембар 27, 2020, 11:24:52 пре подне »
Шумарак никад нисам лично тражио јер ме није претерано интересовало где се налазио. Навео сам оно што сам овде прочитао и што су људи у чији суд сам стекао поверење раније писали. Оно што разумем и што могу да аргументујем је да су карпатско-динарски огранци хаплогрупе I2a, који су присутни код нашег народа, на Балкан дошли са севера, са подручја данашњих словенских земаља. Да ли је то подручје Закарпатја, тромеђе коју сам помињао или "туда негде", стварно не знам. Ево, повлачим изјаву коју сам раније дао о позицији шумарка и немој да је наводиш и разматраш као опцију. На крају, без материјалних доказа и то су индиректно засноване претпоставке, изведене на основу сазнања којима располажемо. Drajver се више бавио тиме, па види са њим ако има времена, воље и жеље да ти детаљније објасни. Али ако очекујеш да ти неко у 100 квадрата одреди где се родио први носилац мутације настале пре више хиљада година, онда ћемо те морати разочарати. Уколико то некако ипак сазнаш, јави и нама и обавезно конкуриши за Нобелову награду.

Хвала на одустајању јер ми то смањује зону претраге. Мада, ако не нађем на другим мјестима, мораћу и то да прегледам. Мени није важно 100-200 километара горе доле, важно је да нађем ДОКАЗ да смо одатле, а доказ је оно што си ми појаснио прије пар дана. Јер, ако не знам гдје да копам, не могу да нађем доказ. Ако неко каже да је мјесто то и то, а нема доказ, то је као да прича Црвенкапу.

Најбоље би било да се прикључите или погледате Family DNAtree projects Србије, Чешке (затворен), Словачке (мислим да је затворен), Пољске (затворен), Белорусије, Русије, Украјине, Орудије, Немачке.

Није згорег погледати Молдавију (постоји пројекат), Румуније и Мађарске (ако постоји)

Кад напишем затворен - мислим да није сваком доступан.

И да, наравно, FamilyDNAtree project I2 haplogrupе.
Велика база података.

И незаобилазно база Порекла (врло велика по ширини али нема пуно тестираних по дубини). Али сасвим довољно. И више од тога.

Без оловке у рукама и записивања нема ништа од проучавања.

И да прочитате блогове о И2 хаплогрупи.



О И2 групи сам прочитао на српском , вјерујем све, а на руском много, много тога. Искрено, постоје значајне разлике у ставовима између већине српских и већине руских  аутора у односу на мјесто настанка читаве И2.
Руске и украјинске базе сам већ одавно прелистао. Има ту свега, свашта се може закључити...
Оловку ријетко користим, сликам екран и послије детаљишем. :)  Мислим да сте и Ви техничко лице.:) Пола радног вијека сам провеу и "развоју и истраживању" па сам мало деформисан, ваљда. :)
База Порекла је дивна ствар. Одушевљава ме. То спада у науку.
Сматрам да де генетика сјајно оружје за истраживаче који немају предрасуде и не морају своје закључке прилагођавати неким предрасудама,  вјерски осјећањима, политичким убјеђењима... или ко зна чему.
У развојним фирмама једни људи раде испитивања, а други доносе закључке- да би се избјегла субјективност у испитивању.

Хвала вам свима! Ако неко има неку сугестију која може да помогне, био бих захвалан. До тада, НЕ ЗНА СЕ МЈЕСТО ПОРИЈЕКЛА , а ја настављам да копам. :) Нобелову награду ћемо подијелити. :)
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 11:33:39 пре подне Батко »

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1841 послато: Децембар 27, 2020, 11:49:42 пре подне »



...
Хвала вам свима! Ако неко има неку сугестију која може да помогне, био бих захвалан. До тада, НЕ ЗНА СЕ МЈЕСТО ПОРИЈЕКЛА , а ја настављам да копам. :) Нобелову награду ћемо подијелити. :)

Не зна се баш тачно где место порекла јесте, мада списак кандидата даје неко одредиште у ширем географском смислу, али се зато поуздано зна где место порекла није. Чисто да не буде да то нико није рекао.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1842 послато: Децембар 27, 2020, 11:54:34 пре подне »

Не зна се баш тачно где место порекла јесте, мада списак кандидата даје неко одредиште у ширем географском смислу, али се зато поуздано зна где место порекла није. Чисто да не буде да то нико није рекао.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока



Има много таквих мјеста. Типујем на Јужни пол.

Све ово ми личи на оно : "На основу археолошких налаза, утврђено је то и то."
Питам: "Гдје је то налазиште? Желим да видим својим очима."
Одговор: Тамо негдје, не зна се гдје ...
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 11:56:12 пре подне Батко »

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1843 послато: Децембар 27, 2020, 11:57:18 пре подне »
Има много таквих мјеста. Типујем на Јужни пол.

