Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 317207 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #740 послато: Август 07, 2018, 12:27:59 пре подне »
Поново нова верзија N2 стабла. Овог пута додата нова подграна којој припадају новотестирани Алтајац и ИР1. Иначе Алтајац има више од 200 приватних СНПова а око десет њих дели са ИР1.


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #741 послато: Август 07, 2018, 10:41:41 поподне »
Алтајац је значи ипак ближе повезан са граном од IR1 него са P189.2. То значи да још увек тапкамо у месту што се тиче даљег порекла гране P189.2.  :) Можемо само да претпоставимо да је некад давно дошла из Азије, али прецизнија хронологија и локација "прадомовине" још увек недостају, као и развој у Европи након досељења. Једино што се сигурније може рећи је да је подграна Y7310 "источнокарпатска" и да је родоначелник подгране FGC28435 доспео на Балкан са тог источнокарпатског простора највероватније током средњег века, и то је све.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #742 послато: Август 08, 2018, 12:04:13 пре подне »
Алтајац је значи ипак ближе повезан са граном од IR1 него са P189.2. То значи да још увек тапкамо у месту што се тиче даљег порекла гране P189.2.  :) Можемо само да претпоставимо да је некад давно дошла из Азије, али прецизнија хронологија и локација "прадомовине" још увек недостају, као и развој у Европи након досељења. Једино што се сигурније може рећи је да је подграна Y7310 "источнокарпатска" и да је родоначелник подгране FGC28435 доспео на Балкан са тог источнокарпатског простора највероватније током средњег века, и то је све.  ;)

Тако некако да.  :)  Али ипак бих оставио опцију да се и предак P189.2 доселио у Европу са Алтаја. Постоји и опција да се P189.2 мутација десила тек у Европи, што би значило да смо у Европи доста дуго, и да се P189.2 изван Европе неће ни наћи. Али све је још отворено. 

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #743 послато: Август 16, 2018, 08:42:27 поподне »
У најави је нови Биг Ипсилон за неког из ФГЦ28435 групе. Можда се потврди која нова подргана.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #744 послато: Август 26, 2018, 03:27:29 поподне »
Читајући о Мезочат култури којој је припадао IR1, припадник N2-Y6503 хаплогрупе из 10-9. века п.н.е, наишао сам на занимљиве информације о њој и сродним културама из периода раног халштата. За P189.2 грану би можда најзанимљивија могла да буде култура Куштановице; она је следила непосредно после Мезочат културе а била је лоцирана на територији југозападне Украјине и североисточне Словачке, баш тамо где наши FGC28435 имају своје најближе сроднике. Ова култура је била сродна са другим "раноскитским" културама, нпр. са културом Векерзуг из мађарског Потисја а нестала је након првих продора пшеворске културе са северозапада. Мислим да временски оквир раног халштата и даље остаје као најбољи кандидат за долазак P189.2 у Европу, а у оквиру културе Куштановице је могао живети родоначелник подгране Y7310.

Цитат из чланка пољског археолога Ане Рембиш-Лубијевске "The contacts between the nomadic world and the societies from Central Europe in 1st millennium BC":

"In the two centuries preceding the period of the Scythian influences, the area of the Carpathian Basin experienced a period of significant cultural change. The old Urnfield traditions and intensive contacts with the Cimmerian tribes helped to develop the East Hallstatt culture, which formed an important economic and cultural component in central Europe. The Mezöcsát culture, which appeared in the Carpathian Basin as a result of the early nomadic influences in the VIIIth-VIIth century BC, established close contacts with the East Hallstatt culture. These horizons are represented by rich groups of findings that represent the mixture of the Cimmerian, Scythian, and Hallstatt traditions. Early Scythian influences led not only to the development of the Vekerzug culture, but also to the occurrence in north-eastern Slovakia and western Ukraine of the Kuštanovice group."

https://www.academia.edu/6176834/The_contacts_between_the_nomadic_world_and_the_societies_from_central_Europe_in_Ist_millennium_BC



https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бабић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #745 послато: Септембар 19, 2018, 12:12:08 пре подне »
Поздрав, свима сазнао сам да сам носилац ове ретке хаплогрупе N2 p189.2. , слава ми је свети  Јован и пореклом сам са тромеђе Босне Лике и Далмације. Ако требају моји маркери рад сам да помогнем и сазнам више о овој хаплогрупи

