Аутор Тема: Рођаци или ујчевина  (Прочитано 20136 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #20 послато: Март 27, 2017, 06:35:12 поподне »
У свакој породици, поготово у оним са већим бројем чланова, обично се нађе и понека "црна овца", тако и код мене постоји неко иза кога знам унапред да не бих стао уколико би дошло до некаквог неспоразума са било ким из ујчевине. У ситуацији да буде нападнут од неког другог, то је већ друга ствар. Али уопштено гледано  када је у питању однос рођаци(стричеви)-ујчевина увек бих био на страни оног ко је исправан и у праву.

Драги моји форумаши, увек треба стати на страну рођака ма колико волио ујака и колико ти то тешко пада, јер разум налаже "мој ујак је само ујак моје браће и сестара о мене, а мој син има другога ујака " а рођаци остају и мени и њему и мом унуку ако га будем имао.

Не верујем Ацо да би се твој ђед двоумио у узбору.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #21 послато: Март 27, 2017, 06:37:48 поподне »
Не знам шта тачно подразумеваш под "Србијанац", да ли становника Србије или становнике Србије без покрајина. Рођен сам и живим у Војводини а пореклом Херцеговац.
Зашто питаш, да ли је ово што сам написао неообично :o?

Разумем твоји су колонисти из Херцеговине у Војводини, а одговор сам написао изнад.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #22 послато: Март 27, 2017, 06:41:15 поподне »
Драги моји форумаши, увек треба стати на страну рођака ма колико волио ујака и колико ти то тешко пада, јер разум налаже "мој ујак је само ујак моје браће и сестара о мене, а мој син има другога ујака " а рођаци остају и мени и њему и мом унуку ако га будем имао.

Не верујем Ацо да би се твој ђед двоумио у узбору.
Руговац, а шта ћемо ми који немамо блиских рођака? Код мене је случај такав. Ја немам браће, мој отац нема браће, ни ђед, није имао ни прађед. Ја људе који се презивају као и ја, тј. рођаке, углавном не познајем. Већину њих никада у животу нисам ни срео.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #23 послато: Март 27, 2017, 06:48:10 поподне »
Разумем твоји су колонисти из Херцеговине у Војводини, а одговор сам написао изнад.

Разумем твој став, али шта знам, мени такво размишљање није блиско. Вероватно је типично за друштва са некада снажним патријархалним и родовским односима. Нагађам да је такав кодекс и код Срба некада било израженији у деловима са традиционалним племенским уређењем, као што су Црна Гора и делови Херцеговине. У данашње доба мало ми је депласирано опредељивати своју подршку само на основу тога да ли је у питању очева или мајчина фамилија. Наравно да крв није вода и да родбину треба подржати кад год се то може, али не видим то као пресудан чинилац.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #24 послато: Март 27, 2017, 06:56:10 поподне »
Руговац, а шта ћемо ми који немамо блиских рођака? Код мене је случај такав. Ја немам браће, мој отац нема браће, ни ђед, није имао ни прађед. Ја људе који се презивају као и ја, тј. рођаке, углавном не познајем. Већину њих никада у животу нисам ни срео.

Твоја судбина је судбина која је већ почела да долази и код Албанаца. Млади људи до 30 година исто и мисле ко ви, али би бар рекли да би стали на страну "рођака''  мада то неби учинили :).

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #25 послато: Март 27, 2017, 06:59:13 поподне »
Разумем твој став, али шта знам, мени такво размишљање није блиско. Вероватно је типично за друштва са некада снажним патријархалним и родовским односима. Нагађам да је такав кодекс и код Срба некада било израженији у деловима са традиционалним племенским уређењем, као што су Црна Гора и делови Херцеговине. У данашње доба мало ми је депласирано опредељивати своју подршку само на основу тога да ли је у питању очева или мајчина фамилија. Наравно да крв није вода и да родбину треба подржати кад год се то може, али не видим то као пресудан чинилац.

И код нас је исправно рећи "НЕКАД БИЛО'', сви млади људи су постају само појединци.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #26 послато: Март 27, 2017, 07:05:37 поподне »
Твоја судбина је судбина која је већ почела да долази и код Албанаца. Млади људи до 30 година исто и мисле ко ви, али би бар рекли да би стали на страну "рођака''  мада то неби учинили :).
Шта ћу. Расли смо у неком другом свету :) Код нас су увек женска деца била бројнија. Једино је чукунђед имао четворицу браће. Од њих петорице двојица нису имала мушко потомство, један је имао три сина али су сва тројица страдала у 1941. не оставивши никога иза себе, а преостала двојица су имала само по једног сина.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #27 послато: Март 27, 2017, 07:13:50 поподне »
Драги моји форумаши, увек треба стати на страну рођака ма колико волио ујака и колико ти то тешко пада, јер разум налаже "мој ујак је само ујак моје браће и сестара о мене, а мој син има другога ујака " а рођаци остају и мени и њему и мом унуку ако га будем имао.

