Аутор Тема: Ауторски чланак Владимира Путина (!) о историјском јединству Руса и Украјинаца  (Прочитано 2290 пута)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Данас је објављен ауторски чланак Владимира Путина (!)  о историјском јединству Руса и Украјинаца, 12.07.2021: Руси и Украјинци су један народ - једна целина. Од раније је позната његова теза да је садашња Украјина вештачка творевина настала на рушевинама СССР-а (западни званичници, по сопственом признању, чули су то од Путина још пре 10-ак година, али га "нису узимали за озбиљно"...Идеја о  посебној украјинској нацији  настала је  лансирана је од стране пољског националног покрета седамдесетих година 19-ог века, за решавање пољског националног питања  а потом је преузела, за своје циљеве, Аусто-Угарска. Тако је настала лажна идеја о постојању посебне украјинске нације (иако су до тада постојали великоруси, малоруси и белоруси)...
Осврће се и на закарпатску Украјину..

И, пожалуй, главное предупреждение от Путина: «Мы никогда не допустим, чтобы наши исторические территории и живущих там людей использовали против России».



https://news-front.info/2021/07/12/vladimir-putin-ob-istoricheskom-edinstve-russkih-i-ukraintsev/

Недавно, отвечая в ходе «Прямой линии» на вопрос о российско-украинских отношениях, сказал, что русские и украинцы – один народ, единое целое.

Извод из чланка:

Эти слова – не дань какой-то конъюнктуре, текущим политическим обстоятельствам. Говорил об этом не раз, это моё убеждение. Поэтому считаю необходимым подробно изложить свою позицию, поделиться оценками сегодняшней ситуации.
Сразу подчеркну, что стену, возникшую в последние годы между Россией и Украиной, между частями, по сути, одного исторического и духовного пространства, воспринимаю как большую общую беду, как трагедию. Это, прежде всего, последствия наших собственных ошибок, допущенных в разные периоды. Но и результат целенаправленной работы тех сил, которые всегда стремились к подрыву нашего единства. Формула, которая применяется, известна испокон веков: разделяй и властвуй. Ничего нового. Отсюда и попытки сыграть на национальном вопросе, посеять рознь между людьми. А как сверхзадача – разделить, а затем и стравить между собой части единого народа.+

Чтобы лучше понять настоящее и заглянуть в будущее, мы должны обратиться к истории. Конечно, в рамках статьи невозможно охватить все события, произошедшие более чем за тысячу лет. Но остановлюсь на тех ключевых, поворотных моментах, о которых нам – и в России, и на Украине – важно помнить.
И русские, и украинцы, и белорусы – наследники Древней Руси, являвшейся крупнейшим государством Европы. Славянские и другие племена на громадном пространстве – от Ладоги, Новгорода, Пскова до Киева и Чернигова – были объединены одним языком (сейчас мы называем его древнерусским), хозяйственными связями, властью князей династии Рюриковичей. А после крещения Руси – и одной православной верой. Духовный выбор Святого Владимира, который был и Новгородским, и Великим Киевским князем, и сегодня во многом определяет наше родство.
Киевский княжеский стол занимал главенствующее положение в Древнерусском государстве. Так повелось с конца IX века. Слова Вещего Олега о Киеве: «Да будет это мать городам русским» – сохранила для потомков «Повесть временных лет».
Позднее, как и другие европейские государства того времени, Древняя Русь столкнулась с ослаблением центральной власти, раздробленностью. При этом и знать, и простые люди воспринимали Русь как общее пространство, как свою Отчизну...

Не собираюсь ничего идеализировать. Известны и Валуевский циркуляр 1863 года, и Эмский акт 1872 года, ограничивавшие издание и ввоз из-за границы религиозной и общественно-политической литературы на украинском языке. Но здесь важен исторический контекст. Эти решения принимались на фоне драматических событий в Польше, стремления лидеров польского национального движения использовать «украинский вопрос» в своих интересах. Добавлю, что художественные произведения, сборники украинских стихов, народных песен продолжали издаваться. Объективные факты говорят о том, что в Российской империи шёл активный процесс развития малороссийской культурной идентичности в рамках большой русской нации, соединявшей великороссов, малороссов и белорусов..

