Аутор Тема: Рођаци или ујчевина  (Прочитано 20348 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Рођаци или ујчевина
« послато: Март 27, 2017, 04:17:44 поподне »
Занима ме како то је код вас Срба, Црногораца и Бошњака.

Кад би се сукобили пред вама ваш рођак и ваш рођени ујак, на чију би сте страну стали, ако би сте морали да изаберете страну.

Под рођаком подразумевам само сроднике по мушкој линији.


Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #1 послато: Март 27, 2017, 04:21:30 поподне »
Занима ме како то је код вас Срба, Црногораца и Бошњака.

Кад би се сукобили пред вама ваш рођак и ваш рођени ујак, на чију би сте страну стали, ако би сте морали да изаберете страну.

Под рођаком подразумевам само сроднике по мушкој линији.
Мислим да то јако зависи од родбинских односа у датој породици :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #2 послато: Март 27, 2017, 04:25:17 поподне »
Мислим да то јако зависи од родбинских односа у датој породици :)

То није добар одговор овде је питање или рођаци или ујчевина. Трећи избор нема.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #3 послато: Март 27, 2017, 04:29:44 поподне »
То није добар одговор овде је питање или рођаци или ујчевина. Трећи избор нема.

Апсурдно питање. Како се уопште може дати генералан одговор на тако нешто. Колико је мени познато код Срба не постоји давање неке уопштене предности једној од ових страна.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #4 послато: Март 27, 2017, 04:39:01 поподне »
Апсурдно питање. Како се уопште може дати генералан одговор на тако нешто. Колико је мени познато код Срба не постоји давање неке уопштене предности једној од ових страна.

Е мој Велиборе, постоје тренуци кад не можеш да бираш но једино да учиниш онако како треба или како ти мислиш да треба. Неутралности ту нема, а и осећања морају да се повуку пред разумом.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #5 послато: Март 27, 2017, 04:48:10 поподне »
То није добар одговор овде је питање или рођаци или ујчевина. Трећи избор нема.
Пре свега гледао бих да будем непристрасан и да покушам да смирим ситуацију, али ако бих већ био у ситуацији да морам да станем на нечију страну то би сигурно био тај за кога проценим да је у праву и исправан. Имам стричеве за које бих живот дао, али ако би се десило да ураде нешто што по мојој процени не би било уреду сигурно не бих стао на њихову страну.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #6 послато: Март 27, 2017, 04:49:19 поподне »
Е мој Велиборе, постоје тренуци кад не можеш да бираш но једино да учиниш онако како треба или како ти мислиш да треба. Неутралности ту нема, а и осећања морају да се повуку пред разумом.

Па баш то и мислим - разум. Дакле, од случаја до случаја, све зависи од ситуације, људи који су умешани и какав однос имаш са њима. Дати неком бланко подршку само зато што ти је рођак или ујак то не разумем. Да ми на пример рођак који је олош и пијандура свакодневно малтретира ујака који ме је у животу много задужио и у свему помогао, не бих имао никакве дилеме на чију страну да станем. Такође и обрнуто. Мора се питаље ставити у конкретан контекст иначе ми личи на оно кад питају дете кога више воли, тату или маму.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #7 послато: Март 27, 2017, 04:49:31 поподне »
Ја сам из југоисточне Херцеговине гдје су и вербални сукоби ријетки а камо ли туче, тако да је за мене питање апсурдно. Момачке туче по сијелима биле су регионалног карактера, село против села или област против области. Тако су се Срби и муслимани са Банчића тукли против муслимана из Глеђеваца. Љубињци против Поповаца, Рашњана или Врањштана. Убиства и теже повреде ријетко су се догађали у времену мира. У Другом свјетском рату било је случајева да је сестрић у четницима а ујак у усташама. Ту се није гледало на родбинске везе. Ми немамо документована а ни предаје о неким родоубиствима у вријеме Другог свјетског рата због идеолошких разлога.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #8 послато: Март 27, 2017, 04:52:36 поподне »
Па баш то и мислим - разум. Дакле, од случаја до случаја, све зависи од ситуације, људи који су умешани и какав однос имаш са њима. Дати неком бланко подршку само зато што ти је рођак или ујак то не разумем. Да ми на пример рођак који је олош и пијандура свакодневно малтретира ујака који ме је у животу много задужио и у свему помогао, не бих имао никакве дилеме на чију страну да станем. Такође и обрнуто. Мора се питаље ставити у конкретан контекст иначе ми личи на оно кад питају дете кога више воли, тату или маму.

