Аутор Тема: E-V13 гране хаплотипова са пројекта  (Прочитано 132941 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #140 послато: Јун 08, 2017, 09:12:20 пре подне »
Стигли су резултати ФТДНА панела за Рајовиће и Куче. Рајовићи припадају истој грани као и Васојевићи, PH1246, а Кучи грани Z5018>S2979>Z16659>Y3183>S2972>A7136>Z16661.

Вpлo зaнимљиви peзултaти и вeoмa битни зa E-V13 пopoдицу.
Pajoвићи у cвoм пpeдaњу cпoмињу пopeклo oд Kучa, a видимo дa cу oд њиx пpиличнo удaљeни.
C дpугe cтpaнe Kучи cу пoкaзaли и дoкaзaли cвojу "caмocвojнocт".:)

Bane cвaкa чacт нa тpуду oкo peшaвaњa oвoг E-V13 peбуca. Aли нaдaм ce дa имa ту joш пpocтopa зa дубљe aнaлизe...

Ван мреже autarijat

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #141 послато: Јун 08, 2017, 01:52:46 поподне »
pošto znam dosta Vasojevića koji strepe nad svojim porijeklom :)  može li se izvesti generalni zaključak da li su oni svi pripadnici E -V 13 grupe? da li su i koliko bliski sa Malesorskim plemenima? Da li je istinita priča o srodstvu sa Krasnićima ili ona o 5 orici braće od kojih su svi potekli u zadnjih 500-600 godina?kada su Vasojevići sigurno postali pravoslavci i da li ima tragova da nekada u zadnjih 700-800 godina govore nekim drugim jezikom osim srpskog?da li imaju srodnih grupa na istoku i da li su mogli doći sa Slovenima na ove prostore sa prostora Bugarske ili Rumunije?valjalo bi sve ovo u jednom postu ostaviti kao polaznu tačku za čitanje i analize u budućnosti.Pozdrav za vrijedne članove ovog lijepog foruma

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #142 послато: Јун 08, 2017, 02:22:59 поподне »
pošto znam dosta Vasojevića koji strepe nad svojim porijeklom :)  može li se izvesti generalni zaključak da li su oni svi pripadnici E -V 13 grupe? da li su i koliko bliski sa Malesorskim plemenima? Da li je istinita priča o srodstvu sa Krasnićima ili ona o 5 orici braće od kojih su svi potekli u zadnjih 500-600 godina?kada su Vasojevići sigurno postali pravoslavci i da li ima tragova da nekada u zadnjih 700-800 godina govore nekim drugim jezikom osim srpskog?da li imaju srodnih grupa na istoku i da li su mogli doći sa Slovenima na ove prostore sa prostora Bugarske ili Rumunije?valjalo bi sve ovo u jednom postu ostaviti kao polaznu tačku za čitanje i analize u budućnosti.Pozdrav za vrijedne članove ovog lijepog foruma
Мислим да нема дилеме да је војвода Васо говорио српским језиком, па самим тим и Васојевићи као племе од свог постанка, а којим језиком је говорио Васов далеки предак 3000-4000 год. раније, то је сад друга ствар. У сваком случају, њихова грана је врло удаљена од свих других грана Е-V13 па и од малисорских. Једино су им сродни група породица или род који је у табели српског ДНК пројекта уписан као род Рајовићи, иако неки од њих своје порекло везују за Куче. Али ако знамо да су Васојевићи некада живели уз саме Куче и у некаквој федерацији са њима, онда и не чуди што предање памти Куче.
Предање о сродности са Краснићима могло би бити тачно, нека неко допуни уколико има податак о томе. Оно колико знам је да су Краснићи као и већина других малисорских племена били хетерогеног састава, па тако данас мислим да има тестираних који припадају двема хаплогрупама  (Е-V13 и J2b2). Колико су Васојевићи сродни са овима који су такође Е-V13 не знам пошто немам њихов хаплотип, претпостављам да неко има и то. О могућности да су Васојевићи дошли заједно са Словенима својевремено сам и сам поставио питање на форуму, али добио сам тада одговор од људи који се више разумеју у генетику и у ХГ Е да су за тако нешто шансе мале. Мада ја и даље желим да верујем у то, ако низбогчега оно због ујчевине, мог једног другара и још гомиле Васојевића које познајем као велике ''Русофиле''.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #143 послато: Јун 08, 2017, 03:05:36 поподне »
Мислим да нема дилеме да је војвода Васо говорио српским језиком, па самим тим и Васојевићи као племе од свог постанка, а којим језиком је говорио Васов далеки предак 3000-4000 год. раније, то је сад друга ствар. У сваком случају, њихова грана је врло удаљена од свих других грана Е-V13 па и од малисорских. Једино су им сродни група породица или род који је у табели српског ДНК пројекта уписан као род Рајовићи, иако неки од њих своје порекло везују за Куче. Али ако знамо да су Васојевићи некада живели уз саме Куче и у некаквој федерацији са њима, онда и не чуди што предање памти Куче.
Предање о сродности са Краснићима могло би бити тачно, нека неко допуни уколико има податак о томе. Оно колико знам је да су Краснићи као и већина других малисорских племена били хетерогеног састава, па тако данас мислим да има тестираних који припадају двема хаплогрупама  (Е-V13 и J2b2). Колико су Васојевићи сродни са овима који су такође Е-V13 не знам пошто немам њихов хаплотип, претпостављам да неко има и то. О могућности да су Васојевићи дошли заједно са Словенима својевремено сам и сам поставио питање на форуму, али добио сам тада одговор од људи који се више разумеју у генетику и у ХГ Е да су за тако нешто шансе мале. Мада ја и даље желим да верујем у то, ако низбогчега оно због ујчевине, мог једног другара и још гомиле Васојевића које познајем као велике ''Русофиле''.

