Аутор Тема: Прављење карата  (Прочитано 4854 пута)

Ван мреже отацИванДелић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Прављење карата
« Одговор #20 послато: Март 08, 2021, 06:14:45 поподне »
Хвала. Пописана је и нахија Дробњак али збирно тј. наведена су села и број кућа као и имена кнезова. У Херцеговини су збирно пописане само нахија Дробњак и нахија Оногошт и Никшићи. Нахија Дробњак је захватала већу површину него само племе, тј. захватала је и територију са оне стране Војника и Крнова - Шипачно, Луково, Рубежа, Вир па чак и Дугу. Такође и нека села у Рудинама. У Рудинама су села Церовица и Каменче (Данас Каменско), можда и још неко од села које није убицирано. Из Церовице по предању потичу Церовићи а из њеног засеока Ђурђев До, Ђурђићи, из суседног села Дукат, братство Балотића...





Хвала од срца брате на овом списку села.

о. Иван

Ван мреже Рујански

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Прављење карата
« Одговор #21 послато: Март 09, 2021, 09:38:55 поподне »
Свака похвала за карту ! Одлично изгледа !
Видим да није убицирано село ЉЕСКОВА ПОЉАНА у Дробњацима. Моја претпоставка је или предлог за размишљање да се то односи на данашње село ТИМАР.
Проучавајући интензивније у последње време Дробњаке, а посебно село Тимар и његову ближу околину, наилазио сам на податак да је стари назив села ТИМАР био ЉЕСКОВА ВЛАКА.
Колико сам успео да пронађем за један дан истраживања да је Влака назив углавном за микротопониме који служе за испашу и као такви се спомињу у више села  требињске Шуме и Површи.
Постоји више села са тим називом и то српско село Влака у Бобанима, сада нажалост у опћини Равно, као и засеок Влака у Горњем Храсном, а и 2 насеља Влака и Бук Влака код ушћа Неретве, село Влака у околини Вргорца, Била Влака у Равним котарима, као и група кућа на највећем острву Паклених отока званом Свети Клемент... На жалост и у Лексикону насеља Хрватске од преко 900 страна великог формата који имам дају разне податке о сваком појединачном самосталном насељу од величине атара итд, али не дају објашњење како и по чему су наведена села добила своје име.
У неком етимолошком речнику или слично, сигурно постоји објашњење, међутим ја нажалост немам ниједан такав.
Још једна ствар убицирана села Зуква и Ковачев Дол у оквиру тимарског поседа у Дробњацима су у непосредној близини села Тимар (тачније то би били садашњи засеоци села Слатина). Што би био још један каменчић на тасу ваге да је ЉЕСКОВА ПОЉАНА једна врста варијанте старог назива села Тимар тј. ЉЕСКОВЕ ВЛАКЕ. 

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Прављење карата
« Одговор #22 послато: Март 09, 2021, 10:21:08 поподне »
Свака похвала за карту ! Одлично изгледа !
Видим да није убицирано село ЉЕСКОВА ПОЉАНА у Дробњацима. Моја претпоставка је или предлог за размишљање да се то односи на данашње село ТИМАР.
Проучавајући интензивније у последње време Дробњаке, а посебно село Тимар и његову ближу околину, наилазио сам на податак да је стари назив села ТИМАР био ЉЕСКОВА ВЛАКА.
Колико сам успео да пронађем за један дан истраживања да је Влака назив углавном за микротопониме који служе за испашу и као такви се спомињу у више села  требињске Шуме и Површи.
Постоји више села са тим називом и то српско село Влака у Бобанима, сада нажалост у опћини Равно, као и засеок Влака у Горњем Храсном, а и 2 насеља Влака и Бук Влака код ушћа Неретве, село Влака у околини Вргорца, Била Влака у Равним котарима, као и група кућа на највећем острву Паклених отока званом Свети Клемент... На жалост и у Лексикону насеља Хрватске од преко 900 страна великог формата који имам дају разне податке о сваком појединачном самосталном насељу од величине атара итд, али не дају објашњење како и по чему су наведена села добила своје име.
У неком етимолошком речнику или слично, сигурно постоји објашњење, међутим ја нажалост немам ниједан такав.
Још једна ствар убицирана села Зуква и Ковачев Дол у оквиру тимарског поседа у Дробњацима су у непосредној близини села Тимар (тачније то би били садашњи засеоци села Слатина). Што би био још један каменчић на тасу ваге да је ЉЕСКОВА ПОЉАНА једна врста варијанте старог назива села Тимар тј. ЉЕСКОВЕ ВЛАКЕ.

