Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2520117 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3620 послато: Мај 12, 2017, 02:24:50 пре подне »
Бакић, Аранђеловдан, Колашин

Припада хаплогрупи R1b-P312. Нема блиских поклапања на Пројекту, а ни дубља подграна не може се са сигурношћу утврдити, иако се U152 чини као најреалнија опција. За Бакиће су остављени следећи подаци:

"Када се у 16. вијеку доселио Богић Морачанин из Хума Хотског, по предању, доселили су се и преци Бакића. Не знају да ли се доселио Бака или Бакић. Кажу да су сродници Богића Морачанина. По другој верзији они су поријеклом од Васојевића. Наводно се неки Крсто Бакић из Забрђа код Андријевице преселио у Морачу. Опет други су говорили кад је Дујо Новаковић напустио Лијеву Ријеку да је дошао у Морачу и ту добио име Бака. Ту су му остали жена и дијете и од њих су морачки Бакићи. Дујо звани Бака је продужио у Забрђе. Слушао сам од самих Бакића да је Јово, ујак митрополита Амфилохија, истраживао своје поријекло и да је открио да су они потомци старих средњовјековних Бакића од којих је и Павле, последњи српски деспот."


Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3621 послато: Мај 12, 2017, 07:32:28 пре подне »
Узелац, Никољдан, Марићка, Приједор

Marker   DYS393   DYS390   DYS19**   DYS391   DYS385   DYS426   DYS388   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389II***
Value   13   24   16   11   14-15   11   13   13   13   11   30

Чудно је ово код крајишких родова који носе исто презиме, прво Тесла R1a, сад и Узелац I2a динарик...

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3622 послато: Мај 12, 2017, 07:41:06 пре подне »
Бакић, Аранђеловдан, Колашин

Припада хаплогрупи R1b-P312. Нема блиских поклапања на Пројекту, а ни дубља подграна не може се са сигурношћу утврдити, иако се U152 чини као најреалнија опција. За Бакиће су остављени следећи подаци:

"Када се у 16. вијеку доселио Богић Морачанин из Хума Хотског, по предању, доселили су се и преци Бакића. Не знају да ли се доселио Бака или Бакић. Кажу да су сродници Богића Морачанина. По другој верзији они су поријеклом од Васојевића. Наводно се неки Крсто Бакић из Забрђа код Андријевице преселио у Морачу. Опет други су говорили кад је Дујо Новаковић напустио Лијеву Ријеку да је дошао у Морачу и ту добио име Бака. Ту су му остали жена и дијете и од њих су морачки Бакићи. Дујо звани Бака је продужио у Забрђе. Слушао сам од самих Бакића да је Јово, ујак митрополита Амфилохија, истраживао своје поријекло и да је открио да су они потомци старих средњовјековних Бакића од којих је и Павле, последњи српски деспот."

Бакићи из Мораче нису у сродству са Бакићима из Васојевића, но је у питању само исто презиме. Бакићи уз Дрљевиће су вероватно као и Богићевци даљим пореклом из Хота.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3623 послато: Мај 12, 2017, 10:39:58 пре подне »
Чудно је ово код крајишких родова који носе исто презиме, прво Тесла R1a, сад и Узелац I2a динарик...
Претпостављам да и Штрпци имају различите хаплогрупе

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13155
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3624 послато: Мај 12, 2017, 10:53:27 пре подне »
Претпостављам да и Штрпци имају различите хаплогрупе

Треба рећи да су Узелци били веома бројни на простору Лике и Крајине. Да ли је и међу осталим Штрбцима било више хг, сасвим могуће. Видимо да и међу мањим родовима по Крајини има више хг, а како ли је тек међу Родићима, Штрбцима, Кецманима, итд.

И опет се поставља старо питање, да ли је до овог саплемењивања дошло тек у Крајини, или су неки можда већ из матице кренули овако груписани.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3625 послато: Мај 12, 2017, 11:05:39 пре подне »
Треба рећи да су Узелци били веома бројни на простору Лике и Крајине. Да ли је и међу осталим Штрбцима било више хг, сасвим могуће. Видимо да и међу мањим родовима по Крајини има више хг, а како ли је тек међу Родићима, Штрбцима, Кецманима, итд.

