Аутор Тема: poreklo porodice Erovic  (Прочитано 16584 пута)

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
poreklo porodice Erovic
« послато: Новембар 05, 2015, 08:27:21 пре подне »
Zdravo svima.Ja sam iz Kraljeva kao i otac i deda.Pradeda je rodjen u studenickom selu Savovo zaseok Glavoci.Citajuci jednu knjigu saznao sam da su Erovici dosljaci iz erske od Golije .Erska sela su ogromno podrucje postojala je i Erska kapetanija.Naime ni u jednom dokumentu nisam naisao na svoje prezime.U crnogorskoj knjizi o poreklu pise da su Erovici-Herovici rovcani ogranak Bulatovica.Pregledao sam knjige ta dva plemena nema ni pomena  o mom prezimenu.Znam da imaju dve porodice u selima planine Rudnik .Pravoslavci su i slave isto kao i ja Svetog Luku.Prica nam je u sustini slicna.Stari kazu bila tri brata u Hercegovini.Jedan ostao na ognjistu,ostala dvojica se raselila.Jedan je primio islam i sada Erovica ima poislamljenih u Rozaju,Novom Pazaru,Sjenici.Drugi je otisao u brda i zadrzao krsnu slavu i veru.Problem je sto ni u jednoj knjizi ne nadjoh svoje prezime.Imam pitanje za sve vas .Da li su svi Erovici poislamljeni ili su moji pretci pokrsteni.Molim za pomoc.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #1 послато: Новембар 05, 2015, 08:59:39 пре подне »
Само презиме доста говори о пореклу породице. Ако се уз то придода и то да славите св. Луку, и да постоје подаци да сте пореклом од Булатовића, онда ту мислим да нема дилеме. Да би био 100% сигуран морао би да урадиш тест ДНК. Ако ниси упознат са процедуром како и где то да урадиш, реци па ће ти се објаснити, ништа компликовано а ни скупо да не би могло да се уради, а даје потврду предању, и у многим случајевима и решење за енигме на које се наилази у истраживањима порекла породица. То да ли су твоји у једном моменту примили ислам па се поново вратили у православну веру немогуће је сазнати овако ако већ не постоји некакво предање о томе унутар породице или ближе околине у селу одакле сте. Али сумњам да је таква ситуација била са твојом породицом, претпостављам да је један део породице, обично један од од браће, примио ислам, и од њега су данас неке муслиманске породице у Рашкој области, што и предање у твојој породици и памти. Има таквих случајева много, ја лично знам за неке ровачке породице као нпр. Ровчанин, којих има православних, давно одсељених из племена Ровца у област Дробњака, па одатле неки отишли даље у Рашку област где су примили ислам, тако да данас има православних и муслиманских породица са истим презименом, и истим предањем о свом пореклу. Слична прича је и са једним огранком братства Јанкетић из Доње Мораче (село Ђуђевина), одакле су због убиства неких Меденица морали да се склањају, па доласком у Рашку област и околину Златара добили и презиме Колашинац, од којих има муслимана у околини Новог Пазара и Сјенице, и православних у Новој Вароши.
Кажем ти, да би употпунио и потврдио породично предање неопходно је да се тестираш, али би било јако добро и када би се тестирао неко од тих породица са Рудника које држе исто предање, као и неко од тих муслиманских породица из Рашке области. Тиме би се стекао услов да се резултати теста упореде са народним предањем и тако оно потврди или одбаци.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #2 послато: Новембар 05, 2015, 09:07:43 пре подне »
Можда не би било лоше да ступиш у контакт са Предрагом Шћепановићем из Колашина, који је најбољи познавалац историје и развоја ровачких братстава кога сам имао прилике да сретнем. Можда би он знао да ти да неке информације о твојим Еровићима односно вашем огранку Булатовића, обзиром да је по питању порекла становништва исељеног из области Колашина, а и много шире, мислим непревазиђен.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #3 послато: Новембар 05, 2015, 09:12:32 пре подне »
Zdravo svima.Ja sam iz Kraljeva kao i otac i deda.Pradeda je rodjen u studenickom selu Savovo zaseok Glavoci.Citajuci jednu knjigu saznao sam da su Erovici dosljaci iz erske od Golije .Erska sela su ogromno podrucje postojala je i Erska kapetanija.Naime ni u jednom dokumentu nisam naisao na svoje prezime.U crnogorskoj knjizi o poreklu pise da su Erovici-Herovici rovcani ogranak Bulatovica.Pregledao sam knjige ta dva plemena nema ni pomena  o mom prezimenu.Znam da imaju dve porodice u selima planine Rudnik .Pravoslavci su i slave isto kao i ja Svetog Luku.Prica nam je u sustini slicna.Stari kazu bila tri brata u Hercegovini.Jedan ostao na ognjistu,ostala dvojica se raselila.Jedan je primio islam i sada Erovica ima poislamljenih u Rozaju,Novom Pazaru,Sjenici.Drugi je otisao u brda i zadrzao krsnu slavu i veru.Problem je sto ni u jednoj knjizi ne nadjoh svoje prezime.Imam pitanje za sve vas .Da li su svi Erovici poislamljeni ili su moji pretci pokrsteni.Molim za pomoc.

