Аутор Тема: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике  (Прочитано 33707 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #240 послато: Децембар 18, 2022, 06:05:27 поподне »
Ту се управо види да нема везе. Поклапања су ти најјача на западном Балкану, а њихова admixture анализа те моделира највећим дијелом као микс Италијана и Пољака, нигдје везе.

У Италији имаш само неколико поклапања с Молижанима и сродним групама. Ја их имам још и много више од тебе, а имам 0% италијанске компоненте.

Мислио сам више на то да се и ови са FTDNA такође труде да оном мапом уоквире већи део ових конкретних поклапања. Иако је систем сличнији оном са GEDmatch калкулатора и има за циљ да прикаже оквирно какав смо ми аутосомални микс. С тим да су и сама поклапања чини се знатно шира, па иду и далеко ван Балкана.

Судећи по овим објашњењима, MH и 23andMe такође не би требало да имају аутосомалне мапе сличне поклапањима, мада се чини да је то више случај него код FTDNA. Посебно код 23andMe, док MH подсећа на неки микс ова два калкулатора.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #241 послато: Децембар 18, 2022, 08:04:32 поподне »
Мислио сам више на то да се и ови са FTDNA такође труде да оном мапом уоквире већи део ових конкретних поклапања. Иако је систем сличнији оном са GEDmatch калкулатора и има за циљ да прикаже оквирно какав смо ми аутосомални микс. С тим да су и сама поклапања чини се знатно шира, па иду и далеко ван Балкана.

Судећи по овим објашњењима, MH и 23andMe такође не би требало да имају аутосомалне мапе сличне поклапањима, мада се чини да је то више случај него код FTDNA. Посебно код 23andMe, док MH подсећа на неки микс ова два калкулатора.

23andme и MyHeritage имају сјеверне Балканце, односно Србе међу референтним популацијама, па њихови admixture резултати имају више смисла за нас. ФТДНА нема, имају само Грке и Бугаре.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #242 послато: Децембар 18, 2022, 08:14:55 поподне »
MyHeritage calculates Ethnicity Estimates by comparing your DNA to that of the 5000 participants in the Founder Populations project, whose family trees show consistent ancestry from the same region or ethnicity going back many generations.

И на MH Србима може да се појави Велика Британија на мапи, али и та веза претпостављам иде преко наше дијаспоре, тј. не верујем да су од свих популација нашли Ирце или Енглезе као блиске Србима.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #243 послато: Децембар 18, 2022, 09:13:37 поподне »
Admixture мапа нема никакве везе са тим поклапањима у FTDNA. 

Питање је јесу ли сва та поклапања реална.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #244 послато: Децембар 18, 2022, 09:17:35 поподне »
Admixture мапа нема никакве везе са тим поклапањима у FTDNA. 

Питање је јесу ли сва та поклапања реална.

На FTDNA онда нису реални ни мапа ни поклапања. :D

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #245 послато: Децембар 18, 2022, 09:18:58 поподне »
И на MH Србима може да се појави Велика Британија на мапи, али и та веза претпостављам иде преко наше дијаспоре, тј. не верујем да су од свих популација нашли Ирце или Енглезе као блиске Србима.

тешко да међу само 5000 референтних узорака има већи број Британаца српског поријекла

Та Британија је неко старије насљеђе, то добивају они који и на G25 или гедмечу имају јачи западноевропски утицај.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #246 послато: Децембар 18, 2022, 09:24:07 поподне »
Admixture мапа нема никакве везе са тим поклапањима у FTDNA. 

Питање је јесу ли сва та поклапања реална.

Према ономе што је Никац написао, admixture не би требало да има везе ни са поклапањима и на 23andMe/MH, само што се тамо поклапања са мапом кудикамо више "прате".

Мени додуше још увек није јасно како немају везе (морају имати), пошто нам та поклапања заправо и говоре одакле имамо највише уплива.
« Последња измена: Децембар 18, 2022, 09:59:00 поподне Небојша »

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #247 послато: Децембар 18, 2022, 09:26:58 поподне »
На FTDNA онда нису реални ни мапа ни поклапања. :D

Мапа можда донекле јесте само као модел, показује како наша аутосомална слика може да разложи на мање целине.

Тако рецимо мој резултат може да се моделује као 45% Бугарин/Тракијски Грк, 6% Италијан, 23% Пољак, 16% Рус и 11% Мађар.



Те популације су у оптицају и на Гедмеч калкулаторима.


А ова поклапања по Британији и Скандинавији су научна фантастика.


На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #248 послато: Децембар 18, 2022, 09:28:40 поподне »
тешко да међу само 5000 референтних узорака има већи број Британаца српског поријекла

Та Британија је неко старије насљеђе, то добивају они који и на G25 или гедмечу имају јачи западноевропски утицај.
Па и није баш тако што се тиче Британије, ево моја митохондрија H17 све сами Скандинавци и Брити...мој случај није правило али само кажем да ситуација није баш проста за објаснити.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #249 послато: Децембар 18, 2022, 09:32:17 поподне »
Иначе мапе FTDNA 2.0 су имале више смисла од ових.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #250 послато: Децембар 18, 2022, 09:33:26 поподне »
Па и није баш тако што се тиче Британије, ево моја митохондрија H17 све сами Скандинавци и Брити...мој случај није правило али само кажем да ситуација није баш проста за објаснити.