Све ово ми личи на оно : "На основу археолошких налаза, утврђено је то и то."
Питам: "Гдје је то налазиште? Желим да видим својим очима."
Одговор: Тамо негдје, не зна се гдје ...
Добро дошли на мој списак блокираних корисника.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1844 послато: Децембар 27, 2020, 12:00:57 поподне »
Објашњено ти је која места долазе у обзир и због чега, но твоја сврха је филозофирање о некаквим шумарцима и прецизности у пола квадратног метра. Дакле, само спам.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1845 послато: Децембар 27, 2020, 12:04:14 поподне »
Објашњено ти је која места долазе у обзир и због чега, но твоја сврха је филозофирање о некаквим шумарцима и прецизности у пола квадратног метра. Дакле, само спам.
Добро дошли на мој списак блокираних корисника.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока



Радозналост је крајње непожељна особина. :) Ваљда дира у нечија вјерска осјећања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1846 послато: Децембар 27, 2020, 12:34:34 поподне »
Радозналост је крајње непожељна особина. :) Ваљда дира у нечија вјерска осјећања.
А шта ви желите? Ви сте радозналији од људи који се баве овим? И какве везе има религија? (можда хоћете да нађете где се налази родоначелник и да подигнете светилиште Перуну? Ко Индијана Џонс се понашате, лепо вам је речено да се оквирно зна где је матица, а не може да се зна тачно ни у 100км лево, десно, него је то шира област)
« Последња измена: Децембар 27, 2020, 12:38:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1847 послато: Децембар 27, 2020, 12:40:56 поподне »
Радозналост је крајње непожељна особина. :) Ваљда дира у нечија вјерска осјећања.
Не дира у верска осећања, али је крајње иритантно да Ти захтеваш некакве "ДОКАЗЕ", па још и судиш о веродостојности закључака које су школовани историчари и археолози формирали буквално вековима, а још увек нису нашли дефинитиван одговор на питање прапостојбине, из објективних разлога. Ти си сада нашао рупу у научном методу, свака част.
Још да нађеш наше рођаке који две хиљаде година станују на једној адреси у Источној Европи, у некој брвнари иза Карпата вероватно, непогођене свим сеобама народа, инвазијама и ратовима, па си открио "ДОКАЗ".
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1848 послато: Децембар 27, 2020, 01:23:45 поподне »
Не дира у верска осећања, али је крајње иритантно да Ти захтеваш некакве "ДОКАЗЕ", па још и судиш о веродостојности закључака које су школовани историчари и археолози формирали буквално вековима, а још увек нису нашли дефинитиван одговор на питање прапостојбине, из објективних разлога. Ти си сада нашао рупу у научном методу, свака част.
Још да нађеш наше рођаке који две хиљаде година станују на једној адреси у Источној Европи, у некој брвнари иза Карпата вероватно, непогођене свим сеобама народа, инвазијама и ратовима, па си открио "ДОКАЗ".

Ми се ослањамо на мишљења историчара или генетичара?

Хајде да ми причамо о генетици и њеним доказима!

Наравно да захтијевам ДОКАЗЕ. Само религија функционише тако што се не смију тражити докази.
"Или вјерујеш, или не вјерујеш! Сумња је гора од невјере." То је већ религија...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1849 послато: Децембар 27, 2020, 01:31:55 поподне »
Како се не сетише да бацају мрвице ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1850 послато: Децембар 27, 2020, 01:36:11 поподне »
Ми се ослањамо на мишљења историчара или генетичара?

Хајде да ми причамо о генетици и њеним доказима!

Наравно да захтијевам ДОКАЗЕ. Само религија функционише тако што се не смију тражити докази.
"Или вјерујеш, или не вјерујеш! Сумња је гора од невјере." То је већ религија...

Ево да затворимо ову дискусију, јер не иде никуда, а тема је изгубила смисао. Пре свега због очигледног спамовања. Замолио бих неког од уредника да пребаци одређене постове на некој другој теми, које немају везе са PH908.

Генетичка генеалогија је само једна у низу помоћних историјских наука и једино тако може да функционише. Генетика без историјских, археолошких, археогенетичких и лингвистичких закључака, нема никакав смисао...

У том смислу бих поставио и једну илустрацију из књиге "Свет старих Словена" од Зденека Ване (1983), која показује кретање словенских племена, где би се добро уклопио и PH908. Такође је приказан и правац доласка Хрвата, о којем је Синиша писао раније.

« Последња измена: Децембар 27, 2020, 01:42:24 поподне Милош »

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1851 послато: Децембар 27, 2020, 01:50:27 поподне »
.

