Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 934116 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #880 послато: Март 08, 2016, 02:51:35 поподне »
Искрено, ништа ново се не дешава. Ти резултати су од раније.

Администратор Ј2 пројекта је покушао да направи стабло Ј2б1 на основу СНП рез. (ту је и нека стара сардинијска грана Ј2б1)

http://j2-m172.info/2015/07/j2b-cts560-m205-ph4306-a-little-substructure-for-this-isolated-lineage/

Не знам, колико видим, неких новоткривених СНП-ова је ипак било. Види се и на Ј2 пројекту ФТДНА.

Постоји грана PH4306 којој припадају: мумбајски Јевреји, два Ромера из Мексика, Гаглио са Сицилије, тројица Арапа (један из Катара, један из УАЕ, један кад се скрене лијево код Абу Дабија :))

Затим постоји грана PH-gre-3 којој припада Паласота са Сицилије.

И ту је још грана Y18947 којој припадају: Гарднер и Смит из Енглеске, три Оманца и још један Арапин из УАЕ, група хаплотипова из Француске и Шпаније и Украјинац Руд могуће још један Арапин из Сауди Арабије.

Ипак су то велики помаци у односу на раније стање.

Разочарали сте ме Годијељи, вјеровао сам да вам овакве ствари неће промаћи  :) Зато ни ја нисам гледао.

Треба још провјерити да ли су ови горе поменути СНП-ови у понуди код ФТДНА или можда код Y Seq





Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #881 послато: Март 08, 2016, 03:00:46 поподне »
Не знам, колико видим, неких новоткривених СНП-ова је ипак било. Види се и на Ј2 пројекту ФТДНА.

Постоји грана PH4306 којој припадају: мумбајски Јевреји, два Ромера из Мексика, Гаглио са Сицилије, тројица Арапа (један из Катара, један из УАЕ, један кад се скрене лијево код Абу Дабија :))

Затим постоји грана PH-gre-3 којој припада Паласота са Сицилије.

И ту је још грана Y18947 којој припадају: Гарднер и Смит из Енглеске, три Оманца и још један Арапин из УАЕ, група хаплотипова из Француске и Шпаније и Украјинац Руд могуће још један Арапин из Сауди Арабије.

Ипак су то велики помаци у односу на раније стање.

Разочарали сте ме Годијељи, вјеровао сам да вам овакве ствари неће промаћи  :) Зато ни ја нисам гледао.

Треба још провјерити да ли су ови горе поменути СНП-ови у понуди код ФТДНА или можда код Y Seq

Видели смо ове лево од Абу Дабија још раније, али нам ништа не вреди без BIGY. :)

Надам се да ћемо га ускоро урадити, али мислим да ни тада нећемо добити ништа специјално, већ само још једну нову гану на стаблу М205.

Не би било лоше тестирати неке од ових SNP-ова преко Y Seq.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #882 послато: Март 08, 2016, 04:10:46 поподне »
Треба још провјерити да ли су ови горе поменути СНП-ови у понуди код ФТДНА или можда код Y Seq

Синиша, да ли имаш искуства са Yseq? Каква је процедура наручивања СНП-ова?

Сећам се да су људи овде причали да тамо користе узорак са FTDNA.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #883 послато: Март 08, 2016, 04:54:50 поподне »
Синиша, да ли имаш искуства са Yseq? Каква је процедура наручивања СНП-ова?

Сећам се да су људи овде причали да тамо користе узорак са FTDNA.

Немам искуства са Y Seq. Али скоро је неко овдје са форума радио читав панел на Y Seq. Мислим да ипак мора да се пошаље посебно узорак. Знам да су говорили да нема неких компликација и да је јефтиније од Фтдна.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #884 послато: Март 08, 2016, 05:12:02 поподне »
Немам искуства са Y Seq. Али скоро је неко овдје са форума радио читав панел на Y Seq. Мислим да ипак мора да се пошаље посебно узорак. Знам да су говорили да нема неких компликација и да је јефтиније од Фтдна.

Хвала на одговору. Ако треба поново да се шаље узорак, онда боље сачекати BIGY.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #885 послато: Март 09, 2016, 08:46:54 поподне »
Поровићи Ј2б1 М205 из Пријепоља кажу да су пореклом из Никшића и да им старије презиме Мушовић.