У монографији "Ибар" се за Еровиће у Главочу каже да су досељени из мјеста Ерска на Голији. То је највјероватније локалитет Ерска Брдо у насељу Суугубине сјеверно од Сјенице. У суштини јасно је како су добили презиме. Сугубине су данас муслиманско насеље. Није искључено даље поријекло из Роваца, јер и Роваца има у тој струји насељавања, а неријетко и исламизованих.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #4 послато: Новембар 05, 2015, 10:07:30 пре подне »
znas li mozda kako da stupim u vezu sa Predragom Scepanovicem iz Kolasina?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #5 послато: Новембар 05, 2015, 10:54:44 пре подне »
У раду "Бихор и Корита" се за Еровиће муслимане каже:

"село Пода у Бихору

Еровић (Херовић) 30 к. чији је предак Булатовић досељен из Роваца почетком 18. вијека. Један брат је примио ислам, а други побјегао на Полицу (Драгосева), од њега су православни Пођани. Од Еровића из Пода су и Еровићи у Коритима."

У Коритима Еровићи живе у Бољанину и Паћар селу.

Узимајући ово горе у обзир, мислим да је сасвим реално да су Еровићи заиста од Булатовића. Генетски тест би то брзо показао, јер већ имамо тестиране неке Ровце и Булатовиће.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #6 послато: Новембар 05, 2015, 11:03:17 пре подне »
У селу Драгосава код Берана повезани са Еровићима су Пођани за које се каже:

"Од Србљака су само Пођани из Роваца у Морачкој Нахији који славе Ђурђевдан, а прислужак им је Лучиндан."

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #7 послато: Новембар 05, 2015, 11:53:54 пре подне »
У селу Драгосава код Берана повезани са Еровићима су Пођани за које се каже:

"Од Србљака су само Пођани из Роваца у Морачкој Нахији који славе Ђурђевдан, а прислужак им је Лучиндан."
Мало ствара забуну то што их у том извору помињу као Србљаке. Очигледно да су тамо примили славу староседелаца Ђурђевдан, а своју стару славу св. Лука су задржали као прислугу. Можда би ДНК тест Ераковића показао као у случају Савића из Мурина различитост у односу на хаплотип ''изворних'' Никшића тј. Гојаковића који су И2а Дин. југ. То би онда ишло у прилог оној причи о саплемењавању стариначких родова у Ровцима са Булатовићима и другим Гојаковићима, чега је дефинитивно било у прошлости овог братства.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #8 послато: Новембар 05, 2015, 11:56:57 пре подне »
znas li mozda kako da stupim u vezu sa Predragom Scepanovicem iz Kolasina?
Послао сам ти на ПП.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #9 послато: Новембар 05, 2015, 11:58:24 пре подне »
hvala

