Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 442669 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1600 послато: Септембар 12, 2020, 04:09:05 поподне »
Је ли беше оваХГособена за Груде?

Не знам! Много је то широко J- M172.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1601 послато: Септембар 13, 2020, 11:26:55 пре подне »
Човек се изјашњава као Албанац и то је једино битно. Да се презива Абази а не Абазовић, не би смо о њему сада ни разговарали.

Ма може он да се изјашњава и као Црно-Бели Позитивни Џедај ако жели, немам ништа против. То је његово пуно законом загарантовано грађанско право. Мени је овде Дритан као Дритан потпуно небитан.

Оно што ми је интересантно јесте то да се неко, чији је отац из Мркојевића, изјашњава као Албанац, а не као Црногорац, Муслиман или Бошњак (што је најновији тренд, који додуше није узео већег маха у том крају). Тамо су почетком 20. века живели искључиво муслимани не-Албанци. Село Печурице је у сред Мркојевића, не граничи се са албанским подручјима код Улциња (Подможура и Анамали) и у континуитету на пописима има или црногорску или муслиманску већину.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1602 послато: Септембар 13, 2020, 11:54:21 пре подне »
Мркојевићи су Срби (поријеклом свакако, мада чисто сумњам да се неко од њих данас тако сматра), ако му је отац одатле, онда је свакако српског поријекла.

Ова моја и Дританова заједничка пријатељица каже за себе да није Албанка, него муслиманка, али да су се њени албанизовали. Очигледно је да жели рећи да изворно припада популацији која чини модерну бошњачку нацију. Политички некоректно ако се изразимо, она је албанофона Српкиња исламске вјере. Нећу да одајем детаље, њена приватност ми је приоритет, само ћу рећи оно што ни она сама не крије - да је генетика потврдила (брат јој се је тестирао) да је то што је рекла истина - поријекло по мушкој лози јој је дефинитивно српско.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1603 послато: Децембар 14, 2020, 11:02:45 поподне »
Занимљиво и садржајно предавање, "Порекло и најстарија историја Албанаца", историчара Бориса Стојковског:

<a href="https://www.youtube.com/v/8co09Q2ZUoA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8co09Q2ZUoA</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1604 послато: Децембар 17, 2020, 09:16:56 поподне »
Занимљиво и садржајно предавање, "Порекло и најстарија историја Албанаца", историчара Бориса Стојковског:

<a href="https://www.youtube.com/v/8co09Q2ZUoA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8co09Q2ZUoA</a>
Овде је изнесена тврдња да су Цинцари уствари остаци Грка из античког периода. Верујем да су то поромањени Грци који имају  мало или нимало сличности са  грчким досељеницима из Мале Азије. Верујем и да си Тоске поромањени Грци. Такође верујем да су Тоске формирале етнос мешањем са Србима и крсташима који су ту владали више од 70 година. Тај супстрат или конгломерација народа, оплемењен је доласком Арбанаса (којима још истражујемо порекло) који су успели да делимично наметну свој језик. Тако су од изворних Цинцара, Срба, крсташа и Арбанашких дисељеника створени Албанци и Албански језик.
Ово је теорија са смислом јер у Албанији још увек траје насилна асимилација Цинцара и преосталих Срба.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1605 послато: Децембар 17, 2020, 09:29:11 поподне »
Овде је изнесена тврдња да су Цинцари уствари остаци Грка из античког периода. Верујем да су то поромањени Грци који имају  мало или нимало сличности са  грчким досељеницима из Мале Азије. Верујем и да си Тоске поромањени Грци. Такође верујем да су Тоске формирале етнос мешањем са Србима и крсташима који су ту владали више од 70 година. Тај супстрат или конгломерација народа, оплемењен је доласком Арбанаса (којима још истражујемо порекло) који су успели да делимично наметну свој језик. Тако су од изворних Цинцара, Срба, крсташа и Арбанашких дисељеника створени Албанци и Албански језик.
Ово је теорија са смислом јер у Албанији још увек траје насилна асимилација Цинцара и преосталих Срба.