Ти си Велиборе вероватно Србијанац?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #9 послато: Март 27, 2017, 04:54:30 поподне »
Ја сам из југоисточне Херцеговине гдје су и вербални сукоби ријетки а камо ли туче, тако да је за мене питање апсурдно. Момачке туче по сијелима биле су регионалног карактера, село против села или област против области. Тако су се Срби и муслимани са Банчића тукли против муслимана из Глеђеваца. Љубињци против Поповаца, Рашњана или Врањштана. Убиства и теже повреде ријетко су се догађали у времену мира. У Другом свјетском рату било је случајева да је сестрић у четницима а ујак у усташама. Ту се није гледало на родбинске везе. Ми немамо документована а ни предаје о неким родоубиствима у вријеме Другог свјетског рата због идеолошких разлога.

Овај одговор је бољи са мога становишта.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #10 послато: Март 27, 2017, 05:02:22 поподне »
Мој утисак, бар што се тиче моје најшире фамилије, је да се породице које су везане "пријатељством" односно браком две особе, у принципу међусобно веома цене и поштују и имају добре односе. Тако да, у овој дилеми, ујак је мајчин брат, а рођак је очев синовац, на пример, веома би необично било да дође до неког макар и вербалног сукоба. Тај "рођак" и "ујак" су пријатељи, што би се рекло код нас, и такви односи су, из мог искуства, срдачни и са узајамним поштовањем.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #11 послато: Март 27, 2017, 05:04:35 поподне »
Истина никада није само на једној страни. Увек је негде између. Да су у питању најближи род, нпр. отац и ујак, чудом би се чудио, вероватно не бих знао како да реагујем, јер сигурно нису у праву, ни један ни други. Лично, никада нисам био у таквој ситуацији. А и не знам што би неко бирао страну. Однос између два појединца је њихова лична ствар и све док се сукоб не преноси на друге, тако треба и да остане. Овде наравно мислим на сукоб вербалне природе, који је код нас Срба углавном последица политичког неслагања. Сукобе физичке природе нисам ни узимао у обзир јер то већ виши ниво примитивизма.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #12 послато: Март 27, 2017, 05:05:39 поподне »
Овај одговор је бољи са мога становишта.
Ми одавно не живимо у фисовима. :). Иако су Срби у Херцеговини прилично антрополошки уједначени, ипак постоје разлике. Гачани, Билећани, Невесињци су склонији епици и јуначким подвизима, док су Требињци, Љубињци, Сточани, Неретљани склонији трговини, предузетништву, образовању...мада стичем утисак да су у ратовима ови потоњи нешто издржљивији и теже одустају од борбе када су у њу кренули. Иако је током Другог свјетског рата било приличних идеолошких сукоба унутар породица они по правилу нису завршавали на јакобински начин, као што сам слушао да је било у Црној Гори.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #13 послато: Март 27, 2017, 05:19:08 поподне »
Пре свега гледао бих да будем непристрасан и да покушам да смирим ситуацију, али ако бих већ био у ситуацији да морам да станем на нечију страну то би сигурно био тај за кога проценим да је у праву и исправан. Имам стричеве за које бих живот дао, али ако би се десило да ураде нешто што по мојој процени не би било уреду сигурно не бих стао на њихову страну.