И опет се поставља старо питање, да ли је до овог саплемењивања дошло тек у Крајини, или су неки можда већ из матице кренули овако груписани.

Вpлo je мoгућe дa je joш у мaтици, пpe мигpaциje, дoшлo дo гpупиcaњa poдбинe, кaкo ca мушкe, тaкo и ca жeнcкe cтpaнe, гдe у нoву cpeдину cтижу кao jeдaн poд. Дoвoљнo дa je нeки poдoнaчeлник poдa ca coбoм пoвeo нпp. дeтe cвoje cecтpe кoje je ocтaлo cиpoчe, пa дa имaмo измeшaнe xг у мнoгим poдoвимa. Mнoгe мoгућнocти cу ту у игpи...

Ван мреже Βασιλεία Ῥωμαίων

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 100
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3626 послато: Мај 12, 2017, 12:01:07 поподне »
Узелац, Никољдан, Марићка, Приједор

Marker   DYS393   DYS390   DYS19**   DYS391   DYS385   DYS426   DYS388   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389II***
Value   13   24   16   11   14-15   11   13   13   13   11   30

С обзиром да је 1915. године само на простору уже Лике (Личко-крбавска жупанија) пописано 319 кућа Узелаца (да не говоримо о томе да их је било малтене по свим крајевима Војне крајине), сасвим је очекивано да међу њима постоји више хаплогрупа.
Ако погледамо црквене податке из 1883. године, видјећемо да су Узелци славили Никољдан и Лучиндан, а знамо да је било и римокатолика.

Узелци (Личко-крбавска жупанија, 1915)


Својом бројношћу издвајају се три групе (оточачка, медачка, удбинска) и свакако би било добро тестирати њихове представнике:



Наводио сам прије примјер мога рода, гдје у засеоку од осам кућа постоје најмање три породице које нису крвно повезане са нама по мушкој линији (једни прижењени, једни доведени, једни усвојени), а носе наше презиме. Е сад, то је примјер на осам кућа, а замислите шта се све могло догодити у ових 319 кућа Узелаца. Такве појаве по Крајини уопште нису ријетке и већ имамо неколико примјера у ДНК пројекту.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3627 послато: Мај 12, 2017, 12:22:56 поподне »
Треба рећи да су Узелци били веома бројни на простору Лике и Крајине. Да ли је и међу осталим Штрбцима било више хг, сасвим могуће. Видимо да и међу мањим родовима по Крајини има више хг, а како ли је тек међу Родићима, Штрбцима, Кецманима, итд.

И опет се поставља старо питање, да ли је до овог саплемењивања дошло тек у Крајини, или су неки можда већ из матице кренули овако груписани.

Претпостављам да би презиме Узелац могло бити и име за скуп несродних групација које су се заједно уселиле на неко подручје, пошто се то презиме по први пут помиње тек на простору Војне Крајине. Уселице -> Узелице. Сличан пример имамо и у имену села на подручју Пристегa у Равним Котарима.




Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3628 послато: Мај 12, 2017, 01:28:45 поподне »
С обзиром да је 1915. године само на простору уже Лике (Личко-крбавска жупанија) пописано 319 кућа Узелаца (да не говоримо о томе да их је било малтене по свим крајевима Војне крајине), сасвим је очекивано да међу њима постоји више хаплогрупа.
Ако погледамо црквене податке из 1883. године, видјећемо да су Узелци славили Никољдан и Лучиндан, а знамо да је било и римокатолика.

Узелци (Личко-крбавска жупанија, 1915)


Својом бројношћу издвајају се три групе (оточачка, медачка, удбинска) и свакако би било добро тестирати њихове представнике:



Наводио сам прије примјер мога рода, гдје у засеоку од осам кућа постоје најмање три породице које нису крвно повезане са нама по мушкој линији (једни прижењени, једни доведени, једни усвојени), а носе наше презиме. Е сад, то је примјер на осам кућа, а замислите шта се све могло догодити у ових 319 кућа Узелаца. Такве појаве по Крајини уопште нису ријетке и већ имамо неколико примјера у ДНК пројекту.

Хвала Βασιλεία Ῥωμαίων, ови из Косиња ми се чини да су тамо веч од првог помена Узлеаца, од њих су и Узелци из Широке Куле.

Узелци из околине Отошца су избегли тамо из разних крајева Лике па су вероватно и они различите ХГ.

