Аутор Тема: Менталитет?  (Прочитано 30876 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #60 послато: Септембар 10, 2016, 04:47:50 поподне »
Поменућу да сличну ствар као што је "србијанство", одређени западни кругови, а и кругови склони западу у самој руској власти, промовишу и у Русији са термином Росијанство насупрот Руским. овоме сам и сам био свједок својевремно у Русији. Питам у Сибиру једног полу Бурјата, полу Литванца, коме је Стаљин деду протјерао у Сибир, какво му је национално осјећање и како се осјећа, а он ми каже управо-Росијанин. Ово Росијанин не значи да се он осјећа као Рус, али ми и овај термин Росијанин изгледа сасвим вјештачки и мислим да ништа добро неће донијети. Кудикамо би било боље да се тај изјашњава као Литванац, који воли руску државу, него као Росијан који не воли Русе.

Што се тиче термина Србијанац, мислим да он и нема у свакој ситуацији подругљиво значење, треба се само сјетити стихова: "Јелек антерија и опанци, по томе се знају Србијанци..." Ипак ту има поноса.

Кад смо код Руса и Росијањина, треба имати у виду да је Русија једна огромна држава са много народа, религија и култура. Сви они се морају некако спојити у једно. Пошто, наравно, не могу бити сви етнички Руси, али свакако могу да с поносом истичу да су држављани једне велике државе без обзира на своје порекло, веру или расу, или укратко - Росијањини. Да нема тог термина, Русија би и дан-данас била исцепкана на разноразне републичице и нико од њих Русију не би доживљавао својом државом; она би се доживљавала као држава искључиво етничких Руса, а да су разни Бурјати, Чечени, Татари, Јакути ту само лева сметала.
Данас имамо Русију у којој сви имају нешто заједничко - сви су поносни држављани Русије, или краће речено Роисјањини. Сви поносно певају химну док на спортском постољу уз медаљу око врата гледају руску (или русијанску  :D ) тробојку како се вијори.
То је изузетно важно за једну екстрамултикултуралну државу попут Русије. Више нема сецесионизма, а држава се поштује јер сви виде да су прихваћени у њој. Можда баш због назива "Росјањин".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Менталитет?
« Одговор #61 послато: Септембар 10, 2016, 04:56:24 поподне »
Што се тиче термина Србијанац, мислим да он и нема у свакој ситуацији подругљиво значење, треба се само сјетити стихова: "Јелек антерија и опанци, по томе се знају Србијанци..." Ипак ту има поноса.

Живим уз саму границу са Србијом и добро ми је позната конотација уз назив "Србијанац". То значи неко ко је бескрајно шкрт и воли да командујуе. Сад сам то написао под наводницима, али никада ме нећете чути употријебим ту ријеч. Уз појам "геџа", поред шкртости, подразумијева се и простаклук и обилато кориштење псовки. Једном уз" ракијски казан" запрепастим сам се колико међусбно псују мајке и сестре. За то од нас може да се деси "свашта".

Употребом ових назива, идемо на руку нашим непријатељима!!!!!!


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #62 послато: Септембар 10, 2016, 04:58:27 поподне »
Зато што испада да је држављанство Србије српско а његов носилац Србијанац.  ;D

У праву си. У суштини, држављанство би требало да носи назив државе, а не народа. Држављанство би требало да буде србијанско, шпанијско, румунијско, белорусијско..... А највоље је рећи "држављанство Србије".
Или рецимо, кад на телевизији кажу "српски председник Томислав Николић је рекао...". Чек мало бре, није Тома једини српски председник државе. И Додик је српски председник државе. Тома може само бити "председник Србије", а не би било погрешно (по мени) ни рећи "србијански председник", јер је то придев настао од имена државе чији је он председник. Морају некако да се раздвоје та два појма и те две функције.

Или рецимо, српска Народна скупштина. Која? Републике Србије, Републике Српске?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #63 послато: Септембар 10, 2016, 05:02:47 поподне »
Живим уз саму границу са Србијом и добро ми је позната конотација уз назив "Србијанац". То значи неко ко је бескрајно шкрт и воли да командујуе. Сад сам то написао под наводницима, али никада ме нећете чути употријебим ту ријеч. Уз појам "геџа", поред шкртости, подразумијева се и простаклук и обилато кориштење псовки. Једном уз" ракијски казан" запрепастим сам се колико међусбно псују мајке и сестре. За то од нас може да се деси "свашта".