Вала Ацо и ти ме изненађујеш са одговором поготово пошто знам одакле потичеш.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #14 послато: Март 27, 2017, 05:35:27 поподне »
Што би Јевросима мајка рекла "Ни по бабу, ни по стричевима" :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #15 послато: Март 27, 2017, 05:39:14 поподне »
Вала Ацо и ти ме изненађујеш са одговором поготово пошто знам одакле потичеш.
У свакој породици, поготово у оним са већим бројем чланова, обично се нађе и понека "црна овца", тако и код мене постоји неко иза кога знам унапред да не бих стао уколико би дошло до некаквог неспоразума са било ким из ујчевине. У ситуацији да буде нападнут од неког другог, то је већ друга ствар. Али уопштено гледано  када је у питању однос рођаци(стричеви)-ујчевина увек бих био на страни оног ко је исправан и у праву.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #16 послато: Март 27, 2017, 05:42:48 поподне »
Ти си Велиборе вероватно Србијанац?
Не знам шта тачно подразумеваш под "Србијанац", да ли становника Србије или становнике Србије без покрајина. Рођен сам и живим у Војводини а пореклом Херцеговац.
Зашто питаш, да ли је ово што сам написао неообично :o?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #17 послато: Март 27, 2017, 06:16:39 поподне »
Занима ме како то је код вас Срба, Црногораца и Бошњака.

Кад би се сукобили пред вама ваш рођак и ваш рођени ујак, на чију би сте страну стали, ако би сте морали да изаберете страну.

Под рођаком подразумевам само сроднике по мушкој линији.
Браво за тему! :) Лично сам везанији за мајкину фамилију, и ујак ми је "закон", његови савети, смисао за хумор , немају цену...Са очеве стране немам стричеве, имам само тетку, и неку даљу фамилију,али кад бих бирао између брата од тетке по оцу или брата или сестре од ујака, изабрао бих ујакову страну...Јер су ми ближи, више се виђамо (ујчевина ми је на 30 км од Крагујевца, Трнава, а очевина Медвеђа код Трстеника, што је ипак мало даље, неких 90 км)...Е сад, ујчевина је домаћинска фамилија, поштована у селу, трезвени људи, а са очеве стране су били мало преки, четничка фамилија итд...Кад размишљам свакодневно, ближи сам ујчевини, међутим, ако се мало попије, онда из мене исплива она агресивнија очевина, тако да под дејством алкохола, незнам, ближи сам очевини :) То је тај унутрашњи сукоб у мени хаха

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #18 послато: Март 27, 2017, 06:22:01 поподне »
Браво за тему! :) Лично сам везанији за мајкину фамилију, и ујак ми је "закон", његови савети, смисао за хумор , немају цену...Са очеве стране немам стричеве, имам само тетку, и неку даљу фамилију,али кад бих бирао између брата од тетке по оцу или брата или сестре од ујака, изабрао бих ујакову страну...Јер су ми ближи, више се виђамо (ујчевина ми је на 30 км од Крагујевца, Трнава, а очевина Медвеђа код Трстеника, што је ипак мало даље, неких 90 км)...Е сад, ујчевина је домаћинска фамилија, поштована у селу, трезвени људи, а са очеве стране су били мало преки, четничка фамилија итд...Кад размишљам свакодневно, ближи сам ујчевини, међутим, ако се мало попије, онда из мене исплива она агресивнија очевина, тако да под дејством алкохола, незнам, ближи сам очевини :) То је тај унутрашњи сукоб у мени хаха
Наравно, сукоб је ту немогућ, али ако анализирамо коме смо ближи и на кога смо више, мислим да сам око 70 посто на ујчевину (практичност , реалистичан поглед на свет), а 30 посто на очевину (оно имагинарно и темперамент)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рођаци или ујчевина
« Одговор #19 послато: Март 27, 2017, 06:27:33 поподне »
Ми одавно не живимо у фисовима. :). Иако су Срби у Херцеговини прилично антрополошки уједначени, ипак постоје разлике. Гачани, Билећани, Невесињци су склонији епици и јуначким подвизима, док су Требињци, Љубињци, Сточани, Неретљани склонији трговини, предузетништву, образовању...мада стичем утисак да су у ратовима ови потоњи нешто издржљивији и теже одустају од борбе када су у њу кренули. Иако је током Другог свјетског рата било приличних идеолошких сукоба унутар породица они по правилу нису завршавали на јакобински начин, као што сам слушао да је било у Црној Гори.


И ми такође одавно не  живимо у фисовима  :).

Код нас је основна фамилија  је "кућа" коју чини родитељи са децом. Под родбином се сматра све фамилије у селу који потичу од заједничког претка и са којима се не жените. Значи питање се није односило на цели фис но на рођаке или што би рекли Црногорци братственике.