Значи приоритета за тестирање би били они из Косиња, Ондића и околине Метка. Занимљиво би било видети и која су ХГ ови католици Узелци. Можда и код њих има више ХГ, они су на потезу Бужим-Смиљан-Луково Шугарје-Радовин.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3629 послато: Мај 12, 2017, 02:17:40 поподне »
Узелац, Никољдан, Марићка, Приједор

Marker   DYS393   DYS390   DYS19**   DYS391   DYS385   DYS426   DYS388   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389II***
Value   13   24   16   11   14-15   11   13   13   13   11   30
Замолио бих у оваквим примјерима да се упише и хаплогрупа, јер овако ствара велику забуну.

Гледајући овај примјер можда би неко помислио да су у сродству са Узелцима из Смољана који исто славе Никољдан, али  у тестирању скоро ништа заједничко их не веже.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3630 послато: Мај 12, 2017, 02:36:04 поподне »
Замолио бих у оваквим примјерима да се упише и хаплогрупа, јер овако ствара велику забуну.

Гледајући овај примјер можда би неко помислио да су у сродству са Узелцима из Смољанца који исто славе Никољдан, али  у тестирању скоро ништа заједничко их не веже.

Да, грешком заборавио ставити ХГ.  :)   Замолио бих неког од уредника да исправи моју грешку од раније.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3631 послато: Мај 12, 2017, 10:52:15 поподне »
Да ли би можда могло да се дода под Митровиће R1a - Y2902 (Аранђелован) још раније порекло као околина Црне Траве, тренутно стоји Бивоље а поуздано знам да је пре тога била Црна Трава (до рецимо 1830-их)? Унапред хвала!

Ван мреже Дмитар

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3632 послато: Мај 13, 2017, 12:16:28 пре подне »
Да ли би можда могло да се дода под Митровиће R1a - Y2902 (Аранђелован) још раније порекло као околина Црне Траве, тренутно стоји Бивоље а поуздано знам да је пре тога била Црна Трава (до рецимо 1830-их)? Унапред хвала!
Да ли ово може да се доведе у везу са Зејацима и предањем по којем су основали неколико засеока у Црној Трави и селу Брод? Митровић је једно од презимена из овог краја које би на основу овог предања требало да потиче од Зејака. Ово питам јер су и Шпањевићи, који као и Зејаци припадају роду Дедејића, R1a - Y2902; мада је разлика на маркерима доста велика.
Мислим да не би било лоше тестирати неког од Зејака.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3633 послато: Мај 13, 2017, 12:26:28 пре подне »
Да ли ово може да се доведе у везу са Зејацима и предањем по којем су основали неколико засеока у Црној Трави и селу Брод? Митровић је једно од презимена из овог краја које би на основу овог предања требало да потиче од Зејака. Ово питам јер су и Шпањевићи, који као и Зејаци припадају роду Дедејића, R1a - Y2902; мада је разлика на маркерима доста велика.
Мислим да не би било лоше тестирати неког од Зејака.

Поздрав Дмитре :)

Нажалост не знам ништа детљније, само знам годину када су отишли и да је околина Црне Траве и знам родослов који је по мојој процени до почетка 19. века. Ја већ дуже време покушавам да пронађем више о пореклу (раније су били Гмитровићи, по најстаријем претку Гмитру, ако ти нешто значи), слава је била Аранђеловдан, од када знамо. Која је слава Зејака, и одакле су они родом?
« Последња измена: Мај 13, 2017, 12:32:29 пре подне Гмитар »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3634 послато: Мај 13, 2017, 12:35:11 пре подне »
Која је слава Зејака, и одакле су они родом?
Зејаци славе Ђурђевдан, а матица им је, чини ми се, село Стричина код Мојковца. Припадају братству Дедеића. Њихових огранака има у Шаранцима и околини Бијелог Поља.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дмитар

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3635 послато: Мај 13, 2017, 01:58:50 пре подне »
Поздрав Дмитре :)

Нажалост не знам ништа детљније, само знам годину када су отишли и да је околина Црне Траве и знам родослов који је по мојој процени до почетка 19. века. Ја већ дуже време покушавам да пронађем више о пореклу (раније су били Гмитровићи, по најстаријем претку Гмитру, ако ти нешто значи), слава је била Аранђеловдан, од када знамо. Која је слава Зејака, и одакле су они родом?

