Аутор Тема: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу  (Прочитано 30803 пута)

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Не знам да ли је раније отварана нека слична тема, извињавам се ако јесте.
Верујем да је свако од нас причајући са људима о пореклу и анимирајући их да се баве истим наишао на неку врсту незнања о историјским чињеницама.
Ево примера са којима сам се ја сусретао:

-Сви Срби Пречани су дошли за време Чарнојевића.
-Сви Срби Пречани су дошли са Косова.
-Милош Обреновић је увео пропис за презимена који важио за све Србе, па и за оне који живе у Хабзбуршкој монархији.
-Крајишници су ратовали искључиво против Турака.
-Турци су увек искоришћавали право прве брачне ноћи.
-Данак у крви је био на снази све време док су Турци били у Србији

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #1 послато: Март 17, 2017, 05:01:30 поподне »
На мене је највећи утисак о незнању приликом прича о пореклу и уопштено таквој тематици оставила прича са бабом (по мајкиној страни), која је иначе жена типичног балтидског изгледа (зелене очи, плава коса у младости) како су нас Турци правили итд...као и сваки пензионер, последица титоистичког испирања мозга и гледања турских серија.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #2 послато: Март 17, 2017, 05:07:30 поподне »
Неке од ових небулоза се могу наћи и у радовима, књигама, уопштено литератури на тему презимена, порекла породица, итд.

Вероватно се највише истичу оне по којима су сви Срби у Хабзбуршкој монархији дошли са Чарнојевићем, те да Срби немају устаљена презимена све до 19. века. Наравно, неки Србима сматрају само Србијанце, али често се и код нас ова опаска може чути, и она се онда односи на све Србе.

Овако међу самим испитаницима, нисам имао негативних искустава, осим одбијања да сарађују. ;D



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #3 послато: Март 17, 2017, 05:16:02 поподне »
Не бих то назвао незнањем, можда је боље рећи неинформисаност, или незаинтересованост да се дубље уђе у материју. Поред тога што многи воле да кажу да су из Црне Горе, или евентуално са Косова (те две области се највише провлаче у "предањима"), свима су преци убили бар једног Турчина пре него што су се преселили на неко друго место, или променили презиме.

Од оних што имају везе са генетиком, често се понавља та да смо "црни" зато што су "Турци овде били 500 година".


Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #4 послато: Март 17, 2017, 05:34:48 поподне »
Прво што сам ја приметио је да људи не знају ништа о свом пореклу. Велика већина зна да наведе претке до прадеде и прабабе, евентуално чукунбабе и чукундеде. Таквих примера имам у својој породици, нпр. моја баба не зна како су јој се завали прадедови и прабабе, јер никад није питала. Притом је имала четрдесет и кусур година када јој је баба умрла, значи да је имао ко да јој каже. Једноставно је никада није занимало.
Друго, у мом крају (Поморавље, Левач, Ресава, тј. околина Јагодине, Ћуприје, Рековца) сви ће вам рећи "Ми смо ту одувек" ал'зато они из друге мале или комшије од прекопута су сигурно Власи, Цигани, Чивутани, Шиптари или Турци. На крају се испостави, када се мало дубље уђе у проблематику, да баш тај комшија кога не воле, а случајну слави исту славу, је имао чукундеду који је био рођени брат њиховог чукундеде.
То су моја запажања, поред ових која су остали навели. Омиљено ми је ово са претком који је убио Турчина па побего, променио презиме и настанио се у неком удаљеном крају.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #5 послато: Март 17, 2017, 05:39:54 поподне »
Омиљено ми је ово са претком који је убио Турчина па побего, променио презиме и настанио се у неком удаљеном крају.

То је опште место у нашим породичним предањима. Или не знамо ништа даље од прадеде, или прича почиње убиством Турчина. Шта смо их грдних побили чудо како смо под њима били 500 година.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #6 послато: Март 17, 2017, 05:41:25 поподне »
То је опште место у нашим породичним предањима. Или не знамо ништа даље од прадеде, или прича почиње убиством Турчина. Шта смо их грдних побили чудо како смо под њима били 500 година.
Мора да су к'о Орци излазили из неког Мордора  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #7 послато: Март 17, 2017, 05:53:25 поподне »
То је опште место у нашим породичним предањима. Или не знамо ништа даље од прадеде, или прича почиње убиством Турчина. Шта смо их грдних побили чудо како смо под њима били 500 година.

Овај феномен заслужује посебну тему. Просто је невероватно колико је убиство Турчина присутно у предањима. Иако могу да прихватим да се неко и прилепио за такво предање, ипак сам мишљења да иза убистава Турчина, заиста мора стајати убиство у најмању руку неког локалног потурице.



Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #8 послато: Март 17, 2017, 05:58:18 поподне »
Овај феномен заслужује посебну тему. Просто је невероватно колико је убиство Турчина присутно у предањима. Иако могу да прихватим да се неко и прилепио за такво предање, ипак сам мишљења да иза убистава Турчина, заиста мора стајати убиство у најмању руку неког локалног потурице.

мени се чини да је права истина у добром делу тих случајева била да су у свађи убили неког другог Србина па су у страху од освете бежали и после причали како су убили Турчина  ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #9 послато: Март 17, 2017, 05:59:18 поподне »
Овај феномен заслужује посебну тему. Просто је невероватно колико је убиство Турчина присутно у предањима. Иако могу да прихватим да се неко и прилепио за такво предање, ипак сам мишљења да иза убистава Турчина, заиста мора стајати убиство у најмању руку неког локалног потурице.

Вероватно таква предања нису настала случајно, односно вероватно је долазило до сличних ситуација у том периоду. Али екао бих да су пре имала за циљ неко одржавање духа у та тешка времена, па се поставља питање колико је таквих предања заиста тачно. 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #10 послато: Март 17, 2017, 05:59:35 поподне »
мени се чини да је права истина у добром делу тих случајева била да су у свађи убили неког другог Србина па су у страху од освете бежали и после причали како су убили Турчина  ;)

 :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #11 послато: Март 17, 2017, 06:04:34 поподне »
Али екао бих да су пре имала за циљ неко одржавање духа у та тешка времена, па се поставља питање колико је таквих предања заиста тачно.

Нису сви били спремни да јавно кажу како су се селили због сиромаштва и немаштине,  па су вероватно измишљали овакве приче.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #12 послато: Март 17, 2017, 06:09:16 поподне »
Овај феномен заслужује посебну тему. Просто је невероватно колико је убиство Турчина присутно у предањима. Иако могу да прихватим да се неко и прилепио за такво предање, ипак сам мишљења да иза убистава Турчина, заиста мора стајати убиство у најмању руку неког локалног потурице.

Да, питање је колико је и било правих Турака по нашим селима, а и уопштено и по "чаршијама". Не знам има ли неких података о томе.
Верујем да је таквих инцидената и међусобних разрачунавања и убистава сигурно бивало, не само између хришћана и муслимана већ уопштено. У мојој фамилији са мајчине стране имам случај забележен у релативно блиској прошлости, пред крај турске владавине у Босни, када је мој прадеда са још двојицом људи из села убио сеоског бега због неке локалне зађевице. А приче о бежању од крвне освете датирају још из периода пре отоманске окупације.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #13 послато: Март 17, 2017, 06:51:12 поподне »
Да, питање је колико је и било правих Турака по нашим селима, а и уопштено и по "чаршијама". Не знам има ли неких података о томе.
Верујем да је таквих инцидената и међусобних разрачунавања и убистава сигурно бивало, не само између хришћана и муслимана већ уопштено. У мојој фамилији са мајчине стране имам случај забележен у релативно блиској прошлости, пред крај турске владавине у Босни, када је мој прадеда са још двојицом људи из села убио сеоског бега због неке локалне зађевице. А приче о бежању од крвне освете датирају још из периода пре отоманске окупације.

Добро, али познато је да су се данашњи Бошњаци, у то време називали Турцима. У време настанка аутријских топографских карата, где год је било у једном селу Срба и Муслимана, села су пописана као Српско и као Турско.

У мојој предачкој историји није остало забележено нешто попут убиства, али је рецимо сачувана врло жива слика о једном Ђури, који је због ашиковања са младом беговицом изгубио главу. И то прилично витешки, с обзиром да је одбио примити дукате и побећи из Босне, већ је остао и убрзо нашао на мегдану с Турцима. То је платио главом, али исто тако је могао проћи и сам бег, да је на мегдан и сам изашао... а он се покупио у Тешањ, да се саветује с остим беговима.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #14 послато: Март 17, 2017, 07:20:38 поподне »
У мојој предачкој историји није остало забележено нешто попут убиства
Занимљиво је да ни код мене нема много тих прича. Једино фамилија моје прабабе по мајци (дедина ујчевина) има предање да су због крвне освете напустили тимочку Црну Реку и то деда са унуком, кога је донео у бисагама, док је женски део породице остао у постојбини. С друге, дробњачке, стране има тих прича али нико се није селио, изузев што су се повремено склањали у Горњу Морачу, Шаранце или Затарје и то за време турских похода на Дробњак.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #15 послато: Март 18, 2017, 03:15:57 поподне »
На моје велико изненађење, у животу налетрх на пар млађих људи који су веровали да су сви Јовановићи или сви Поповићи или Ђорђевићи исти род.

Такође, на сваке две године одржава се скуп на који су позвани СВИ Вуковићи, а колико сам приметио тамо исто постоје заговорници тога да су они сви исти род.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #16 послато: Март 18, 2017, 03:24:25 поподне »
На моје велико изненађење, у животу налетрх на пар млађих људи који су веровали да су сви Јовановићи или сви Поповићи или Ђорђевићи исти род.
И ја сам био један од таквих  ;D
Цитат
Такође, на сваке две године одржава се скуп на који су позвани СВИ Вуковићи, а колико сам приметио тамо исто постоје заговорници тога да су они сви исти род.
Треба им послати пар букалних брисева на тај скуп, верујем да се следећи не би одржао.  ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #17 послато: Март 18, 2017, 03:29:19 поподне »
И ја сам био један од таквих  ;DТреба им послати пар букалних брисева на тај скуп, верујем да се следећи не би одржао.  ;D

Добио би статистику Српског ДНК пројеката. ;D



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #18 послато: Март 18, 2017, 03:32:24 поподне »
Треба им послати пар букалних брисева на тај скуп, верујем да се следећи не би одржао.  ;D

Питање је само да ли би, после овог подухвата, ти извукао живу главу  :D
Јер, наши људи су задрти у неким својим убеђењима...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #19 послато: Март 18, 2017, 03:35:23 поподне »
И ја сам био један од таквих  ;DТреба им послати пар букалних брисева на тај скуп, верујем да се следећи не би одржао.  ;D

Истини за вољу, колико сам приметио, један део зна да нису род, али им се свиђа идеја таквог скупа, мислим већини чак .

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #20 послато: Март 18, 2017, 03:36:26 поподне »
Питање је само да ли би, после овог подухвата, ти извукао живу главу  :D
Јер, наши људи су задрти у неким својим убеђењима...
После би моји потомци имали предање (као што многи људи данас имају предање да им се предак због убиства Турчина одселио) да им се предак одселио из Новог' Сада јер су га Вуковићи вијали да га посеку због доказивања истине о њиховом генетски разноврсном пореклу.  ;D ;D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #21 послато: Март 18, 2017, 03:42:23 поподне »
То би, за једно 3-4 века, звучало баш добро!  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #22 послато: Март 18, 2017, 06:12:46 поподне »
Истини за вољу, колико сам приметио, један део зна да нису род, али им се свиђа идеја таквог скупа, мислим већини чак.

Тестирани Кузмановићи у Мајском такође активно учествују у окупљањима свих могућих Кузмановића. Они наравно разумеју да ту има и родова и других несродних људи. Али нема сумње да ту залутају и они који мисле да су сви они један род. У сваком случају, видим да око таквих окупљања нико нема замерке, људима се то веома допада. :)



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #23 послато: Март 18, 2017, 06:18:59 поподне »
Тестирани Кузмановићи у Мајском такође активно учествују у окупљањима свих могућих Кузмановића. Они наравно разумеју да ту има и родова и других несродних људи. Али нема сумње да ту залутају и они који мисле да су сви они један род. У сваком случају, видим да око таквих окупљања нико нема замерке, људима се то веома допада. :)
Самарџићи такође организују окупљања. Знам да су пре неку годину напунили Сава Центар. Мој добар друг и другарица на свако окупљање иду. Имали су и у Херцег Новом и на Драгаљу. Већина њих зна да нису истог порекла.
Мало ми је необично да неко мисли са су сви Јовановићи или Петровићи род. То су толико честа презимена код нас да у централној Србији врло често у једном селу има више фамилија Јовановића, Петровића, Николића или Марковића, који знају да нису ниукаквом сродству. Мада сам и ја за моје презимењаке негде до средње школе био уверен да сусви род. Али моје презиме није тако често.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #24 послато: Март 18, 2017, 06:34:18 поподне »
Мало ми је необично да неко мисли са су сви Јовановићи или Петровићи род. То су толико честа презимена код нас да у централној Србији врло често у једном селу има више фамилија Јовановића, Петровића, Николића или Марковића, који знају да нису ниукаквом сродству.