Употребом ових назива, идемо на руку нашим непријатељима!!!!!!

Ал'сам заређао ове поруке... Ал шта да се ради, кад не ради опција "измени".  :D

Код нас у Војводини, термин "Србијанац" отприлике означава човека с територије Кнежевине и Краљевине Србије пре оних освајања 1912, 1913. и 1918. године. Дакле, по нама овде горе, то је "Србијанац". Чисто географски.

А те приче да неко на тај начин покушава да нас одвоји и завади.... Побогу људи! Не одричите се термина "Босанац". Ако то урадимо, сами ћемо бити криви кад све светске енциклопедије под средњовековном Босном буду признавали само оно што им кажу сарајевски "хисторичари".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Менталитет?
« Одговор #64 послато: Септембар 10, 2016, 05:42:37 поподне »
Кад смо код Руса и Росијањина, треба имати у виду да је Русија једна огромна држава са много народа, религија и култура. Сви они се морају некако спојити у једно. Пошто, наравно, не могу бити сви етнички Руси, али свакако могу да с поносом истичу да су држављани једне велике државе без обзира на своје порекло, веру или расу, или укратко - Росијањини. Да нема тог термина, Русија би и дан-данас била исцепкана на разноразне републичице и нико од њих Русију не би доживљавао својом државом; она би се доживљавала као држава искључиво етничких Руса, а да су разни Бурјати, Чечени, Татари, Јакути ту само лева сметала.
Данас имамо Русију у којој сви имају нешто заједничко - сви су поносни држављани Русије, или краће речено Роисјањини. Сви поносно певају химну док на спортском постољу уз медаљу око врата гледају руску (или русијанску  :D ) тробојку како се вијори.
То је изузетно важно за једну екстрамултикултуралну државу попут Русије. Више нема сецесионизма, а држава се поштује јер сви виде да су прихваћени у њој. Можда баш због назива "Росјањин".

Све је то мени јасно, али са термином Росијанин се практично уводи не само израз за  за Бурјате, Јакуте, Татаре у Русији већ и замјена за сам израз Рус. Нешто слично Србима и Југославији. При томе не мали број Татара, Јакута је итекако свјестан свог правог етничког поријекла и назив Росијанин му је само секундарни и мање битан. 

По мени на вјештачким идентитетима се не може градити будућност. Случај Југославије је класичан примјер.

Росијанство није домаћи руски производ, то је неки прерађени совјетизам и то Совјета након Стаљина (јер Стаљин је иако Грузин ипак био приличан руски националиста).

За вријеме Царства било је још више разних националности и то у самом државном врху, од Шкота, Енглеза, Холанђана, Турака, Арапа и сви су они русификовани кроз генерацију двије, укључујући и оне Србе што су у 18. вијеку одселили у јужну Русију.

То је оно кључно питање, које је често нејасно, да ли је Русија држава руског народа или свих грађана Русије?

Одговор даје Устав Руске федерације који каже:

1. Носителем суверенитета и единственным источником власти в Российской Федерации является ее многонациональный народ.

Узгред иако сам и сам тако написао, није правилно рећи Руска Федерација већ Росијска Федерација или Русија.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #65 послато: Септембар 10, 2016, 05:58:45 поподне »
Све је то мени јасно, али са термином Росијанин се практично уводи не само израз за  за Бурјате, Јакуте, Татаре у Русији већ и замјена за сам израз Рус. Нешто слично Србима и Југославији. При томе не мали број Татара, Јакута је итекако свјестан свог правог етничког поријекла и назив Росијанин му је само секундарни и мање битан. 

По мени на вјештачким идентитетима се не може градити будућност. Случај Југославије је класичан примјер.

Росијанство није домаћи руски производ, то је неки прерађени совјетизам и то Совјета након Стаљина (јер Стаљин је иако Грузин ипак био приличан руски националиста).