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #10 послато: Новембар 05, 2015, 12:08:06 поподне »
Војислава М. Булатовића, Ровца – Братство Булатовић, стр. 425.   
Пођанин (Стајовићи), огранак Булатовића; потичу из Мртвог Дубоког. Петроније Стајов је имао пет синова: Петра, Неда, Вукајла, Вукашина и Милету. У Ровцима се на Ускрс, на мјесту Ћећа – Зелена, сваке године одржавао сабор. Док се најмлађи Милета шетао с дјевојком, из зависти га свежим јајетом погоди рођак. Дошло је до свађе која се наставила и на Ђурђевдан, када су се Милета и његова браћа срели са оним што их је увриједио. Да би ''опрао част и образ'' Милета убије двојицу рођака. Бјежећи од освете, Петроније с породицом 1793. напусти Мртво Дубоко и дође у Колашин, одакле га Турци спроведу у Лозну. Засеок у којем су од бега Ћоровића добили земљу назвали су Пода, по истоименој заравни у Ровцима. Петроније одлучи да за неко вријеме склони сина Милету, па га 1794. упути у такозвани ерски крај – око Ужица. Радећи у најму скоро 17 година, Милета се 1809. врати у породицу. Бег Ћоровић га поново прихвати, али му одреди послове у кругу кућног дворишта.
На подручју Бихора и Бијелог Поља настала је нова ситуација. Крајем априла, Карађорђе је ослободио Сјеницу, а затим је на потезу према Пријепољу потукао босанског Сулејман пашу Скопљака. Код Суводола је 27. маја 1809. поразио пећког Нуман – пашу, па је пут према Лиму био отворен. У паници, Турци напуштају села и групишу се у касабама. Охрабрени Карађорђевим успјехом, Срби масовно прелазе на страну устаника.
Тих дана, код Петронија дође бег Ћоровић и исприча му да су се неки Булатовићи распитивали да ли на имању има неког из Роваца. ''Рекао сам им да су моје чипчије из ужичког краја – Ере, зато, ако дугујете крв, бјежите још ноћас, јер вас на отвореном пољу не могу заштити. Милету ћу, ако хоће, задржати да ми ради око коња у зидинама штала''. 
Преко ноћи, Петројине с породицом напусти бегово имање. Најстарији син Петар, одлази у Дојевиће код Новог Пазара, а Петроније с Вукајлом и Вукашином на Главицу, поред Бијелог Потока, у близини шуме Калудар, код Црниша, на десној обали ријеке Љешнице. Послије три године, 1812. бег Омерагић их насели у селу Драгосава на Полици код Берана. По мјесту Пода одакле су дошли, назвали су се Пођанин; неки су касније вратили старо презиме Булатовић. Бојећи се освете, Милета је остао код бега и потурчио се – његови потомци су Херовићи у Подима.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #11 послато: Новембар 05, 2015, 12:13:45 поподне »
Војислава М. Булатовића, Ровца – Братство Булатовић, стр. 425.   
Пођанин (Стајовићи), огранак Булатовића; потичу из Мртвог Дубоког. Петроније Стајов је имао пет синова: Петра, Неда, Вукајла, Вукашина и Милету. У Ровцима се на Ускрс, на мјесту Ћећа – Зелена, сваке године одржавао сабор. Док се најмлађи Милета шетао с дјевојком, из зависти га свежим јајетом погоди рођак. Дошло је до свађе која се наставила и на Ђурђевдан, када су се Милета и његова браћа срели са оним што их је увриједио. Да би ''опрао част и образ'' Милета убије двојицу рођака. Бјежећи од освете, Петроније с породицом 1793. напусти Мртво Дубоко и дође у Колашин, одакле га Турци спроведу у Лозну. Засеок у којем су од бега Ћоровића добили земљу назвали су Пода, по истоименој заравни у Ровцима. Петроније одлучи да за неко вријеме склони сина Милету, па га 1794. упути у такозвани ерски крај – око Ужица. Радећи у најму скоро 17 година, Милета се 1809. врати у породицу. Бег Ћоровић га поново прихвати, али му одреди послове у кругу кућног дворишта.
На подручју Бихора и Бијелог Поља настала је нова ситуација. Крајем априла, Карађорђе је ослободио Сјеницу, а затим је на потезу према Пријепољу потукао босанског Сулејман пашу Скопљака. Код Суводола је 27. маја 1809. поразио пећког Нуман – пашу, па је пут према Лиму био отворен. У паници, Турци напуштају села и групишу се у касабама. Охрабрени Карађорђевим успјехом, Срби масовно прелазе на страну устаника.
Тих дана, код Петронија дође бег Ћоровић и исприча му да су се неки Булатовићи распитивали да ли на имању има неког из Роваца. ''Рекао сам им да су моје чипчије из ужичког краја – Ере, зато, ако дугујете крв, бјежите још ноћас, јер вас на отвореном пољу не могу заштити. Милету ћу, ако хоће, задржати да ми ради око коња у зидинама штала''. 
Преко ноћи, Петројине с породицом напусти бегово имање. Најстарији син Петар, одлази у Дојевиће код Новог Пазара, а Петроније с Вукајлом и Вукашином на Главицу, поред Бијелог Потока, у близини шуме Калудар, код Црниша, на десној обали ријеке Љешнице. Послије три године, 1812. бег Омерагић их насели у селу Драгосава на Полици код Берана. По мјесту Пода одакле су дошли, назвали су се Пођанин; неки су касније вратили старо презиме Булатовић. Бојећи се освете, Милета је остао код бега и потурчио се – његови потомци су Херовићи у Подима.
Браво Ранко.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #12 послато: Новембар 05, 2015, 12:15:48 поподне »
Ако се добро сећам и Савићи и Џудовићи везују своје порекло за огранак Стајовићи из Мртвог Дубоког? 