Неки људи једноставно немају свест о томе колико заправо има Јовановића, Петровића, Николића... ако говоримо о одраслим особама, оне обично нису мрднуле из свога села, и наравно да је у њиховој свести презиме Јовановић као и свако друго у њиховом селу, јединствено на свету! ;)

А кад смо код тих окупљања, данас листајући неки каталог фотографија, издвојих за нас овде слику породичног скупа, какве спомињемо овде.



Нажалост, не пише која је породица у питању, али забележено је да је фотографију снимио Милета Рајковић, а да се овај породични изглет одвио у Соко Бањи 1908. године. :)

Извор: Миланка Тодић, Историја српске фотографије (1839-1940), Београд, 1993, стр. 165



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #25 послато: Март 18, 2017, 06:37:48 поподне »
Неки људи једноставно немају свест о томе колико заправо има Јовановића, Петровића, Николића... ако говоримо о одраслим особама, оне обично нису мрднуле из свога села, и наравно да је у њиховој свести презиме Јовановић као и свако друго у њиховом селу, јединствено на свету! ;)

А кад смо код тих окупљања, данас листајући неки каталог фотографија, издвојих за нас овде слику породичног скупа, какве спомињемо овде.



Нажалост, не пише која је породица у питању, али забележено је да је фотографију снимио Милета Рајковић, а да се овај породични изглет одвио у Соко Бањи 1908. године. :)

Извор: Миланка Тодић, Историја српске фотографије (1839-1940), Београд, 1993, стр. 165
Ово је у то време вероватно била само проширена породица  :) Ако узмемо у обзир да је сваки пар имао бар троје деце минимум, када се скупе три генерације (родитељи, деца и њихова деца) добијемо нешто овако.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #26 послато: Март 18, 2017, 07:20:20 поподне »
Ово је у то време вероватно била само проширена породица  :) Ако узмемо у обзир да је сваки пар имао бар троје деце минимум, када се скупе три генерације (родитељи, деца и њихова деца) добијемо нешто овако.

Тако и ја мислим, проширена породица. ;)



Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #27 послато: Март 18, 2017, 08:49:10 поподне »
Ови људи на слици не могу никако бити родбински повезани. Ниједна тадашња фамилија није имала оволико униформисаних лица.

Биће да се ради о неком од излета среских чиновника. Препознајем да је фотографисано на летњој позорници Врело поред тадашњег језерцета. Моја деца се сваког дана ту играју и шетају куче.  8)

Ово су припадници српске грађанске класе и као што се може видети, немају пуно деце, има више жена него деце, те госпође су већ биле на данашњем просеку од мање од једног детета по жени. Наталитет је тада поправљало село, нажалост после Великог рата више ни оно.

Приметно је да има и више мушкараца, бећара без жена, на слици,  који су се можда оженили али тек као четрдесетогодишњаци. За сто година променило се то да више нема језерцета, а ова господа су махом изумрла и њихова имања су покуповали сељаци брђани из околине и неки Црногорци и направили урбанистички хаос, тако да је излетиште руинирано и не могу се више усликати овакве лепе фотографије.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #28 послато: Март 18, 2017, 08:53:39 поподне »
Ови људи на слици не могу никако бити родбински повезани. Ниједна тадашња фамилија није имала оволико униформисаних лица.

Биће да се ради о неком од излета среских чиновника. Препознајем да је фотографисано на летњој позорници Врело поред тадашњег језерцета. Моја деца се сваког дана ту играју и шетају куче.  8)

Ово су припадници српске грађанске класе и као што се може видети, немају пуно деце, има више жена него деце, те госпође су већ биле на данашњем просеку од мање од једног детета по жени. Наталитет је тада поправљало село, нажалост после Великог рата више ни оно.

Приметно је да има и више мушкараца, бећара без жена, на слици,  који су се можда оженили али тек као четрдесетогодишњаци. За сто година променило се то да више нема језерцета, а ова господа су махом изумрла и њихова имања су покуповали сељаци брђани из околине и неки Црногорци и направили урбанистички хаос, тако да је излетиште руинирано и не могу се више усликати овакве лепе фотографије.

То је и мене Лепене мало бунило, али могуће да си за све у праву, мада не бих искључио могућност да је слика ипак породична, кад већ тако стоји у опису слике, у албуму?



Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #29 послато: Март 22, 2017, 11:22:13 поподне »
Слушам данас неку емисију на РТС и прича нека баба из села Рудно (или Рудо?) на Голији како ето прво су мислили да њена фамилија потиче од рудара Саса али је после сазнала да у ствари потиче од Јелене Анжујске... дигла ми се коса на глави колику је лупила глупост

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #30 послато: Март 22, 2017, 11:33:36 поподне »
Слушам данас неку емисију на РТС и прича нека баба из села Рудно (или Рудо?) на Голији како ето прво су мислили да њена фамилија потиче од рудара Саса али је после сазнала да у ствари потиче од Јелене Анжујске... дигла ми се коса на глави колику је лупила глупост
Комплекс више вредности када се помеша са неинформисаношћу и необразованошћу постаје погубан. Срећом то је само баба са Голије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #31 послато: Март 22, 2017, 11:34:11 поподне »
Слушам данас неку емисију на РТС и прича нека баба из села Рудно (или Рудо?) на Голији како ето прво су мислили да њена фамилија потиче од рудара Саса али је после сазнала да у ствари потиче од Јелене Анжујске... дигла ми се коса на глави колику је лупила глупост

Немој да си злурад Ђорђо, и ми овде на форуму идемо од хипотезе до хипотезе, а госпођа баба је очигледно упозната са најновијим истраживањима на пољу генетичке генеалогије. Ту је омануо новинар што није упитао за хаплогрупу, која би разодгонетнула овај мистериозан помен рудара Саса, односно Јелене Анжујске. ;)



Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #32 послато: Март 23, 2017, 12:55:34 поподне »
Доста је раширено мишљење међу Србима да су Срби пречани дошли у крајеве западно од Дрине и северно од Саве и Дунава са Арсенијем Чарнојевићем 1690. године.  То није тачно чак ни за све Србе у Војводини, а камоли за Србе са Кордуна, Баније, из Лике и Далмације који са сеобом под Чарнојевићем немају никакве везе.  Срби који су дошли са Чарнојевићем су се населили у Бачку, Барању, источну Славонију и данашњу јужну и југозападну Мађарску. Део тих Срба се преселио у Срем и Банат после 1718. године кад су Турци протерани из Срема и Баната.                                    Доста је о раширтено мишљење да су нас правили Турци.  Неки Срби мисле да су Срби изгледали као Путин пре Турака, а онда су дошли Турци и због 400 година упражњавања права "прве брачне ноћи" данашњи Срби не личе на Русе.  Генетика је демантовала било какав турски генетски уплив међу Србима.  Изворне турске хаплогрупе R1a Z93 и Q не постоје код Срба.  Хаплогрупа J2b1 такађе нема везе са Турцима (Анадолцима), већ је присутна на Балкану неколико хиљада године.  Код анадолских Турака доминира Ј2а, која код Срба скоро да не постоји.   Многи Срби мисле да су Руси мерило словенстава и да је изворни словенски изглед нешто попут Путина.  То није тачно, зато што Путин више личи на Финца него словенског Руса.  Путинов фенотип је источни Балтид са јаким монголоидним тенденцијама, а источни Балтид није изворни словенски него угро-фински и балтички фенитип.  Фенотип источни Балтид је од свих словенских народа једино код Руса заступњен у значајнијој мери.  Зато што су Руси асимилирали пуно балтичких и угро-финских народа и племена (највише у време царске Русије).  Осим источно балтидског и уралидског фенотипа код Руса, то доказују и висок проценат N хаплогрупе (преко 20%) која је карактеристична за угро-финске и балтичке народе.                                                                                                                                                                                                                                       

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #33 послато: Март 23, 2017, 01:13:12 поподне »
Доста је раширено мишљење међу Србима да су Срби пречани дошли у крајеве западно од Дрине и северно од Саве и Дунава са Арсенијем Чарнојевићем 1690. године.  То није тачно чак ни за све Србе у Војводини, а камоли за Србе са Кордуна, Баније, из Лике и Далмације који са сеобом под Чарнојевићем немају никакве везе.  Срби који су дошли са Чарнојевићем су се населили у Бачку, Барању, источну Славонију и данашњу јужну и југозападну Мађарску. Део тих Срба се преселио у Срем и Банат после 1718. године кад су Турци протерани из Срема и Баната.                                    Доста је о раширтено мишљење да су нас правили Турци.  Неки Срби мисле да су Срби изгледали као Путин пре Турака, а онда су дошли Турци и због 400 година упражњавања права "прве брачне ноћи" данашњи Срби не личе на Русе.  Генетика је демантовала било какав турски генетски уплив међу Србима.  Изворне турске хаплогрупе R1a Z93 и Q не постоје код Срба.  Хаплогрупа J2b1 такађе нема везе са Турцима (Анадолцима), већ је присутна на Балкану неколико хиљада године.  Код анадолских Турака доминира Ј2а, која код Срба скоро да не постоји.   Многи Срби мисле да су Руси мерило словенстава и да је изворни словенски изглед нешто попут Путина.  То није тачно, зато што Путин више личи на Финца него словенског Руса.  Путинов фенотип је источни Балтид са јаким монголоидним тенденцијама, а источни Балтид није изворни словенски него угро-фински и балтички фенитип.  Фенотип источни Балтид је од свих словенских народа једино код Руса заступњен у значајнијој мери.  Зато што су Руси асимилирали пуно балтичких и угро-финских народа и племена (највише у време царске Русије).  Осим источно балтидског и уралидског фенотипа код Руса, то доказују и висок проценат N хаплогрупе (преко 20%) која је карактеристична за угро-финске и балтичке народе.                                                                                                                                                                                                                                     
Имао сам проблем са објашњавањем чињенице да нисмо мијешани са Турцима у расправи са неколико "начитаних" особа. Колико год ја објашњавао они се не могу одлијепити од боје косе. Срамотно је колико је мало људи упознато са чињеницом да Срби нису само дошли на празан Балкан, већ да су се мијешали са Балканским племенима. За то кривим највише наше школство

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #34 послато: Март 23, 2017, 01:17:00 поподне »
Ево једне занимљивости; кад људи не знају позудано своје поријекло обавезно кажу да су старином из  Херцеговине.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #35 послато: Март 23, 2017, 01:40:40 поподне »
Имао сам проблем са објашњавањем чињенице да нисмо мијешани са Турцима у расправи са неколико "начитаних" особа. Колико год ја објашњавао они се не могу одлијепити од боје косе. Срамотно је колико је мало људи упознато са чињеницом да Срби нису само дошли на празан Балкан, већ да су се мијешали са Балканским племенима. За то кривим највише наше школство
Кад сам ја ишао у школу у уџбеницима из историје је буквално писало да су Срби и други Словени дошли на празан Балкан. Вероватно је и сад тако.  Сећам се да смо учили из историје да су староседеоце побили и растерали Хуни, Авари, Готи итд. тј. да је већина староседелаца страдала од варварских народа, а да се шачица преживелих склонила  делом у приморске градове а делом у планине.  Од ових што су наводно побегли у планине се временом формирао алнбански народ.  То је тешка глупост, Албанци уопште не причају романским језиком а знамо да су Илири, Трачани, Дарданци, Трибали и остали палео-балкански народи романизовани.  Како то да су  преци Албанаца избегли романизацију, а живели су 500 година малтене у самом срцу римског царства.  То је немогуће!   Романизми у албанском језику су новијег датума и немају никакве везе са Римљанима.  Романизми су ушли у албански језик због асимилиције Влаха у време турске владавине, као и у новије време (од 19-ог века на овамо) преко Албанаца из јужне Италије који су били просветна и културна елита албанског народа од друге половине XIX века до дубоко у XX век. 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #36 послато: Март 23, 2017, 01:45:50 поподне »
Кад сам ја ишао у школу у уџбеницима из историје је буквално писало да су Срби и други Словени дошли на празан Балкан. Вероватно је и сад тако.  Сећам се да смо учили из историје да су староседеоце побили и растерали Хуни, Авари, Готи итд. тј. да је већина староседелаца страдала од варварских народа, а да се шачица преживелих склонила  делом у приморске градове а делом у планине.  Од ових што су наводно побегли у планине се временом формирао алнбански народ.  То је тешка глупост, Албанци уопште не причају романским језиком а знамо да су Илири, Трачани, Дарданци, Трибали и остали палео-балкански народи романизовани.  Како то да су  преци Албанаца избегли романизацију, а живели су 500 година малтене у самом срцу римског царства.  То је немогуће!   Романизми у албанском језику су новијег датума и немају никакве везе са Римљанима.  Романизми су ушли у албански језик због асимилиције Влаха у време турске владавине, као и у новије време (од 19-ог века на овамо) преко Албанаца из јужне Италије који су били просветна и културна елита албанског народа од друге половине XIX века до дубоко у XX век.