Одновременно в среде польской элиты и некоторой части малороссийской интеллигенции возникали и укреплялись представления об отдельном от русского украинском народе. Исторической основы здесь не было и не могло быть, поэтому выводы строились на самых разных вымыслах. Вплоть до того, что украинцы якобы вообще не славяне, или, наоборот, что украинцы – это настоящие славяне, а русские, «московиты» – нет. Подобные «гипотезы» стали всё чаще использовать в политических целях как инструмент соперничества между европейскими государствами...

...Отдельно скажу о судьбе Подкарпатской Руси, которая после распада Австро-Венгрии оказалась в Чехословакии. Значительную часть местных жителей составляли русины. Об этом сейчас мало вспоминают, но после освобождения Закарпатья советскими войсками съезд православного населения края высказался за включение Подкарпатской Руси в РСФСР или непосредственно в СССР – на правах отдельной Карпаторусской республики. Но это мнение людей проигнорировали. И летом 1945 года было объявлено – как писала газета «Правда» – об историческом акте воссоединения Закарпатской Украины «со своей издавней родиной – Украиной»
Источник: https://news-front.info/2021/07/12/vladimir-putin-ob-istoricheskom-edinstve-russkih-i-ukraintsev

« Последња измена: Јул 12, 2021, 08:33:47 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Наставак чланка:
Источник: https://news-front.info/2021/07/12/vladimir-putin-ob-istoricheskom-edinstve-russkih-i-ukraintsev

О решењу украјинске кризе:

Правно тумачење које даје Путин (на основу  става некадашњег градоначелника Ст. Петерсбурга-професора Собчака):
 
Хоћете да створите своју државу? Молим лепо! Но, под којим условима?  Решењем о прекиду постојања СССР-а анулиран је договор о стварању СССР-а, и свака новонастала држава се мора вратити у границе у којима је ушла у СССР- да би решење било легитимно. Другим речима - идите са оним што сте унели у државу...




Цитат
В СССР границы между республиками, конечно же, не воспринимались как государственные, носили условный характер в рамках единой страны, которая, при всех атрибутах федерации, по существу была в высшей степени централизованной – за счёт, повторю, руководящей роли КПСС. Но в 1991 году все эти территории, а главное – люди, которые там жили, в одночасье оказались за границей. И были уже действительно оторваны от исторической Родины.
Что тут скажешь? Всё меняется. В том числе – страны, общества. И конечно, часть одного народа в ходе своего развития – в силу ряда причин, исторических обстоятельств – может в определённый момент ощутить, осознать себя отдельной нацией. Как к этому относиться? Ответ может быть только один: с уважением!

Хотите создать собственное государство? Пожалуйста! Но на каких условиях? Напомню здесь оценку, которую дал один из самых ярких политических деятелей новой России, первый мэр Санкт-Петербурга А. Собчак. Как высокопрофессиональный юрист он считал, что любое решение должно быть легитимно, и потому в 1992 году высказал следующее мнение: республики-учредители Союза после того, как они сами же аннулировали Договор 1922 года, должны вернуться в те границы, в которых они вступили в состав Союза. Все же остальные территориальные приобретения – это предмет для обсуждения, переговоров, потому что аннулировано основание.+

Другими словами – уходите с тем, с чем пришли. С такой логикой трудно спорить. Добавлю только, что произвольную перекройку границ большевики, как уже отмечал, начали ещё до создания Союза, и все манипуляции с территориями проводили волюнтаристски, игнорируя мнение людей.



Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Уз дужно поштовање, мислим да ово није место за текстове политичке природе. Ја исто делим мишљење да су Руси, Белоруси и Украјинци потекли из једног народа али мишљења политичара не би требала да буду мерило науке.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Ја колико знам Украјинци су нам доста сличнији и географски ближи. Рус ће вам у разговору рећи да га српски подсећа на украјински, због тврдоће посебно.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Ја колико знам Украјинци су нам доста сличнији и географски ближи. Рус ће вам у разговору рећи да га српски подсећа на украјински, због тврдоће посебно.
Ближи су Русима, али на западу Украјине су говорили украјински, који се задњих пар деценија административно проширио на већину земље, циљано потискујући руски језик који се говорио више него украјински...Много наших студената је студирало у Кијеву, Одеси деведесетих и руски се говорио и на факултету и у тим градовима...Од 2000тих је кренула "украјинизација" у језичком смислу, и касније је морало да се говори украјински на факултету ( то је из "прве руке" информација од колега који су студирали тамо деведесетих, па после 10 година опет посетили Кијев...Деведесетих се украјински причао у Лавову, и морали су да пазе ако преседају на путу за Кијев, да када шетају градом, да не говоре гласно руски (било је и непријатних сцена)...Тај украјински на западу Украјине ми личи на словачки, боље га разумем него руски, и као што си рекао, звучи тврђе
« Последња измена: Јул 20, 2021, 01:35:57 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Ближи су Русима, али на западу Украјине су говорили украјински, који се задњих пар деценија административно проширио на већину земље, циљано потискујући руски језик који се говорио више него украјински...Много наших студената је студирало у Кијеву, Одеси деведесетих и руски се говорио и на факултету и у тим градовима...Од 2000тих је кренула "украјинизација" у језичком смислу, и касније је морало да се говори украјински на факултету ( то је из "прве руке" информација од колега који су студирали тамо деведесетих, па после 10 година опет посетили Кијев...Деведесетих се украјински причао у Лавову, и морали су да пазе ако преседају на путу за Кијев, да када шетају градом, да не говоре гласно руски (било је и непријатних сцена)...Тај украјински на западу Украјине ми личи на словачки, боље га разумем него руски, и као што си рекао, звучи тврђе
Мало је ово упрошћено што сам рекао , базира се на искуству наших студената у Кијеву и Одеси у том периоду, и они скоро да нису ни разумели украјински, јер им није био потребан ( у Кијеву и Одеси се руски говорио)...ово је мапа из 2003, али би било занимљиво видети каква је ситуација била раније:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D0%B8_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B

Мнение учащихся г. Киева о языковой ситуации
Использование языка                   Украинский              Русский              Два языка 
Разговариваю дома                          13                               61                25
Разговариваю в школе с друзьями   4                                  65                     29
Смотрю телевидение                          16                                 26                    57
Читаю художественную литературу   12                               30                     57
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B5
« Последња измена: Јул 20, 2021, 02:12:56 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Уз дужно поштовање, мислим да ово није место за текстове политичке природе. Ја исто делим мишљење да су Руси, Белоруси и Украјинци потекли из једног народа али мишљења политичара не би требала да буду мерило науке.

Поштовани г. Коре,

1. Ја сам само пренео референцу на наведени чланак, додао неколико извода из чланка и пар реченица да повежем  испуштене делова чланка - а све то  у намери  да олакшам читање текста оних које то занима. Јесте, "подвукао сам жутим" неке делове чланка да бих привукао читаоце, али, то је ваљда легитиман поступак приликом информисања.  :)

2. Јасно је, надам се, да чланак није својим белим ручицама типкао лично В.В. Путин. Исто тако, јасно је да ово није мишљење политичара него Путин званично изражава став руске науке  и руске државе. А приписан је Путину да се сигнал појача.
3. Чланак је интересантан зато што илуструје став Запада да  се  друштвени инжењеринг (разбијање или спајање држава, распиривање међуетничке мржње, наметање санкција, коришћење других народа у борби против "својих непријатеља") може користити за остваривање сопствених циљева  без обзира на последице за народе и друштва над којима се ти пројекти спроводе.

4. На форуму постоје теме које су више политизоване, па ник(и)м ништа.  Ево узмимо коментаре на тему Дукље, или на тему 23Ме...  :)

5. У сваком случају, чланак је информативан јер даје врло сажет преглед историје настанка Украјине. Па, ко то воли-нека чита, ко не воли - нека игнорише чланак. А може се и избрисати - немам ништа против.

P.S.
Не припадам онима који више воле неке друге руске  ствари од америчких торти (као друг Чворовић у филму "Балкански шпијун").

