Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933847 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1140 послато: Јун 23, 2016, 09:37:20 поподне »
У раду са почетка ове године http://www.nature.com/ncomms/2016/160119/ncomms10326/full/ncomms10326.html, за један од узорака из Велике Британије из периода 100-400 године н.е. (3DRIF-26) је утврђено да припада грани Ј2б-М205, и да аутозомално показује највише сличности са популацијама блиског истока и Леванта. Сада смо добили и узорак из раног бронзаног доба са подручја Јордана који је такође потврђен као Ј2б-М205. Оно што је изузетно занимљиво је колико су аутозомално слични у PCA анализи узорак из Британије (М205) и узорци из бронзаног доба из Јордана (од којих је један М205 а други Ј1-З2324):


Црна Гујо, свака част што си сјетио да повежеш ова два резултата. Сјећам се тог резултата из римске Енглеске и тенденције аутосомалне ка Блиском истоку. Такво аутосомално поклапање много говори.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1141 послато: Јун 24, 2016, 12:20:17 пре подне »
Црна Гујо, свака част што си сјетио да повежеш ова два резултата. Сјећам се тог резултата из римске Енглеске и тенденције аутосомалне ка Блиском истоку. Такво аутосомално поклапање много говори.

Хвала Синиша, мада не бих се китио туђим перјем, заслуге ипак иду креатору ове анализе, а то је Davidski - Eurogenes Blog. Са ове слике није било тешко уочити очигледну сличност горепоменутих узорака.  :D

Мислим да ова досадашња сазнања иду у прилог теорији да се М205 почела ширити око 3500-3000 п.н.е., негде на ширем подручју Леванта. Занимљиво је да је повећана концентрација М205 на простору Леванта забележена углавном код арапског племена Аднанита. За њих се каже да су "Арабизовани" Арапи, тј. да нису оригинални Арапи, за разлику од "правих" Арапа - Кахтанита, који су доминантно носиоци хаплогрупе Ј1.

https://en.wikipedia.org/wiki/Adnanites

https://en.wikipedia.org/wiki/Qahtanite

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1142 послато: Јун 24, 2016, 08:33:36 пре подне »
Мислим да ова досадашња сазнања иду у прилог теорији да се М205 почела ширити око 3500-3000 п.н.е., негде на ширем подручју Леванта. Занимљиво је да је повећана концентрација М205 на простору Леванта забележена углавном код арапског племена Аднанита. За њих се каже да су "Арабизовани" Арапи, тј. да нису оригинални Арапи, за разлику од "правих" Арапа - Кахтанита, који су доминантно носиоци хаплогрупе Ј1.

https://en.wikipedia.org/wiki/Adnanites

https://en.wikipedia.org/wiki/Qahtanite

Где си пронашао овај податак?

Знам да је је J2b која није M241 (по свему судећи M205) у Јордану заступљена са 2.05% (Amman).

Isolates in a corridor of migrations: A high-resolution analysis of Y-chromosome variation in Jordan

https://www.researchgate.net/publication/7617924_Isolates_in_a_corridor_of_migrations_A_high-resolution_analysis_of_Y-chromosome_variation_in_Jordan

Ове хаплогрупе има у солидном проценту и у Либану, Сирији, а највећа концентрација је код кипарских Грка, 5.9%.

Нису ми баш најјасније те сеобе J2b у бронзано доба, али изгледа да веза постоји. Иначе, према досадашњим прорачунима (Кљосов и остали) старост европске J2b (било да је M241 или M205) не прелази 4, 5 хиљада год., што се такође уклапа у бронзано доба.


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1143 послато: Јун 24, 2016, 10:13:57 пре подне »
Bravo rođaci, čestitam na novim otkrićima na osnovu Big Y testa i posebno na rezultatima testiranja drevne DNK. To je ono što bi i nama trebalo.