Грешиш овде. За албански се може рећи да је малтене полуроманизован језик, и од свих језика управо латински је највише на њега утицао, дакле не румунски или неки други романски језик изведен од латинског, него баш латински. Увидећеш и сам да је, што се Балкана тиче, много тога што је "немогуће" уствари могуће. Ако хоћеш о томе више да се информишеш, препоручујем ти да проучиш ову тему:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #37 послато: Март 23, 2017, 01:46:15 поподне »
Најчешће две заблуде које срећем код наших људи независно од образовања су деретићизам и сви његови деривати, и то да смо ми као народ слични Турцима јер смо се много мешали са њима.
Потом, сретао сам се са јако раширеном заблудом да смо ми као народ нарочито повезани са Келтима, односно данашњим Ирцима, Шкотима итд, јер наводно велики део Срба потиче од Келта.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #38 послато: Март 23, 2017, 01:47:14 поподне »
Најчешће две заблуде које срећем код наших људи независно од образовања су деретићизам и сви његови деривати, и то да смо ми као народ слични Турцима јер смо се много мешали са њима.
Потом, сретао сам се са јако раширеном заблудом да смо ми као народ нарочито повезани са Келтима, односно данашњим Ирцима, Шкотима итд, јер наводно велики део Срба потиче од Келта.

Као и чувена флоскула да су Срби "пореклом из Индије"...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #39 послато: Март 23, 2017, 01:59:24 поподне »
Најчешће две заблуде које срећем код наших људи независно од образовања су деретићизам и сви његови деривати, и то да смо ми као народ слични Турцима јер смо се много мешали са њима.
Потом, сретао сам се са јако раширеном заблудом да смо ми као народ нарочито повезани са Келтима, односно данашњим Ирцима, Шкотима итд, јер наводно велики део Срба потиче од Келта.

За овакве одговоре најзаслужнији су управо ти псеудо-историчари који су се деведесетих појавили као откровење за Србе који су заиста проживели безмало пола века у тами... и тако је у том налету жеље за знањем шчепана, па да будем благоглагољив, ненаучна историја.

Последице тих времена и појаве таквих псеудо-историчара виде се управо међу тим генерацијама које су тада спознавале "праву историју Срба". Наравно, то је скоро увек била та далека историја, а овамо Други светски рат, још истражујемо, сазнајемо, и изчуђавамо се како је могло то да се сакрије, попут јуче обележеног страдања Срба на Дрини 1942. године, где су хрватске усташе и муслимани побили око 6.000 српске нејачи.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #40 послато: Март 23, 2017, 02:09:30 поподне »
Потом, сретао сам се са јако раширеном заблудом да смо ми као народ нарочито повезани са Келтима, односно данашњим Ирцима, Шкотима итд, јер наводно велики део Срба потиче од Келта.
Фрапирао сам се када сам од мог колеге историчара чуо констатацију да је становништво Темнића келтског порекла. Како кад сам га упитао како то зна, реко је зато што је Темнић испод Јухора, који је келтска планина и да имају облик шаке као Келти! Нисам желео ништа да коментаришем. Било ми је јасно колико има сати.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #41 послато: Март 23, 2017, 02:10:07 поподне »
Грешиш овде. За албански се може рећи да је малтене полуроманизован језик, и од свих језика управо латински је највише на њега утицао, дакле не румунски или неки други романски језик изведен од латинског, него баш латински. Увидећеш и сам да је, што се Балкана тиче, много тога што је "немогуће" уствари могуће. Ако хоћеш о томе више да се информишеш, препоручујем ти да проучиш ову тему:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.0
Не кажем да у албанском нема пуно латинских речи, али су ушле у албански језик тако што су Албанци асимилирали пуно Влаха за време турске владавине.  Ваљда знаш за случај Москопоље, а било је тога и пре и после.  Носиоци албанског односно шиптарског имена су по мом мишљењу скорији досељеници на Балкан, вероватно са Кавказа или из источне Анадолије.  У албанском језику постоји јака не-индоевропска компонента.  У албанском језику осим  позајмљеница из влашког (којих има највише) има и позајмљеница из турског, грчког и српског.  Албанску реч за ватру ZJARRI повезујем са нашом речи ЖАР.  Ниједан лигвиста није квалификовао албански језик као романски.  Више романских речи има у говору Далматинаца поготово Бодула него у албанском језику, па нико не каже да Бодули говоре романским језиком.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #42 послато: Март 23, 2017, 03:29:59 поподне »
Не кажем да у албанском нема пуно латинских речи, али су ушле у албански језик тако што су Албанци асимилирали пуно Влаха за време турске владавине.  Ваљда знаш за случај Москопоље, а било је тога и пре и после.  Носиоци албанског односно шиптарског имена су по мом мишљењу скорији досељеници на Балкан, вероватно са Кавказа или из источне Анадолије.  У албанском језику постоји јака не-индоевропска компонента.  У албанском језику осим  позајмљеница из влашког (којих има највише) има и позајмљеница из турског, грчког и српског.  Албанску реч за ватру ZJARRI повезујем са нашом речи ЖАР.  Ниједан лигвиста није квалификовао албански језик као романски.  Више романских речи има у говору Далматинаца поготово Бодула него у албанском језику, па нико не каже да Бодули говоре романским језиком.

Са Кавказа свакако нису, то је поред језика показала и генетика. Сви меродавни научници се слажу да су они потомци једне нероманизоване (али под јаким утицајем латинског) етничке групе (или племена) из унутрашњости Балкана; дакле њихови лингвистички преци јесу укупно гледано били предримски становници Балкана, али је велико питање да ли су то били Илири, Трачани, Дачани или нека друга палеобалканска група; лингвистички докази више нагињу ка томе да они нису староседеоци на подручју на коме су живели од средњег века па надаље (данашња Албанија), већ да су се у време праисторије и антике налазили североисточније од предела у којима данас живе, и да су се највероватније током раног средњег века одатле спустили ка Албанији. О свему овоме сам нашироко писао и на теми коју сам ти послао и на другим темама, па ако те занима, ишчитај то мало.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #43 послато: Март 23, 2017, 04:01:08 поподне »
Са Кавказа свакако нису, то је поред језика показала и генетика. Сви меродавни научници се слажу да су они потомци једне нероманизоване (али под јаким утицајем латинског) етничке групе (или племена) из унутрашњости Балкана; дакле њихови лингвистички преци јесу укупно гледано били предримски становници Балкана, али је велико питање да ли су то били Илири, Трачани, Дачани или нека друга палеобалканска група; лингвистички докази више нагињу ка томе да они нису староседеоци на подручју на коме су живели од средњег века па надаље (данашња Албанија), већ да су се у време праисторије и антике налазили североисточније од предела у којима данас живе, и да су се највероватније током раног средњег века одатле спустили ка Албанији. О свему овоме сам нашироко писао и на теми коју сам ти послао и на другим темама, па ако те занима, ишчитај то мало.  :)
Такви ставови су доста допринели да изгубимо Косово.  Ако су Албанци стварно потомци палео-балканских народа, онда су они у праву кад кажу да је Косово њихово.  Да ли ти схваташ да је албанске нација формирана од стране Беча и Берлина у 19-ом веку као јужни клин против српског фактора.  Да је Србија којим случај изашла на Јадранско, Јонско или Ерејско море, то би уједно означило и гео-политички излазак Русије на та мора.  А знамо да је вековима ноћна мора Берлина, Беча и Лондона била излазак Русије на топла мора.  Како је формирана албанска нација у 19-ом веку од стране Аустро-Угарске је објаснила бугарска историчарка Теодора Толева. Албанци су састављени од разнородних племена која имају врло шаролико порекло.  Геге и Тоске се до 19-ог века нису смертали истим народом, нити су се разумели (до формирања књижевног албанског језика).                                                                                                     Како тумачиш велики арменоидни уплив у физиономијама Албанаца?  Доста Албанаца има специфичне физиономије које се на јављају код других балканских народа, али се јављају код Чечена, Удина, Черкезе и других кавкаских народа.  Рамуш Харадинај пример једног таквог Албанца.  Зашто Албанци имају висок проценат хаплогрупе R1b-Z2103?  R1b-Z2103 је врло заступљена код Јермена и Башкира!  Одакле Албанцима хаплогрупа J2b2?  Која је осим код њих и код Грка још једино заступљена у значајнијој мери у источној Анадилији и код Јермена.                                                                                                                                                                                                             

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #44 послато: Март 23, 2017, 04:05:20 поподне »
Такви ставови су доста допринели да изгубимо Косово.  Ако су Албанци стварно потомци палео-балканских народа, онда су они у праву кад кажу да је Косово њихово.  Да ли ти схваташ да је албанске нација формирана од стране Беча и Берлина у 19-ом веку као јужни клин против српског фактора.  Да је Србија којим случај изашла на Јадранско, Јонско или Ерејско море, то би уједно означило и гео-политички излазак Русије на та мора.  А знамо да је вековима ноћна мора Берлина, Беча и Лондона била излазак Русије на топла мора.  Како је формирана албанска нација у 19-ом веку од стране Аустро-Угарске је објаснила бугарска историчарка Теодора Толева. Албанци су састављени од разнородних племена која имају врло шаролико порекло.  Геге и Тоске се до 19-ог века нису смертали истим народом, нити су се разумели (до формирања књижевног албанског језика).                                                                                                     Како тумачиш велики арменоидни уплив у физиономијама Албанаца?  Доста Албанаца има специфичне физиономије које се на јављају код других балканских народа, али се јављају код Чечена, Удина, Черкезе и других кавкаских народа.  Рамуш Харадинај пример једног таквог Албанца.  Зашто Албанци имају висок проценат хаплогрупе R1b-Z2103?  R1b-Z2103 је врло заступљена код Јермена и Башкира!  Одакле Албанцима хаплогрупа J2b2?  Која је осим код њих и код Грка још једино заступљена у значајнијој мери у источној Анадилији и код Јермена.                                                                                                                                                                                                 

Албанци су дошли са Кавказа у 11. вијеку. Матица им је кавкаска Р1б, док су Е1б и Ј2б албанизоване источно балканске групе.
« Последња измена: Март 23, 2017, 05:53:34 поподне Црна Гуја »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #45 послато: Март 23, 2017, 04:20:41 поподне »
Одакле Албанцима хаплогрупа J2b2?  Која је осим код њих и код Грка још једино заступљена у значајнијој мери у источној Анадилији и код Јермена.                                                                                                                                                                                                         

Не бих да се мешам пуно у тему, пошто видим да ће полако отићи у бездан, али J2b2 није превише заступљена у тим крајевима. Има је код Маронита у Либану, затим у Индији у неким крајевима бележи веома висок проценат. На Каквазу нисам сигуран да прелази 1%.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #46 послато: Март 23, 2017, 04:22:36 поподне »
Такви ставови су доста допринели да изгубимо Косово.  Ако су Албанци стварно потомци палео-балканских народа, онда су они у праву кад кажу да је Косово њихово.  Да ли ти схваташ да је албанске нација формирана од стране Беча и Берлина у 19-ом веку као јужни клин против српског фактора.  Да је Србија којим случај изашла на Јадранско, Јонско или Ерејско море, то би уједно означило и гео-политички излазак Русије на та мора.  А знамо да је вековима ноћна мора Берлина, Беча и Лондона била излазак Русије на топла мора.  Како је формирана албанска нација у 19-ом веку од стране Аустро-Угарске је објаснила бугарска историчарка Теодора Толева. Албанци су састављени од разнородних племена која имају врло шаролико порекло.  Геге и Тоске се до 19-ог века нису смертали истим народом, нити су се разумели (до формирања књижевног албанског језика).                                                                                                     Како тумачиш велики арменоидни уплив у физиономијама Албанаца?  Доста Албанаца има специфичне физиономије које се на јављају код других балканских народа, али се јављају код Чечена, Удина, Черкезе и других кавкаских народа.  Рамуш Харадинај пример једног таквог Албанца.  Зашто Албанци имају висок проценат хаплогрупе R1b-Z2103?  R1b-Z2103 је врло заступљена код Јермена и Башкира!  Одакле Албанцима хаплогрупа J2b2?  Која је осим код њих и код Грка још једино заступљена у значајнијој мери у источној Анадилији и код Јермена.                                                                                                                                                                                                             