Хвала. И ја сам мишљења да је данашње село Тимар уписано као Љескова Пољана, али како нисам 100 % сигуран онда сам изоставио. Данас нема ниједног топонима у Тимару који би повезао Љескову Пољану са данашњим називом села. Мада Тимар је и дан данас чувен по својим лешницима, нарочито Тимарске стране, између Буковице и Тимара.
Где сте пронашли податак да се село звало Љескова влака? Код Драгутина Струњаша?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Рујански

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Прављење карата
« Одговор #23 послато: Март 10, 2021, 08:46:34 поподне »
На жалост нисам био никад у Тимару, нити у том крају... разлог, што тек од урађене ДНК анализе од пре скоро 2 године знам да сам од ''Новљана'' Дробњака... а тек можда од пре годину дана сам то успео да сузим, на по мом мишљењу, врло вероватном предачком дробњачком братству од кога потичемо и то како на основу потпуног поклапања на 23 маркера (за које знам да је недовољан сам по себи, поготово што је тај мој резултат модалан) плус са још важнијим накнадно уоченим генеалошким поклапањем како по имену тако и по временском периоду. Тако да се надам да ћу у неком, што скоријем времену, посетити и обићи тај прелепи крај.
У праву сте. Податак о ЉЕСКОВОЈ ВЛАЦИ као старом називу за село ТИМАР сам пронашао код аутора Драгутина Струњаша у његовој књижици о братству Струњаш на њеној 44. страни, али и у чланку о селу ТИМАР на www.stazama.me/clanak/timar и то како пишу те две новинарке речено од стране мештанина села Радивоја Струњаша у његовој кући у селу. Постоји могућност и још негде да сам чуо за ЉЕСКОВУ ВЛАКУ, али за сада не могу да се сетим и пронађем где.

Ван мреже Рујански

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Прављење карата
« Одговор #24 послато: Март 10, 2021, 09:04:50 поподне »

Имам једно питање за вас Дробњаче... само немојте, молим вас, да ме погрешно схватите да доводим у сумњу тачност ваше карте, него ме само интересује следеће.
Да ли сте убикацију села Ковачевог Дола урадили на основу неког податка из литературе или неког вашег теренског испитивања или познавања дотичног краја?
 Наиме прелиставајући књигу коју имам од аутора Ђорђије Остојића  а која се зове ''Поријекло назива дробњачких села и заселака'' нисам успео да пронађем КОВАЧЕВ ДОЛ ни у селу Слатина нити игде у Дробњацима... постоји наиме КОВАЧКА ДОЛИНА, али она никако не може бити, како по својој локацији тако и по времену свог настанка. 
Додуше пронашао сам на топографским картама КОВАЧЕВО БРДО, које се налази ту отприлике где сте ви лоцирали КОВАЧЕВ ДОЛ... па претпостављам да је испод истоименог брда и истоимени до.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Прављење карата
« Одговор #25 послато: Март 10, 2021, 10:22:19 поподне »
Имам једно питање за вас Дробњаче... само немојте, молим вас, да ме погрешно схватите да доводим у сумњу тачност ваше карте, него ме само интересује следеће.
Да ли сте убикацију села Ковачевог Дола урадили на основу неког податка из литературе или неког вашег теренског испитивања или познавања дотичног краја?
 Наиме прелиставајући књигу коју имам од аутора Ђорђије Остојића  а која се зове ''Поријекло назива дробњачких села и заселака'' нисам успео да пронађем КОВАЧЕВ ДОЛ ни у селу Слатина нити игде у Дробњацима... постоји наиме КОВАЧКА ДОЛИНА, али она никако не може бити, како по својој локацији тако и по времену свог настанка. 
Додуше пронашао сам на топографским картама КОВАЧЕВО БРДО, које се налази ту отприлике где сте ви лоцирали КОВАЧЕВ ДОЛ... па претпостављам да је испод истоименог брда и истоимени до.
Тако је. На Слатини постоји Ковачево брдо а зараван испод зову Ковачева Долина. И нема везе са Ковачком долином код Жабљака јер се она зове по Ковачевићима који су се ту населили.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже отацИванДелић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Прављење карата
« Одговор #26 послато: Март 12, 2021, 04:06:35 поподне »
Има једна породица у Пријепољу тога презимена и викиншкога је изгледа,пардон што ударам на стереотипе, али не знам попе како ће те ви реаговати пошто они Исуса држе за Пекамбера.Ако желите могу их приупитати неће ли се тестирати...

Никакав проблем брате Бојане са мојим реаговањем. Свашта прегурех у животу. Кад посетих Ивањицу после скоро 30 година (одакле су мајчини и по оцу и по мајци, чекао сам их пет сати, од два до седам поподне да ми наведу правац како доћи до њих, и ништа.

Могуће да у Пријепољу има Делића, јер и није толико далеко од Сјенице а тим правцем су некако и кретали у периоду 1705-1809.

Питјте их са којим Делићима од предака имају везу ако није проблем. Тестирање бих оставио за сам крај истраживања.

о. Иван

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Прављење карата
« Одговор #27 послато: Март 12, 2021, 06:21:48 поподне »
Никакав проблем брате Бојане са мојим реаговањем. Свашта прегурех у животу. Кад посетих Ивањицу после скоро 30 година (одакле су мајчини и по оцу и по мајци, чекао сам их пет сати, од два до седам поподне да ми наведу правац како доћи до њих, и ништа.

Могуће да у Пријепољу има Делића, јер и није толико далеко од Сјенице а тим правцем су некако и кретали у периоду 1705-1809.

Питјте их са којим Делићима од предака имају везу ако није проблем. Тестирање бих оставио за сам крај истраживања.

о. Иван
У реду, пробаћу да ископам нешто.Ако нешто сазнам јављам приватном поруком...