Имао сам исту дилему када сам сазнао mtDNA V1a и приметио да ми се по калкулаторима у неком проценту 2-5% јављају Скандинавија и Финска. Ова митохондијална је најчашћа управо на том простору. Али нисам сигуран да аутосомални пресеци иду тако далеко у прошлост.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #251 послато: Децембар 18, 2022, 09:38:57 поподне »
Имао сам исту дилему када сам сазнао mtDNA V1a и приметио да ми се по калкулаторима у неком проценту 2-5% јављају Скандинавија и Финска. Ова митохондијална је најчашћа управо на том простору. Али нисам сигуран да аутосомални пресеци иду тако далеко у прошлост.
То јесте и највећа цака која нас баца у лутање што нисмо сигурни колко АС дубоко иде и одакле прикупља шумове. Моје уверење је да је АС чиста комерцијала и зато се превише и не трудим да проникнем у "тајне". Испратим нове мечеве направим неку своју пројекцију могуће везе и то је то. Може да се изроди неко фино откриће али треба чини ми се и среће имати.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #252 послато: Децембар 18, 2022, 09:50:23 поподне »
Према ономе што је Никац написао, admixture не би требало да има везе ни са поклапањима и на 23andMe/MH, само што се тамо поклапања са мапом кудикамо више "прате".

Мени додуше још увек није јасно како немају везе (морају имати), пошто нам та поклапања заправо и говоре одакле имамо највише уплива.

поклапања се одређују на темељу IBD сегмената. То је дугачки одсјечак ДНК који је идентичан код два човјека, па је онда вјероватно наслијеђен од заједничког претка.

admixture је другачији. ту се гледају фреквенције алела. Нпр. на узроку од 600 "Балканца", 75.23% их носи алел G на позицији 23454. Ти рецимо такође имаш G на тој позицији, дакле, ту имаш добро поклапање.
и тако за неколико стотина хиљада алела, наравно уз неке компликованије формуле.
« Последња измена: Децембар 18, 2022, 09:58:50 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #253 послато: Децембар 18, 2022, 10:05:04 поподне »
поклапања се одређују на темељу IBD сегмената. То је дугачки одсјечак ДНК који је идентичан код два човјека, па је онда вјероватно наслијеђен од заједничког претка.

admixture је другачији. ту се гледају фреквенције алела. Нпр. на узроку од 600 "Балканца", 75.23% их носи алел G на позицији 23454. Ти рецимо такође имаш G на тој позицији, дакле, ту имаш добро поклапање.
и тако за неколико стотина хиљада алела, наравно уз неке компликованије формуле.

Ово звучи логично.

Међутим, тек онда поклапања са FTDNA (Ирска, Шкотска), немају смисла, пошто са њима сигурно не делимо претке уназад 300 година (колико је релевантно за просечан аутосомал). Могу да схватим једино ако сама база нагиње више западу, а нема довољно Балканаца, па је то неки ехо наших даљих поклапања.
« Последња измена: Децембар 18, 2022, 10:18:49 поподне Небојша »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #254 послато: Децембар 19, 2022, 10:15:57 пре подне »
Ово звучи логично.

Међутим, тек онда поклапања са FTDNA (Ирска, Шкотска), немају смисла, пошто са њима сигурно не делимо претке уназад 300 година (колико је релевантно за просечан аутосомал). Могу да схватим једино ако сама база нагиње више западу, а нема довољно Балканаца, па је то неки ехо наших даљих поклапања.

Постоје те "pile up" регије на хромозомима које се не би смјеле користити за одређивање поклапања, а FTDNA и MyHeritage их користе, већ је било говора о томе. Само 23andme их филтрира.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #255 послато: Децембар 20, 2022, 11:10:31 пре подне »
Ово су сва моја поклапања са 18 ЦМ или више.
узео сам 18 као границу, зато што на 17 већ имам неке који су повезани с миграцијама Балканаца у јужну Италију, које су се десиле у 15/16 вијеку.





« Последња измена: Децембар 20, 2022, 11:16:19 пре подне Никац »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #256 послато: Децембар 20, 2022, 01:01:53 поподне »
ево и heatmape:



израђена помоћу сајта: http://www.heatmapper.ca/geocoordinate/

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 910
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #257 послато: Децембар 20, 2022, 01:33:24 поподне »
Никац, шта си то аплоадовао (Select Data File) да би добио ову последњу топлотну мапу?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #258 послато: Децембар 20, 2022, 01:47:28 поподне »
Никац, шта си то аплоадовао (Select Data File) да би добио ову последњу топлотну мапу?

prvo moraš pomoću ovog alata manuelno staviti poklapanja na mapu, jedno po jedno : https://www.google.com/maps/d/

zatim klikni na ove tri tačkice pokraj sloja/layer 1, i izvezi/export podatke u CSV formatu.

CSV format izgleda ovako:

WKT,naziv,opis
"POINT (18.3816407 43.8402114)",Tačka 1,
"POINT (15.8509498 43.9530637)",Tačka 4,

trebaš ga preoblikovati u ovo, pomoću text editora i excela:

Longitude   Latitude   Value
18.3816407   43.8402114   1
15.8509498   43.9530637   1

prvi red mora biti  "Longitude   Latitude   Value", u zadnjoj koloni "1" za sve tačke, vrijednosti razdvojene tab-om
i takav fajl možeš uploadovati na heatmapper.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 910
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #259 послато: Децембар 20, 2022, 02:40:41 поподне »
Neka, što bi rekli u mom kraju neka ću trpim  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.