За вријеме Царства било је још више разних националности и то у самом државном врху, од Шкота, Енглеза, Холанђана, Турака, Арапа и сви су они русификовани кроз генерацију двије, укључујући и оне Србе што су у 18. вијеку одселили у јужну Русију.

То је оно кључно питање, које је често нејасно, да ли је Русија држава руског народа или свих грађана Русије?

Одговор даје Устав Руске федерације који каже:

1. Носителем суверенитета и единственным источником власти в Российской Федерации является ее многонациональный народ.

Узгред иако сам и сам тако написао, није правилно рећи Руска Федерација већ Росијска Федерација или Русија.

Мислим да највећи проблем лежи у томе што код нас то није баш најбоље решено. А један од узрока у стварању још веће заблуде лежи и у неким мојим колегама преводиоцима. Колико пута сам само видео да је енглески термин "nation" преведен као "нација". Међутим, то не значи то, већ то значи "држава". Ту долази проблема између националности и припадању некој држави у нашем језику; све због неразумевања и лоших преводиоца.

Наравно, ту је и пример лошег превода званичног назива Русије. Дакле, то није федерација руских ентитета (република, области, покрајина, итд), него федерација ентитета који припадају Русији - Русијска Федерација.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Менталитет?
« Одговор #66 послато: Септембар 10, 2016, 06:01:48 поподне »


Наравно, ту је и пример лошег превода званичног назива Русије. Дакле, то није федерација руских ентитета (република, области, покрајина, итд), него федерација ентитета који припадају Русији - Русијска Федерација.

Да, Русијска Федерација или Русија би био најисправнији превод. У Уставу су оба та термина равноправна. Руска Федерација није правилно.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Менталитет?
« Одговор #67 послато: Септембар 10, 2016, 08:36:45 поподне »
Термин Србијанац је вештачки и никада неће заживети у народу.
Колико сам успео прочитати тај термин је постао чест захваљујући Аустрији и Вуку Караџићу.
Можда би Невски могао рећи нешто више о томе.

О Вуку и његовой вези са изразом "Србиянац" не знам много, па не могу ништа одређено рећи.

Лично нѣсам љубитељ рѣчи "Србиянац", али йе она понекада врло користна, када се трѣба направити разлика између Србина (койи може бити било одакле) и човѣка из Србийе. Лично йе чуях много пута у Црной Гори, гдѣ йу не користе само људи мрзећи Србе, него и неки койи се Србими и осѣћайу. Из чега се може закључити да она не мора имати погрдан призвук.

Додаћу нешто о мойем осѣћайу рѣчи "Босанац". Она за мене има искључиво областно значење, и никакво друго. Лично сматрам да се данас рѣч "Босанац" (па и данас политички наметана рѣч "Бошњак") користи прѣвише широко, и да йе њено право значење означавати особу из слива рѣке Босне, без обзира на вѣроисповѣст. И ништа више. Не видим много смисла називати особе из рецимо Братунца, Бийељине или Бањалуке Босанцими када се њихов край не налази у сливу реке Босне. Замислите само када бисмо особе из Љига, Зайечара или Ваљева називали "Моравцими". То нема никаквога смисла. Па како онда има смисла називати некога из слива рѣке Дрине "Босанцем", када његов край са рѣком Босном нема никакве везе. Уз то Дрина йе значайно већа и дужа рѣка од Босне, и са већим сливом.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Менталитет?
« Одговор #68 послато: Септембар 10, 2016, 10:19:02 поподне »
Akso, o cemu ti pricas? Jesam li ja spomenuo negdje il se takmicio s nekim ko je veci Srbin. Ne znam koliko si visok mozda si veci od mene a mozda ne. Mora da si me pobrkao s nekim. Molim te ne vrijedjaj Srbe iz CG. Vasa vlast nije nista bolja. Jel bi sad trebao neko da ti kaze pokazali ste svoje pravo lice, potpisujete ugovore sa Kosovom kao sa je drzava, priznali ste nezvanicno... Niko ti ne namece nista. Meni je lakse objasniti da govorim o Srbijancu nego o Srbinu iz Srbije ili Bosancu nego Srbinu iz Bosne. Nista podrugljivo. Ili zbog viceva o lijenosti Crnogoraca trebam smatrati taj termin za podrugljiv. Ne vidim zasto uvjek na moj post odgovaras na ovakav nacin.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Менталитет?
« Одговор #69 послато: Септембар 11, 2016, 01:11:42 поподне »
Живим уз саму границу са Србијом и добро ми је позната конотација уз назив "Србијанац". То значи неко ко је бескрајно шкрт и воли да командујуе. Сад сам то написао под наводницима, али никада ме нећете чути употријебим ту ријеч. Уз појам "геџа", поред шкртости, подразумијева се и простаклук и обилато кориштење псовки. Једном уз" ракијски казан" запрепастим сам се колико међусбно псују мајке и сестре. За то од нас може да се деси "свашта".