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #746 послато: Септембар 19, 2018, 07:48:13 поподне »
Поздрав, свима сазнао сам да сам носилац ове ретке хаплогрупе N2 p189.2. , слава ми је свети  Јован и пореклом сам са тромеђе Босне Лике и Далмације. Ако требају моји маркери рад сам да помогнем и сазнам више о овој хаплогрупи

Добродошли на форум Порекла!
Уколико желите да унесемо резултат у јавни део табеле Српског ДНК пројекта, можете прекопирати маркере на овој теми, и биће унети у табелу у току дана. Такође, ако можете напишите нешто више о свом пореклу као што су тачно место одакле потичете и крсна слава да би смо могли да евентуално установимо правац миграција.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #747 послато: Септембар 19, 2018, 09:40:52 поподне »
Поздрав, свима сазнао сам да сам носилац ове ретке хаплогрупе N2 p189.2. , слава ми је свети  Јован и пореклом сам са тромеђе Босне Лике и Далмације. Ако требају моји маркери рад сам да помогнем и сазнам више о овој хаплогрупи

Добродошли на форум Порекла!
Уколико желите да унесемо резултат у јавни део табеле Српског ДНК пројекта, можете прекопирати маркере на овој теми, и биће унети у табелу у току дана. Такође, ако можете напишите нешто више о свом пореклу као што су тачно место одакле потичете и крсна слава да би смо могли да евентуално установимо правац миграција.

Придружујем се Вукићевићевој добродошлици на форум,

Драгоцјен би био, поред Ваших маркера, сваки податак о поријеклу породице и евентуално предање о досељењу или старијим миграцијама, као и родбинске везе са неком од познатијих историјских личности, овдје првенствено мислим на војводу Голуба Бабића (Трубар, Дрвар 1824 - Сарајево 1910) којега је, према неким наводима, породично поријекло из Мокрог Поља код Книна.
Такође је за вас занимљив податак да већ имамо на табели пројекта тестираног Бабића N2 P189.2 на 23 маркера из околине Приједора.

(ps примјећујем да Црнчевићу није уписано у колону СНП+ FGC28435, као и "краткоћу" колоне DYS464 гдје се не види d маркер, а ни моји DYS464-ови још нису уписани  :) )

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #748 послато: Септембар 19, 2018, 10:08:41 поподне »
Ja se izvinjavam momci, ali primetio sam na Anthrogenici nekog momka po imenu Kiril koji se nedavno testirao i dobio rezultat N2-P189.2. Ne znam da se već razgovaralo o njemu ili ne

https://anthrogenica.com/showthread.php?3711-Y7316-(Balkan-subclade-of-N-P189-2)-now-testable-at-FTDNA

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #749 послато: Септембар 19, 2018, 10:18:04 поподне »
Ja se izvinjavam momci, ali primetio sam na Anthrogenici nekog momka po imenu Kiril koji se nedavno testirao i dobio rezultat N2-P189.2. Ne znam da se već razgovaralo o njemu ili ne

https://anthrogenica.com/showthread.php?3711-Y7316-(Balkan-subclade-of-N-P189-2)-now-testable-at-FTDNA

Хвала radon, послат му је ПМ, надам се да ће се јавити.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #750 послато: Септембар 19, 2018, 10:58:55 поподне »
Radonov Kiril подсјетио ме на KirGai са Molgena гдје се јавио 14.09. тражећи помоћ са форума у додатним тестирањима у локализовању представника групе N-M231>Y6503>P189.2, истог резултата хаплотипа које је KirGai добио из два тестирања, како наводи код GedMatch и FT DNA.
http://forum.molgen.org/index.php?topic=11246.0

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #751 послато: Септембар 19, 2018, 10:59:30 поподне »
Дописивао сам се са Бабићем на ПП, написао ми је да он јесте од Бабића из Трубара и да му је Голуб Бабић род, као и да су на тај простор дошли пре пар стотина година са подручја данашње Црне Горе.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #752 послато: Септембар 19, 2018, 11:28:55 поподне »
Ja se izvinjavam momci, ali primetio sam na Anthrogenici nekog momka po imenu Kiril koji se nedavno testirao i dobio rezultat N2-P189.2. Ne znam da se već razgovaralo o njemu ili ne

https://anthrogenica.com/showthread.php?3711-Y7316-(Balkan-subclade-of-N-P189-2)-now-testable-at-FTDNA