Ocим Вacojeвићa и Pаjeвићa, oвoj гpупи пpипaдajу и Kинг и Бojaџиjeв. Нeзaxвaлнo je гoвopити o пpa-пocтojбини Вacojeвићa, jep cу њиxoви пpeци били пoкpeтљиви. Cличнe xaплoтипe кao кoд Вacojeвићa, a кojи нeмajу пpeдaњe дa cу Вacojeвићи, нaлaзимo у Xepцeгoвини и Крајини...

Штo ce тичe Kpacнићиja, чeтвopицa тecтиpaниx пpeкo 23andMe иcпaлo E-V13, гдe ce нe знa пoдгpaнa, a jeдaн J2b-M241,  дoк je нa FTDNA пeтopицa J2b-PH2967 и jeдaн R1b-BY611. Xoти cу зa caдa cви J2b-M241, пa мoжe дa будe дoбap пoкaзaтeљ кoja би xaплoгpупa билa opигинaлнa кoд oвa двa плeмeнa, кoja ce poђaкajу ca Вacojeвићимa.
« Последња измена: Јун 08, 2017, 03:24:19 поподне Лука »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #144 послато: Јун 08, 2017, 03:45:17 поподне »
Ocим Вacojeвићa и Pаjeвићa, oвoj гpупи пpипaдajу и Kинг и Бojaџиjeв. Нeзaxвaлнo je гoвopити o пpa-пocтojбини Вacojeвићa, jep cу њиxoви пpeци били пoкpeтљиви. Cличнe xaплoтипe кao кoд Вacojeвићa, a кojи нeмajу пpeдaњe дa cу Вacojeвићи, нaлaзимo у Xepцeгoвини и Крајини...

Штo ce тичe Kpacнићиja, чeтвopицa тecтиpaниx пpeкo 23andMe иcпaлo E-V13, гдe ce нe знa пoдгpaнa, a jeдaн J2b-M241,  дoк je нa FTDNA пeтopицa J2b-PH2967 и jeдaн R1b-BY611. Xoти cу зa caдa cви J2b-M241, пa мoжe дa будe дoбap пoкaзaтeљ кoja би xaплoгpупa билa opигинaлнa кoд oвa двa плeмeнa, кoja ce poђaкajу ca Вacojeвићимa.

U ovoj turi sa Kucima i Rajovicima stigla su jos dvojica koji su PH1246+, jedan iz Makedonije i jedan iz Grcke. Ocigledno da ove grane ima i na jugu Balkana, pa se postavlja pitanje jesu li ovi nasi dosli sa juga ili je obratno.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #145 послато: Јун 08, 2017, 04:01:15 поподне »
U ovoj turi sa Kucima i Rajovicima stigla su jos dvojica koji su PH1246+, jedan iz Makedonije i jedan iz Grcke. Ocigledno da ove grane ima i na jugu Balkana, pa se postavlja pitanje jesu li ovi nasi dosli sa juga ili je obratno.