Podela na Adnanite i Kananite je nešto novijeg porekla, pa ne znam koliko je značajna za tumačenje rezultata. U vreme kad je živeo "predak" bila je aktivna gasulijanska kultura, doduše nešto zapadnije, na zapadnoj obali reke Jordan, ali čini mi se da ni sam Aman nije daleko.  U to vreme tek počinje širenje semitskih naroda u unutrašnjost Arabijskog poluotoka. Nakon njegove smrti, oko 2500 pr.n.e. sldi prvi talas semitskih naroda prema Kananu i plodnom polumescu. To su Akađani. Zatim slede Amorejci, pa Aramejci, oko 1000 pr.n.e
Mislim da J2b M205 nemaju neke veze sa njima već pre sa Kananskim poljoprivrdnicima iz neolitskog perioda, verovatno ne Semitima, bar u tom trenutku.

Kasnije se na prostoru zapadne obale formiraju proto izraelska plemena, tačnije pleme Gad i Manasija pa su možda učestvovali u njihovoj etnogenezi. Već sam spominjao da me raspored M205 u Evropi dosta podseća na jevrejsku dijasporu. Najveći problem te teorije jeste to što nema Jevreje u grupi.
Moguća je i nejevrejska teorija da su došli kao sirijske pomoćne trupe na ove prostore.

Izvinjavam se ako sam uzeo previše slobode u tumačenju kretanja tuđih predaka, obično to ne radim, ali se nadam da će mi zbog rođačkih veza biti progledano kroz prste ;)

Ne znam koj je udaljenost u SNP-ovima od najbližeg rođaka posle Batočanina

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1144 послато: Јун 24, 2016, 10:16:15 пре подне »
Umesto Kananita treba da stoji Kataniti i izvinjavam se na pravopisnim greškama ::)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1145 послато: Јун 24, 2016, 10:35:22 пре подне »
Bravo rođaci, čestitam na novim otkrićima na osnovu Big Y testa i posebno na rezultatima testiranja drevne DNK. To je ono što bi i nama trebalo.

Podela na Adnanite i Kananite je nešto novijeg porekla, pa ne znam koliko je značajna za tumačenje rezultata. U vreme kad je živeo "predak" bila je aktivna gasulijanska kultura, doduše nešto zapadnije, na zapadnoj obali reke Jordan, ali čini mi se da ni sam Aman nije daleko.  U to vreme tek počinje širenje semitskih naroda u unutrašnjost Arabijskog poluotoka. Nakon njegove smrti, oko 2500 pr.n.e. sldi prvi talas semitskih naroda prema Kananu i plodnom polumescu. To su Akađani. Zatim slede Amorejci, pa Aramejci, oko 1000 pr.n.e
Mislim da J2b M205 nemaju neke veze sa njima već pre sa Kananskim poljoprivrdnicima iz neolitskog perioda, verovatno ne Semitima, bar u tom trenutku.

Kasnije se na prostoru zapadne obale formiraju proto izraelska plemena, tačnije pleme Gad i Manasija pa su možda učestvovali u njihovoj etnogenezi. Već sam spominjao da me raspored M205 u Evropi dosta podseća na jevrejsku dijasporu. Najveći problem te teorije jeste to što nema Jevreje u grupi.
Moguća je i nejevrejska teorija da su došli kao sirijske pomoćne trupe na ove prostore.

Izvinjavam se ako sam uzeo previše slobode u tumačenju kretanja tuđih predaka, obično to ne radim, ali se nadam da će mi zbog rođačkih veza biti progledano kroz prste ;)

Ne znam koj je udaljenost u SNP-ovima od najbližeg rođaka posle Batočanina

Хвала на помоћи, Радоне. ;) Ти си боље упућен у ту ситуацију на Блиском истоку, али мени се чини да се распоред J2b1 тамо уклапа у тзв. Pre-Pottery Neolithic:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pre-Pottery_Neolithic

Опет, хаплогрупа J2b се шири дефинитивно тек у бронзано доба, што такође чуди.