Какве везе има формирање албанске нације у 19. и 20. веку и тематика порекла Албанаца? Знам ја врло добро све о формирању модерне албанске нације, али то не може да стоји у вези са процесима који су се дешавали више од миленијум пре тога. Знао сам да ћеш одмах споменути Косово, а ја нисам ни рекао да сматрам да су Протоалбанци живели на простору Косова у предримско време. Место формирања протоалбанског је још увек предмет дискусије, али се сви који нису псеудоисторичари (нарочито патетични "патриотски историчари", са својим псеудопатриотизмом заснованим на обмани и лажи) слажу да је он дефинитивно формиран на Балкану. Немам намеру сада да ти пружам све доказе томе у прилог јер сам о томе писао нашироко и надугачко, ако те занима прегледај моје поруке. Заиста сам уморан од објашњавања неких основних ствари људима затрованим металостругарским деретићизмом који проповеда те небулозе о пореклу Албанаца са Кавказа као о некој врховној истини, а уствари је све то шупље као и цела њихова "наука", што и не чуди када су њени идејни творци полуписмени металостругари из Чикага. За почетак, прочитај чланак Александра Ломе "Словени и Албанци до 12. века у светлу топономастике".
Још једном понављам, наука није ту да се некоме свиди и да је неко уређује по свом нахођењу како му одговара, већ на основу одређених чињеница се извлаче највероватнији закључци. Али стварно више немам ни снаге ни воље да се понављам као папагај.

Албанци су дошли са Кавказа у 11. вијеку. Матица им је кавкаска Р1б, док су Е1б и Ј2б албанизоване источно балканске групе.

 ::) ::) ::)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #47 послато: Март 23, 2017, 04:31:58 поподне »
Албанци су дошли са Кавказа у 11. вијеку. Матица им је кавкаска Р1б, док су Е1б и Ј2б албанизоване источно балканске групе.
Хаплогрупа R1b Z-2103 која је прилично заступљена код Албанаца (као код нас R1a, отприлике неких 17-18%) нема никакве везе са Балканом и Европом, а највише је има код Јермена, Башкира и неких кавкаских народа.  Сва албанска Ј2 је Ј2b2 која је такође више анадолска него балканска, док је скоро сва наша Ј2 заправо Ј2b1 која постоји скоро искључиво на Балкану и нешто мало у средњој Европи.  Ј2b2 се чак и назива "балканским клатером."  Јасно је као дан да хаплогрупу E-V13 прото-Албанци нису донели из своје постојбине у источној Анадолији или на Кавказу, већ да је ушла у албански корпус тек на Балкану (вероватно асимилацијом Влаха и Грка).  Мислим да и Синиша Јерковић има сличан став о прото Албанцима који су дошли не тако давно из Анадолије или са Кавказа и који су претежно били носици хаплогрупе R1b Z-2103, а можда и J2b2.  Џон Камбел је писао да су Албанци пореклом из Кападокије.  Физиономије код Албанаца које су чудне за Балкан типа Рамуш Харадинај (али нису за Кавказ), нису сигурно пале са неба.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #48 послато: Март 23, 2017, 04:43:24 поподне »
Хаплогрупа R1b Z-2103 која је прилично заступљена код Албанаца (као код нас R1a, отприлике неких 17-18%) нема никакве везе са Балканом и Европом, а највише је има код Јермена, Башкира и неких кавкаских народа.  Сва албанска Ј2 је Ј2b2 која је такође више анадолска него балканска, док је скоро сва наша Ј2 заправо Ј2b1 која постоји скоро искључиво на Балкану и нешто мало у средњој Европи.  Ј2b2 се чак и назива "балканским клатером."  Јасно је као дан да хаплогрупу E-V13 прото-Албанци нису донели из своје постојбине у источној Анадолији или на Кавказу, већ да је ушла у албански корпус тек на Балкану (вероватно асимилацијом Влаха и Грка).  Мислим да и Синиша Јерковић има сличан став о прото Албанцима који су дошли не тако давно из Анадолије или са Кавказа и који су претежно били носици хаплогрупе R1b Z-2103, а можда и J2b2.  Џон Камбел је писао да су Албанци пореклом из Кападокије.  Физиономије код Албанаца које су чудне за Балкан типа Рамуш Харадинај (али нису за Кавказ), нису сигурно пале са неба.

Када се већ барата са неким подацима, треба бити колико-толико прецизан. Кун је код Албанаца пронашао динарски тип, па ако они и личе на неке кавкаске народе, то је вероватно због тих, сличних црта. Не знам да ли се то може повезати са неком подграном R1b. Мислим да генетика још увек није дала конкретан одговор.

Харадинај такође није Арменоид, а има једино чудан тај део око уста, што се често може видети код Албанаца.

Иначе, J2b2 и није баш карактеристична за Анадолију, а Албанци генерално имају мало J2a, па та прича о пореклу из Кападокије не делује реално.

Конкретно балканска J2b2 је нешто компликованија него што се до скоро мислило. Након последњих BIGY резултата, раздељена је на више подграна, а њена старост на Балкану прелази 4000 година.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #49 послато: Март 23, 2017, 04:47:26 поподне »
Сва албанска Ј2 је Ј2b2 која је такође више анадолска него балканска, док је скоро сва наша Ј2 заправо Ј2b1 која постоји скоро искључиво на Балкану и нешто мало у средњој Европи. Ј2b2 се чак и назива "балканским клатером."

Молио бих те да нас не узимаш у уста прије но што прочиташ основне ствари о нашој хаплогрупи, макар из поштовања према људима који јој припадају и који су истраживање практично почели од нуле.
Писали смо доста како о настанку и географском распореду, тако и о античким налазима везаним за нашу хаплогрупу.
Тежимо истини, а не лијепим жељама, туђима или нашима.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #50 послато: Март 23, 2017, 04:54:38 поподне »
Какве везе има формирање албанске нације у 19. и 20. веку и тематика порекла Албанаца? Знам ја врло добро све о формирању модерне албанске нације, али то не може да стоји у вези са процесима који су се дешавали више од миленијум пре тога. Знао сам да ћеш одмах споменути Косово, а ја нисам ни рекао да сматрам да су Протоалбанци живели на простору Косова у предримско време. Место формирања протоалбанског је још увек предмет дискусије, али се сви који нису псеудоисторичари (нарочито патетични "патриотски историчари", са својим псеудопатриотизмом заснованим на обмани и лажи) слажу да је он дефинитивно формиран на Балкану. Немам намеру сада да ти пружам све доказе томе у прилог јер сам о томе писао нашироко и надугачко, ако те занима прегледај моје поруке. Заиста сам уморан од објашњавања неких основних ствари људима затрованим металостругарским деретићизмом који проповеда те небулозе о пореклу Албанаца са Кавказа као о некој врховној истини, а уствари је све то шупље као и цела њихова "наука", што и не чуди када су њени идејни творци полуписмени металостругари из Чикага. За почетак, прочитај чланак Александра Ломе "Словени и Албанци до 12. века у светлу топономастике".
Још једном понављам, наука није ту да се некоме свиди и да је неко уређује по свом нахођењу како му одговара, већ на основу одређених чињеница се извлаче највероватнији закључци. Али стварно више немам ни снаге ни воље да се понављам као папагај.

 ::) ::) ::)
Ја нисам Деретићев фан.  Оно што он прича рецимо да Срби живе на Балкану 10 000-15 000 година у континуитету или да су сви живи од Индије до Португала Срби су глупости.  Међутим постоје неки врло конкретни докази о присуству Словена на Балкану и у Подунављу у IV веку, а то је 2-3 века пре сеобе Словена.  Али то сад није тема.  Факат је да се Албанци први пут на Балкану спомињу у 11-ом веку.  Пре 11-ог века нема ни слова А од Албанаца на Балкану.  Заправо они себе уопште не зову Албанци, него Шиптари што на њиховом језику значи брђани.  Прото-Албанци нису уопште европског а камоли палео-балканског порекла.  Палео-балканско порекло Албанаца би могло некако да се брани да међу њима не постоји хаплогрупа R1b Z-2103, која је брло заступљена код Башкира, као и да немају толико кавкаско-арменоидног уплива у физиономији.   Ја говорим о прото-Албанцима, наравно да модерни Албанци имају у генетици и језику и палео-балканских, словенских, грчких, турских, италијанских итд. елемената.  Међутим та прото-албанска (шиптарска) црта је оно што их раздваја од Грка који су им генетски, по физиономији и по менталитету најближи од свих балканских народа.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #51 послато: Март 23, 2017, 04:59:08 поподне »
Леп пример из братских нам Сједињених Држава. Да ли је Шпанија у Европи и слични бисери:

https://www.youtube.com/v/MsEZBSTc3a0

<a href="https://www.youtube.com/v/MsEZBSTc3a0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/MsEZBSTc3a0</a>

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #52 послато: Март 23, 2017, 05:03:21 поподне »
Хаплогрупа R1b Z-2103 која је прилично заступљена код Албанаца (као код нас R1a, отприлике неких 17-18%) нема никакве везе са Балканом и Европом, а највише је има код Јермена, Башкира и неких кавкаских народа.  Сва албанска Ј2 је Ј2b2 која је такође више анадолска него балканска, док је скоро сва наша Ј2 заправо Ј2b1 која постоји скоро искључиво на Балкану и нешто мало у средњој Европи.  Ј2b2 се чак и назива "балканским клатером."  Јасно је као дан да хаплогрупу E-V13 прото-Албанци нису донели из своје постојбине у источној Анадолији или на Кавказу, већ да је ушла у албански корпус тек на Балкану (вероватно асимилацијом Влаха и Грка).  Мислим да и Синиша Јерковић има сличан став о прото Албанцима који су дошли не тако давно из Анадолије или са Кавказа и који су претежно били носици хаплогрупе R1b Z-2103, а можда и J2b2.  Џон Камбел је писао да су Албанци пореклом из Кападокије.  Физиономије код Албанаца које су чудне за Балкан типа Рамуш Харадинај (али нису за Кавказ), нису сигурно пале са неба.

R1b BY611 је карактеристична највише за Албанце, код Јермена је нема колико ја знам, као ни код других кавкаских народа код којих су најзначајније хаплогрупе G2a, J2a и J1 (управо ти Чечени, Удини и остали о којима говориш). Дакле молим без извртања чињеница. Ван Балкана је има у неком мањем проценту код Башкира. BY611 је највероватније степска хаплогрупа, повезана са неком индоевропском популацијом чији се део спустио на Балкан током преласка са бронзаног на гвоздено доба (2/1. миленијум п.н.е.), док је део остао у степи. Мени тренутно најизгледније делује да је она на Балкан дошла са једном групом Трачана, а и лингвистички факти стоје у вези са тим да је албански највероватније потомак једног трачког дијалекта којим се говорило на тромеђи данашње Србије, Македоније и Бугарске. То је што се тиче генетике. Што се тиче тога да је албански језик пореклом са Кавказа, то изјављују само људи који не знају ни да бекну реч албанског, али зато врло самоуверено износе епохалне тврдње. Романизми (тј. латинизми) у албанском у 90% случајева су преузети из латинског у време антике (класични латински) и касне антике (вулгарни латински); такође, албански са румунским дели око 150-200 речи којих осим у албанском и у румунском, ни у једном другом језику нема; те речи се у румунском рачунају као супстратне речи, речи које су преци Румуна задржали приликом преласка са свог предачког на латински језик, и то речито говори о томе да је албански заиста потомак једног палеобалканског језика (као што сам већ напоменуо, једног трачког дијалекта који се може везати за племе Беса). Ето, укратко о томе, да видиш колико су бесмислене тврдње полуписмених самозваних "историчара" о неком кавкаском пореклу Албанаца.