Генетичка генеалогија је само једна у низу помоћних историјских наука и једино тако може да функционише. Генетика без историјских, археолошких, археогенетичких и лингвистичких закључака, нема никакав смисао...





Вјерујем у могућности генетичке генеалогије и надам се да ће једног дана да постане  грана науке која ће да разјасни многе недоумице које су се јавиле кроз историју.




Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1852 послато: Децембар 27, 2020, 02:58:48 поподне »
Вјерујем у могућности генетичке генеалогије и надам се да ће једног дана да постане  грана науке која ће да разјасни многе недоумице које су се јавиле кроз историју.
Moras nauciti neke osn9vne stvari iz ove materije da bi ucestvovao u diskusiji. Materijala imas i na ovome forumu i na internetu i nema potrebe da spamujes.
Jedna od osnovnih stvari koje ne znas je da geneticari su samo jedan dio u ovoj slagalici, a za vecinu otkrica u GG su zasluzni matematicari, programeri, istoricari, fizicari, arheolozi.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1853 послато: Децембар 27, 2020, 03:22:45 поподне »
 Дал је ова тема одговарајућа али ако није нек админ опрости и пребаци.
Морам да питам за један податак ако је уопште познат јел се зна на којим тачкама је био редован прелазак Дунава прије изградње мостова ? Можда неко зна ? И то је некакав податак о правцима миграција. Ипак Дунав није поток....

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1854 послато: Децембар 27, 2020, 03:55:42 поподне »
Možda bi bilo korisno otvoriti temu Genetička Geneaologija za početnike. I sam sam postavljao mnogo pitanja i trošio vreme ostalim učesnicima foruma. S toga ne bi bilo loše imati deo sa "najčešće postavljanim pitanjima" negde na Foeumu

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1855 послато: Децембар 27, 2020, 04:47:43 поподне »
Moras nauciti neke osn9vne stvari iz ove materije da bi ucestvovao u diskusiji. Materijala imas i na ovome forumu i na internetu i nema potrebe da spamujes.
Jedna od osnovnih stvari koje ne znas je da geneticari su samo jedan dio u ovoj slagalici, a za vecinu otkrica u GG su zasluzni matematicari, programeri, istoricari, fizicari, arheolozi.
-Гдје је Постојбина?
-Тамо гдје је највећа разгранатост.
-Гдје је највећа разгранатост?
-Тамо гдје је Постојбина:

Упали смо у петљу. :)

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1856 послато: Децембар 27, 2020, 04:54:45 поподне »
Дал је ова тема одговарајућа али ако није нек админ опрости и пребаци.
Морам да питам за један податак ако је уопште познат јел се зна на којим тачкама је био редован прелазак Дунава прије изградње мостова ? Можда неко зна ? И то је некакав податак о правцима миграција. Ипак Дунав није поток....

Јесте делимично ван теме, али са друге стране је питање заиста одлично - природне карактеристике терена су свакако битне за претпостављање тока миграција, укључујући миграције Словена (сигурно се нису пентрали преко врлети Карпата ако су имали околни, лакши пут).

Што се тиче Дунава, он свакако није поток, али треба имати у виду да Дунав пре 1500 година није овај Дунав какав имамо данас, пре свега у погледу нивоа водостаја (изградња бране на Ђердапу је много тога променила).

Могућности за прелазак су се свакако отварале зими, када река заледи, или за време сушних година када је водостај био јако низак, а ток реке спор, па су се указивале могућности да се прегази или пређе једноставним пловилима. Другим речима, није се вероватно ни онда могао Дунав прећи у било које време и кад се којим варварима "ћефне", већ када се укаже повољна прилика.

Рецимо, када је прављен Трајанов мост (завршен је 105. године) Римљани су искористили годину када је био природно јако низак ниво Дунава а онда по идеји грчког архитекте Аполодора из Дамаска, прокопали рукавац око данашњег Кладова и Костола, у који су преусмерили реку (остаци рукавца су и данас видљиви - погледати мапу доле), а онда градили мост на практично сувом речном дну.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1857 послато: Децембар 27, 2020, 05:12:07 поподне »
Има и ова опција  :)

Прелазак преко залеђеног Дунава између Румуније и Бугарске, 1929. године (код луке Русе):




Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1858 послато: Децембар 27, 2020, 05:26:51 поподне »
Има и ова опција  :)

Прелазак преко залеђеног Дунава између Румуније и Бугарске, 1929. године (код луке Русе):



Да, историјски извори бележе и залеђени Дунав и моноксиле...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908 (Динарик Југ)
« Одговор #1859 послато: Децембар 27, 2020, 05:31:02 поподне »
Meни је кум из НС причао да док су се као школарци купали на Штранду, да је некада могло да се спрудом дође до средине тока пешке без проблема кад је низак водостај