Употребом ових назива, идемо на руку нашим непријатељима!!!!!!

Такве и сличне стереотипе које чујеш о Србима из Србије можеш исто тако чути од Хрвата да говоре за Србе са западних територија. Срби из Србије тако говоре за Бугаре и Албанце, Грци за Бугаре, а Немци за Балканце и Словене и сл.
Простаклук и псовке су заједничка срамота свих балканских народа, надам се да ће мо се барем ми Срби опамети и оканути таквих ствари. Не желим да помињем докле то иде на Југу Србије.

И са ове стране Дрине постоје многи који немају баш лепо мишљење о Србима из Босне и ЦГ и њиховој улози у 20-ом веку и на почетку 21-ог. Нарочито о онима који су дошли после 1945. као велики следбеници "јуначкога сина" протерујући неистомишљенике који су или њихови преци поднели највећи терет ослободилачких ратова у 19-ог и 20-ог века. Затим се напрасно 90-их такви или њихова деца претворили у српске патриоте, а касније и у европејце, успут пљачкајући и распродајући Србију.

Разлози за поделе и свађе увек постоје и треба их избегавати, нарочито етикетирање. 
Мржњи и подели међу Србима доприносе баш називи као што је Србијанац и Црногорац, тиме се потврђују границе из СФРЈ. По томе би се Срби из Србије требали осећати као странци у РС и ЦГ, или обрнуто. У скорије време је уведен албански назив Косовар за Србе са КиМ, наравно са истим циљем.
Синиша је поменуо да Хрвати често користе реч Србијанци са циљем да направе поделу међу нама. Мишљења сам да се то ради у Хрватској, БиХ и ЦГ са циљем подела и приказиваља како Срби на тим територијама немају везе са становницима Србије, нпр. да је у ЦГ назив Србин био ознака за православца, што је слично хрватском тумачењу да су Крајишници у ствари православни Хрвати и Власи који су потпали под утицај СПЦ.

Невски је у праву када каже да је Босанац преширок термин, постоје области по којима се прецизније може наглашавати нечије порекло, како у Босни тако и Србији.

Мислим да барем ми Срби требамо посматрати Србе као једну целину, иначе нас неће остати много.





Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Менталитет?
« Одговор #70 послато: Септембар 11, 2016, 01:21:30 поподне »
Такве и сличне стереотипе које чујеш о Србима из Србије можеш исто тако чути од Хрвата да говоре за Србе са западних територија. Срби из Србије тако говоре за Бугаре и Албанце, Грци за Бугаре, а Немци за Балканце и Словене и сл.
Простаклук и псовке су заједничка срамота свих балканских народа, надам се да ће мо се барем ми Срби опамети и оканути таквих ствари. Не желим да помињем докле то иде на Југу Србије.

И са ове стране Дрине постоје многи који немају баш лепо мишљење о Србима из Босне и ЦГ и њиховој улози у 20-ом веку и на почетку 21-ог. Нарочито о онима који су дошли после 1945. као велики следбеници "јуначкога сина" протерујући неистомишљенике који су или њихови преци поднели највећи терет ослободилачких ратова у 19-ог и 20-ог века. Затим се напрасно 90-их такви или њихова деца претворили у српске патриоте, а касније и у европејце, успут пљачкајући и распродајући Србију.