Не верујем Ацо да би се твој ђед двоумио у узбору.
Друга су времена некада била, питање је да ли је уопште то данас упоредиво по питању тога. Имао сам прилике да видим кад се замери неко са неким унутар шире родбине, па онда њихови најближи престану да комуницирају због тога што се њихов рођени брат или рођена сестра споречкао или на неки начин замерио са тим и тим рођаком, а до јуче су били као једна кућа. Ако би дошло до нечег озбиљнијег са комшијом, пријатељем и сл. онда још и могу да разумем да се прекине контакт, али ситне зађевице и неспоразуми сигурно не могу да имају оправдање за тако нешто, поготово у оквиру родбине или на релацији родбина очева и родбина мајчина (ујчевина). У сваком случају сигурно бих гледао да ако могу допринесем да се проблем превазиђе и не бих стао нина чију страну, или уколико би била очигледна кривица било кога сигурно не бих стао на његову страну. Разумем ја одлично шта ти кажеш али кажем ти данас је све то доста другачије него што је то било некада.
Иначе мој ђед је био миран, тих и јако поштен човек који је када је неправда у питању знао да плане као ватра и да крене на било кога. Тако је једном приликом замало платио главом и некада чувени четник Радуле Гогић, кога сам описао у догађају када је заједно са Рашком Вуксановићем убио и ранио седам нападача на кућу Рашкову на Мутиводи, због неке изречене неистине на рачун мога ђеда. Том приликом су посредовали кумови Булатовићи и смирили ствар. Ту особину да праснем у моменту а поготово када сматрам да сам у праву изгледа да сам  наследио од њега, али нисам миран и тих као што је он био, некако сам сличнији по темпераменту на мајчину страну.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #28 послато: Март 27, 2017, 07:31:40 поподне »
И код нас је исправно рећи "НЕКАД БИЛО'', сви млади људи су постају само појединци.

Не бих извлачио такав закључак јер си поставио врло конкретно и деликатно питање. Наравно да у савременом друштву људи постају отуђенији, али то што се не бих у напред определио између очеве и мајчине стране далеко је још увек од тога да сам само појединац, ја или било ко други са сличним ставом. Није питање било да ли би смо подржали рођака или познаника, или на пример сународника или странца, већ једну од две за мене подједнако блиске стране.

Да ја тебе сад питам нешто: да ли би у сукобу подржао сина или ћерку? Ако си доследан у свом ставу одговор се сам намеће, зар не?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #29 послато: Март 27, 2017, 07:37:04 поподне »
Ни код мојих нема нека прописана или обичајна традиција да се обавезно стаје на страну само једне опције. Ако се неко и покачи у фамилији, врло брзо се ту увиди ко је крив, а ко прав. А сваки даљи однос зависи од оног који је крив, што ће рећи никога се опет не би изопштавало, већ такви обично се сами изопште, ако им је преко носа признати да су претерали.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #30 послато: Март 27, 2017, 09:40:52 поподне »
Занима ме како то је код вас Срба, Црногораца и Бошњака.

Кад би се сукобили пред вама ваш рођак и ваш рођени ујак, на чију би сте страну стали, ако би сте морали да изаберете страну.

Под рођаком подразумевам само сроднике по мушкој линији.

Наравно да бих издејствовао мирно решење спора, без сврставања на неку страну. С обзиром да сам и сам ујак, не могу да замислим да мој сестрић једног дана у сукобу између мене и своје мушке фамилије изабере ту страну, како је неки аксиом у оваквој ситуацији. Али, ако бих ја у том спору био неправична страна, како бих му могао замерити све и да се стави на ону другу страну... Мислим да међ Србљем оваквих случајева има веома ретко, да су у питању крајњи изузеци који не могу образовати неко правило.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #31 послато: Март 27, 2017, 09:55:16 поподне »
Колико ја знам код нас Срба су најчешћи сукоби међу женама у једној фамилији - између две јетрве, снаје и свекрве, снаје и заове. Бар су то они случајеви које ја знам. Ретко сам чуо да се заваде зет и шурак или слично.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #32 послато: Март 27, 2017, 09:58:06 поподне »
Да, и ако има сукоба, то се углавном своди на мрштење, дурење и ћутање, нема неких отворених сукоба. Међу нормалним људима, љутња спласне после неког времена. Сукоби са крвопролићем су нека далека прошлост.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #33 послато: Март 28, 2017, 02:29:15 пре подне »
Захваљујем на одговорима она најбоље казују све о вама.

