Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

Персонални досијеи државних службеника између два светска рата

(1/2) > >>

Rimidalv:
Да ли се неко бавио истраживањем ове теме?

Персонални досијеи војних лица се чувају у Војном Архиву.
За учитеље, а мислим генерално и за просветне раднике се архивска грађа може наћи у Архиву Србије.
 
Где се чува архивска грађа за припаднике полиције и чиновнике?

Platin:
Нисам сигуран како се дели надлежност између Архива Србије и Југославије, подељено по областима. Рекао бих да је међуратни период потпуно у Архиву Југославије.

За распоред учитеља краљевине Србије потврђујем да је у Архиву Србије.

Rimidalv:
Грађа за учитеље се налази у у Архиву Србије у згради у Железнику.
Чува се у фонду Министарства просвете Народне Републике Србије, зато што се у истом налазе и досијеи учитеља из времена ФНРЈ.
Имају именски регистар на основу којег се поручују досијеи. У истим би требале да се налазе и фотографије учитеља.

Код досијеа официра и подофицира у Војном Архиву, не знам шта се све налази.
Такође, не знам да ли су обухваћени и подофицири који нису били активни припадници војске, него су кроз Први светски рат стекли чинове.

Platin:
Колико знам, период до 1914. се чува у Карнегијевој, а новије се чува у Железнику.

За Војни архив... распитаћемо се, јавићемо.

Amicus:
Да не отварам нову тему... занимљиво је претраживати промене презимена у Службеном војном листу Краљевине Југославије, који је доступан на страницама Универзитетске библиотеке (http://www.unilib.rs/istorijske-novine).







То није било необично за то време, нешто слично се дешавало и у БиХ, где су се страна презимена прилагођавала домаћим.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију