Аутор Тема: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија  (Прочитано 45386 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #20 послато: Фебруар 07, 2017, 01:17:40 поподне »
Пре неког времена сам на форуму видео линк на једној теми за попис Новог Сада, у питању је такође неки мађарски сајт. Јел неко зна о којем се раду? Можда је и hungaricana

Не знам који би то сајт могао бити, али погледај има ли шта у књизи Трива Милитара, Нови Сад на раскрсници минулог и садањег века / по изворима, забелешкама и сећању Трива Милитара ; приредио Живко Марковић. - Нови Сад, 2000, тамо има неких пописа градског становништва.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #21 послато: Фебруар 07, 2017, 02:06:14 поподне »
Хвала на књизи. Мислим да је баш хунгаљрикана била, пошто се сећам да је била компликована опција за претрагу. Претпостављам да се Нови сад налази у секцији са осталим слободним краљевским градовима.

Ван мреже Милан Степановић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 48
  • N2-Y6503 P189.2 (Св. Јован)
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #22 послато: Фебруар 07, 2017, 02:43:22 поподне »
Пре неког времена сам на форуму видео линк на једној теми за попис Новог Сада, у питању је такође неки мађарски сајт. Јел неко зна о којем се раду? Можда је и hungaricana

Највероватније, иначе изузетно драгоцен сајт за истраживање прошлости Срба у Бачкој и Барањи, од средњег века до савременог доба. 
Час ми весте стару славу
крви моје прарођачке...
[Лаза Костић]

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #23 послато: Фебруар 07, 2017, 04:50:55 поподне »
На попису из 1728. г. у Парабућу су 23 домаћинства, Видића нема, а 1743. г. овде је записано 26 домаћинстава, Видића, такође, нема (Сечански, Живан: Пописи становника Бачке током осамнаестог века, Београд, 1952, стр. 98). Године 1752. у Парабућу су записана 32 домаћинства, али Видића, нема (https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/view/hu_mnl_ol_e156_a_fasc243_no002/?document=1&pg=53&bbox=-2492%2C-4260%2C5252%2C124), а ни урбаријални попис из 1772. г. у Парабућу не бележи Видиће (Сечански, наведено дело, стр. 99).

Хвала вам на овим подацима. Значи да су се доселили у Парабућ између 1772. и 1828.

Књига Живана Сечанског коју сте поменули је наведена у дигиталној библиотеци портала, али линк не ради и нисам могао нигде да је нађем у дигиталном формату. Било би лепо ако би неко могао да освежи тај линк.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #24 послато: Фебруар 07, 2017, 05:07:51 поподне »
У време Југославије у Печују је излазило пар зборника на тему етнологије и етнорафија Јужних Словена у Мађарској. После су већину тог посла преузели Хрвати, мада нешто мало тискају и ови наши... углавном, такође књижица вредна за људе окупљене око ове теме је и дело Ивана Антуновића Разправа о подунавских и потисанских Буњевцих и Шокцих, у овом зборнику има и неколико пописа граничара.



Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #25 послато: Фебруар 07, 2017, 09:37:53 поподне »
Нисам сигуран шта је покретач теме P56 имао у плану да се овде пише, па се надам да не нарушавам његов концепт.  :)

Нисам ништа планирао. Све је слободно и на вољу. Жеља ми је да се и Срби из Војводине активније укључе у овај пројекат. Мало их је тестираних. Мада, морам да додам...кад сам отворио тему Срби у Банату, наста у кући лом. А шта је са Србима у Бачкој и Барањи, па тако ја кренух. Оно што сам знао. То сам и написао.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #26 послато: Фебруар 08, 2017, 05:03:32 поподне »
Нисам ништа планирао. Све је слободно и на вољу. Жеља ми је да се и Срби из Војводине активније укључе у овај пројекат. Мало их је тестираних.

Мислим да је доста Срба из Војводине тестирано. Проблем може бити то што је тестирано мало староседелачких фамилија. Углавном су у питању потомци "дођоша" (укључујући и мене  ;D).

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #27 послато: Фебруар 08, 2017, 05:54:31 поподне »
Мислим да је доста Срба из Војводине тестирано. Проблем може бити то што је тестирано мало староседелачких фамилија. Углавном су у питању потомци "дођоша" (укључујући и мене  ;D).

Има нас...  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #28 послато: Фебруар 08, 2017, 08:06:51 поподне »
 На тестирању у организацији САНУ и Порекла 2015.г. има неколицина Банаћана, о том потом, кад  Ивица Тодоровић, објави дуго очекивану студију. Било је кратко вријеме за организацију, почетак јула, па Лале натенане ( не пристигоше сви) а дођоши ка дођоши бијаху бржи. Биће занимљиво.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #29 послато: Фебруар 08, 2017, 08:40:00 поподне »
Мислим да је доста Срба из Војводине тестирано. Проблем може бити то што је тестирано мало староседелачких фамилија. Углавном су у питању потомци "дођоша" (укључујући и мене  ;D).

Мислим да би добро било за критеријум узети породице које су живеле на овим просторима пре Првог светског рата. Колико ја знам у већини тих породица нема неког одређениг предања (исправите ме ако грешим) па би било веома интересанто сазнати резултате тестирања. Наравно било би интересантно и потврдити предања породица која их имају ( на пример херцеговачко предање Дунђерских).
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #30 послато: Фебруар 08, 2017, 09:07:19 поподне »
Мислим да би добро било за критеријум узети породице које су живеле на овим просторима пре Првог светског рата. Колико ја знам у већини тих породица нема неког одређениг предања (исправите ме ако грешим) па би било веома интересанто сазнати резултате тестирања. Наравно било би интересантно и потврдити предања породица која их имају (на пример херцеговачко предање Дунђерских).

Занимљиво, иако сам и ја веровао да мало ко од Северњака има сачувана предања о пореклу, неки их ипак чувају до данас... а сеобе се односе на време Чарнојевића. Па тако рецимо барањски Аћимовићи имају предање да су пореклом од Куманова, а Дворнићи негде од Македоније. Таквих примера сигурно има још, али нисам се тиме до сада детаљније бавио, мада имам тако нешто у плану.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #31 послато: Фебруар 08, 2017, 09:10:35 поподне »
Занимљиво, иако сам и ја веровао да мало ко од Северњака има сачувана предања о пореклу, неки их ипак чувају до данас... а сеобе се односе на време Чарнојевића. Па тако рецимо барањски Аћимовићи имају предање да су пореклом од Куманова, а Дворнићи негде од Македоније. Таквих примера сигурно има још, али нисам се тиме до сада детаљније бавио, мада имам тако нешто у плану.

Има лалинских породица у селу поред мог које тачно знају од ког црногорског братства и племена воде порекло, а дошли су за време Сеобе с Чарнојевићем.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #32 послато: Фебруар 08, 2017, 09:25:29 поподне »
Такође, многе лалинске породице мисле да су дошле под Чарнојевићем, а уствари су дошли или пре или после. Многи уопште немају знање о томе.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #33 послато: Фебруар 08, 2017, 09:41:28 поподне »
Има лалинских породица у селу поред мог које тачно знају од ког црногорског братства и племена воде порекло, а дошли су за време Сеобе с Чарнојевићем.

Ето. Мени је у почетку деловало да тамо нико не зна више одакле је дошао. Али очигледно примери то демантују.

Јуче се подсетих да међу предчарнојевићевска презимена у Барањи спадају и Апарац, и Перкатлија, пореклом из Апара и Перката, два села близу Балатона, где је некад била турска војна граница.

Такође, многе лалинске породице мисле да су дошле под Чарнојевићем, а уствари су дошли или пре или после. Многи уопште немају знање о томе.

Има сигурно и тога, али кад се помену неке конкретне земље, крајеви, племена, ту већ неког дима има, а где има дима, има и ватре. ;)

Узгред, постављасмо ово на сеобама, а тиче се и ове теме. Две карте из књиге Историја Мађарске (1526-1711) од Гезе Палфија.