Врло занимљиве "хипотезе бацате", наравно, без икаквих доказа.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1606 послато: Децембар 18, 2020, 07:19:40 поподне »
Цитат
Врло занимљиве "хипотезе бацате", наравно, без икаквих доказа.  ;)
У праву сте, нема доказа. Мада генетика Тоска даје доста тога за размишљање. Даље, народна ношња, обичаји и тд.
Пре неколико дана имао сам госта у кући, Цинцарина из Корче на југу Албаније.
Причао ми је да је "ортодокс", показивао крст око врата, као и мукама са језиком (морају да кажу да су Албанци, да причају у јавности Албански и тд.). Рекао ми је да у околини има и нешто мало Срба и Грка, али да је цела јужна Албанија у суштини Цинцарска пореклом.
Приметио сам доста тамнију физиономију од Албанске и више је подсећао на Грка неко Албанца.
« Последња измена: Децембар 18, 2020, 08:28:34 поподне Милош »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1607 послато: Децембар 18, 2020, 08:15:10 поподне »
Врло занимљиве "хипотезе бацате", наравно, без икаквих доказа.  ;)

У праву сте, нема доказа. Мада генетика Тоска даје доста тога за размишљање. Даље, народна ношња, обичаји и тд.
Пре неколико дана имао сам госта у кући, Цинцарина из Корче на југу Албаније.
Причао ми је да је "ортодокс", показивао крст око врата, као и мукама са језиком (морају да кажу да су Албанци, да причају у јавности Албански и тд.). Рекао ми је да у околини има и нешто мало Срба и Грка, али да је цела јужна Албанија у суштини Цинцарска пореклом.
Приметио сам доста тамнију физиономију од Албанске и више је подсећао на Грка неко Албанца.

И мени су Тоске занимљиве.

Грци сматрају и да су Саракачани романизовани Хелени.

Чији је све био Епир кроз време?

Али то је прилично запетљано.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1608 послато: Децембар 18, 2020, 08:23:12 поподне »
И мени су Тоске занимљиве.

Грци сматрају и да су Саракачани романизовани Хелени.

Чији је све био Епир кроз време?

Али то је прилично запетљано.
Има ли шта год распетљано па да починемо ко људи? Праштај на шали...🙂

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1609 послато: Децембар 18, 2020, 08:50:24 поподне »
Занимљиво и садржајно предавање, "Порекло и најстарија историја Албанаца", историчара Бориса Стојковског:

<a href="https://www.youtube.com/v/8co09Q2ZUoA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8co09Q2ZUoA</a>

У старту имам предрасуду јер су исти ови организовали и предвање Горана Шарића, али делује занимљиво, послушаћу првом приликом.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1610 послато: Децембар 18, 2020, 09:07:31 поподне »
Има ли шта год распетљано па да починемо ко људи? Праштај на шали...🙂

Е, па може непто да буде више запетљано.и мање запетљано. Ако си имао некад маче  која се дохватило клупка вуне  онда знаш.

Али - мене је данас мрзело да се се хватам у коштац са овим клупким.

Осим тога, има ту - да кажем - много већих познавалаца Албанаца и Арбареша него што сам ја.

Нема шта да ти праштам. ::)

Волим кад неко има фини смисао за хумор
.


Ван мреже Adnan

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1611 послато: Децембар 18, 2020, 10:36:22 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/gwckesQAM2A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/gwckesQAM2A</a>


Занимљив видео Албанац и Арбреш у Италији упоређивање речи.
« Последња измена: Децембар 18, 2020, 10:47:59 поподне НиколаВук »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1612 послато: Децембар 18, 2020, 11:25:51 поподне »
У старту имам предрасуду јер су исти ови организовали и предвање Горана Шарића, али делује занимљиво, послушаћу првом приликом.

Још већа иронија је што је Стојковски у једном делу предавања прилично "поткачио" псеудоисторичаре и њихову тезу о Кавкаским Албанцима, а с друге стране дели простор са једним од највећих живих шарлатана и невештих манипулатора - Шарићем. За то стање бих употребио само једну реч - политика.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4195
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1613 послато: Децембар 19, 2020, 11:24:35 пре подне »
Још већа иронија је што је Стојковски у једном делу предавања прилично "поткачио" псеудоисторичаре и њихову тезу о Кавкаским Албанцима, а с друге стране дели простор са једним од највећих живих шарлатана и невештих манипулатора - Шарићем. За то стање бих употребио само једну реч - политика.
Не треба претеривати. Културни центар Новог Сада је званична установа културе и на њиховим трибинама има различитих предавања и предавача. То што је простор уступљен (у више наврата) и једном доказаном шарлатану свакако им није за похвалу, али то не значи да их треба посматрати само кроз ту визуру. Предавање Стојковског је одлично и за сваку препоруку. Држао се материје коју очигледно добро познаје и није излазио из својих професионалних, историчарских оквира (није помињао сазнања до којих се дошло захваљујући генетичкој генеалогији).