Распоред J2b1 у Европи и не подсећа баш на Јевреје. Група је јако слаба у Русији, Пољској, Украјини и Немачкој које су препуне Јевреја. Такође, не постоји за сада ниједан европски Јевреј J2b1 M205.

Интересантно да има пуно J2b2 M241 међу Јеврејима.

Хаплогрупа М205 се више налази у медитеранском појасу (Кипар, Грчка, Сицилија, Шпанија, итд.). С обзиром на порекло, ка тим крајевима се могла ширити на више начина (грчка колонизација, феничани, касније Рим, итд.).


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1146 послато: Јун 24, 2016, 01:00:00 поподне »
Nema problema. Drago mi je ako mogu pomoći.

Mislim da se gasulijska kultura nadovezuje za period kasnog neolitika, pa predstavlja neki nastavak tog period. Autor teksta na Vikipediji pretpostavlja da su se oni doselili oko 3500 god pr ne sa prostora današnje Sirije, a koliko mi se čini, tolika je i procenjena starost ostataka J2b M205 pronađenih u Jordanu. Nekako mi se učinilo da se to uklapa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ghassulian

Što se tiče rasporeda haplogrupa, imamo onaj rad "Geographical structure of the Y chromosomal genetic landscape of the Levant: a coastal-inland contrast" gde je pisano o rasporedu haplogrupa, da je prisutnost J2 veća u priobalnom delu nego u unutrašnjosti.

Цитат
Hg J is believed to have split into J1 and J2 about 18 Kya (Semino et al., 2004). These two sister clades showed distinct histories and geographical localizations with a coastal range that is predominantly J2 and an inland range that is predominantly J1. Chiaroni, King and Underhill, report the same inland vs. coastal divergence pattern of J1 and J2, and correlate the expansion during the rise of agriculture in the Fertile Crescent to the patterns of rainfall distribution (Chiaroni, 2008). They suggest that J2 haplogroup marked agricultural populations that followed the coasts, whereas the J1 haplogroup appears to have fixed in herdsmen populations that remained inland (Chiaroni, 2008).
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312577/

Pokušao sam naći koji "krički" haplotip u tabeli jedan, ali nisam uspeo.

Što se tiče rasprostranjenosti, učinilo mi se da imate jedan broj Engleza. Za ostale nisam siguran.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1147 послато: Јун 24, 2016, 03:12:13 поподне »
Где си пронашао овај податак?

Знам да је је J2b која није M241 (по свему судећи M205) у Јордану заступљена са 2.05% (Amman).

Isolates in a corridor of migrations: A high-resolution analysis of Y-chromosome variation in Jordan

https://www.researchgate.net/publication/7617924_Isolates_in_a_corridor_of_migrations_A_high-resolution_analysis_of_Y-chromosome_variation_in_Jordan

Ове хаплогрупе има у солидном проценту и у Либану, Сирији, а највећа концентрација је код кипарских Грка, 5.9%.

Нису ми баш најјасније те сеобе J2b у бронзано доба, али изгледа да веза постоји. Иначе, према досадашњим прорачунима (Кљосов и остали) старост европске J2b (било да је M241 или M205) не прелази 4, 5 хиљада год., што се такође уклапа у бронзано доба.

Податак је оставио један корисник (Samaritan DNA) у коментару на овај текст: http://eurogenes.blogspot.rs/2016/06/a-moment-of-clarity.html. Исечак:

"The remarkable thing is that I1730 AG_84_3083_116 is J2b1-M205, just like 3DRIF-26. J2b1-M205 is quite common today among Adnani (North Arabian, non-Yemeni) Arabs from Jordan."

С' обзиром да није навео никакву референцу, требали би ипак узети овај податак са резервом.

