Аутор Тема: Поријекло Патријарха Павла  (Прочитано 18806 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Поријекло Патријарха Павла
« послато: Октобар 29, 2020, 06:19:44 поподне »
25. Стојчевић, Стевањдан, Пелагићево

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y52621, разгранатом роду А у табели нашег пројекта. Нема ни једно потпуно поклапање унутар овог рода.

Тестирани је у упитнику навео да су Стојчевићи дошли у Пелагићево из Лијевча поља, или са планине Љубић код Прњавора. С обзиром на сам резултат, ово друго предање делује реалније.
Moguće porijeklo Patrijarha Pavla?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #1 послато: Октобар 29, 2020, 08:40:24 поподне »
Moguće porijeklo Patrijarha Pavla?

Нису његови једини Стојчевићи.
Слава Павлових Стојчевића је Лазарева Субота.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #2 послато: Октобар 29, 2020, 08:48:09 поподне »
Нису његови једини Стојчевићи.
Слава Павлових Стојчевића је Лазарева Субота.
Pomislih zbog relativno bliske geografije da nisu rod...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #3 послато: Октобар 29, 2020, 09:01:12 поподне »
Pomislih zbog relativno bliske geografije da nisu rod...

Па, нису баш географски блиски.
Павле је рођен у Кућанцима код Доњег Михољца, север Славоније, а код овог тестираног Стојчевића наводе се Пелагићево, Лијевча Поље или Прњавор. Босна поносна. Ипак је то подалеко.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #4 послато: Октобар 29, 2020, 09:10:51 поподне »
Па, нису баш географски блиски.
Павле је рођен у Кућанцима код Доњег Михољца, север Славоније, а код овог тестираног Стојчевића наводе се Пелагићево, Лијевча Поље или Прњавор. Босна поносна. Ипак је то подалеко.
U pravu si nije baš blizu,ali to je samo malo sever jug,gore dole🙂

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #5 послато: Новембар 02, 2020, 02:18:38 поподне »
Нема Стојчевића који славе Лазареву Суботу. То је само патријарх славио . Он није Стојчевић по хаплогрупи. Његова мајка је из Стојчевића. Рођен је у Кућанцима у очевој породици. Стојчевићи живе у селу  поред које се зове Капелна. Ту је он одрастао код дједа и бабе Стојчевића.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #6 послато: Новембар 03, 2020, 06:03:42 поподне »
Нема Стојчевића који славе Лазареву Суботу. То је само патријарх славио . Он није Стојчевић по хаплогрупи. Његова мајка је из Стојчевића. Рођен је у Кућанцима у очевој породици. Стојчевићи живе у селу  поред које се зове Капелна. Ту је он одрастао код дједа и бабе Стојчевића.
Ovaj tvoj post mi je malo konfuzan,je li ti ,zapravo, kažeš da on nije Stojčević po ocu već po majci?

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #7 послато: Новембар 03, 2020, 10:35:02 поподне »
Да, патријарх Павле или Гојко Стојчевић је Стојчевић по мајци, а не по оцу. Отац му се другачије презивао и умро је млад. Родитељи Гојка и његовог брата нису били вјенчани па су дјеца добила презиме Стојчевић. Одрасли су  код мајчиних родитеља у Капелни. Мајка се преудала.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #8 послато: Новембар 03, 2020, 10:44:24 поподне »
Да, патријарх Павле или Гојко Стојчевић је Стојчевић по мајци, а не по оцу. Отац му се другачије презивао и умро је млад. Родитељи Гојка и његовог брата нису били вјенчани па су дјеца добила презиме Стојчевић. Одрасли су  код мајчиних родитеља у Капелни. Мајка се преудала.

Генерално, о породици патријарха Павла нема пуно података. Нешто подробније прочитао сам на руској википедији, али тамо пишу супротно од овога што наводиш, тј. пишу да му је отац био Србин,а мати Хрватица.

"Родился 11 сентября 1914 года на праздник Усекновения главы Иоанна Крестителя в деревне Кучанци недалеко от Доньи-Михольяц в Славонии в крестьянской семье.

Рано остался без попечения родителей: отец Стефан, серб по национальности, уехал работать в США, где заболел туберкулёзом и вернулся домой умирать. Гойко тогда не было и трёх лет; только что родился брат. Мать Анна, хорватка по национальности, спустя год после смерти отца вышла замуж и вскоре умерла во время родов, брат и Гойко остались с бабушкой и тёткой. Заботы о воспитании Гойко взяла на себя тётя."

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #9 послато: Новембар 04, 2020, 01:37:02 поподне »
Да, патријарх Павле или Гојко Стојчевић је Стојчевић по мајци, а не по оцу. Отац му се другачије презивао и умро је млад. Родитељи Гојка и његовог брата нису били вјенчани па су дјеца добила презиме Стојчевић. Одрасли су  код мајчиних родитеља у Капелни. Мајка се преудала.
Преудаја није необична, као ни поновна женидба. Живот на селу није ни данас лак, а тек је тада био тежак. Људи су били упућени једни на друге, да буду са неким.

Али, оно што ми није јасно је - које је презиме патријарха? Ваљда се зна више од самог имена оца?
Ванбрачна деца су била уписивана на два начина: или сви подаци као и обично само са напоменом "безбрачно" или су уписивали само име и презиме мајке (ако се отац није знао).