Које су локације (области) тестираних PH1246+ из Македоније и Грчке?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #146 послато: Јун 08, 2017, 04:04:25 поподне »
U ovoj turi sa Kucima i Rajovicima stigla su jos dvojica koji su PH1246+, jedan iz Makedonije i jedan iz Grcke. Ocigledno da ove grane ima i na jugu Balkana, pa se postavlja pitanje jesu li ovi nasi dosli sa juga ili je obratno.

Тај који је описан као Македонац, је заправо Ђукић из рода Васојевића са нашег пројекта.
Админ E-M35 пројекта који га је сместио у Македонију је или био погрешно информисан или је направио лапсус.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #147 послато: Јун 08, 2017, 04:59:41 поподне »
Које су локације (области) тестираних PH1246+ из Македоније и Грчке?

Грк је из Триплоија на Пелопонезу.
Македонац ко што писах није Македонац него Васојевић.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #148 послато: Јун 08, 2017, 05:17:52 поподне »
Грк је из Триплоија на Пелопонезу.
Македонац ко што писах није Македонац него Васојевић.

Хвала Бане!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #149 послато: Јун 08, 2017, 05:39:02 поподне »
Мислим да та твоја претпоставка и даље стоји, пре свега због присуства ове гране у Италији.
Генерлано се сматра да се E-V13 са великим бројем својих подграна проширио Европом у Бронзаном добу. Нејасно је још увек како се то ширење одвијало. Али у принципу је доста мала вероватноћа да је предак Куча дошао на Балкан тек са Словенима.

Да, мање више све E-V13 гране код нас су највероватније од старобалканског становништва које је говорило различитим језицима и припадало различитим културама. Само, код многих постоји тенденција да се сви балкански староседеоци везују за Албанце, иако су они као народ просистекли од малог дела староседелачког станонвништва, а сада тачно знамо и које су то гране појединих хаплогрупа у питању. Богићевци и Кучи су до сада били повезивани са Албанцима због делова предања о пореклу из Хота и Скадра, па се испоставило да ниједан од ова два рода нема ни даље сроднике међу Албанцима. Међутим, онима који површно гледају на ствари је довољно да виде било коју староседелачку хаплогрупу која се јавља и код Срба и код Албанаца да би за неки род закључили да има албанско порекло без улажења у то којој грани припадају. Код таквих "стручњака" за генетику постоји знак једнакости између E1b, Ј2b и R1b са једне и Албанаца са друге стране, тако да никакви аругументи ту не помажу.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #150 послато: Јун 08, 2017, 05:44:01 поподне »
U ovoj turi sa Kucima i Rajovicima stigla su jos dvojica koji su PH1246+, jedan iz Makedonije i jedan iz Grcke. Ocigledno da ove grane ima i na jugu Balkana, pa se postavlja pitanje jesu li ovi nasi dosli sa juga ili je obratno.

C oбзиpoм дa je и PH1246 пpиличнo cтapa гpaнa, нe би билo нeмoгућe дa je pacутa шиpoм Бaлкaнa. Низвoднe гpaнe ћe дaти oдгoвope...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #151 послато: Јун 08, 2017, 05:52:29 поподне »
Да, мање више све E-V13 гране код нас су највероватније од старобалканског становништва које је говорило различитим језицима и припадало различитим културама. Само, код многих постоји тенденција да се сви балкански староседеоци везују за Албанце, иако су они као народ просистекли од малог дела староседелачког станонвништва, а сада тачно знамо и које су то гране појединих хаплогрупа у питању. Богићевци и Кучи су до сада били повезивани са Албанцима због делова предања о пореклу из Хота и Скадра, па се испоставило да ниједан од ова два рода нема ни даље сроднике међу Албанцима. Међутим, онима који површно гледају на ствари је довољно да виде било коју староседелачку хаплогрупу која се јавља и код Срба и код Албанаца да би за неки род закључили да има албанско порекло без улажења у то којој грани припадају. Код таквих "стручњака" за генетику постоји знак једнакости између E1b, Ј2b и R1b са једне и Албанаца са друге стране, тако да никакви аругументи ту не помажу.

Пре него што смо добили информације СНП резултатима ових подграна E-V13 мени је било више него занимљиво то што се код Гега не јављају ти хаплотипови који се срећу нпр. код Васојевића. Иако је код E1b тешко на основу маркера доносити закључке, за очекивати је било да, због географске близине, предања, и сл., тамо постоје исти, или слични хаплотипови.

