Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154328 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #520 послато: Март 07, 2018, 06:52:30 поподне »
Изгледа врло лепо. Још кад би нам објаснио шта за тебе представља, или шта тиме желиш да кажеш/поручиш.

Е то не могу, превише је лично  ;D

А ово је моја грбовна значка, илити беџ, изведен из кресте:



A dove’s head erased Argent beaked Or gorged with a collar Purpure charged with three bezants.
Глава голуба отргнута сребрна, кљуна златног, огрлице пурпурне на којој су три златника.


Дакле имаш и великики грб. Може ли се видети?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #521 послато: Март 07, 2018, 08:57:15 поподне »
Е то не могу, превише је лично  ;D

Дакле имаш и великики грб. Може ли се видети?

Наравно. Већ сам га представио.



Arms: Argent a pale Purpure a sword erect Proper.
Crest: A dove Argent beaked and membered Or gorged with a collar Purpure charged with three bezants.
Motto: VINCE IN BONO MALUM

Штит: Сребрно на стубу пурпурном мач усправан природни.
Креста: Голуб сребрни кљуна и ногу златних са огрлицом пурпурном на којој су три златника.
Крилатица: ПОБЕДИ ЗЛО ДОБРИМ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #522 послато: Март 07, 2018, 09:08:06 поподне »
Наравно. Већ сам га представио.



Arms: Argent a pale Purpure a sword erect Proper.
Crest: A dove Argent beaked and membered Or gorged with a collar Purpure charged with three bezants.
Motto: VINCE IN BONO MALUM

Штит: Сребрно на стубу пурпурном мач усправан природни.
Креста: Голуб сребрни кљуна и ногу златних са огрлицом пурпурном на којој су три златника.
Крилатица: ПОБЕДИ ЗЛО ДОБРИМ

Некако сам га раније превидео, запамтио сам само штит :) Веома елегантно и изражајно!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #523 послато: Март 07, 2018, 09:16:08 поподне »
Некако сам га раније превидео, запамтио сам само штит :) Веома елегантно и изражајно!

Хвала  :) Садржај, иако врло сведен, има вишеслојну и вишезначну симболику, коју ћу ти открити кад се будемо видели.

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #524 послато: Март 12, 2018, 10:06:06 поподне »
Наравно. Већ сам га представио.



Arms: Argent a pale Purpure a sword erect Proper.
Crest: A dove Argent beaked and membered Or gorged with a collar Purpure charged with three bezants.
Motto: VINCE IN BONO MALUM

Штит: Сребрно на стубу пурпурном мач усправан природни.
Креста: Голуб сребрни кљуна и ногу златних са огрлицом пурпурном на којој су три златника.
Крилатица: ПОБЕДИ ЗЛО ДОБРИМ

Paulus-е,
на односу на онај грб што си ми прије пар година показао, овај дјелује заиста упечатљивије и елегантније.  :)
Диван, заиста диван грб.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #525 послато: Март 14, 2018, 07:22:27 поподне »
Paulus-е,
на односу на онај грб што си ми прије пар година показао, овај дјелује заиста упечатљивије и елегантније.  :)
Диван, заиста диван грб.

Уметник може сваки грб да учини дивним. Али не може грбоносца. То је до нас самих.

Како се завршила прича са твојим грбом?

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #526 послато: Март 16, 2018, 10:01:26 пре подне »
Уметник може сваки грб да учини дивним. Али не може грбоносца. То је до нас самих.

Истина.  :)

Како се завршила прича са твојим грбом?

Мој грб је завршен већ одавно, али има још пар стварчица које имају бити дотјеране до танчина...шаљем ти све чим завршимо.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #527 послато: Мај 12, 2018, 03:23:47 пре подне »
Мој цртеж пре пар година на "блоку 5" :) (није грб, иако сам га тако замислио, али са симболима Зете, Приморја, Немањића и Св. Луке)
« Последња измена: Мај 12, 2018, 03:28:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #528 послато: Мај 12, 2018, 11:09:45 пре подне »
Мој цртеж пре пар година на "блоку 5" :) (није грб, иако сам га тако замислио, али са симболима Зете, Приморја, Немањића и Св. Луке)


Доста добро црташ, али овај грб нема лични печат, ако си га замислио као сопствени грб?