Ван мреже Батко

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 51
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #10 послато: Новембар 04, 2020, 02:56:04 поподне »
Провјерићу са унуком млађег брата Гојка Стојчевића за презиме оца.
Читао сам и ја то исто на руској википедији. То није тачно. У Кућанцима никад нису живјели Стојчевићи. Стојчевићи су из Капелне која је недалеко. Мајка му је сигурно Стојчевић. Славе св. Јована.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #11 послато: Новембар 04, 2020, 03:52:02 поподне »
Провјерићу са унуком млађег брата Гојка Стојчевића за презиме оца.
Читао сам и ја то исто на руској википедији. То није тачно. У Кућанцима никад нису живјели Стојчевићи. Стојчевићи су из Капелне која је недалеко. Мајка му је сигурно Стојчевић. Славе св. Јована.

Да ли сам добро разумео, патријарху је презиме било од мајке, али је славио очеву славу?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #12 послато: Новембар 04, 2020, 05:10:18 поподне »
Није ни мени најјасније ово што је Батко написао. Уколико је од мајке узео презиме- Стојчевић, а Стојчевићи славе Јовањдан. Од кога је преузео славу Лазареву суботу? Од очеве фамилије?

Иначе, у парохији Кућанци, крајем 19. вијека, само двије породице су славиле Лазареву суботу- Мијатовићи и Лекићи.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #13 послато: Новембар 04, 2020, 05:58:27 поподне »
Овде има мало више о породици патријарха Павла (отац Стеван и мајка Ана, тетка Драга - очева сестра, брат Душан)

Има и слика његовог индекса као студента теологије.

https://www.google.com/amp/s/noizz.rs/kultura/ko-je-bio-patrijarh-pavle-pre-nego-sto-se-zamonasio/r10bh1n.amp

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #14 послато: Новембар 04, 2020, 06:03:57 поподне »
Није ни мени најјасније ово што је Батко написао. Уколико је од мајке узео презиме- Стојчевић, а Стојчевићи славе Јовањдан. Од кога је преузео славу Лазареву суботу? Од очеве фамилије?

Иначе, у парохији Кућанци, крајем 19. вијека, само двије породице су славиле Лазареву суботу- Мијатовићи и Лекићи.
Možda je u ovoj potonjoj rečenici ključ...

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #15 послато: Новембар 04, 2020, 07:34:10 поподне »
Провјерићу са унуком млађег брата Гојка Стојчевића за презиме оца.
Читао сам и ја то исто на руској википедији. То није тачно. У Кућанцима никад нису живјели Стојчевићи. Стојчевићи су из Капелне која је недалеко. Мајка му је сигурно Стојчевић. Славе св. Јована.

У Капелни породица Ребић слави Лазареву Суботу.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #16 послато: Новембар 04, 2020, 07:53:04 поподне »
Овде има мало више о породици патријарха Павла (отац Стеван и мајка Ана, тетка Драга - очева сестра, брат Душан)

Има и слика његовог индекса као студента теологије.

https://www.google.com/amp/s/noizz.rs/kultura/ko-je-bio-patrijarh-pavle-pre-nego-sto-se-zamonasio/r10bh1n.amp

Осим лепих фотографија, текст је сличан осталим текстовима на интернету, али у овом је избачено да су му усташе убиле брата.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #17 послато: Новембар 04, 2020, 09:19:27 поподне »
Осим лепих фотографија, текст је сличан осталим текстовима на интернету, али у овом је избачено да су му усташе убиле брата.

Сад више и не знам шта се тачно догодило са његовим братом Душаном.
 
У Новостима је објављен 15.12.2009.г чланак у коме наводе разговоре са неким мештанима Кућанаца и један од њих помиње да се брат патријарха Павла Душан Стојчевић, односно Стојчевићи иселили 60 година прошлог века из тог места.

POČAST RODITELJIMA
- Patrijarh Pavle je u svom selu Kućanci 1972. godine na mesnom groblju podigao porodični spomenik. Nadgrobnu ploču je patrijarh doneo iz Srbije. Tako se oprostio od svojih roditelja, oca Stevana i majke Ane, ali i od dede Nikole, babe Drage, brata Dušana, kao i tetke Senke i teče Gliše - priča nam meštanin Gojko Ćosić.
Marko LOPUŠINA

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:257194-Naucio-nas-da-budemo-skromni


А ово је интервју са Снежаном Милковић (у више чланака се наводи да је она унука његовог брата Душана Стојчевића) која овде наводи да је њен отац Милан био ратно сироче којег су партизани носили са собом кроз Босну.

https://www.dnevnik.rs/drustvo/snezana-milkovic-o-secanima-na-svog-dedu-patrijarha-pavla-06-01-2018

Иначе у готово свим биографијама патријарха Павла се помиње да је имао стрица у Тузли код којег је једно време био на школовању.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #18 послато: Новембар 04, 2020, 09:48:08 поподне »
Погледао сам мало у старијим пописима. Стојчевићи из Капелне су од првобитних српских насељеника овог мјеста из 16. вијека. Може се прочитати да се становништво Капелне привремено склонило за вријеме ратова 1680-тих, а да се вратило кад је опасност прошла. У попису Капелне и Кућанаца из 1698. године, налазимо и Пеју Стојчевића, по свему судећи претка потоњих Стојчевића из Капелне.


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Поријекло Патријарха Павла
« Одговор #19 послато: Новембар 04, 2020, 10:10:34 поподне »
Сад сам погледао патријархов картон у картотеци житеља града Београда и Земуна на Дигиталном репозиторијуму. У рубрици "Име оца и мајке, мајчино девојачко презиме" уписано је само: Ана.

Можда би се више могло наћи у матичним књигама, ако нису уништене са црквом у Кућанцима