Узгред на ово питање мој кум који је Куч одговрио је "Било би ми тешко јер ујчевину волим поготово једонога ујака, али морао би да станем на стрнау рођака".

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #34 послато: Март 28, 2017, 02:43:49 пре подне »
Незнам како је другде, али код нас у Шумадији се рођацима подједнако сматрају и са очеве и са мајкине стране...Тако да немам искустава из околине да је неко имао случај да се позаваде породице брачног пара...Занимљива ми је Руговче сама та подела коју си изнео: рођаци и ујчевина...Код нас овде су то све рођаци , било са чије стране имали крвно сродство...Поготово , мислим да у централној Србији је благи матријархат, чини ми се :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #35 послато: Март 28, 2017, 02:59:02 пре подне »
Незнам како је другде, али код нас у Шумадији се рођацима подједнако сматрају и са очеве и са мајкине стране...Тако да немам искустава из околине да је неко имао случај да се позаваде породице брачног пара...Занимљива ми је Руговче сама та подела коју си изнео: рођаци и ујчевина...Код нас овде су то све рођаци , било са чије стране имали крвно сродство...Поготово , мислим да у централној Србији је благи матријархат, чини ми се :)
У суштини, немогуће ми је да замислим ситуацију да морам да бирам, хвала Богу...Подједнако сматрам важном и очеву и мајкину половину, барем ја...а емотивно сам више везан за ујчевину, јер 90 посто браће и сестара имам са те стране

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #36 послато: Март 28, 2017, 03:06:52 пре подне »
Кад сам већ поменуо матријархат, то сам у најпозитивнијем смилу мислио...Мајка и жена управо је та спона, тј. корективни фактор у смислу односа између породица...Од ње управо зависе и односи и учесталост односа између породица...Огромна одговорност је на жени, али код нас у Шумадији је оне управо то и  чине...Код нас , барем код људи које знам, чак и већа учесталост посећивања рођака са мајчине стране него са очеве ...И од другова које имам, приснији су емотивно са браћом и сестрама са мајчине него са очеве стране, укључујући и мене...

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #37 послато: Март 28, 2017, 08:17:31 пре подне »
Захваљујем на одговорима она најбоље казују све о вама.

Узгред на ово питање мој кум који је Куч одговрио је "Било би ми тешко јер ујчевину волим поготово једонога ујака, али морао би да станем на стрнау рођака".
Ругова, твој кум је у праву.
У прошлим временима, до средине 20. вијека, улога жене у породици била је занемарљива у оносу на садашња. Тада се живјело у породичној заједници гдје је родбина била као јединка везана генерацијама.
Сада, улога жене је много већа, чак и јача од "главе куће", што би стари људи рекли, "све је наглавачке насађено". 

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #38 послато: Март 28, 2017, 08:25:39 пре подне »
Захваљујем на одговорима она најбоље казују све о вама.

Узгред на ово питање мој кум који је Куч одговрио је "Било би ми тешко јер ујчевину волим поготово једонога ујака, али морао би да станем на стрнау рођака".
Пре свега треба да раздвојиш искрен одговор од оног што неко само тако каже а у суштини готово сигурно да би урадио другачије. Кад би кум искусио (а тога је и он вероватно свестан него неће да призна) како би његови рођаци поступили у истој или сличној ситуацији, сигурно би ти рекао и урадио врло слично као што ти и ја кажем. Верујем да би и неки твоји рођаци пре стали на страну своје ујчевине, уколико су са њима ближи и родбински и овако, него на твоју када би дошло до тако неке ситуације, или би можда евентуално били неутрални. А да их питаш, сви до једног би ти рекли да би ипак тешка срца стали на твоју страну.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #39 послато: Март 28, 2017, 08:38:36 пре подне »
Поготово , мислим да у централној Србији је благи матријархат, чини ми се :)
Имам и ја такав осећам. Пре свега ту мислим на не динарске крајеве Србије. У Шумадији, Поморављу, Ресави, Крајини, Стигу, Банату сасвим је уобичајена ствар да зет оде да живи код жене, тј. како кажу на мираз, па чак и да слави славу женине породице, наравно уз своју. Мислим да се родбина и са мајчине и очеве стране сматра подједнако важном.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.