Начелно, двоглави орао је симбол царске породице, и то увек треба имати на уму. Ови остали симболи, нису, али су такође јасна асоцијација на одређене територијалне грбове. По мени, у личним грбовима, такве ствари увек треба избећи, јер њихово присуство увек делује претенциозно.

Овај Свети Лука би нпр. могао у челенку, без значајнијих измена. ;)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #529 послато: Мај 12, 2018, 12:20:22 поподне »
Доста добро црташ, али овај грб нема лични печат, ако си га замислио као сопствени грб?

Начелно, двоглави орао је симбол царске породице, и то увек треба имати на уму. Ови остали симболи, нису, али су такође јасна асоцијација на одређене територијалне грбове. По мени, у личним грбовима, такве ствари увек треба избећи, јер њихово присуство увек делује претенциозно.

Овај Свети Лука би нпр. могао у челенку, без значајнијих измена. ;)
Хвала 😁 Нема личног печата, само симболи области које се везују за племе, а кад сам то цртао нисам ништа знао о грбовима, шта је потребно да би се задовољила форма, мада ни сад не знам...за грб треба више личнијих печата него општих симбола вероватно ( јер онда испадне као да је све "набацано"
« Последња измена: Мај 12, 2018, 12:23:21 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #530 послато: Мај 12, 2018, 12:50:36 поподне »
Хвала 😁 Нема личног печата, само симболи области које се везују за племе, а кад сам то цртао нисам ништа знао о грбовима, шта је потребно да би се задовољила форма, мада ни сад не знам...за грб треба више личнијих печата него општих симбола вероватно ( јер онда испадне као да је све "набацано"

А ово је требао бити грб племена? Добро. Али и у том случају, симболика би требала бити одређенија, да се њоме истакне нешто што је специфично везано за то племе.



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #531 послато: Мај 12, 2018, 01:03:17 поподне »
А ово је требао бити грб племена? Добро. Али и у том случају, симболика би требала бити одређенија, да се њоме истакне нешто што је специфично везано за то племе.
Таква је била идеја, али и ту треба нешто специфичније, тј. добро познавање историје племена, и то уклопити. Није тема , али занимљиво је да немамо код нас грбове племена и чуди ме да то није рађено (ни некада ни сада). Било је неких покушаја , као грб Роваца напр. али нешто ми баш није све јасно, зашто латиница напр. Мислим да је рађен пре пар година:

Овде је образложење човека који је радио ово, Зорана Булатовића:
Tu su i grbovi Nemanjica i Balsica , Jerla u Gornjim Rovcima koja je zakonom zasticena a ima je svugdje po Rovcima,Dokoljena ili Narcis koji je jako zastupljen u rovcima,Obronci Maganika ,Mrtvica i Danilоv most,Donji naziv /rovca moze da se cita isto sa sve cetiri strane i to sam ppostavio zrtvujuci naziv na cirilicu.Oklopo od viteza je posvecen jednom od vecih Rovcana Vojinovic koji ima najljepsi oklop u srednjem vijeku na ovim prostorima.
« Последња измена: Мај 12, 2018, 01:06:27 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #532 послато: Мај 12, 2018, 01:32:43 поподне »
Таква је била идеја, али и ту треба нешто специфичније, тј. добро познавање историје племена, и то уклопити. Није тема , али занимљиво је да немамо код нас грбове племена и чуди ме да то није рађено (ни некада ни сада). Било је неких покушаја , као грб Роваца напр. али нешто ми баш није све јасно, зашто латиница напр. Мислим да је рађен пре пар година:

Овде је образложење човека који је радио ово, Зорана Булатовића:
Tu su i grbovi Nemanjica i Balsica , Jerla u Gornjim Rovcima koja je zakonom zasticena a ima je svugdje po Rovcima,Dokoljena ili Narcis koji je jako zastupljen u rovcima,Obronci Maganika ,Mrtvica i Danilоv most,Donji naziv /rovca moze da se cita isto sa sve cetiri strane i to sam ppostavio zrtvujuci naziv na cirilicu.Oklopo od viteza je posvecen jednom od vecih Rovcana Vojinovic koji ima najljepsi oklop u srednjem vijeku na ovim prostorima.