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #13 послато: Новембар 05, 2015, 12:26:28 поподне »
Ono
 sto ja posedujem je stur rodoslov.Ja cu ga priloziti onako kako umem a vi ne zamerite.
Tole negde oko 1800.Sin mu Artenije pa unuk Jestratije.Zatim moj cukun deda Dragomir(1890-1941)streljan 14-og oktobra 1941.Dragomir je rodjen u Savovu Glavoci kod Studenice.Znam da je Stari Vlah obuhvatao skup planina i da su te planine bile vise vekova zasticene od islamizacije ali nigde nemogu da povezem ime Tole bilo sa Bulatovicima iz tog perioda bilo sa Rovcanima.Malo sam dosadan znam ali svaka pomoc i savet je dobrodosao.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #14 послато: Новембар 05, 2015, 12:34:37 поподне »
Ono
 sto ja posedujem je stur rodoslov.Ja cu ga priloziti onako kako umem a vi ne zamerite.
Tole negde oko 1800.Sin mu Artenije pa unuk Jestratije.Zatim moj cukun deda Dragomir(1890-1941)streljan 14-og oktobra 1941.Dragomir je rodjen u Savovu Glavoci kod Studenice.Znam da je Stari Vlah obuhvatao skup planina i da su te planine bile vise vekova zasticene od islamizacije ali nigde nemogu da povezem ime Tole bilo sa Bulatovicima iz tog perioda bilo sa Rovcanima.Malo sam dosadan znam ali svaka pomoc i savet je dobrodosao.

Eровићи муслимани из Пода, поред Лима, на средини пута између Бијелог Поља и Берана су моји комшије. Дијели нас само Лим. Један Еровић је био у мом одјељењу у беранској гимназији. Према твом родослову је очигледно да ти не потичеш од ових Х(Е)ровића чији је родоначелник Милета Булатовић.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #15 послато: Новембар 05, 2015, 12:43:59 поподне »
Eровићи муслимани из Пода, поред Лима, на средини пута између Бијелог Поља и Берана су моји комшије. Дијели нас само Лим. Један Еровић је био у мом одјељењу у беранској гимназији. Према твом родослову је очигледно да ти не потичеш од ових Х(Е)ровића чији је родоначелник Милета Булатовић.
Осим ако Милета за оних 17 год. свог боравка код Ужица није ''преварио'' неку снашу. :) Шалим се наравно, али могуће да постоји некаква веза између Еровића и ових Пођана и Херовића. Како сам схватио у породици Еровића постоји предање о заједничком пореклу, или је то само резултат неког скоријег истраживања и нечија претпоставка?

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #16 послато: Новембар 05, 2015, 01:18:23 поподне »
bice da je pretpostavka.Naime devojka koju sam kontaktirao je od Erovica iz Gornjeg Milanovca,tacnije selo Boljkovac planina Rudnik.Cukundeda joj je Dusan.Ona je cula pricu od svojih da su dva ili tri brata dosli iz Crne Gore u Srbiju.To se malo podudara sa vasom pricom o ukaljanoj casti,ali ni sa njom nemam nikakvu vezu o zajednickom pretku.Kako kaze od kada pamte njeni su sa Planine Rudnik samo su menjali sela Ugrinovci,Boljkovci...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #17 послато: Новембар 05, 2015, 01:22:55 поподне »
bice da je pretpostavka.Naime devojka koju sam kontaktirao je od Erovica iz Gornjeg Milanovca,tacnije selo Boljkovac planina Rudnik.Cukundeda joj je Dusan.Ona je cula pricu od svojih da su dva ili tri brata dosli iz Crne Gore u Srbiju.To se malo podudara sa vasom pricom o ukaljanoj casti,ali ni sa njom nemam nikakvu vezu o zajednickom pretku.Kako kaze od kada pamte njeni su sa Planine Rudnik samo su menjali sela Ugrinovci,Boljkovci...
У том случају мој ти је савет да свакако урадиш тест, а временом нађеш и неког од ових Пођана и Херовића који би се такође тестирали, и тако дођеш до закључка. Све друго ће ти одузети много времена и питање је да ли ћеш успети да дођеш до решења загонетке.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #18 послато: Новембар 05, 2015, 01:30:11 поподне »
hvala.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #19 послато: Новембар 05, 2015, 05:20:13 поподне »
 Војинена, нема забуне у томе што  академик Милисав Лутовац, Србљацима, назива Пођане из Драгоасаве - Полица код Берана.  Новопридошли Васојевићи у долину Лима, све који нијесу по роду Васојевићи називају Србљацима.  За Васојевиће су Србљаци или Ашани, како стариначко становништво, тако и сви досељеници из  црногорских брда, ловћенске Црне Горе и других мјеста... Старији аутори једино одвајају Шекулар и Велику.  Обичан свијет и новокомпоновани чланкописци ни толико.
 Ранко је објаснио, јер су Бубање са једне, а Еровићи са друге стране ријеке Лима. Од шесте године и ја сам живио у близини, код ријеке Љешнице. Учитељ у трећем и четвртом разреду ми је био Пођанин. У овом  крају се зна да су Пођани са Драгосаве и Еровићи са Пода рођаци.
 Дијелим мишљење, једини поуздан  доказ је ДНК тест за Еровиће у Србији,  Еровиће  - Доњи Бихор и Пођане са Полице.