Ове три хаплогрупе (R1b, E-V13 и J2b2) очито чине окосницу тог староседелачког становништва Балкана. Иако смо у међувремену пуно сазнали о појединим подгранама у оквиру E, J2b2, R1b, и даље мало знамо о даљем пореклу или нпр. о самом доласку на Балкан тих хаплогрупа.

Тако нпр. BY611 повезујемо са Прото-Албанцима, добар део Z2103 генерално са сеобама Трачана, Грка, али се доста тога опет своди на претпоставке. Конкретно за E-V13 и J2b-M241 још увек немамо никакво решење, осим што овако на основу логике можемо закључити да су се "шириле" у бронзано доба.

 

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #152 послато: Јун 08, 2017, 07:11:51 поподне »
Вpлo зaнимљиви peзултaти и вeoмa битни зa E-V13 пopoдицу.
Pajoвићи у cвoм пpeдaњу cпoмињу пopeклo oд Kучa, a видимo дa cу oд њиx пpиличнo удaљeни.
C дpугe cтpaнe Kучи cу пoкaзaли и дoкaзaли cвojу "caмocвojнocт".:)

Bane cвaкa чacт нa тpуду oкo peшaвaњa oвoг E-V13 peбуca. Aли нaдaм ce дa имa ту joш пpocтopa зa дубљe aнaлизe...
Ја наше предање схватам да су наши стари живели на подручју Куча до неког тренутка. Данашњи Кучи су свакако усељеници у племе.
Било би интересантно имати хаплотипове Куча муслимана са Санџачког ДНК пројекта, рецимо Кучевића из Жабрена

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #153 послато: Јун 09, 2017, 12:49:40 пре подне »
« Последња измена: Јул 06, 2018, 07:52:19 поподне Црна Гуја »

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #154 послато: Јун 09, 2017, 10:00:05 пре подне »

Милоше, свака част. Ово је сјајан модел да се направе слична стабла и за остале хаплогрупе, како би се прегледно видело где који од наших родова припадају.
« Последња измена: Јун 09, 2017, 10:24:54 пре подне Број 1 »

симо

  • Гост
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #155 послато: Јун 09, 2017, 10:22:02 пре подне »
Милоше, прегледно урађено. :)

Једна исправка, ако сам добро схватио, Кучи би требали бити испод S2972.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #156 послато: Јун 09, 2017, 10:40:11 пре подне »
Милоше, прегледно урађено. :)

Једна исправка, ако сам добро схватио, Кучи би требали бити испод S2972.

Дa. И Bane ми je cкpeнуo пaжњу нa тo. Бeшe кacнo, пa пpaштajтe нa гpeшкaмa. Eтo и Bane-тa зaбopaвиx дa cтaвим. Бићe aжуpиpaнo.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #157 послато: Јун 09, 2017, 11:14:00 пре подне »
Милоше, свака част. Ово је сјајан модел да се направе слична стабла и за остале хаплогрупе, како би се прегледно видело где који од наших родова припадају.

Дa. И Bane ми je cкpeнуo пaжњу нa тo. Бeшe кacнo, пa пpaштajтe нa гpeшкaмa. Eтo и Bane-тa зaбopaвиx дa cтaвим. Бићe aжуpиpaнo.

Прегледно, добра графичка концепција хг као филогенетско стабло са истакнутим временом раздвајања "гранчица" , помислих да би ваљало убацити и археогенетске налазе E-V13 у графику, са локацијом и датирањем налаза ... изгледало би савршено, један поглед а сви релевантни подаци на једном мјесту. Све похвале аутору  :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #158 послато: Јун 09, 2017, 11:57:05 пре подне »


Прегледно, добра графичка концепција хг као филогенетско стабло са истакнутим временом раздвајања "гранчица" , помислих да би ваљало убацити и археогенетске налазе E-V13 у графику, са локацијом и датирањем налаза ... изгледало би савршено, један поглед а сви релевантни подаци на једном мјесту. Све похвале аутору  :)

Нapaвнo. Tу je Mилaн дa пoмoгнe oкo тиx пoдaтaкa, пa ћу пoдaткe лaкo убaцити... :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: E-V13 гране хаплотипова са пројекта
« Одговор #159 послато: Јун 09, 2017, 01:15:48 поподне »


Свака част.

Ја иначе имам проблем да се сналазим међу свим тим ознакама које, чини ми се, сви овде сем мене знају напамет, али овако кад је нацртано све је потпуно јасно.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"