Небојша, знам да си у неким претходним порукама писао о томе, али можеш ли још једном написати колико М205 има подграна (или кластера, уколико нису одвојени СНП-ом), и колико су међусобно удаљене, тј. пре колико су имале заједничког претка (бар ове европске подгране)? Мени се чини, ако претпоставимо да се М205 заиста раширила на простору Леванта, да је највероватније да је у Европу дошла у првим вековима наше ере, тј. после римског освајања Блиског Истока и Леванта. Постојањем Римског царства било је олакшано кретање између прилично удаљених предела, па тако видимо М205 у Британији, а могуће је и да су преци наших М205 управо у том периоду дошли на Балкан.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1148 послато: Јун 24, 2016, 03:57:48 поподне »
Небојша, знам да си у неким претходним порукама писао о томе, али можеш ли још једном написати колико М205 има подграна (или кластера, уколико нису одвојени СНП-ом), и колико су међусобно удаљене, тј. пре колико су имале заједничког претка (бар ове европске подгране)? Мени се чини, ако претпоставимо да се М205 заиста раширила на простору Леванта, да је највероватније да је у Европу дошла у првим вековима наше ере, тј. после римског освајања Блиског Истока и Леванта. Постојањем Римског царства било је олакшано кретање између прилично удаљених предела, па тако видимо М205 у Британији, а могуће је и да су преци наших М205 управо у том периоду дошли на Балкан.

У принципу, раније се све сводило на Y-STR прорачуне на основу калкулатора. Није било неке значајније поделе у оквиру M205.

Углавном, европски M205 на основу тих прорачуна имају претка пре око 5000 година. Данас имамо и нешто детаљнију анализу на основу Yfull-a. Старост појединих грана M205 такође износи око 5000 год.

https://www.yfull.com/tree/J-M205/

Треба можда поменути и прорачун А. Кљосова. По њему је европска M205 стара управо око 5000 год., док је грчка грана M205 стара 3170 година.

Некако је највећа мистерија око доласка J2b у Европу. За све остале групе се мање више зна.

Могућ је и тај долазак M205 са истока у време Рима/Византија, али бих некако волео да нађемо решење за балканску/европску J2b генерално. Превише их је да би све то могло да се повеже са каснијим доласком са истока, а и старост упућује на бронзано доба.

Ово је Крисов закључак на основу досадашњих резултата:

I believe there is reason to suspect R1b-L23 (approx.) played a major role in the distribution of Bronze knowledge to the Balkans and Central Europe combined with technological advantage and dominance over previous Europeans living in wood-free Neolithic settlements. Up to this time there was plenty of space and opportunities for newcomers in Europe. I suspect also J2b and J2a had early access to Metallurgy technology to their military advantage over neighbors and possible rapid expansion in the last 5,000 years.

http://j2-m172.info/2014/10/ancient-y-dna-discussion-no-j2a-in-pre-antiquity-europe/


Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1149 послато: Јун 24, 2016, 06:14:02 поподне »
Слажем се да је могућ и долазак у бронзаном добу, то би онда вероватно померило место порекла мало на север, негде на просторе северног Леванта или јужне Анадолије. Да ли већина европских М205 припада подграни Y18947? Пошто видим да и у овој другој подграни CTS1969 имају двојица Италијана.

Што се тиче Јевреја, мислим да је прилично сигурно да се М205 није ширила са њима. Међу Ашкеназима је Ј2б заступљена само са 1,31%, и изгледа да ни делић од тога није М205, бар према подацима са овог сајта:

http://jewishdna.net/

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1150 послато: Јун 24, 2016, 07:19:31 поподне »
Увијек је интересантно погледати уназад и видјети да ли су се неке тезе потврдиле или нису. Ево шта сам написао прије 2,5 године овдје на форуму везано за грањање М205. У том тренутку знало се само да постоји М205 и ништа више испод њега. Ни број тестираних хаплотипова није био претјерано велик. http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=195.msg4357#msg4357

"Успио сам сакупити све досад сакупљене Ј2б М205 на 67 маркера са познатим географским поријеклом и урадити филогенетско стабло помоћу програма Флуксус Нетворк. Стабло је показало само једну варијанту грањања што је добро, јер обично покаже неколико па ти погађај која је вјероватнија. Интересантан је и положај модала који можда и открива мјесто поријекла читаве хаплогрупе Ј2б М205. Иначе, по Нордтведтовом калкулатору Ј2б М205, како год сам окренуо и са свим варијантама дужине хаплотипова испада стара 6000 година. Односно, заједнички предак свих данашњих Ј2б М205 живио је прије 6000 година. Питање је гдје и којем је народу припадао? Ако добро погледамо стабло, видјећемо да је први одвојак од модала (коријена) формирао арапску грану (територијално јасно дефинисану), следећи огранак је одвојио анадолско-јерменску грану, а сви остали хаплотипови формирају велику и разгранату европску грану хаплогрупе. Пратећи логику стабла, изгледа да је тај предак свих М205 живио негдје на потезу Јерменија-Арабија, па нам се простор данашње Сирије намеће као најлогичнија локација. Том еу прилог иде и распоред хаплогрупе Ј2б која није ни М205 ни М241 са хаплотиповима нађеним у Ираку, Катару, Јерменији.

Остаје питање како и када је хаплогрупа Ј2б М205 могла доћи до Европе и која популација ју је могла раширити? Та експанзија се, судећи по стаблу могла десити око 3000 г пне, можда и нешто раније. Данашњи распоред Ј2б хаплогрупе веома добро кореспондира са миграцијама Бел Беакер народа из правца Анадолије према Иберији, а одатле по свој Западној европи. Бел Беакер народ је био доминанатно Р1б хаплогрупе, што су скорашњи налази на старим костима и потврдили, међутим сасвим је вјероватно да су Р1б обухватили и један дио Ј2 популације на Блиском Истоку, укључујући и Ј2б који се са Бел Беакер ширио по Европи. Да подсјетимо Бел Беакер култура је протоиндоевропска бронзана култура данашњих западних Европљана. Антрополошки међу њима је веома заступљен динарски расни тип. У Европу су продирали морским путем, а тако су стигли и до Британије. Иберија им је била базно подручје одакле су се ширили, мада је могуће да си имали и друге морске и копнене путеве до Европе. Бел Беакер су дали основу за формирање неколико етничких групација: прото Келта, прото Италика, прото Грка и мањим дијелом прото Германа. Не бих овдје искључуио ни Прото Илире. Сви ови народи имају значајно учешће Р1б, али и код свију њих је присутан и Ј2б М205 (у малом проценту додуше).

Српски хаплотипови (Чирко и Стојановић) на стаблу стоје најближе са двојицом Француза (блаисе и лами) и са једним Грком-Коромбакисом. Предак ових 5 хаплотипова живио је прије неких 4000 година, значи та веза је прилично давна, али свакако значајна, јер су то за сада најближи хаплотипови српским и бугарским.

Чини ми се да је Прото-Илирска варијанта за сада најувјерљивија за наше Ј2б М205 хаплотипове.
"

Као што се види прорачун по СТР-у на 67 маркера показивао је старост од 6000 година. Старост по Y Full-u је данас процијењена на 5500 година. Грањање хаплогрупе М205 везао сам помјерања народа у бронзаном добу. Чини ми се да је то и данас највјероватнија опција. Ми имамо већ сад давно раздвојене (прије 5500 година) и европске и арапске и левантске гране и то све указује на експанзију управо у том периоду, кад је усоталом и по археолошким подацима дошло до великих помјерања.

Ово повезивање са конкретним народима не бих коментарисао, али сам их ипак пренио да се види правац размишљања.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1151 послато: Јун 24, 2016, 07:53:25 поподне »
Слажем се да је могућ и долазак у бронзаном добу, то би онда вероватно померило место порекла мало на север, негде на просторе северног Леванта или јужне Анадолије. Да ли већина европских М205 припада подграни Y18947? Пошто видим да и у овој другој подграни CTS1969 имају двојица Италијана.

Баш то је тврдио и Рој Кинг, још пре пар година. Он се иначе доста бавио миграцијама J2b групе, а и један је од аутора студије у којој се код кипарских Грка управо J2b1 јавља у високом проценту.

Он верује да се J2b ка Европи шири у доба касног неолита (пре око 5000 година) са простора ЈИ Анадолије. Наиме, ни он нема дефинитивно објашњене откуд толико J2b на Балкану.

Претпоставка је да су управо у питању миграције са простора источне Анадолије и то морским путем. Овај закључак је изведен вероватно зато што је J2b у ист. Анадолији (близу Еуфрата) присутна са 4.7% (данас знамо да је јака и у Леванту, тј. код Кипрана), на Балкану, у неким крајевима, и преко 8% (Тесалија), док је приметно одсуство ове хаплогрупе и већем делу Анадолије.

Мене занима које су то тачно сеобе (бронзано доба), који су то "народи", таласи, који су могли донети J2b на Балкан. Синиша је још раније помињао ширење са R1b, али за сада се, на основу старих налазишта из бронзаног доба (Европа) не може извести такав закључак.

Чини се да се група J2b шири независно и то можда баш онако како је описао Кинг.

Што се тиче ове две гране M205, код обе срећемо и Европљање и Арапе, а старост се креће око 5500 год., као што рече Синиша.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1152 послато: Јун 24, 2016, 07:56:16 поподне »
Ово повезивање са конкретним народима не бих коментарисао, али сам их ипак пренио да се види правац размишљања.

Свака част, Синиша!;) Иако смо сви овде имали својих промашаја, ти си био доста близу већ тада. У сваком случају, то се и очекује зато што си уз Црног Грују и још пар људи, "генетски најпоткованији" овде. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1153 послато: Јул 06, 2016, 05:20:34 поподне »
Господин Зденко Марковић је урадио велику ствар за нашу групу. Од лабораторије YSEQ затражио је да омогуће тестирање на један од нових СНП-ова својствених нашој грани A11525 (6837046 G to A).

Јуче су га обавестили да се тражени СНП може наручити по цени 13,92€:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&products_id=32638

Они који не желе да раде BIGY тест, могу овим тестом установити припадност нашој грани.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1154 послато: Јул 06, 2016, 05:27:45 поподне »
Господин Зденко Марковић је урадио велику ствар за нашу групу. Од лабораторије YSEQ затражио је да омогуће тестирање на један од нових СНП-ова својствених нашој грани A11525 (6837046 G to A).

Јуче су га обавестили да се тражени СНП може наручити по цени 13,92€:

https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&products_id=32638

Они који не желе да раде BIGY тест, могу овим тестом установити припадност нашој грани.

Да ли је овај СНП еквивалентан Y18947?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1155 послато: Јул 06, 2016, 05:38:55 поподне »
Да ли је овај СНП еквивалентан Y18947?

Мислим да није. Он је карактеристичан за нашу грану изгледа. То је Зденко констатовао након BIGY резултата.

Још чекамо детаљнију анализу на YFull-u, можда ће тада бити прегледније.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1156 послато: Јул 09, 2016, 04:33:57 поподне »
Налетех на једно несвакидашње тумачење порекла Крича на основу имена (Радослав Ротковић):

"Krič 1374/82, Križan 1374/82, Kričkov 1255 (Schlimpert 1978: 243-244; Trautman MH: 85) - Kriče u Kotoru 1333 (MC II: 305), Kričko 1326 (MC I: 91); Kriče Vitomirov duguje Grubi Paška Bartolova 500 perpera 1327 (MC 1:294). Krič, Kričak blizu Kolašina; Kričačko polje. Kričak Grubanović iz Kruševica (Kovijanić 1974:182). Toponimi i antroponimi ove vrste nalaze se u raznim krajevima naše zemlje, ali, prema Imeniku naseljenih mesta u Jugoslaviji toponimi: Kričenovo, Kričići, Kričina, Kričke isključivo su u BiH i Hrvatskoj, što upućuje na zaključak o zapadnom porijeklu antroponima. A takva pretpostavka nalazi potvrdu u činjenici da je u strus. krič = kuznjec = kovač koji radi sa neprerađenom, nečistom gvozdenom masom. Po Fasmeru hica je 'glyba železa pokrytaja šljakom'.

Smatra da se radi o pozajmici od njemačkog: Kritze,Kritzeisen = otpaci željeza (Slovar II1967:378). KriS kao kuznjec1 ima I. I. Sreznevskij (1958) u materijalima za rječnik staroruskog jezika, u dok. iz 1326. godine. Prema tome, Kriči nijesu ni Iliri ni Tračani, kako je mislio V. Ćorović (1933: 25), izvodeći njihovo ime iz krisio, kriisi = crni, crnokosi ljudi, niti su potomci Vlaha kako je mislio Kovijanić (1974: 181-185) već su zajedno sa ostalim zapadnim Slovenima došli na Balkan kao kovači, odnosno kao ljudi koji su po kovačkom zanatu dobili ime i nosili ga dalje, bez obzira na nova zanimanja. Kriči su dovođeni u vezu sa Matarugama ali bez dokaza. Ime Kričan javlja se u nas, po Jirečeku, oko 1300. godine, dakle u prvim javnim spisima. Krički knez Jaroslav upućuje, prividno, na istok ali naselja
Jaroslav i ime Jaroslava nalazimo i u Polablju: Jaroslav 1232, Jaroslaus 1302, Jeroslaus 1310, sve u Rujanu, Jarezlaus 1241 u oblasti Rostoka, Jarislaus 1239, Jerislaus 1241. u oblasti Gistrov (Gustrow), Jaroslaus 1242. u Malhovu (Malchow). U kotorskim spisima javlja se Jaroš u dok. iz 1334. godine ("Edo Bogoe, filius condam Godan et frater Iarossii, habitator Catari" (MC II: 594). Prema tome, Jaroslav, Jaroš je poznato i u nas a komponovano je od: jaryj = vatren, ljut, usrdan, ravnostan i -slav(a)."

Није баш најјасније, али чини се да Ратковић на основу тога што се име Крича чешће јавља на западу некадашње СФРЈ, изводи закључак о западном пореклу. Ако су сеобе ишле са истока, логично је да су досељеници могли донети ово име.

На крају, аутор Криче повезује са Западним Словенима.

Ротковић се осврнуо и на порекло Мацура:

"Ovo o čemu priča Janković, predstavlja trag neke manje etničke skupine koja je iz Poljske kretala ka jugu. Mi smatramo da su to poljski Mazuri, koji su u nas preimenovani u Macure, po istoj onoj logici po kojoj je Knežlaz postao Knežlac. Poljski uticaj na taj dio Crne Gore vidi se po obliku Mišur. Mječislav Karaš (Mieczyslaw Karaš) je u Beitrage zum slawischen onomastischen Atlas (Berlin 1970: 123-132) raspravio antroponimski sufiks - ur, - ura u poljskom jeziku, pa je među brojnim primjerima naveo i Mazur i Myszur i Macur, kao Janczur, Bambur i si. Sve su to oblici karakteristični baš za poljsku antroponimiju. I dok je Bambur (u nas u Pljevljima) po Karasu od bamber, njem. Bauer, Land wirt = zidar, radnik, poljoprivrednik, dotle su ostale varijante izvedene iz imena: Misiura od Miš, Mikolaj; Janczur od Janek, Jan; Macur od Mac, Mateusz; Miszczur od Misz, Miszek, Mikolaj; Činjenica je da se ovakav tip imena javljaju u Crnoj Gori u ograničenom arealu, pa su ga mnogi prvi put i čuli u komediji Đekna (Mišur)."