Прва карта је етничка слика прилика на простору Угарске током 16. и 17. века, а друга верска и културна слика Угарске током 16. века. - Ово је заправо време Османлија, с тим да прва карта подразумева и сеобе под Чарнојевићем, док је друга пусто турско време.



Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #34 послато: Фебруар 08, 2017, 10:10:32 поподне »
Занимљиво, иако сам и ја веровао да мало ко од Северњака има сачувана предања о пореклу, неки их ипак чувају до данас... а сеобе се односе на време Чарнојевића. Па тако рецимо барањски Аћимовићи имају предање да су пореклом од Куманова, а Дворнићи негде од Македоније. Таквих примера сигурно има још, али нисам се тиме до сада детаљније бавио, мада имам тако нешто у плану.

Врло могуће. Ја сам ово написао на основу људи које знам и мог личног примера пошто ми је бака са мајчине стране из мештанске породице. И док људи знају јако добро своје породично стабло, са друге стране или не знају породично предање или спомињу Чарнојевића. Такође доста је мање миграција на тим просторима (ако се не рачунају "авантуристичка" путовања у Америку са почетка 20 века, чије примере такође имам у породици  :) )
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #35 послато: Фебруар 09, 2017, 01:07:50 поподне »
Врло могуће. Ја сам ово написао на основу људи које знам и мог личног примера пошто ми је бака са мајчине стране из мештанске породице. И док људи знају јако добро своје породично стабло, са друге стране или не знају породично предање или спомињу Чарнојевића. Такође доста је мање миграција на тим просторима (ако се не рачунају "авантуристичка" путовања у Америку са почетка 20 века, чије примере такође имам у породици  :) )

И то си у праву, јер тамошње становништво је углавном ратарско, и самим тим везано за земљу, за разлику од становништва из планина, које је претежно сточарског типа, и које се лакше померало, у потрази за пашњацима или једноставно, бољим местима за живот.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #36 послато: Фебруар 09, 2017, 01:47:41 поподне »
Знам за случај породице Бугарски из Товаришева, која има израђено породично стабло више од 200 година уназад, као и предање да су дошли из источне Србије, те су добили то презиме зато што су били близу Бугара или сл.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #37 послато: Фебруар 09, 2017, 04:29:01 поподне »
Знам за случај породице Бугарски из Товаришева, која има израђено породично стабло више од 200 година уназад, као и предање да су дошли из источне Србије, те су добили то презиме зато што су били близу Бугара или сл.

По мом мишљењу у Товаришеву има нешто више мештанских породица него у  од осталим селима у бачкопаланачкој општини, јер Товаришево није било толико захваћено колонизацијом. Товаришево су већином колонизовале породице из околине Ливна. Иначе пре неки дан је била сеоска слава у Товаришеву - Свети Григорије Богослов.  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #38 послато: Фебруар 10, 2017, 12:13:38 пре подне »
У суштини у Војводини се углавном зна која су села већински: српска староседелачка, буњевачка, колонистичка, мађарска, шокачка, словачка, русинска, ромска, итд. Наравно, људи су се мешали у задњих седамдесет година али су те руралне поделе генерално и даље актуелне. Када би се вршило генетско истраживање, већ би се отприлике знало каква је структура локалаца и где би се какви узорци могли тражити.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Срби у Бачкој и Барањи - генетичка генеалогија
« Одговор #39 послато: Фебруар 10, 2017, 02:31:52 пре подне »
У суштини у Војводини се углавном зна која су села већински: српска староседелачка, буњевачка, колонистичка, мађарска, шокачка, словачка, русинска, ромска, итд. Наравно, људи су се мешали у задњих седамдесет година али су те руралне поделе генерално и даље актуелне. Када би се вршило генетско истраживање, већ би се отприлике знало каква је структура локалаца и где би се какви узорци могли тражити.

У мојој општини имаш све. :)

Досељеничка села, лалинска села насељена током Чарнојевићеве сеобе, староседелачка српска села насељена и пре Чарнојевићеве сеобе, мађарска села, итд.

У склопу досељеничких села могу се извршити тестирања Црногораца, Бокеља, Босанаца, Херцеговаца, Личана, итд.

Општина душу дала за генетичка истраживања.  8)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"