Radonov Kiril подсјетио ме на KirGai са Molgena гдје се јавио 14.09. тражећи помоћ са форума у додатним тестирањима у локализовању представника групе N-M231>Y6503>P189.2, истог резултата хаплотипа које је KirGai добио из два тестирања, како наводи код GedMatch и FT DNA.
http://forum.molgen.org/index.php?topic=11246.0

То је исти човек, колико сам схватио тестирао се у некој руској лабораторији, на 23 маркера.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #753 послато: Септембар 19, 2018, 11:56:46 поподне »
Za Babiće iz Trubara Rađenović kaže da su došli iz Mokrog Polja kod Knina.  Kaže i da su starinom sa Zmijanja, pa onda preselili u Bjelaj, pa onda u Mokro Polje.  Kako Babići u Mokrom Polju slave Jovanjdan kao i ovi u Trubaru, prilično je vjerojatno da su rod. 

A evo i Juraj Babić iz Trubara na popisu iz 1788.  Trebao bi biti rođen oko 1763. 


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #754 послато: Септембар 20, 2018, 09:26:46 пре подне »
Заиста имамо пуно тестираних Бабића N-P189.2, из различитих делова Крајине. Потврђена је и веза ових Бабића из Приједора и оних из Трубара. Честитке и за чувеног Голуба Бабића!



проверите само да то није један Бабић са необјављеног истраживања

На 23andMe има изгледа и Бабића из Северне Далмације. Углавном сви крајишки Бабићи N-P189.2 славе Св. Јована, без обзира одакле потичу.


Преко 23andMe нађох пуно N2a и ту су углавном људи са простора западног Балкана (90% Срби). Осим тога, јавља се нешто мало Италијана и других "западноевропљана". Покушаћу да издвојим овде све тестиране одатле.

Видех и неког са презименом Predick, из Швајцарске, али би то могао бити Прерадовић, зато што се то презиме два пута јавља у листи, а ово Predick је верло вероватно скраћени облик.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #755 послато: Септембар 20, 2018, 01:16:03 поподне »
(ps примјећујем да Црнчевићу није уписано у колону СНП+ FGC28435, као и "краткоћу" колоне DYS464 гдје се не види d маркер, а ни моји DYS464-ови још нису уписани  :) )

Унети су сви подаци који су недостајали:

-маркер DYS464 допуњен је Унчанину, Степановићу, Ананићу, Црнчевићу, Ђиласу и Стакићу (то што се не виде све вредности је до табеле, ради се на решењу проблема); Унчанин, Црнчевић, Ђилас и Стакић имају на овом маркеру шестоструку вредност

-код маркера DYS425 унета је двострука вредност 12-13 Узелцу, Делићу, Чорку, Ашкраби, Кличковићу и Тешмановићу

-Црнчевићу је додат SNP FGC28435
« Последња измена: Септембар 20, 2018, 01:17:42 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #756 послато: Септембар 20, 2018, 07:23:15 поподне »
То је исти човек, колико сам схватио тестирао се у некој руској лабораторији, на 23 маркера.

Колико сам схватио тестираног, могли би бити Крајишници пореклом. Каже да му је предак, који се доселио у Русију из Аустр-Угарске, био православац и да је имао славенско име. Послао ми је маркере па ћу их сад успоредити са осталим тестираним из нашег рода.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #757 послато: Новембар 03, 2018, 06:19:21 поподне »
 Занимљиво читам овај Храбаков рад о влашким катунима, кад
1422 katun Dragan iz Banjana, rod Nogajevića

 Куд баш у Бањанима Ногајевић :). Ово мени изгледа у могућој/вјероватној вези са Ногај именом, јер и да је словенска Нога основа, зашто је -ај наставак, много су вјероватнији други наставци, Ноган итд. СНП-ови сугеришу миграцију ове гране у неком периоду приближном са активношћу Ногаја.:) Наравно не сугеришем поријекло од Ногаја, али везе са његовом државом може бити, којег год поријекла били његови војници итд.
 Никола је раније сугерисао мислим долазак FGC28435 на ове просторе као посљедицу монголске најезде, но могуће да се није радило о бјежању од Монгола.:) Ногај је био моћан политички играч у своје вријеме.