Такође занимљиво:

"Tako bi, po I. Božiću, Španji otpali sa spiska tzv. 'starih naroda' u Crnoj Gori. U tako veliku starinu, da budu nazvani po Avarima, ne mogu se smjestiti ni Macure, poljskog porijekla, ni Mataruge, albanskog, ni Kriči, zapadnoslovenskog (krič = kuznjec = kovač), ni Macavari (Macavare) jer to su Varikašani iz Pomorja poljskog (vare muku = brašno), njihove Macevare, Mukovari.

Ostatke Avara (Obra) najlakše bi bilo otkriti po rasnom tipu. I zaista, tamo đe smještaju Španje ili Lužane (Bjelopavlići), uporno se priča o ljudima drukčijeg izgleda, pa i o tome da se danas mogu prepoznati Lužani, to jest razlikovati od ostalog stanovništva. M. S. Filipović, koji se posljednji opširnije bavio Bijelim Pavlom, pretkom Bjelopavlića (1948: 168-178, 256-263), dolazi do zaključka da je Bijeli Pavle došao sa istoka ne u vrijeme i poslije turske najezde već u doba Tatara, u XIII v., što bi značilo da se i legendarni ban Lužanin, kod kojega je Pavle služio, mora hronološki smjestiti u isto vrijeme. Bilo bi zaista teško pretpostaviti da je ova titula bana ostala od Avara, a da se nije proširila po Crnoj Gori za 700 godina trajanja. No isto tako ostaje nejasno i utvrđivanje te titule u vrijeme tatarske najezde, koja je trajala vrlo kratko (1241. do Jadranskog mora i 1282. i 1285. u Metohiji). Lužane, inače, Kovačević stavlja u srednji sloj, između Grka, Rimljana, Kriča, Spanja, Bukumira i drugih i bratstva i plemena XV-XVII vijeka. Lužani su, po njemu, 'stari Zećani, koji bi odgovarali srednjevjekovnom slovenskom stanovništvu Zete."


Интересантно да се помињу потенцијални потомци Авара на простору Црне Горе. Сетимо се да је хаплогрупа Q1b тамо присутна у солидном проценту (око 2%). Да ли то могу бити остаци Авара утопљени у неко од племена данашње Црне Горе?


Вратио бих се на Криче за тренутак. Теорију о западнослвоенском пореклу смо помињали још раније, пре него што смо сазнали за везу Крича и J2b1. Међутим, јако је битно да постоји и генетска веза са овим крајевима, што није случај.

Истина, не постоји јака веза ни са југом Балкана, али иако имамо два Немца који припадају кричком кластеру, мислим да је то премало да би се успоставила нека веза са западнословенским простором.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1157 послато: Јул 09, 2016, 05:28:25 поподне »
Интересантно да се помињу потенцијални потомци Авара на простору Црне Горе. Сетимо се да је хаплогрупа Q1b тамо присутна у солидном проценту (око 2%). Да ли то могу бити остаци Авара утопљени у неко од племена данашње Црне Горе?

Зар није Q1b хаплогрупа која се повезује са Блиским Истоком, тј. са Феничанима и Јеврејима? Да је на подручје Палестине дошла у бронзаном добу из централне Азије и да се накнадно ширила Медитераном преко Феничана највише?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1158 послато: Јул 09, 2016, 05:36:58 поподне »
Зар није Q1b хаплогрупа која се повезује са Блиским Истоком, тј. са Феничанима и Јеврејима? Да је на подручје Палестине дошла у бронзаном добу из централне Азије и да се накнадно ширила Медитераном преко Феничана највише?

У праву си НиколаВуче, грана Q1b се везује највише за популације Блиског Истока, пре свега за Јевреје. Са Аварима и другим турским народима би се пре свега могле повезати турска подграна Q1a-L712 и монголска подграна Q1a-L330.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1159 послато: Јул 09, 2016, 05:41:44 поподне »
Тачно, најчешћа Q1b код нас је управо L245. И на оном истраживању за Црну Гору (404) јављају се хаплотипови као из рода "А".