Поздрав Гмитре,
ово је наравно само хипотеза, јер ми је упало у око твоје презиме, порекло, поклапање хаплогрупе са Шпањевићима и предање на основу којег су скоро све староседелачке махале села Брод и дела Црне Траве које се зове Чука насељене из Црне Горе или са Косова. Зејаци су по предању дошли из Страгара  код Крагујевца, а део њих се раселио у Житни Поток. Данас их има у селу Гајтан недалеко од Житног Потока и верујем не тако далеко од места које си ти навео.
Иначе слава није толико битна у тумачењу јер се на југу често мењала (презиме такође).Тако имамо Бјелопавлиће из тог краја који славе Св. Стефана и Зејаке који славе Св. Димитрија/Св. Петку.
Неке су друге породице из овог краја, приликом колективног расељавања у Шумадију, узимале  Св. Архангела као зеједничку славу (пример је село Црни Као). Негде сам наишао на податак да су углавном сви Бјелопавлићи расељени из Црне Горе у Шумадију променили славу. Могуће је тако и са Зејацима. У сваком случају компликовано.
Било би интересантно ако би се за још неког из рода Дедеића у наредним тестирањима потврдило да припада хаплогрупи R1a - Y2902.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3636 послато: Мај 13, 2017, 10:00:48 пре подне »
Узелац, Никољдан, Марићка, Приједор

Marker   DYS393   DYS390   DYS19**   DYS391   DYS385   DYS426   DYS388   DYS439   DYS389I   DYS392   DYS389II***
Value   13   24   16   11   14-15   11   13   13   13   11   30

Јел постоје подаци о пореклу становништва из Марићке?

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3637 послато: Мај 13, 2017, 11:02:39 пре подне »
Поздрав Гмитре,
ово је наравно само хипотеза, јер ми је упало у око твоје презиме, порекло, поклапање хаплогрупе са Шпањевићима и предање на основу којег су скоро све староседелачке махале села Брод и дела Црне Траве које се зове Чука насељене из Црне Горе или са Косова. Зејаци су по предању дошли из Страгара  код Крагујевца, а део њих се раселио у Житни Поток. Данас их има у селу Гајтан недалеко од Житног Потока и верујем не тако далеко од места које си ти навео.
Иначе слава није толико битна у тумачењу јер се на југу често мењала (презиме такође).Тако имамо Бјелопавлиће из тог краја који славе Св. Стефана и Зејаке који славе Св. Димитрија/Св. Петку.
Неке су друге породице из овог краја, приликом колективног расељавања у Шумадију, узимале  Св. Архангела као зеједничку славу (пример је село Црни Као). Негде сам наишао на податак да су углавном сви Бјелопавлићи расељени из Црне Горе у Шумадију променили славу. Могуће је тако и са Зејацима. У сваком случају компликовано.
Било би интересантно ако би се за још неког из рода Дедеића у наредним тестирањима потврдило да припада хаплогрупи R1a - Y2902.

Наиђох на ову тему где се спомиње још један род пореклом од Дедејића који носи групу "Ј".

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1146.0



Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3638 послато: Мај 13, 2017, 12:36:25 поподне »
Јел постоје подаци о пореклу становништва из Марићке?

Ја на жалост нисам ништа пронашао.   :-\

Али видим да у Шематизму православне митрополије и архидијецезе дабро-босанске за годину 1882 нема Узелаца у парохији Марићка, али их има у Ракељићу (Ракелићи). Иначе у Буснови има заселак Узелци.

Ван мреже Дмитар

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3639 послато: Мај 13, 2017, 12:46:17 поподне »
Наиђох на ову тему где се спомиње још један род пореклом од Дедејића који носи групу "Ј".

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1146.0
Испратио сам и ја резултате тестирања братстава Дедејића. Мислим да је резултат Шпањевића R1a - Y2902 био неочекиван. За Дедејиће се сматрало да припадају J2b1 хаплогрупи. На основу предања из краја, писаних извора и твојих резултата може се претпоставити да су и Зејаци такође R1a - Y2902; мада као што рекох, разлика у маркерима је знатна.
Надам се да ће неко од уредника Порекла узети у обзир ову претпоставку и  тестирати неког од Зејака.