Није баш да немамо, додуше не ових познатих племена, али у Илирском грбовнику се уместо израза род или породица, користи управо израз племе. Па тако за све породице изнад грба стоји Племена - презиме - цимер (тј. грб).

Али слажем се да ову традицију нико није доцније искористио да је примени на племена нпр. у Црној Гори. То би било сасвим легитимно. Неких углавном неуспешних покушаја је било, али ништа што би остало нарочито запажено.

Овај грб Роваца је настао очигледно по узору на неке мађарске узоре месне хералдике.

Материјала има, али није хералдички лепо и правилно представљен.

Верујем да би се у Ровцима могао наћи и неки прикладан мото који би заменио нетипичан натпис у коме је назив племена. Код нас, али и на западу, лаици се поводе представама грбова у грбовницима, који су просто зборници грбова, испод којих мора да стоји презиме грбоносца, а пошто су то често ликовно раскошни грбовници, разуме се да су и та презимена писана и стављана у картуше које приличе лепоти грба... али уз сам грб нема потребе да стоји име и презиме власника. Оно што би могло да стоји, јесте мото грбоносца.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #533 послато: Септембар 05, 2018, 05:14:23 поподне »
Урадио сам још једну верзију емблазона грба, па само да се похвалим  :D:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #534 послато: Септембар 05, 2018, 05:19:26 поподне »
Фино, фино. ;)



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #535 послато: Децембар 25, 2018, 08:10:13 поподне »
Волео бих да позовем познаваоце хералдике да кажу шта мисле о радној верзији блазона и скице за емблазон (не могу га назвати блазоном због невеште израде   :) ) за мој лични грб.
По мом схватању, грбови савремених грбоносаца желе да испричају причу шире породице, ( или братства, племена) са једне стране, или личну причу грбоносцаа, с друге стране или комбинацију та два.
Овим сам се руководио да прикажем на грбу:
•   радије бих желео само штит, без челенке и перифералија
•   ован представља породични надимак и заузимао би средишње место
•   секира представља породичну славу Светог Јована Крститеља
•   Крст Светог Архангела Михаила представља старију славу
•   књига и хлеб представљају симболе личног дела грба, симболе духовног и физичког опстанка
•   шевронел би представљао кућу, породицу, а служи и да одвоји породични и лични део симбола на штиту, у визуелном смислу
•   радије бих користио две боје, црвену и златну

У мом случају већи део штита био би породични, а горњи део лични. Је ли то уобичајено? (Тако је Ојлер у некој од својих верзија користио горњи део за бор, а доњи за грб Михића).

Предлог блазона:
На црвеноме, шевронел, у десном кантону књига отворена природна, у левом кантону хлеб у векни, у стопи ован у ходу стражећи, носећи десницом секиру о рамену, над Крстом Светога Архангела Михаила, све златно.