Приметио сам начин на који је могуће најлакше препознати деретићевце - спомените им Порфирогенита у позитивном светлу, реците да су се Словени заиста доселили на Балкан током 6. и 7. века и да ту нису аутохтони "откад је света и века" или се усудите да кажете да је албански језик потомак једног палеобалканског језика, да видите како ће одмах да запене.  ;D Нажалост, гледање на науку "политичким" и псеудонаучним наочарама не води нигде. Не знам да ли ће ово имати икаквог ефекта, с обзиром да ти је надимак Свевлад (једна од познатих деретићевских измаштаних "династија" Свевладовићи, друга су чини ми се Оштривојевићи, а вероватно их има још), али ако хоћеш да верујеш у бајке, пространство ти је широко. Међутим, немој то представљати као неку "науку" и гурати је тамо где јој није место. Овај форум је до сад остао (углавном) имун на ту псеудоисторичарску пошаст, надам се да ће тако и остати. Иначе, постаћемо "загађени" њиховим упорним и досадним присуством и демагогијом као и већина других форума...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #53 послато: Март 23, 2017, 05:04:45 поподне »
Молио бих те да нас не узимаш у уста прије но што прочиташ основне ствари о нашој хаплогрупи, макар из поштовања према људима који јој припадају и који су истраживање практично почели од нуле.
Писали смо доста како о настанку и географском распореду, тако и о античким налазима везаним за нашу хаплогрупу.
Тежимо истини, а не лијепим жељама, туђима или нашима.
Грешка у писању хтео сам да кажем да се Ј2b1 назива "балканским кластером."  Чињеница је да од укупно Ј2 код Срба огромна већина је Ј2b1, а такође је чињеница да код Албанаца убедљиво доминира Ј2b2.   Албанци кад се тестирају страхују да не испадну Ј2b1, исто колико и страхују да не испадну R1a или I2a.  Зато што перципирају Ј2b1 као српску или јужнословенску подграну.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #54 послато: Март 23, 2017, 05:10:53 поподне »

Приметио сам начин на који је могуће најлакше препознати деретићевце - спомените им Порфирогенита у позитивном светлу, реците да су се Словени заиста доселили на Балкан током 6. и 7. века и да ту нису аутохтони "откад је света и века" или се усудите да кажете да је албански језик потомак једног палеобалканског језика, да видите како ће одмах да запене.  ;D Нажалост, гледање на науку "политичким" и псеудонаучним наочарама не води нигде. Не знам да ли ће ово имати икаквог ефекта, с обзиром да ти је надимак Свевлад (једна од познатих деретићевских измаштаних "династија" Свевладовићи, друга су чини ми се Оштривојевићи, а вероватно их има још), али ако хоћеш да верујеш у бајке, пространство ти је широко. Међутим, немој то представљати као неку "науку" и гурати је тамо где јој није место. Овај форум је до сад остао (углавном) имун на ту псеудоисторичарску пошаст, надам се да ће тако и остати. Иначе, постаћемо "загађени" њиховим упорним и досадним присуством и демагогијом као и већина других форума...
Тачно, Вуче  :D

Грешка у писању хтео сам да кажем да се Ј2b1 назива "балканским кластером."  Чињеница је да од укупно Ј2 код Срба огромна већина је Ј2b1, а такође је чињеница да код Албанаца убедљиво доминира Ј2b2.   Албанци кад се тестирају страхују да не испадну Ј2b1, исто колико и страхују да не испадну R1a или I2a.  Зато што перципирају Ј2b1 као српску или јужнословенску подграну.

Свевладе јеси ли размишљао да се тестираш?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #55 послато: Март 23, 2017, 05:19:29 поподне »
Ја нисам Деретићев фан.  Оно што он прича рецимо да Срби живе на Балкану 10 000-15 000 година у континуитету или да су сви живи од Индије до Португала Срби су глупости.  Међутим постоје неки врло конкретни докази о присуству Словена на Балкану и у Подунављу у IV веку, а то је 2-3 века пре сеобе Словена.  Али то сад није тема.  Факат је да се Албанци први пут на Балкану спомињу у 11-ом веку.  Пре 11-ог века нема ни слова А од Албанаца на Балкану.  Заправо они себе уопште не зову Албанци, него Шиптари што на њиховом језику значи брђани.  Прото-Албанци нису уопште европског а камоли палео-балканског порекла.  Палео-балканско порекло Албанаца би могло некако да се брани да међу њима не постоји хаплогрупа R1b Z-2103, која је брло заступљена код Башкира, као и да немају толико кавкаско-арменоидног уплива у физиономији.   Ја говорим о прото-Албанцима, наравно да модерни Албанци имају у генетици и језику и палео-балканских, словенских, грчких, турских, италијанских итд. елемената.  Међутим та прото-албанска (шиптарска) црта је оно што их раздваја од Грка који су им генетски, по физиономији и по менталитету најближи од свих балканских народа.

Мој савет ти је да се мало више информишеш о стварима за које тврдиш да су беспоговорна истина. Ја сам се пореклом Албанаца бавио још од гимназије, испрва сам као и ти мислио да је тачна деретићевска бљувотина и глупост о њиховом кавкаском пореклу, после сам увидео да они јесу пореклом Палеобалканци, али да највероватније нису Илири, што они на сва звона наглашавају, већ Трачани, као и то да су се на простор Албаније доселили тек током раног средњег века, и то у већини случајева након Словена (највероватније време албанског доласка је прва половина 9. века). Али друго, чак и да је тачно то да су Илири, и да се то дефинитивно утврди (али понављам, шансе за то су скоро никакве), да ли ми због тога треба да фалсификујемо историју и да тврдимо како су се они доселили са Сицилије у 11. веку? Право првенства можда? По мени, увек се гледа шта је неки народ оставио иза себе, какво наслеђе оставља својим потомцима. Што се тога тиче, Свевладе, ми смо безбедни, јер је на Косову и Метохији исписана наша историја и то се и дан-данас види са сваком нашом црквом, манастиром и гробљем. Не могу они да униште све, јер ће увек из земље изронити нешто ново, још један доказ о нашем наслеђу на тој земљи. Дакле све и да су они потомци самих Дарданаца, то не мења чињеницу да иза њих није остало ништа, а иза нас - све. То је по мени много веће право првенства од било којег другог. Да се ми спуштамо на ниво њихове историографије и проглашавамо све на Балкану па и диљем Европе српским (као што они све проглашавају албанским) је у најмању руку дегутантно и не приличи једном народу са славном и блиставом историјом, као што је српски народ.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #56 послато: Март 23, 2017, 05:20:29 поподне »
R1b BY611 је карактеристична највише за Албанце, код Јермена је нема колико ја знам, као ни код других кавкаских народа код којих су најзначајније хаплогрупе G2a, J2a и J1 (управо ти Чечени, Удини и остали о којима говориш). Дакле молим без извртања чињеница. Ван Балкана је има у неком мањем проценту код Башкира. BY611 је највероватније степска хаплогрупа, повезана са неком индоевропском популацијом чији се део спустио на Балкан током преласка са бронзаног на гвоздено доба (2/1. миленијум п.н.е.), док је део остао у степи. Мени тренутно најизгледније делује да је она на Балкан дошла са једном групом Трачана, а и лингвистички факти стоје у вези са тим да је албански највероватније потомак једног трачког дијалекта којим се говорило на тромеђи данашње Србије, Македоније и Бугарске. То је што се тиче генетике. Што се тиче тога да је албански језик пореклом са Кавказа, то изјављују само људи који не знају ни да бекну реч албанског, али зато врло самоуверено износе епохалне тврдње. Романизми (тј. латинизми) у албанском у 90% случајева су преузети из латинског у време антике (класични латински) и касне антике (вулгарни латински); такође, албански са румунским дели око 150-200 речи којих осим у албанском и у румунском, ни у једном другом језику нема; те речи се у румунском рачунају као супстратне речи, речи које су преци Румуна задржали приликом преласка са свог предачког на латински језик, и то речито говори о томе да је албански заиста потомак једног палеобалканског језика (као што сам већ напоменуо, једног трачког дијалекта који се може везати за племе Беса). Ето, укратко о томе, да видиш колико су бесмислене тврдње полуписмених самозваних "историчара" о неком кавкаском пореклу Албанаца.

Приметио сам начин на који је могуће најлакше препознати деретићевце - спомените им Порфирогенита у позитивном светлу, реците да су се Словени заиста доселили на Балкан током 6. и 7. века и да ту нису аутохтони "откад је света и века" или се усудите да кажете да је албански језик потомак једног палеобалканског језика, да видите како ће одмах да запене.  ;D Нажалост, гледање на науку "политичким" и псеудонаучним наочарама не води нигде. Не знам да ли ће ово имати икаквог ефекта, с обзиром да ти је надимак Свевлад (једна од познатих деретићевских измаштаних "династија" Свевладовићи, друга су чини ми се Оштривојевићи, а вероватно их има још), али ако хоћеш да верујеш у бајке, пространство ти је широко. Међутим, немој то представљати као неку "науку" и гурати је тамо где јој није место. Овај форум је до сад остао (углавном) имун на ту псеудоисторичарску пошаст, надам се да ће тако и остати. Иначе, постаћемо "загађени" њиховим упорним и досадним присуством и демагогијом као и већина других форума...
Нема проблема, нећу више да се расправљам о пореклу Албанаца, не зато што немам аргумената већ због тога што се прича отела контроли и иде у погрешном правцу.  Аргументе о пореклу Албанаца ћу изнети на теми о Албанцима.  Предлажем да ми Срби поклонимо Албанцима целу Србију (не само Косово), а ми да спакујемо ствари и да се вратимо у Русију (у Украјину не можемо пошто је тамо рат, а и не би хтели да нас приме).  Ако су Албанци потомци палео-балканских народа, онда они имају већа права на територије на Балкану, укључујући и велики део Србије.  Знам да ћеш рећи да то нема никакве везе и да смо и ми овде јако дуго те да имамо право на животни простор, али Албанци стварно мисле да смо ми Срби окупатори који су се довукли иза Карпата и окупирали албанску земљу.  Они то мисле и говоре и за остале јужне Словене, па чак и за Грке.  На једном форуму са видео како се Албанци свађају са Хрватима тврдећи да је Далмација албанска (илирска) земља.  Одвојити  историју и науку од политике није могуће, а поготово не на Балкану.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #57 послато: Март 23, 2017, 05:22:56 поподне »
Грешка у писању хтео сам да кажем да се Ј2b1 назива "балканским кластером."  Чињеница је да од укупно Ј2 код Срба огромна већина је Ј2b1, а такође је чињеница да код Албанаца убедљиво доминира Ј2b2.   Албанци кад се тестирају страхују да не испадну Ј2b1, исто колико и страхују да не испадну R1a или I2a.  Зато што перципирају Ј2b1 као српску или јужнословенску подграну.

Један огранак хаплогрупе J2b1 се условно назива балканским кластером, а не читава хаплогрупа. Хаплогрупа је блискоисточног поријекла, а на то указују антички налази, проценти ове хаплогрупе на поменутом подручју, њена разноврсност и на крају разноврсност читаве J2b на том подручју.
Чак и наш огранак, условно назван балканским, на стаблу стоји међу Источњацима:
http://tree.j2-m172.info/?SNP=M205


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #58 послато: Март 23, 2017, 05:30:30 поподне »
Тачно, Вуче  :D

Свевладе јеси ли размишљао да се тестираш?
Размишљао сам, али прво ћу покушати да убедим некод од рођака по мушкој линији да то урадио.  Боље да они троше паре него ја.  Ако не буду хтели онда ћу морати. 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #59 послато: Март 23, 2017, 06:02:13 поподне »
Нема проблема, нећу више да се расправљам о пореклу Албанаца, не зато што немам аргумената већ због тога што се прича отела контроли и иде у погрешном правцу.  Аргументе о пореклу Албанаца ћу изнети на теми о Албанцима.  Предлажем да ми Срби поклонимо Албанцима целу Србију (не само Косово), а ми да спакујемо ствари и да се вратимо у Русију (у Украјину не можемо пошто је тамо рат, а и не би хтели да нас приме).  Ако су Албанци потомци палео-балканских народа, онда они имају већа права на територије на Балкану, укључујући и велики део Србије.  Знам да ћеш рећи да то нема никакве везе и да смо и ми овде јако дуго те да имамо право на животни простор, али Албанци стварно мисле да смо ми Срби окупатори који су се довукли иза Карпата и окупирали албанску земљу.  Они то мисле и говоре и за остале јужне Словене, па чак и за Грке.  На једном форуму са видео како се Албанци свађају са Хрватима тврдећи да је Далмација албанска (илирска) земља.  Одвојити  историју и науку од политике није могуће, а поготово не на Балкану.