 Први помен Бањана на овим просторима је 1318., тако да има ту више деценија прије простора за миграцију. Можда једно од раних имена бањанских катунара може ићи томе у прилог: Јунак. Ја сам мислио да се ради о просто словенском имену које има очито значење но Храбаково мишљење је да се ради о деминутиву од румунског "Јон".

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #758 послато: Новембар 03, 2018, 06:28:04 поподне »

Преко 23andMe нађох пуно N2a и ту су углавном људи са простора западног Балкана (90% Срби). Осим тога, јавља се нешто мало Италијана и других "западноевропљана". Покушаћу да издвојим овде све тестиране одатле.


Здраво Небојша,

био бих ти захвалан ако можеш послати списак ових N2 "западноевропљана".

Поздрав!

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #759 послато: Новембар 03, 2018, 06:29:16 поподне »

 Први помен Бањана на овим просторима је 1318., тако да има ту више деценија прије простора за миграцију. Можда једно од раних имена бањанских катунара може ићи томе у прилог: Јунак. Ја сам мислио да се ради о просто словенском имену које има очито значење но Храбаково мишљење је да се ради о деминутиву од румунског "Јон".

https://amarilisonline.com/glossary/junosa-znacenje-poreklo-reci/


junoša –  praslovenska, sveslovenska i starosrpska reč, postojao je  i oblik junota, mladić, crkvenosloveski.

rus. – юноша

Još jedna reč koja je, zbog Vukove revizije reči koje su se koristile u crkvenoslovenskom/ starosrpskom  ili kako ih je Vuk zvao – slavjanske reči, dospela na crnu listu zajedno sa svim srodnim i izvedenim oblicima. vidi detaljnije

U rečniku Vuk daje samo oblik – junoš i navodi stih iz pesme:

Piju vino dva junoša mlada
U Kratovu gradu malenome,
Jedan junoš Kraljeviću Marko,
A drugo je beže Konstantine…. nar. pesma,  Marko Kraljević izbavlja bega Konstantina

junoša – je drevna reč koja pamti starosrpski jezik i njegove korene.

Te ovog junošu nađe i pred cara dovede. srpska nar. pripovetka

Postojali su oblici:

junost – mladost; junota, junoša – mladić, junotka – devojčica, junostan – mlad

Ove reči su zastupljene u delima, kako crkvenim tako i u  svim ostalim,  pre Vukove reforme.

U Dečanskim hrisovuljama javljaju se stara muška imena: Junoša i Junak.

junoša – junior

praslov – *junъ, mlad

praindoev.- *yeu, mladost, snaga

lat. – iuvenis, iūnior/junior (mlađi, komparativ)

eng. – young i  nem. jung, po velikom broju tumačenja izvode se od protogermanskog oblika   – *juwunga- i sl. i dovode  se u vezu sa latinskim poreklom i sa oblikom iz sanskrita – yuvan.

Retko se povezuje sa odgovarajućim rečima slovenskih jezika što podupire teoriju o direktnoj vezi  germanskih jezika sa sanskritom i kasnijeg stvaranja slovenskih jezika u odnosu na njih. Takav stav u lingvistici i pored mnogobrojnih dokaza, radova koji dokazuju suprotno i dalje  preovladava u svetskoj lingvistici a što je još čudnije i u srpskoj.

junetina junac značenje poreklo reči

Od osnove *junъ, mlad i istoimene  starosrpske reči juni u savremenom jeziku koristimo reči:

junak (sve izvedene reči iz te imenice – junakinja, junaštvo, junački), junac, junica, junetina, juneći

Starosrpska reč je preuzeta u mađarski (vidi P.Skok) inas, sluga

U Dečanskim hrisovuljama imamo prezime Inošević, odnosno lično ime Inoš, Inoslav a nastali su od starosrpske reču junoša.