Аутор Тема: Порекло Ананића  (Прочитано 3931 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« послато: Март 26, 2017, 02:40:43 поподне »
Наиђох на ово усмено предање о пореклу Мрња(в)чевића и увидех да су се некада давно ШТРБЦИ називали Мрња(в)чевићима.
Моји преци су на Банију, како казују, доселили са већим братством ШТРБЦИМА. Иста нам је и хапло група. Не знам у којој су хапло групи Мрњавчевићи?
Добро, ово је само предање, али "Динарци" су одувек држали до усмених предања својих предака, што посебно истичу и Црногорци и Херцеговци. На та предања се данас надовезују ДНК резултати.
Молио бих све који знају нешто више од овде изложеног о предању Штрбаца и евентуално Ананића, да изнесу своја сазнања.

Цвијићев сарадник прото Петар Рађеновић у своме још нештампаном раду Кнешпоље и Новска К р а ј и н а, наводи да су породице Коси и Рoре (Гоге?-нејасан графички отисак) заједничког поријекла, са славом Св. Ђурађ по предању населили од Косова и да су се негде звали Штрпци или Mpњачевићи. Поменути испитивач насеља био је толико предусретљив па ми послао и ове допуне: „У селу Челебиницима, гдје живи 15 кућа Косова, причао ми је кнез њихов, исто Кос, о њиховој старини. Каже да су прије 300 г. утекли са Косова. Најприје су доселили у Дубицу и живјели неко вријеме под Швабом (ваљда 1718-1739). Кад је Уна опет постала међа, нису хтели бјежати за Швабом. Вољели су остати под Турчином. Турци се почну више насељавати у Дубицу, па њих протјерају село (Челебинце). То исто, само мало друкчије причао је и Јово Кос, трговац у Бос. Дубици. Кажу да су најприје доселили с Косова нa Змијање (село Перван) више Бање Луке. Позову их Косовима, Косовцима, а онамо су се звали Мрњачевићи. У Первану јако оснаже народом па се један огранак отргне и досели у околину Дубице. Настане се најприје у Тукључане а одатле се раселе и у друга села. Са Первана су могли доћи прије 150-200 г. У Дубицу се населила једна кућа по окупацији. У Међеђи од неког чух и забиљежих да су се и Роре (Гоге?) звали Косови".

ИЗВОР: Динарска племена Немањићског поријекла, Милан Карановић




Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #1 послато: Март 26, 2017, 02:58:58 поподне »
Јел знате нешто више о пореклу сродних породица које се налазе у бази ДНК Пројкета?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #2 послато: Март 26, 2017, 03:12:59 поподне »
Ја лично мислим да оргинални Мрњаавчевићи воде поријекло од доњовлашког рода Угарака.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #3 послато: Март 26, 2017, 05:13:41 поподне »
Цвијићев сарадник прото Петар Рађеновић у своме још нештампаном раду Кнешпоље и Новска К р а ј и н а, наводи да су породице Коси и Рoре (Гоге?-нејасан графички отисак) заједничког поријекла, са славом Св. Ђурађ по предању населили од Косова и да су се негде звали Штрпци или Mpњачевићи. У Дубицу се населила једна кућа по окупацији. У Међеђи од неког чух и забиљежих да су се и Роре (Гоге?) звали Косови".

Постоји село Роре отприлике на половини пута између Дрвара и Гламоча.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« Одговор #4 послато: Март 27, 2017, 05:38:16 пре подне »
Да, НиколаВуче, туда преко Рора и Дрвара би требала и бити маршрута којом су се кретали Штрбци. Значи, од Источне Херцеговине - са Бањана, преко Далмације, Дрвара и Б. Грахова ка Змијању, а одатле ка Банији.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #5 послато: Март 30, 2017, 10:06:08 пре подне »
На теми о Крајишким Србима сам оставио пост о Богдановићима који су сродни Ананићима на табели ДНК пројекта:

У књизи Душана Узелца, Лика и Срби Медачке општине се наводи порекло Богдановића из Врепца.
Било је петоро браће: Богдан, Живко, Драгојло, Михајло, (петом је име заборављено), који су се из турске Босне и Ерцеговине раселили и овуда разишли.Од Богдана су Богдановићи и ону су се населили у Лику.Од Живка су Живковићи (они су у Банији), од Драгојла су Драгојловићи и од Михајла су Михајловићи.
Линк за део монографије који сео односи на Вребац, подаци о пореклу Богдановића се налазе на 194. страни http://www.mo-vrebac-pavlovac.hr/attachments/article/176/Dusan%20Uzelac-Lika%20i%20Srbi%20Medacke%20opstine%20-Izvod%20(Vrebac).pdf

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« Одговор #6 послато: Март 30, 2017, 12:23:24 поподне »
Хвала, Rimidlave!
Чињеница је да су Ананићи своје презиме добили тек на Банији где су вероватно стигли са Штрбцима, по неком Ананији. Да ли је то био онај каплар граничар у аустроугарској војсци Максим Ананић из 1754. не знам. Он се помиње у селу Папићи на Банији. Да ли му је можда отац или деда био са именом Ананије? За сада знам само толико да је мој чукундеда Мојсије имао брата Атанасија и сестру Љубицу. Колико запазих на брзину, и у књизи се помињу имена Атанасије. Прегледаћу књигу и можда поставити оно најбитније. Само, село Вребац је у Лици, а Ананићи на Банији. Једино нам је пок. кум Петар Узелац био из Лике, из Врховина. Вероватно и то име неке бар мисаоне везе.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #7 послато: Март 30, 2017, 12:51:22 поподне »
Мислим да Ананићи могу имати везе са Живковићима са Баније који се овде помињу. Не знам да ли је у селу одакле вучете корене било Живковића?
Ако не њих, онда ова два презимена која се помињу, Драгојловић и Михајловић?

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« Одговор #8 послато: Март 30, 2017, 02:24:04 поподне »
Не знам, јер сам ја рођен у Банату, где је деда са оцем колонизирао 1922. Отац је рођен у Папићима на Банији 1920-те.
По филогенетском стаблу, које је урадио Ђорђе Делић, најсроднији Ананићима су Богдановићи и Стакићи. Али, не славимо исте Крсне славе, нити смо исте хапло групе.
У књизи чији сте ми линк доставили, видим да има доста презимена из Лике и данас у Сенти (Басарићи, Мандарићи, Томаши - зет ми је Томаш...), али о том кад све прочитам.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« Одговор #9 послато: Март 30, 2017, 02:53:26 поподне »
Прво писмено помињање Ананића је 1753. год. кад се у Манастиру Дивош помињу ОСТОЈА  АНАНИЋ из Костајнице и монах манастира Дивош САВА АНАНИЋ из Босне. Затим, 1754. Максим Ананић, село Папићи (Банија), каплар граничар у војсци АУ. Презиме  Ананић  настало  је од  имена  Ананије. Тако се помињу јеромонх АНАНИЈЕ из Манастира Свете Тројице 1592, Ананије митрополит новобрдски 1598-1612, архимандрит АНАНИЈЕ 1628. у Манастиру Папраћа код Шеховића), а 1640. у Манастиру Марча јавља се владика Ананије, АНАНИЈЕ 1770, па  МОЈСИЈЕ и АТАНАСИЈЕ. После њих се јављају од МОЈСИЈА прва српска световна имена Илија, Јован, Ђуро, а од АТАНАСИЈА Марко, Милош... По другој верзији, наши преци су, да би се одупрли унијаћењу и покатоличавању, узимали старохришћанска и библијска имена, како би се некако сачували у православљу (по хроници фрањевачког самостана).