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1614 послато: Децембар 19, 2020, 03:59:20 поподне »
Још већа иронија је што је Стојковски у једном делу предавања прилично "поткачио" псеудоисторичаре и њихову тезу о Кавкаским Албанцима, а с друге стране дели простор са једним од највећих живих шарлатана и невештих манипулатора - Шарићем. За то стање бих употребио само једну реч - политика.
Одслушао сам, стварно је одличан. Не мислим на Шарића :))
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1615 послато: Децембар 19, 2020, 05:15:23 поподне »
Ma koliko se ne slagali sa nečijim stavovima, nije u redu nekoga nazivati šarlatanom, pa još i dokazanim šarlatanom ovako javno na forumu i na taj način slati svom članstvu poruku da je taj čovek zaista šarlatan, pogotovo  kada to mišljenje  i etiketiranje dolazi iz samog uredništva društva Poreklo.
Pri tom svima koji su na forumu šaljemo pogrešnu sliku o društvu,  pogotovo kada takvi termini dolaze u vreme kada pretendujemo da društvo postane Zadužbina.
Ovo nije dobar marketing, za društvo Poreklo.Isto tako mogao bi sve nas neko da proglasi društvom šarlatana, što sigurno nismo.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1616 послато: Децембар 19, 2020, 05:29:51 поподне »
Ma koliko se ne slagali sa nečijim stavovima, nije u redu nekoga nazivati šarlatanom, pa još i dokazanim šarlatanom ovako javno na forumu i na taj način slati svom članstvu poruku da je taj čovek zaista šarlatan, pogotovo  kada to mišljenje  i etiketiranje dolazi iz samog uredništva društva Poreklo.
Pri tom svima koji su na forumu šaljemo pogrešnu sliku o društvu,  pogotovo kada takvi termini dolaze u vreme kada pretendujemo da društvo postane Zadužbina.
Ovo nije dobar marketing, za društvo Poreklo.Isto tako mogao bi sve nas neko da proglasi društvom šarlatana, što sigurno nismo.

Занимљиво је колико бринете о "маркетиншкој слици" и угледу особе која је Друштво "Порекло" и председника Друштва на најприземнији могући, уличарски начин пљувала по већини емисија и трибина где је био "гостујући предавач", и то управо зато што о популационој генетици и генетичког генеалогији говоримо онако како заиста јесте, а не према његовим неуким манипулацијама којима подилази острашћеним и полуобразованим/формално образованим појединцима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1617 послато: Децембар 19, 2020, 05:37:57 поподне »
Poštovani Nikola Vuk,
Iskreno mi je žao, ali se nas dvoje na žalost nikako ne razumemo.
Uopšte me ne interesuje ta osoba,
 govorim o terminologiji koja nije uputna da se upotrebljava.
To je mogao da napiše neki forumaš .....ali ovako ovi termini dobijaju težinu i drugu konotaciju, šalju neku poruku o nama.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1618 послато: Децембар 19, 2020, 05:42:28 поподне »
Poštovani Nikola Vuk,
Iskreno mi je žao, ali se nas dvoje na žalost nikako ne razumemo.
Uopšte me ne interesuje ta osoba,
 govorim o terminologiji koja nije uputna da se upotrebljava.
To je mogao da napiše neki forumaš .....ali ovako ovi termini dobijaju težinu i drugu konotaciju, šalju neku poruku o nama.

Што наш народ каже, "према свецу и тропар".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #1619 послато: Децембар 19, 2020, 05:47:52 поподне »
Jeste Nikola Vuk, ako ste mislili na nas, mislim da naš srpski rod ima svetačkog u svojoj krvi i da se tako i treba ponašati.
Naš tropar je zvonak i čuje se daleko!
Ovog drugog uopšte ne primećujem i nebitan je.