Разлози за поделе и свађе увек постоје и треба их избегавати, нарочито етикетирање. 
Мржњи и подели међу Србима доприносе баш називи као што је Србијанац и Црногорац, тиме се потврђују границе из СФРЈ. По томе би се Срби из Србије требали осећати као странци у РС и ЦГ, или обрнуто. У скорије време је уведен албански назив Косовар за Србе са КиМ, наравно са истим циљем.
Синиша је поменуо да Хрвати често користе реч Србијанци са циљем да направе поделу међу нама. Мишљења сам да се то ради у Хрватској, БиХ и ЦГ са циљем подела и приказиваља како Срби на тим територијама немају везе са становницима Србије, нпр. да је у ЦГ назив Србин био ознака за православца, што је слично хрватском тумачењу да су Крајишници у ствари православни Хрвати и Власи који су потпали под утицај СПЦ.

Невски је у праву када каже да је Босанац преширок термин, постоје области по којима се прецизније може наглашавати нечије порекло, како у Босни тако и Србији.

Мислим да барем ми Срби требамо посматрати Србе као једну целину, иначе нас неће остати много.

Амин! Нажалост, ситна и крупна "подбадања" и надгорњавања ко је већи Србин између људи из различитих крајева Српства су изгледа наша специјалност, коју су користили, користе и користиће наши непријатељи, док год се не опаметимо (ако се опаметимо).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Менталитет?
« Одговор #71 послато: Септембар 11, 2016, 02:14:09 поподне »
И са ове стране Дрине постоје многи који немају баш лепо мишљење о Србима из Босне и ЦГ и њиховој улози у 20-ом веку и на почетку 21-ог. Нарочито о онима који су дошли после 1945. као велики следбеници "јуначкога сина" протерујући неистомишљенике који су или њихови преци поднели највећи терет ослободилачких ратова у 19-ог и 20-ог века. Затим се напрасно 90-их такви или њихова деца претворили у српске патриоте, а касније и у европејце, успут пљачкајући и распродајући Србију.

Има доста истине у овоме што причаш. Исто тако, приметно је да се код Срба из Србије јавља нека врста комплекса када су у питању прекодрински Срби и Црногорци. Има вероватно више разлога, а један од може бити и то што ови воле да се "бусају" мало више. ;)

У сваком случају, не треба продубљивати сукобе и онако смо у јако лошој ситуацији после свега што се издешавало.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #72 послато: Септембар 11, 2016, 02:42:30 поподне »
И колико дубоко ћемо с овим? Хоћемо ли престати и да се називамо Краљевчанима, Новосађанима, Никшићанима, Београђанима, Кикинђанима, Бањалучанима, Зрењанинцима, Нишлијама само да се не бисмо "делили"? Мислим, сад су изгледа забрањени термини "Босанац" и "Србијанац", па се питам што не бисмо и дубље отишли.

Неке ствари једноставно не разумем, а ово одбијање да се неко назове по региону је једна од њих.

ГЕОГРАФСКА И НАЦИОНАЛНА ПРИПАДНОСТ НИСУ ИСТО!!!

Ја ћу и даље користити и термине "Босанац" и "Србијанац" и "Херцеговац" и "Личанин" и "Косовац", а ви радите како хоћете. Можете ме и оптужити да сам страни плаћеник.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Менталитет?
« Одговор #73 послато: Септембар 11, 2016, 03:05:40 поподне »
Има доста истине у овоме што причаш. Исто тако, приметно је да се код Срба из Србије јавља нека врста комплекса када су у питању прекодрински Срби и Црногорци. Има вероватно више разлога, а један од може бити и то што ови воле да се "бусају" мало више. ;)

У сваком случају, не треба продубљивати сукобе и онако смо у јако лошој ситуацији после свега што се издешавало.

Мислим да је обрнуто, да управо због тог свог великог бусања у Српство ти људи из западних и југозападних крајева имају комплекс, да покажу како су они најмудрији, најлепши, најбољи Срби, а ето до чега је то бусање довело, до стварања монтенегринске нације. Наравно, није то једини узрок, није чак ни главни, али је у великој мери утицао на то. Корен му лежи у посматрању Срба из осталих крајева, а нарочито оних из источних и јужних крајева (које су презриво називали бугарашима и циганима и одрицали им српство) као неке малтене "ниже расе" која се мешала са Турцима, а да су једино они сачували аутентично српство. То је на крају довело до тога да су они сам појам "Срба" пренели на ту "нижу расу", а они су произвели себе у Црногорце, Монтенегрине, најлепше, најпаметније и надасве најбоље.  ::) Ја ћу само ово рећи - свака њима част на силним јунацима и бојевима са Турцима, али кудикамо је лакше одржавати српску свест у непроходном кршу Црне Горе, а много теже по равницима, главним путним правцима и у близини великих градова за време Отоманског Царства. По мени, Срби са Космета и из Македоније који су упркос свим зулумима, преверавањима и осталим малтретирањима (од стране Турака, Арбанаса и Бугара) сачували своје име, језик и веру до ослобођења су много већи јунаци од Црногораца (али то је само моје, можда пристрасно, лично мишљење). Слично, али ипак умереније "бусање" сам приметио код Далматинаца-Крајишника, где они опет гледају са висине све Србе који нису из њиховог завичаја, а у мањој мери то има и код људи из Босне. Такође би напоменуо да су Монтенегрини по мени најгори издајници српског народа у целој историји, гори и од покатоличених и исламизованих Срба, јер су они од "српске Спарте" постали једни од највећих душмана српског народа, и то за мање од 100 година, што код мене буди сумњу да су они били "Срби" само због своје личне користи и престижа тог имена, а чим је кренуло комунистичко затирање српства а потом санкције и ратови 90-тих, онда су се предомислили, јер није више било престижно звати се Србином...
Међутим, стварно треба избегавати ове теме јер доводе до великог и негативног емотивног набоја...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Менталитет?
« Одговор #74 послато: Септембар 11, 2016, 03:10:34 поподне »
Мислим да је обрнуто, да управо због тог свог великог бусања у Српство ти људи из западних и југозападних крајева имају комплекс, да покажу како су они најмудрији, најлепши, најбољи Срби, а ето до чега је то бусање довело, до стварања монтенегринске нације. Наравно, није то једини узрок, није чак ни главни, али је у великој мери утицао на то. Корен му лежи у посматрању Срба из осталих крајева, а нарочито оних из источних и јужних крајева (које су презриво називали бугарашима и циганима и одрицали им српство) као неке малтене "ниже расе" која се мешала са Турцима, а да су једино они сачували аутентично српство. То је на крају довело до тога да су они сам појам "Срба" пренели на ту "нижу расу", а они су произвели себе у Црногорце, Монтенегрине, најлепше, најпаметније и надасве најбоље.  ::) Ја ћу само ово рећи - свака њима част на силним јунацима и бојевима са Турцима, али кудикамо је лакше одржавати српску свест у непроходном кршу Црне Горе, а много теже по равницима, главним путним правцима и у близини великих градова за време Отоманског Царства. По мени, Срби са Космета и из Македоније који су упркос свим зулумима, преверавањима и осталим малтретирањима (од стране Турака, Арбанаса и Бугара) сачували своје име, језик и веру до ослобођења су много већи јунаци од Црногораца (али то је само моје, можда пристрасно, лично мишљење). Слично, али ипак умереније "бусање" сам приметио код Далматинаца-Крајишника, где они опет гледају са висине све Србе који нису из њиховог завичаја, а у мањој мери то има и код људи из Босне. Такође би напоменуо да су Монтенегрини по мени најгори издајници српског народа у целој историји, гори и од покатоличених и исламизованих Срба, јер су они од "српске Спарте" постали једни од највећих душмана српског народа, и то за мање од 100 година, што код мене буди сумњу да су они били "Срби" само због своје личне користи и престижа тог имена, а чим је кренуло комунистичко затирање српства а потом санкције и ратови 90-тих, онда су се предомислили, јер није више било престижно звати се Србином...
Међутим, стварно треба избегавати ове теме јер доводе до великог и негативног емотивног набоја...

Никола, слажем се око неких ствари, али нисам ни мислио на бусање око српства, већ генерално. :) Видим да си ти протумачио нешто другачије. Али, да не продубљујемо. ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Менталитет?
« Одговор #75 послато: Септембар 11, 2016, 03:15:17 поподне »
Међутим, стварно треба избегавати ове теме јер доводе до великог и негативног емотивног набоја...
Ђукaнoвић бeшe oд Oзpинићa?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Менталитет?
« Одговор #76 послато: Септембар 11, 2016, 03:16:42 поподне »
Ђукaнoвић бeшe oд Oзpинићa?