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« Одговор #10 послато: Март 30, 2017, 07:10:52 поподне »
Прочитао сам и у коментарима поставио књигу Душана Узелца "Лика и Срби медачке општине", нажалост у три дела (због величине). Има овде нечега идентичног са већ постављеним прилогом "Вребац", али има и новога.
Читајући је и приређујућу, све сам тражио не бих ли наишао на неке трагове о мојим прецима са Баније, о Ананићима. Али, ништа конкретно. Помињу се презимена старог кумства Узелац и новог Јакшић (пок. кум Здравко Јакшић је венчао моје родитеље у већ колонизираном Александрову и крстио мене и мог брата).
Оно што сам још запазио је да се помињу имена Атанасије, Максим, Илија, Георгије (Ђура) као и у моме родослову.
Такође, У Сенти и данас живе или су живели Личани са презименом Мандарић, Нов(а)ковић, Сунајко, Поповић, Узелац, Угарак, Мандић, Вуковић, Дошен, Живковић, Ћурчић, Басарић, Томаш, а вероватно их има још које не познајем.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #11 послато: Март 30, 2017, 08:34:15 поподне »
То су све Врепчани који су насељени у Велебит после 1. светског рата ;)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« Одговор #12 послато: Март 31, 2017, 04:27:59 пре подне »
Да, у Велебит и у Трешњевац (нема их више) код Кањиже.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #13 послато: Март 31, 2017, 09:27:00 пре подне »
На теми о Крајишким Србима сам оставио пост о Богдановићима који су сродни Ананићима на табели ДНК пројекта:

У књизи Душана Узелца, Лика и Срби Медачке општине се наводи порекло Богдановића из Врепца.
Било је петоро браће: Богдан, Живко, Драгојло, Михајло, (петом је име заборављено), који су се из турске Босне и Ерцеговине раселили и овуда разишли.Од Богдана су Богдановићи и ону су се населили у Лику.Од Живка су Живковићи (они су у Банији), од Драгојла су Драгојловићи и од Михајла су Михајловићи.
Линк за део монографије који сео односи на Вребац, подаци о пореклу Богдановића се налазе на 194. страни http://www.mo-vrebac-pavlovac.hr/attachments/article/176/Dusan%20Uzelac-Lika%20i%20Srbi%20Medacke%20opstine%20-Izvod%20(Vrebac).pdf

Гдје се може сазнати која је слава ове породице Богдановић, која је од Оточца доселила у Вребце крајем 17. вијека, као и породице Поповић, Граовац, Бабић, Мишетић и Дукић?

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #14 послато: Март 31, 2017, 09:49:47 пре подне »
Богдановићи - Ђурђевдан
Граовци - Св. Стефан

За остале не знам.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Порекло Ананића
« Одговор #15 послато: Март 31, 2017, 11:03:30 пре подне »
за Rimidalva: Ананићи са Баније - Ђурђевдан; они у Славонији, и код Дервенте у Босни, Јовандан и Митровдан

За Тимара: рођо, вероватно у епархији којој припада Оточац (можда Далматинска епархија???)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #16 послато: Март 31, 2017, 02:08:30 поподне »
Хвала Римидалва, као и моме рођи Војиславу

Значи, Богдановићи који се спомињу 1883. године у епсрхији горњокарловачкој, славили су:
1.Никољдан, Црна Власт, Горње Врховине, сјеверна Лика
2.Видовдан, Воркапићи, Топуско, граница Кордуна и Баније
3.Јовањдан, Доња Перјасица, Бариловићи, Кордун
4.Ђурђевдан, Вребац, Медак, Личко поље, Лика

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #17 послато: Март 31, 2017, 02:11:42 поподне »
Хвала Римидалва, као и моме рођи Војиславу

Значи, Богдановићи који се спомињу 1883. године у епсрхији горњокарловачкој, славили су:
1.Никољдан, Црна Власт, Горње Врховине, сјеверна Лика
2.Видовдан, Воркапићи, Топуско, граница Кордуна и Баније
3.Јовањдан, Доња Перјасица, Бариловићи, Кордун
4.Ђурђевдан, Вребац, Медак, Личко поље, Лика

Тимаре,

одакле си преузео податак за славе у горњокарловачкој епархији по мјестима и презименима? Је ли из неког шематизма? Ја досад нисам успио то да нађем.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло Ананића
« Одговор #18 послато: Март 31, 2017, 08:54:26 поподне »
Тимаре,

одакле си преузео податак за славе у горњокарловачкој епархији по мјестима и презименима? Је ли из неког шематизма? Ја досад нисам успио то да нађем.
Податке сам прикупио од Богдановића који се оглашавају  под овим презименом на Почетној страни нашег Порекла, поредећи их са шематизмом горњокарловачким за 1883. годину.