Ова презимена се заиста појављују код муџахира из Херц./ЦГ:



Не знам да ли ови Мушовићи могу бити у вези са Мушовићем из песме "смрт попа Мила Јововића". Ако је тако, надам се да то неће покварити добре односе са Небом и Невским (и мени је то једна од омиљенијих песама). :)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #886 послато: Март 09, 2016, 09:18:24 поподне »
Поровићи Ј2б1 М205 из Пријепоља кажу да су пореклом из Никшића и да им старије презиме Мушовић.

Ова презимена се заиста појављују код муџахира из Херц./ЦГ:



Не знам да ли ови Мушовићи могу бити у вези са Мушовићем из песме "смрт попа Мила Јововића". Ако је тако, надам се да то неће покварити добре односе са Небом и Невским (и мени је то једна од омиљенијих песама). :)

То йе пѣсма койу врло често слушам, како у издањи гусларском, тако и у извођењи Рамба.  :-)
Иначе, йедан од мойих чукундѣдова йе од рода Йововићъ из Марковине. По бабином правцу.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #887 послато: Март 09, 2016, 09:22:16 поподне »
То йе пѣсма койу врло често слушам, како у издањи гусларском, тако и у извођењи Рамба.  :-)

Е у то име, ево још једном! :)

<a href="https://www.youtube.com/v/s6X3aD3ki3s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/s6X3aD3ki3s</a>

Иначе, йедан од мойих чукундѣдова йе од рода Йововићъ из Марковине. По бабином правцу.

То су твоји крајеви, зато и кажем. :) Ал' има и Годијеља пореклом из Катунске и то баш из Марковине (твој пријатељ Марковић). Изгледа да их је било и нешто западније, у Никшићу. ;)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #888 послато: Март 09, 2016, 09:24:26 поподне »
Поровићи Ј2б1 М205 из Пријепоља кажу да су пореклом из Никшића и да им старије презиме Мушовић.

Ова презимена се заиста појављују код муџахира из Херц./ЦГ:



Не знам да ли ови Мушовићи могу бити у вези са Мушовићем из песме "смрт попа Мила Јововића". Ако је тако, надам се да то неће покварити добре односе са Небом и Невским (и мени је то једна од омиљенијих песама). :)
Мушовићи су према предању из Пећи дошли у Вранеш, па онда једни у Никшић, а други у Колашин. Најдаљим пореклом су из Турске из места Коње.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #889 послато: Март 09, 2016, 09:39:33 поподне »
Да, по братственом предању потичу из Анадолије. Мада, нешто ми говори да су ипак у питању домаћи потурчењаци... Не знам сад где сам то читао, да потичу од староседелаца Оногошта. Што би било у складу са ХГ, која је веома заступљена у овим крајевима. Ако нађем извор, написаћу.
Све то, наравно, не мења добре односе међу нама овде  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #890 послато: Март 09, 2016, 09:49:23 поподне »
Да, по братственом предању потичу из Анадолије. Мада, нешто ми говори да су ипак у питању домаћи потурчењаци... Не знам сад где сам то читао, да потичу од староседелаца Оногошта. Што би било у складу са ХГ, која је веома заступљена у овим крајевима. Ако нађем извор, написаћу.
Све то, наравно, не мења добре односе међу нама овде  :)

И ја бих пре рекао да су домаћи. :) Пола муслимана из БиХ тврди да је из Анадолије пореклом.

Миљанићи пишу и о Мушовићима. На основу овога као да постоје три гране, мада они често знају бити конфузни.

Mušović:područje Kolašina u 17 - 19. v.  Došli iz Peći (navodno da su iz Turske). Kao predstavnici turske vlasti i age, nastanjivali su: Stričevine (Mojkovac); Bijelo Polje, Mužovo (Kanje), Dubovo (Gornji Bihor), Donji Bihor, dio Bistrice (Bijelo Polje); Nikšić i područne Muževice i Busak (podnožje Njegoša). Po padu turske vlasti: u Bosnu, Pljevlja, Sandžak i dalje u Tursku; Piva ogranak Ogrizovića iz Srdževića (Gacko), Hercegovina