Свевладе, кад ми Срби будемо више гледали сами себе и наше интересе, а мање шта други мисле о нама и како другима да се довијемо, тада ћемо напредовати. Зато ме њихово размишљање о тим стварима уопште не дотиче.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #60 послато: Март 23, 2017, 06:02:39 поподне »
Нема проблема, нећу више да се расправљам о пореклу Албанаца, не зато што немам аргумената већ због тога што се прича отела контроли и иде у погрешном правцу.  Аргументе о пореклу Албанаца ћу изнети на теми о Албанцима.  Предлажем да ми Срби поклонимо Албанцима целу Србију (не само Косово), а ми да спакујемо ствари и да се вратимо у Русију (у Украјину не можемо пошто је тамо рат, а и не би хтели да нас приме).  Ако су Албанци потомци палео-балканских народа, онда они имају већа права на територије на Балкану, укључујући и велики део Србије.  Знам да ћеш рећи да то нема никакве везе и да смо и ми овде јако дуго те да имамо право на животни простор, али Албанци стварно мисле да смо ми Срби окупатори који су се довукли иза Карпата и окупирали албанску земљу.  Они то мисле и говоре и за остале јужне Словене, па чак и за Грке.  На једном форуму са видео како се Албанци свађају са Хрватима тврдећи да је Далмација албанска (илирска) земља.  Одвојити  историју и науку од политике није могуће, а поготово не на Балкану.

Jeдвa чeкaм дa видим тe apгумeнтe... Aли миcлим дa ћe нac узaлуд кoштaти вpeмeнa и живaцa. Вeћ caд видим кaкo ћe ce тo oдвиjaти. Нaукa ce нe cмe кopиcтити у днeвнo-пoлитичкe cвpxe. И дa пoнoвим пo кo знa кojи пут: "Пpoшлocт ce нe cмe и нe мoжe глeдaти oчимa дaнaшњицe".

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #61 послато: Март 23, 2017, 06:09:48 поподне »
Леп пример из братских нам Сједињених Држава. Да ли је Шпанија у Европи и слични бисери:

https://www.youtube.com/v/MsEZBSTc3a0

<a href="https://www.youtube.com/v/MsEZBSTc3a0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/MsEZBSTc3a0</a>

Е Џесика, Џесика. Ти ко Џорџ Буш, у Латинској Америци се говори латински.

Занимљиво је како Американци од свега направе производ. Имају ону емисију гдје саопштавају ДНК резултате уживо. Па црнцу кажу из ког је тачно племена у Камеруну, а он сузе рони, то из коријена мијења сав његов живот, публика пљешће, општа екстаза...

А код нас кад саопштавамо резултате, само што не убију гласника...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #62 послато: Март 23, 2017, 06:33:46 поподне »
Нема проблема, нећу више да се расправљам о пореклу Албанаца, не зато што немам аргумената већ због тога што се прича отела контроли и иде у погрешном правцу.  Аргументе о пореклу Албанаца ћу изнети на теми о Албанцима.  Предлажем да ми Срби поклонимо Албанцима целу Србију (не само Косово), а ми да спакујемо ствари и да се вратимо у Русију (у Украјину не можемо пошто је тамо рат, а и не би хтели да нас приме).  Ако су Албанци потомци палео-балканских народа, онда они имају већа права на територије на Балкану, укључујући и велики део Србије.  Знам да ћеш рећи да то нема никакве везе и да смо и ми овде јако дуго те да имамо право на животни простор, али Албанци стварно мисле да смо ми Срби окупатори који су се довукли иза Карпата и окупирали албанску земљу.  Они то мисле и говоре и за остале јужне Словене, па чак и за Грке.  На једном форуму са видео како се Албанци свађају са Хрватима тврдећи да је Далмација албанска (илирска) земља.  Одвојити  историју и науку од политике није могуће, а поготово не на Балкану.

Па шта? Нек причају и мисле шта год хоће.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #63 послато: Март 23, 2017, 06:52:26 поподне »
Свевладе, кад ми Срби будемо више гледали сами себе и наше интересе, а мање шта други мисле о нама и како другима да се довијемо, тада ћемо напредовати. Зато ме њихово размишљање о тим стварима уопште не дотиче.
Како тумачиш то да се на албанском језику река каже Lumi https://sq.wikipedia.org/wiki/Lumi , до се на аварском језик (кавкаски Авари) вода каже Льим https://av.wikipedia.org/wiki/Льим    Веза је више него очигледна!!!   Молио бих те да ми одговориш на теми о Албанцима!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #64 послато: Март 23, 2017, 06:52:45 поподне »
Занимљиво је како Американци од свега направе производ. Имају ону емисију гдје саопштавају ДНК резултате уживо. Па црнцу кажу из ког је тачно племена у Камеруну, а он сузе рони, то из коријена мијења сав његов живот, публика пљешће, општа екстаза...

А код нас кад саопштавамо резултате, само што не убију гласника...

Истина!  ;D ;D ;D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #65 послато: Март 23, 2017, 07:28:45 поподне »
А код нас кад саопштавамо резултате, само што не убију гласника...

Код нас су ипак све време људи учени да смо сви ми словенског порекла. Након тога, кад неко добије мало "другачије" резултате, разбија му се мехур у ком је живео.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #66 послато: Март 23, 2017, 07:52:32 поподне »
Код нас су ипак све време људи учени да смо сви ми словенског порекла. Након тога, кад неко добије мало "другачије" резултате, разбија му се мехур у ком је живео.

Негде прочитах да велик број Албанаца одмах тражи скидање резултата са јавног дела форума уколико резултат покаже R1a. Не знам да ли је то тачно, али не бих ме чудило да јесте. Код нас је тотално супротно. Имам утисак да овде сви желе да буду R1a па се разочарају када резултат покаже нешто друго.  ;D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #67 послато: Март 23, 2017, 08:00:43 поподне »
Негде прочитах да велик број Албанаца одмах тражи скидање резултата са јавног дела форума уколико резултат покаже R1a. Не знам да ли је то тачно, али не бих ме чудило да јесте. Код нас је тотално супротно. Имам утисак да овде сви желе да буду R1a па се разочарају када резултат покаже нешто друго.  ;D
Не само Албанци, то исто раде и Бошњаци.  Бошњаци мисле да је I2а Din илирска односно староседелачка, а да је једино R1а словенска и због тога смањују проценат I2а Din, а надувавају проценат R1а.  Слажем се да је међу Србима најпожељнија хаплогрупа R1а, а после ње I2a Din.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #68 послато: Март 23, 2017, 08:57:43 поподне »
Inače, ne znam koliko je to zanimljivo, i ja sam imao neke blesave situacije vezane za istraživanje porekla.
U januaru 2014, kad je bilo jasno da ujak neće dolaziti u Srbiju, hteo sam da ipak doijem njegov uzorak. Tako sam krenuo po apotekama da tražim komplet za uzimanje DNK uzorka, Nisam znao (nisam ni obraćao pažnju) da za to može poslužiti bilo koji komplet za uzimanje brisa grla nego sam tražio isključivo komplet za uzimanje DNK uzorka. I tako od jedne do druge apoteke, ni u jednoj nisu imali to što sam tražio, i na kraju sam stigao do one prekoputa Pravnog fakulteta
I kako sam tražio komplet za uzimanje DNK oko mene se stvorio krug žena u najboljim godinama (a to nisu ni dvadesete, ni tridesete, ni četrdesete) da im ponovim što ja to tražim. Nakon toga je krenula graja da bi se svi mi igrali genetičara, da bi krajnji komentar jedne od njih:"Znate, da se ja pitam, to uopšte ne bi bilo u slobodnoj prodaji!"bio najbolji  ??? Cure su pretpostavile da sam nekoj jadnici napravio dete, i sad se, džukela jedna, pokušavam izvući. I onda je proradila ženska solidarnost.
Uglavnom, bio sam sretan što sam izvukao živu glavu. I zato, oprez. Istraživanjem porekla možete ugroziti i sopstveni život.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #69 послато: Март 23, 2017, 09:16:29 поподне »
Ја мислим да је нашим људима највеће страховање да не испадну Турци Шиптари Роми или шта слично и да је то узрок тим предрасудама

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #70 послато: Март 23, 2017, 09:16:58 поподне »
Мислим да се E-V13 запоставља више него што би требало међу нама Србима. Сразмерно процентуалној присутности међу етничким Србима, заслужује већу пажњу.

Нпр. да није ентузијаста као Демић (Ј2) и Узи (N2), мислим да би се о Кричима и Р189.2 много мање причало.

Чини ми се да је убељиво најмање пожељна хаплогрупа H1-M82 због предрасуде према Ромима.

Ја сам пре тестирања типовао на  I2a или Е1b (не због жеље, већ сам мислио да су ове две хаплогрупе најреалније с обзиром на поднебље на којем су одрастали моји преци). Рекао сам себи: "Шта год се "роди" нек' је живо и здраво!"  ;D

Sergio захваљујем на лепим речима! Иначе има нас више ентузијаста због којих се прича о N-Р189.2 на овом форуму.  :)

У сваком случају, мислим да овај форум и генерално има пуно ентузијаста који помно прате све хаплогрупе и брину се да се прича о њима.  :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #71 послато: Март 23, 2017, 09:24:05 поподне »
Господо, на предлог Атлантиша отворена је посебна дискусија о томе шта сте прижељкивали, а шта сте на крају испали у резултатима тестирања. :)

Даље о томе изволите овде:

Шта сте очекивали пре тестирања и како сте реаговали на свој резултат?



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #72 послато: Март 23, 2017, 09:27:22 поподне »
I kako sam tražio komplet za uzimanje DNK oko mene se stvorio krug žena u najboljim godinama (a to nisu ni dvadesete, ni tridesete, ni četrdesete) da im ponovim što ja to tražim. Nakon toga je krenula graja da bi se svi mi igrali genetičara, da bi krajnji komentar jedne od njih:"Znate, da se ja pitam, to uopšte ne bi bilo u slobodnoj prodaji!"bio najbolji  ??? Cure su pretpostavile da sam nekoj jadnici napravio dete, i sad se, džukela jedna, pokušavam izvući. I onda je proradila ženska solidarnost.
Uglavnom, bio sam sretan što sam izvukao živu glavu. I zato, oprez. Istraživanjem porekla možete ugroziti i sopstveni život.

 ;D ;D ;D  ;D ;D

У сваком случају, мислим да овај форум и генерално има пуно ентузијаста који помно прате све хаплогрупе и брину се да се прича о њима.  :D

Од њих свакодневно упијам нова знања.  ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #73 послато: Март 24, 2017, 12:07:33 пре подне »
Како тумачиш то да се на албанском језику река каже Lumi https://sq.wikipedia.org/wiki/Lumi , до се на аварском језик (кавкаски Авари) вода каже Льим https://av.wikipedia.org/wiki/Льим    Веза је више него очигледна!!!   Молио бих те да ми одговориш на теми о Албанцима!

Lumë је позајмљеница од латинског flumen, fluminis, што такође значи - река. Питао бих те једну ствар - да ли си ти уопште видео било какав текст на кавкаско-аварском језику, па га потом упоредио са албанским језиком? Да ли си увидео неке сличности у морфологији, творби речи, синтакси, реду речи у реченици, чак и најпростију чињеницу - којој језичкој породици припада аварски, а којој албански? Да си то проверио, видео би да је албански индоевропски језик, док је аварски језик који се сврстава у породицу североисточних кавкаских језика, који са индоевропским језицима немају ништа заједничко. Даље, ако ћемо да се играмо игре погађања, ја ћу да устврдим да је име реке Потомак која протиче кроз Вашингтон, главни град САД, српског порекла, као и река Орање у Јужноафрикој Републици. Како, па веза је више него очигледна! Потомак и орање, две типичне српске речи! За све остале недоумице ми слободно пиши приватну поруку, да не би затрпавали ову тему са расправом која је више отужна него корисна...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #74 послато: Март 31, 2017, 09:32:48 пре подне »
Ја имам доста сазнања и питања о свом поријеклу међутим нисам још спреман да то питам овако "јавно" на форуму, прије сам за приватну преписку. Не знам ко је на форуму стручњак за Славонију (Папук) и крај око извора ријеке Сане.
бити Србин је светиња

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #75 послато: Март 31, 2017, 09:46:15 пре подне »
Ја имам доста сазнања и питања о свом поријеклу међутим нисам још спреман да то питам овако "јавно" на форуму, прије сам за приватну преписку. Не знам ко је на форуму стручњак за Славонију (Папук) и крај око извора ријеке Сане.