Заиста не бих знао.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #77 послато: Септембар 11, 2016, 03:20:30 поподне »
Међутим, стварно треба избегавати ове теме јер доводе до великог и негативног емотивног набоја...

Све што се гура под тепих, на крају експлодира.
Ја више волим дискусије о свакој теми, па чак иако се понекад мало "захукта и загреје"
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Менталитет?
« Одговор #78 послато: Септембар 11, 2016, 03:30:44 поподне »
ГЕОГРАФСКА И НАЦИОНАЛНА ПРИПАДНОСТ НИСУ ИСТО!!!

Ја ћу и даље користити и термине "Босанац" и "Србијанац" и "Херцеговац" и "Личанин" и "Косовац", а ви радите како хоћете. Можете ме и оптужити да сам страни плаћеник.
То би можда и могло да буде тако да су Србија и Босна географски а не политички појмови. Или можда мислиш да постоји нека географска веза која повезује Мачву и Топлицу, Стари Влах и Браничево, Подриње и Посавину и сл.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Менталитет?
« Одговор #79 послато: Септембар 11, 2016, 04:44:26 поподне »
U vreme kada nasa drzava hita ka "euroatlantskim"  integracijama koje podrazumevaju i priznanje Kosova kao nezavisne drzave,  uvodjenja sankcija Rusiji itd,  mislim da je nezahvalno pricati o bilo kakvoj izdaji od strane bilo koje kvazi nacije. Po meni,  izmedju nas i "montenegrinosa"  nije bilo krvi i zločina i to je jedino bitno. Dobar je naziv teme-mentalitet,  volimo da padamo u vatru i olako osudjujemo,  da se delimo,  svadjamo-takvog smo mentaliteta :) 
Мислим да је обрнуто, да управо због тог свог великог бусања у Српство ти људи из западних и југозападних крајева имају комплекс, да покажу како су они најмудрији, најлепши, најбољи Срби, а ето до чега је то бусање довело, до стварања монтенегринске нације. Наравно, није то једини узрок, није чак ни главни, али је у великој мери утицао на то. Корен му лежи у посматрању Срба из осталих крајева, а нарочито оних из источних и јужних крајева (које су презриво називали бугарашима и циганима и одрицали им српство) као неке малтене "ниже расе" која се мешала са Турцима, а да су једино они сачували аутентично српство. То је на крају довело до тога да су они сам појам "Срба" пренели на ту "нижу расу", а они су произвели себе у Црногорце, Монтенегрине, најлепше, најпаметније и надасве најбоље.  ::) Ја ћу само ово рећи - свака њима част на силним јунацима и бојевима са Турцима, али кудикамо је лакше одржавати српску свест у непроходном кршу Црне Горе, а много теже по равницима, главним путним правцима и у близини великих градова за време Отоманског Царства. По мени, Срби са Космета и из Македоније који су упркос свим зулумима, преверавањима и осталим малтретирањима (од стране Турака, Арбанаса и Бугара) сачували своје име, језик и веру до ослобођења су много већи јунаци од Црногораца (али то је само моје, можда пристрасно, лично мишљење). Слично, али ипак умереније "бусање" сам приметио код Далматинаца-Крајишника, где они опет гледају са висине све Србе који нису из њиховог завичаја, а у мањој мери то има и код људи из Босне. Такође би напоменуо да су Монтенегрини по мени најгори издајници српског народа у целој историји, гори и од покатоличених и исламизованих Срба, јер су они од "српске Спарте" постали једни од највећих душмана српског народа, и то за мање од 100 година, што код мене буди сумњу да су они били "Срби" само због своје личне користи и престижа тог имена, а чим је кренуло комунистичко затирање српства а потом санкције и ратови 90-тих, онда су се предомислили, јер није више било престижно звати се Србином...
Међутим, стварно треба избегавати ове теме јер доводе до великог и негативног емотивног набоја...