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #891 послато: Март 10, 2016, 11:08:28 пре подне »
Нађох код Војиновића нешто о пљеваљским Мушовићима:

Муслимани у Пљевљима

"Мушовићи и Хасанбеговићи су од Јоксимовића. Од Јоксимовића се одвојила једна велика грана и прешла у ислам, пре скоро 400 година. Највише је Мушовића било око колашинских поља и у Никшићу. Ту су били капетани скоро 150 година, све до 1. септембра 1877. године, до ослобођења Никшића од Турака. После тога, Мушовићи су се разишли по многим местима Осман Мушовић (1848) са једним рођаком је прешао у Вранеше и ту држао хан. Османов син Ћазим са три рођака је дошао 1916. године у Пљевлља. Ту су се бавили трговином. Османови синови су: Алија, Ћазим, Раиф и Дуљко. Ћазимови синови су: Изет, Алија и Осман."

Судећи по овоме и никшићки Мушовићи су од ових Јоксимовића.

Знаш ли Небо можда нешто више о пореклу те фамилије из околине Пљеваља?

Иначе, поптуно сам превидео да су већ тестирани једни Мушовићи из тог краја (необјављени рез.). Не припадају хаплогрупи J2b1.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #892 послато: Март 10, 2016, 12:03:16 поподне »
Није ми пљеваљски крај јача страна. Ево шта пишу Миљанићи:

"Јоксимовићи... досељени из Вучитрна (Косово) око 1660. год. у: Граб, Бобајиће, Коврен (Вранешка долина) од њих су у Горицу и Лукавац (Пљевља)".

Прича од 400 година од турчења је можда претерана. Мушовићи су били капетани никшићи у 18. и 19. веку. За ранији период, тешко је рећи.
А можда ни овај податак о 1660-ој није сасвим поуздан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #893 послато: Март 10, 2016, 12:22:01 поподне »
Није ми пљеваљски крај јача страна. Ево шта пишу Миљанићи:

"Јоксимовићи... досељени из Вучитрна (Косово) око 1660. год. у: Граб, Бобајиће, Коврен (Вранешка долина) од њих су у Горицу и Лукавац (Пљевља)".

Прича од 400 година од турчења је можда претерана. Мушовићи су били капетани никшићи у 18. и 19. веку. За ранији период, тешко је рећи.
А можда ни овај податак о 1660-ој није сасвим поуздан.

Хвала Небо. Слажем се да ове године звуче далеко и непоуздано.

Интересантно да и Поровићи помињу тај миграциони правац Никшић - Пљевља - Пријепоље. То предање о Мушовићима је више предање/легенда, мада треба све проверити. Име, или презиме најстаријег претка гласило је Порча.

Генерално, Ј2б1 је присутна у овом делу ЦГ, па не би чудило да се појави још потурчењака са овом хг.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #894 послато: Март 10, 2016, 01:17:12 поподне »
Хвала Небо. Слажем се да ове године звуче далеко и непоуздано.

Интересантно да и Поровићи помињу тај миграциони правац Никшић - Пљевља - Пријепоље. То предање о Мушовићима је више предање/легенда, мада треба све проверити. Име, или презиме најстаријег претка гласило је Порча.

Генерално, Ј2б1 је присутна у овом делу ЦГ, па не би чудило да се појави још потурчењака са овом хг.

Можда Кричи? Али, то смо већ доста бистрили  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #895 послато: Март 10, 2016, 01:30:35 поподне »

Интересантно да и Поровићи помињу тај миграциони правац Никшић - Пљевља - Пријепоље. То предање о Мушовићима је више предање/легенда, мада треба све проверити. Име, или презиме најстаријег претка гласило је Порча.


Мада је мала вероватноћа - постоји фурланска племићка породица грофова Порча / PORCIA

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #896 послато: Март 10, 2016, 04:23:44 поподне »
10.3.2016.


Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #897 послато: Март 14, 2016, 09:09:24 поподне »
Необично име кричког кнеза 1477. год.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #898 послато: Март 14, 2016, 09:29:48 поподне »
Јел ово Храбак? Рамбо, имаш ли комплетан рад скинут, или барем линк?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #899 послато: Март 14, 2016, 09:50:20 поподне »
Необично име кричког кнеза 1477. год.



На крају ће и Кричи испасти нека I2a. :)