Уопштено за Славонију ти препоручујем Amicus-a, мада вероватно има још стручних форумаша.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #76 послато: Март 31, 2017, 01:57:05 поподне »
Не само Албанци, то исто раде и Бошњаци.  Бошњаци мисле да је I2а Din илирска односно староседелачка, а да је једино R1а словенска и због тога смањују проценат I2а Din, а надувавају проценат R1а.  Слажем се да је међу Србима најпожељнија хаплогрупа R1а, а после ње I2a Din.

Као што се код Срба плански јављају на тестирање људи који за себе претпостављају да су Р1а, како би тиме доказали своје словенство, мислим да и Хрвати из сличног разлога намјерно надувавају проценат И2а хаплогрупе тиме што плански тестирају Личане, Херцеговце и Далматинце, а онда кажу како су узорке узели из цијеле Хрватске. Иако је сјеверна половина Хрватске, гдје је већа концентрација Р1а него И2а хаплогрупе, прилично насељенија и има доста старосједилачког становништва, резултати које они проводе некако увијек испадају као да је тестиран Сплит или Широки Бријег, а не Хрватска као цјелина.
Умало се не сјетих поменути ово - не заборавимо колико по Хрватској има асимилованих Њемаца и Мађара на сјеверу, а и Италијана на југу и у Истри. А И2а је јако слабо заступљена међу истима.

Све док се не проведе неко масовно и анонимно генетско тестирање на огромној броју узорака, биће простора за манипулације.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #77 послато: Март 31, 2017, 03:12:14 поподне »
Као што се код Срба плански јављају на тестирање људи који за себе претпостављају да су Р1а, како би тиме доказали своје словенство, ...

Не мислим да се плански јављају због тога, него је жеља била да се види да ли су све породице које славе Св. Аврамија генетски повезане. Нема то везе са словенством.
А иначе, не бих рекао да је код Срба Р1а хаплогрупа којој се сви надају. Ја мислим да је то И2, док Р1а углавном прижељкују они који се издају за нео-пагане, славе Перуна, итд. Знате на који тип људи мислим.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #78 послато: Март 31, 2017, 03:16:04 поподне »
Не мислим да се плански јављају због тога, него је жеља била да се види да ли су све породице које славе Св. Аврамија генетски повезане. Нема то везе са словенством.
А иначе, не бих рекао да је код Срба Р1а хаплогрупа којој се сви надају. Ја мислим да је то И2, док Р1а углавном прижељкују они који се издају за нео-пагане, славе Перуна, итд. Знате на који тип људи мислим.
Управо. Имам једног познаника са таквим ставовима. Предложих му да се тестира и одбио је јер, цитирам: "То су све жидовске и комуњарске намештаљке".
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #79 послато: Март 31, 2017, 03:21:44 поподне »
Не само Албанци, то исто раде и Бошњаци.  Бошњаци мисле да је I2а Din илирска односно староседелачка, а да је једино R1а словенска и због тога смањују проценат , а надувавају проценат R1а.

То за Бошњаке (I2а-Din) је било пре пар година. Мислим да су и они сада увидели да није баш тако само што неће да признају.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #80 послато: Март 31, 2017, 03:23:31 поподне »
Имам једног познаника са таквим ставовима. Предложих му да се тестира и одбио је јер, цитирам: "То су све жидовске и комуњарске намештаљке".

 :D :D :D :D :D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #81 послато: Март 31, 2017, 03:31:12 поподне »
Управо. Имам једног познаника са таквим ставовима. Предложих му да се тестира и одбио је јер, цитирам: "То су све жидовске и комуњарске намештаљке".

Ух, знам такве...
Дотакли смо се прошле године и те теме овде на форуму:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1598.0
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #82 послато: Март 31, 2017, 03:34:44 поподне »
Не мислим да се плански јављају због тога, него је жеља била да се види да ли су све породице које славе Св. Аврамија генетски повезане. Нема то везе са словенством.
А иначе, не бих рекао да је код Срба Р1а хаплогрупа којој се сви надају. Ја мислим да је то И2, док Р1а углавном прижељкују они који се издају за нео-пагане, славе Перуна, итд. Знате на који тип људи мислим.
Мислиш на људе који ће ићи на овај концерт? :)
http://www.novosti.rs/vesti/scena.147.html:657737-Egzit-ceka-ruske-metalce

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #83 послато: Март 31, 2017, 03:49:51 поподне »
Мислиш на људе који ће ићи на овај концерт? :)
http://www.novosti.rs/vesti/scena.147.html:657737-Egzit-ceka-ruske-metalce

 :D
Е, баш ти.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #84 послато: Март 31, 2017, 03:57:15 поподне »
Да се разумемо, мени је пропагирање словенства сасвим у реду. То није измишљотина с краја 20. или почетка овог века. Панславизам има много дубље корене. Мени је одвратно повезивање словенства са нацистичком идеологијом. А што се тиче "оживљавања" словенске религије, то је тек посебна прича. Сматрам да то није никаква обнова, већ измишљање нове "религије", заправо секте. Иначе, не волим да туђа религијска уверења називам секташким али ово то јесте. Сви они кад им поменеш ДНК тестирање кажу да су сасвим сигурно Р1, јер имају плаве очи, имали су светлу косу као деца и не знам ја шта све не. Ако би се то гледало по изгледу, ја сигурно не бих био И1 П109.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #85 послато: Март 31, 2017, 04:23:44 поподне »
Ако би се то гледало по изгледу, ја сигурно не бих био И1 П109.

Што се тиче физичког изгледа, ја бих пре могао проћи као древни балкански староседелац, али сам у души панслависта.  :D

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #86 послато: Март 31, 2017, 06:21:39 поподне »
Што се тиче физичког изгледа, ја бих пре могао проћи као древни балкански староседелац, али сам у души панслависта.  :D
Моју породицу по оцу карактерише надпросјечна висина, свјетла пут, са неким изузецима, у принципу плаве очи као и све боје косе. Само нас истина риђих нема. А нисмо ни Р1а нити смо И1П109. У Викинге би се доста добро уклопили, али ништа, мућак.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #87 послато: Март 31, 2017, 06:44:52 поподне »
Да се разумемо, мени је пропагирање словенства сасвим у реду. То није измишљотина с краја 20. или почетка овог века. Панславизам има много дубље корене. Мени је одвратно повезивање словенства са нацистичком идеологијом. А што се тиче "оживљавања" словенске религије, то је тек посебна прича. Сматрам да то није никаква обнова, већ измишљање нове "религије", заправо секте. Иначе, не волим да туђа религијска уверења називам секташким али ово то јесте. Сви они кад им поменеш ДНК тестирање кажу да су сасвим сигурно Р1, јер имају плаве очи, имали су светлу косу као деца и не знам ја шта све не. Ако би се то гледало по изгледу, ја сигурно не бих био И1 П109.
Да, ови нови обожаваоци Перуна, личе ми на нацизам, где је Химлер, вођа ССа, обновио култ старогерманских богова, иста прича...У суштини, све је то нека врста окултизма, мада је код свих група народа то присутно...Код Немаца се то искоренило падом нацизма, у Русији је доста популарно, код Туранских народа, опет, оживљавање њихових старих веровања (Турци, Мађари, Казахстанци, Ујгури итд...)...У суштини,та потреба за старим божанствима , чини ми се, није толико верске природе, него исказивање своје супериорности, дал то били Словени, Турани, Германи, Келти...Доста је и у Британији то популарно, друиди и те варијанте

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #88 послато: Март 31, 2017, 07:02:38 поподне »
Да, ови нови обожаваоци Перуна, личе ми на нацизам, где је Химлер, вођа ССа, обновио култ старогерманских богова, иста прича...У суштини, све је то нека врста окултизма, мада је код свих група народа то присутно...Код Немаца се то искоренило падом нацизма, у Русији је доста популарно, код Туранских народа, опет, оживљавање њихових старих веровања (Турци, Мађари, Казахстанци, Ујгури итд...)...У суштини,та потреба за старим божанствима , чини ми се, није толико верске природе, него исказивање своје супериорности, дал то били Словени, Турани, Германи, Келти...Доста је и у Британији то популарно, друиди и те варијанте

У Грчкој постоји култ посвећен старим боговима:

The Greeks who worship the ancient gods

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #89 послато: Март 31, 2017, 07:04:07 поподне »
У Грчкој постоји култ посвећен старим боговима:

The Greeks who worship the ancient gods

<a href="https://www.youtube.com/v/SBpNu4_TP9w" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/SBpNu4_TP9w</a>  <a href="https://www.youtube.com/v/617qc8gmta8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/617qc8gmta8</a>

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #90 послато: Март 31, 2017, 07:19:41 поподне »
Ако би се то гледало по изгледу, ја сигурно не бих био И1 П109.

Богами, мени колико је кожа бледа, помислили би људи да сам Р1б Ирац, а не Е-В13 Балканац.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #91 послато: Март 31, 2017, 07:35:18 поподне »
Богами, мени колико је кожа бледа, помислили би људи да сам Р1б Ирац, а не Е-В13 Балканац.  ;D

Ја сам прави Балканац. Црномањаст, браон очију и угаљ црне косе (сада по мало проседе). Једино нисам успео да пребацим 180 cm, па се не уклапам у стереотип о натпросечној висини.  ;D Облик главе ми је, по личној процени, мешавина динарског и алпског типа (ако је та класификација уопште још увек актуелна). :)

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #92 послато: Април 07, 2017, 01:20:16 поподне »
Овај прилог сам одмах примијетио! По ко зна који пут Одисеј смислено пише а прилози  "наводе на размишљање".

Зато мислим да овај прилог, барем у облику цитата, треба још једном поновити.

Као што се код Срба плански јављају на тестирање људи који за себе претпостављају да су Р1а, како би тиме доказали своје словенство, мислим да и Хрвати из сличног разлога намјерно надувавају проценат И2а хаплогрупе тиме што плански тестирају Личане, Херцеговце и Далматинце, а онда кажу како су узорке узели из цијеле Хрватске. Иако је сјеверна половина Хрватске, гдје је већа концентрација Р1а него И2а хаплогрупе, прилично насељенија и има доста старосједилачког становништва, резултати које они проводе некако увијек испадају као да је тестиран Сплит или Широки Бријег, а не Хрватска као цјелина.
Умало се не сјетих поменути ово - не заборавимо колико по Хрватској има асимилованих Њемаца и Мађара на сјеверу, а и Италијана на југу и у Истри. А И2а је јако слабо заступљена међу истима.

Све док се не проведе неко масовно и анонимно генетско тестирање на огромној броју узорака, биће простора за манипулације.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #93 послато: Април 08, 2017, 03:50:30 поподне »
Највећа грешка свих који истражују порекло својих фамилија су:

1) не иду путем породичног предања које је углавном тачно.
2) траже своје порекло на основу данашњег презимена (која су углавнон новијег датума).
3) покушавају да се вежу за фамилије од којих би волели да буду, о којима су читали у књигама.


Ово се односи на све балканске народе.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #94 послато: Април 24, 2017, 11:53:40 поподне »
Јуче се у превозу води озбиљна дискусија између возача, коме то није занимање и који покушава да не промаши ниједну рупу на путу, и осталих лица у предњем делу аутобуса.

Возач је Циганин, живописна личност.

У једном тренутку, каже Циганин да су Јевреји, Цигани, Цинцари и Шиптари истог порекла. А скупина путника меркајући размере следеће рупе на путу то потврђује. ;D

Ја седим у другом реду с десне стране и размишљам да ли је возач бегунац из затвора и да ли то управо седим у отетом аутобусу. ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #95 послато: Април 25, 2017, 01:24:45 пре подне »
У једном тренутку, каже Циганин да су Јевреји, Цигани, Цинцари и Шиптари истог порекла. А скупина путника меркајући размере следеће рупе на путу то потврђује. ;D

Ја седим у другом реду с десне стране и размишљам да ли је возач бегунац из затвора и да ли то управо седим у отетом аутобусу. ;D

Србија брате! Шта даље рећи...   ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #96 послато: Април 25, 2017, 08:11:36 поподне »
У једном тренутку, каже Циганин да су Јевреји, Цигани, Цинцари и Шиптари истог порекла. А скупина путника меркајући размере следеће рупе на путу то потврђује. ;D

То је оно као из "Ко то тамо пева" - ВЕРУЈЕМО!

https://www.youtube.com/v/mCIdeRIrVsg
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #97 послато: Мај 12, 2017, 01:26:20 пре подне »
Занимљиво је како Американци од свега направе производ. Имају ону емисију гдје саопштавају ДНК резултате уживо. Па црнцу кажу из ког је тачно племена у Камеруну, а он сузе рони, то из коријена мијења сав његов живот, публика пљешће, општа екстаза...