Предлог емблазона (невешто израђен)


"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #536 послато: Децембар 25, 2018, 08:11:54 поподне »
Прелог емблазона


https://postimg.cc/wR8Q6rCn
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #537 послато: Децембар 25, 2018, 08:31:34 поподне »
Волео бих да позовем познаваоце хералдике да кажу шта мисле о радној верзији блазона и скице за емблазон (не могу га назвати блазоном због невеште израде   :) ) за мој лични грб.
По мом схватању, грбови савремених грбоносаца желе да испричају причу шире породице, ( или братства, племена) са једне стране, или личну причу грбоносцаа, с друге стране или комбинацију та два.
Овим сам се руководио да прикажем на грбу:
•   радије бих желео само штит, без челенке и перифералија
•   ован представља породични надимак и заузимао би средишње место
•   секира представља породичну славу Светог Јована Крститеља
•   Крст Светог Архангела Михаила представља старију славу
•   књига и хлеб представљају симболе личног дела грба, симболе духовног и физичког опстанка
•   шевронел би представљао кућу, породицу, а служи и да одвоји породични и лични део симбола на штиту, у визуелном смислу
•   радије бих користио две боје, црвену и златну

У мом случају већи део штита био би породични, а горњи део лични. Је ли то уобичајено? (Тако је Ојлер у некој од својих верзија користио горњи део за бор, а доњи за грб Михића).

Предлог блазона:
На црвеноме, шевронел, у десном кантону књига отворена природна, у левом кантону хлеб у векни, у стопи ован у ходу стражећи, носећи десницом секиру о рамену, над Крстом Светога Архангела Михаила, све златно.

Предлог емблазона (невешто израђен)



Концептуално ово уопште није лоше по мом мишљењу. Подела штита на породични и лични део није никакво правило. Ја сам то тако био замислио у некој верзији, али нема никакве праксе да се тако ради.

Код израде емблазона ја бих ишао са подигнутим шевронелом попут овог, како би се отворило више простора за шаржу овна и подизање његове позиције. Он свакако није "у стопи", то би се могло рећи закрст.

Једна опција коју би могао размотрити је да уместо шеврона као шарже идеш на поделу шевроном, те да лично и породично поље штита раздвојиш различитим бојама а да шарже иду у контра боји другог поља.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #538 послато: Децембар 25, 2018, 09:28:14 поподне »
Волео бих да позовем познаваоце хералдике да кажу шта мисле о радној верзији блазона и скице за емблазон (не могу га назвати блазоном због невеште израде   :) ) за мој лични грб.
По мом схватању, грбови савремених грбоносаца желе да испричају причу шире породице, ( или братства, племена) са једне стране, или личну причу грбоносцаа, с друге стране или комбинацију та два.
Овим сам се руководио да прикажем на грбу:
•   радије бих желео само штит, без челенке и перифералија
•   ован представља породични надимак и заузимао би средишње место
•   секира представља породичну славу Светог Јована Крститеља
•   Крст Светог Архангела Михаила представља старију славу
•   књига и хлеб представљају симболе личног дела грба, симболе духовног и физичког опстанка
•   шевронел би представљао кућу, породицу, а служи и да одвоји породични и лични део симбола на штиту, у визуелном смислу
•   радије бих користио две боје, црвену и златну

У мом случају већи део штита био би породични, а горњи део лични. Је ли то уобичајено? (Тако је Ојлер у некој од својих верзија користио горњи део за бор, а доњи за грб Михића).

Предлог блазона:
На црвеноме, шевронел, у десном кантону књига отворена природна, у левом кантону хлеб у векни, у стопи ован у ходу стражећи, носећи десницом секиру о рамену, над Крстом Светога Архангела Михаила, све златно.

Предлог емблазона (невешто израђен)

https://postimg.cc/wR8Q6rCn

У добром правцу размишљаш.

Мислим једино да је превише симбола упослено на грбу. Можда би их требало редуковати? Кад би имао членеку, она би ти растеретила штит.

Симболе као што су различите алатке увек је боље упослити без држала. Она се често у емблазону недовољно добро виде, па алатка на њој може да изгледа као да лебди у ваздуху.

Добар и је Ојлеров предлог са подигнутим шевроном.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #539 послато: Децембар 25, 2018, 11:27:32 поподне »
Мићо, слажем се са Амикусом. И ја мислим да је грб мало преоптерећен шаржама. Свеједно, ево мало измењеног твог решења:

Kамене рабъ и госодинъ