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
да се разумемо, моја примедба се односи на то да је текст политички и да приличи неком форуму на којем људи разглабају о политици а не на форуму о гг. Да је чика Влада ово своје (наравно да је писао неко други) виђење потркрепио хаплотиповима и генеолошким стаблима онда не би имао било каквих примедби  :)

Следи једна лепа допуна овој карти коју је поставио ДушанВучко

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Moj mali prilog tome kako je genetiku uključena u političke sporove, tj odgovor Ukrajinca na naučne stavove gospodina Kljosova. Za link prema radu idite na DOI iznad naslova pošto donji link prema tekstu ne radi. Inače, ovo je prvi put da sam naišao na upotrebu reči "svet" kao deo pojma (npr "Ruski svet") umesto pojma "civilizacija" (kao npr kod Hantingtona) i da ga je gospodin Vulin preuzeo iz ruske političke prakse. ( da ne bude zabune, ja to podržavam :D). Tekst je na ukrajinskom pa ko zna, ako ima neka zanimljiva informacija, neka prenese

Цитат
“We Will Never Be Brothers…”, or the Y-DNA Genealogy through the Prism of A. Klyosov’s “Scholarly Patriotism”
Serhii Nalyvaiko
Published 2020
History
A notable factor in the development of modern Y-DNA genealogy is the popularization activity conducted by Prof. A. Klyosov (USA, Russia), primarily in relation to his concept of “scholarly patriotism”, considered by the scientist not only as a means of objective knowledge of the Russian people’s past but also as an instrument of ideological influence, in particular, an important tool for counteracting modern Normanism and Russophobia. It is characteristic of A. Klyosov’s approach to present one of his leading ideological positions as the “Ukrainian question”, which is mainly interpreted in view of the concept of the “Russian world”, from the standpoints of the outright Ukrainophobia and imperialist chauvinism. Among the most notable “ideological markers” of the modern DNA genealogy in “Klyosov’s version” is the active promotion of the concepts of the “Russian plain” and the “Ancient Rus people” as elements for creating the contemporary “national myth” of modern Russia in terms of historical research. Also, there is a “fundamental conclusion” asserted in the modern DNA genealogy that the Russians, Belarusians, and Ukrainians possess common origin, i.e. a new version of the well-known idea of a “common cradle” of three fraternal peoples, pushed back for several thousand years. However, in both cases we are talking about ideologically conditioned concepts, equipped with the tools of excessive terminological liberalism and a certain substitution of concepts aimed at misleading the unprepared reader. The introduction of incorrect, biased, ideologically conditioned interpretations of the objective DNA genealogical data into scientific circulation might be considered the greatest information threat in the field of historical disciplines in the general context of using “hybrid” information technologies. The situation is complicated by the fact that the Ukrainian humanities are hardly represented by any experts in DNA genealogy, while this area is actively developed by the efforts of the Russian-language academic school. In the context of modern geopolitical realities, this causes a special and unwavering interest in the ideological “context” that accompanies the extensive promotion of the new DNA genealogical knowledge.

https://www.semanticscholar.org/paper/%E2%80%9CWe-Will-Never-Be-Brothers%E2%80%A6%E2%80%9D%2C-or-the-Y-DNA-through-Nalyvaiko/eb8c7feb2b833cfaa2283ddbdb4c38ee08eba01b

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Moj mali prilog tome kako je genetiku uključena u političke sporove, tj odgovor Ukrajinca na naučne stavove gospodina Kljosova.

Псеудонаучне ставове г. Кљосова.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Псеудонаучне ставове г. Кљосова.  ;)

Ma jok bre, ozbiljan naučnik, samo ga dušmani ne vole :)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Inače, ovo je prvi put da sam naišao na upotrebu reči "svet" kao deo pojma (npr "Ruski svet") umesto pojma "civilizacija" (kao npr kod Hantingtona) i da ga je gospodin Vulin preuzeo iz ruske političke prakse. ( da ne bude zabune, ja to podržavam :D ).
Око појма "свет" се подигло много буке у региону у задње време али то није ни чудо пошто се до буке долази и због много смешнијих ствари. Руси користе термин "руски свет" како би преко њега одредили подручје на којем се простире руска култура и језик, слично како је то Хантингтон дефинисао за цивилизације. Дакле, у руски свет улазе сва подручја где се говори руски језик а то је подручје руске империје и СССРа. Врло сличну ствар имамо и у англосаксонском свету који за то користи појам комонвелта. Мислим да би министар уместо појма "српски свет" требао да почне користити термин "српски комонвелт". Регион би био срећан јер се користи њима омиљена англосаксонска терминологија, вук сит а овце на броју :)

На жалост, танак сам са украјинским али верујем да апсулутно ништа не пропуштам пошто знам шта су они једино у стању да напишу :)