А код нас кад саопштавамо резултате, само што не убију гласника...

И тамо ствари могу да се искомпликују.  ;D
Линк:
White Cop Who Finds He Has African Ancestry Sues City, Chief Over Racism

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #98 послато: Мај 17, 2017, 11:26:45 поподне »
Не знам да ли је раније отварана нека слична тема, извињавам се ако јесте.
Верујем да је свако од нас причајући са људима о пореклу и анимирајући их да се баве истим наишао на неку врсту незнања о историјским чињеницама.
Ево примера са којима сам се ја сусретао:

-Сви Срби Пречани су дошли за време Чарнојевића.
-Сви Срби Пречани су дошли са Косова.
-Милош Обреновић је увео пропис за презимена који важио за све Србе, па и за оне који живе у Хабзбуршкој монархији.
-Крајишници су ратовали искључиво против Турака.
-Турци су увек искоришћавали право прве брачне ноћи.
-Данак у крви је био на снази све време док су Турци били у Србији
ono sto je u staroj istoriografiji apdolutno netacno Jeste da su Turci naselili Srbe u Krajinu, svakako manji deo jesu I to neki stari sloj stanovnistva kome se poprilicno gubi trag, vecina je dosla u svojoj reziji bas zbog sukoba sa turcima.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #99 послато: Мај 17, 2017, 11:39:02 поподне »
Што се тиче физичког изгледа, ја бих пре могао проћи као древни балкански староседелац, али сам у души панслависта.  :D
na izgled uticu svi pretci , dosta tu igra zenska linija.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #100 послато: Мај 17, 2017, 11:42:22 поподне »
Нису сви Словени били плави, као што нису ни сви припадници предсловенских народа били тамни, то су стереотипи.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #101 послато: Мај 17, 2017, 11:43:13 поподне »
Ono o cemu sam govorio, plus gotovo se nista be zna o krajiskom oslobadjanju potkozarja i Jos nekih delova Bosne, isli bi I dalje da politika Au krune nije surovala sa Turcima, posle je bila I pobuna Srba u Vojnoj krajini nakon sto su svi oslobodjeni delovi politicki vraceni Turcima.

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #102 послато: Јун 10, 2017, 12:05:33 пре подне »
Истражујем по нету о Призрену и налећех на клип у коме млади студент становник тог града који се изјашњава као Бошњак, објашњава ко су Бошњаци и откуд они ту.

На 2:35 https://youtu.be/pfOQ9DFH1RI?t=2m35s

<a href="https://www.youtube.com/v/pfOQ9DFH1RI&amp;feature=youtu.be&amp;t=2m35s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/pfOQ9DFH1RI&amp;feature=youtu.be&amp;t=2m35s</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #103 послато: Јун 10, 2017, 09:30:06 пре подне »
Дечко не зна шта су Босанци, Бошњаци, начуо је нешто о томе...

Оно што је тачно је да су многи босански муслимани након 1878. године кренули пут територија које су тада остале у Османском царству, па су многи остали и у градовима на КиМ и након 1912.

Нисам се много бавио по КМ, али сам био у Митровици и знам да тамо постоји и Бошњачка махала, названа управо по овим мухаџерима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #104 послато: Јун 10, 2017, 07:53:42 поподне »
Дечко не зна шта су Босанци, Бошњаци, начуо је нешто о томе...

Оно што је тачно је да су многи босански муслимани након 1878. године кренули пут територија које су тада остале у Османском царству, па су многи остали и у градовима на КиМ и након 1912.

Нисам се много бавио по КМ, али сам био у Митровици и знам да тамо постоји и Бошњачка махала, названа управо по овим мухаџерима.

Да, Митровица је мухаџерима била на путу за Турску, па су многи тамо остали. Али Призрен нема везе са том причом, па вероватно ни овај момак. У Средској поред Призрена у десетак села живе муслимани српског порекла за које се поуздано зна да су ту вековима, а данас се готово сви изјашњавају као Бошњаци (за разлику од Горанаца код којих су такви у мањини). Не би ме чудило да му је прадеда одатле...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #105 послато: Јун 10, 2017, 09:11:19 поподне »
Дечко не зна шта су Босанци, Бошњаци, начуо је нешто о томе...

Оно што је тачно је да су многи босански муслимани након 1878. године кренули пут територија које су тада остале у Османском царству, па су многи остали и у градовима на КиМ и након 1912.

Нисам се много бавио по КМ, али сам био у Митровици и знам да тамо постоји и Бошњачка махала, названа управо по овим мухаџерима.

Дa, бoшњaчкa мaxaлa je дeo Митpoвицe нa лeвoj oбaли Ибpa. Чинe je двe пapaлeлнe улицe: Ocлoбoђeњa и Нeмaњинa. Tу cу ce дoceлили Бoшњaци из Бocнe, кojи cу дo 1926. вeћинoм oтишли зa Tуpcку. Ocтaлa je пopoдицa Coкoлoвић. Aли je мaxaлa билa лeпaк зa "Caнџaклиje": Пљaкићe, Угљaнинe, Maxмутoвићe, Paдoнчићe...  Пocлe 1912. je вeћину чинилo cpпcкo cтaнoвништвo. To ce мeњa нaкoн 1968, пa вeћину дo 1999. чинe Aлбaнци. Дaнac je мaxaлa дeo ceвepнe Mитpoвицe, a oднoc je 60:40 у кopиcт Cpбa, jep cу мнoгe aлбaнcкe кућe купљeнe. Бoшњaкa je ocтaлo cвeгa пap кућa. Мнoги cу oтишли у зaдњиx 25 гoдинa зa Пaзap, Capajeвo, Tуpcку или Зaпaд. Coкoлoвићи cу ocтaли двe кућe, oд кojиx cу jeдни гoтoвo aлбaнизoвaни, a дpуги cу cpбoфили. Moj дoбap дpуг je oд oвиx дpугиx, имa opдeн из пocлeдњeг paтa. Дpуги cу били у OВК, дoдушe кao куpиpи.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #106 послато: Јун 10, 2017, 11:03:57 поподне »
Дa, бoшњaчкa мaxaлa je дeo Митpoвицe нa лeвoj oбaли Ибpa. Чинe je двe пapaлeлнe улицe: Ocлoбoђeњa и Нeмaњинa. Tу cу ce дoceлили Бoшњaци из Бocнe, кojи cу дo 1926. вeћинoм oтишли зa Tуpcку. Ocтaлa je пopoдицa Coкoлoвић. Aли je мaxaлa билa лeпaк зa "Caнџaклиje": Пљaкићe, Угљaнинe, Maxмутoвићe, Paдoнчићe...  Пocлe 1912. je вeћину чинилo cpпcкo cтaнoвништвo. To ce мeњa нaкoн 1968, пa вeћину дo 1999. чинe Aлбaнци. Дaнac je мaxaлa дeo ceвepнe Mитpoвицe, a oднoc je 60:40 у кopиcт Cpбa, jep cу мнoгe aлбaнcкe кућe купљeнe. Бoшњaкa je ocтaлo cвeгa пap кућa. Мнoги cу oтишли у зaдњиx 25 гoдинa зa Пaзap, Capajeвo, Tуpcку или Зaпaд. Coкoлoвићи cу ocтaли двe кућe, oд кojиx cу jeдни гoтoвo aлбaнизoвaни, a дpуги cу cpбoфили. Moj дoбap дpуг je oд oвиx дpугиx, имa opдeн из пocлeдњeг paтa. Дpуги cу били у OВК, дoдушe кao куpиpи.

Мала дигресија - где упадају Реџепагићи из Митровице, јел су они мухаџири из Босне или Санџаклије?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #107 послато: Јун 10, 2017, 11:40:42 поподне »
Мала дигресија - где упадају Реџепагићи из Митровице, јел су они мухаџири из Босне или Санџаклије?

Moгућe дa cу Peџeпaгићи, Oмepaгићи, Xajдepпaшићи ocтaци муxaџиpa, aли мe je кoд њиx збуњивaлo штo cу ce бap пoлoвинa њиx изjaшњaвaли кao Цpнoгopци, пa тo мoжe дa укaзуje нa пopeклo из Цpнe Гope, пa тaкo имa и муcлимaнa Никшићa, млaђиx дoceљeникa, кojи и дaнac ceбe cмaтpajу Цpнoгopцимa.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #108 послато: Јун 10, 2017, 11:56:12 поподне »
Реџепагићи су из Плава, Омерагићи су из Гусиња, а Хајдарпашићи су из Бихора.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #109 послато: Јун 11, 2017, 07:35:45 пре подне »
Реџепагићи су из Плава, Омерагићи су из Гусиња, а Хајдарпашићи су из Бихора.

 Тачно је тако. Куд су наведени и куд смо расути по свијету је друго питање. Поменуте породице су у вријеме турске власти имале своје чивчије од Плава и Гусиња до Равнога А(х)аса и Доњег Бихора А(х)јдарпашићи.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #110 послато: Јун 11, 2017, 10:40:52 пре подне »
 Ево неких  података за све оне  који везују по предању своје поријекло за Горње Полимље (имају предање да су од  Васојевића). Најчешће је ријеч о области, а неријетко и племена Васојевића. Послије устанака у 17, вијеку и   Прве и Друге Сеобе Срба, ови крајеви су опустјели и населилли су их Васојевићи, друга црногорско брђанска племена, племена Малесије (у првом  реду Клименти - Кељменди) и други и то као чипчије - досељеници који нијесу примили ислам. Читлуци су у долини Лима  углавном подијељени између  Шабанагића ( Гусиње) и Махмутбеговића (Пећ).
"Агаларска братства у Плаву и Гусињу били су: Шабанагићи (Реџепагићи и Пашићи), Куртагићи, Омерагићи, Муратовићи, Смакочевићи, Шеовићи, Ибраимагићи, Башагићи, Муламекићи (Кадићи), Шестовићи, Садићи и Бумбаревићи. Шабанагићи, са својим огранцима Реџепагићима и Пашићима, имали су беглуке, а друга поменута братства агалуке. Беглуци су захватали по 10 и више села, а агалуци много мање.
 Агалуке су имали Омерагићи у Новшићима, Горњој Ржаници, Беранској Нахији, Мурини, Полици, Коњусима и другим мањим мјестима; Куртагићи у Грачаници и  Забрђу, Муратовићи у Грачаници; Смакочевићи у Лугама; Шеовићи у Калудри и Горњим Селима; Ибраимагићи у Ржаници; Башагићи у Загорју (код Берана); Шеовићи у Гоажду (на Полици). Реџепагићи су имали беглука највише. Њима су припадала села: Коњухе, Пе(х)овац, Салевићи, пола Забрђа, Краље (у заједници са Пашићима), Божићи, Трешњево, дио Слатине, Трепча, Дапсићи, дио Доње Ржанице, Будимље, Велика, Машница, Градачки поток, Будевица, Шеовица и доцније Ђуричка Ријека. Имали су око 500 чивчија. Пашићи су исто тако имали једно вријеме велике беглуке, који су касније прешли у руке Реџепагићима.
 У Будимљи су аговали једно вријеме Ше(м)овићи, по злу оглашени због насиља према Србима. По предању ( не само по предању, прим. моја) њих је уништио Ћор-паша из Бихора. Од њихових агалука Ћор-паши су припали: Виницка и околина. А Будимље, Беране, Буче, Пешце, Лужац, Долац, Петњик припали су Шабангићима. Беглуци Пашића прешли прешли су Махмутбеговићима удадбом њихове удове у Пећи" (Р. Ј. Вешовић, Племе Васојевићи, Сарајево 1935.)
  Сједиште Ћоровића је било  у селу Лозна - Доњи Бихор, а А(Х)јдарпашића у Радулићима - Доњи Бихор.
 Прије Сеоба Срба долину Лима су  насељавали ( и брда и долине - равни дио) Србљаци или Ашани  у А(Х)су, како су су их називали новопридошлице. О Србљацима и Брђанима постоји друга тема.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Незнање са којим се сусрећете када причате са људима о пореклу
« Одговор #111 послато: Јун 11, 2017, 12:07:26 поподне »
Ако ме сећање не вара са оне стране Чакора су своју земљу за време Турака имали једино:

1. Шекулар
2. Војно Село
3. Вусање

Има случајева да су неке фамилије откупиле имања од ага али то је било појединачно, а не цело село.