ДНК порекло > Српски ДНК пројекат

Бела крајина-српска оаза у Словенији

<< < (16/16)

Христифор:
Словенци су радили слично као балтичке републике у случају Руса и других народа из бившег СССР-а одузимајући држављанства.  Срећа па Запад није дао Хрватима тако да раде после рата.

Malesevic:

--- Цитат: ДушанВучко  Август 02, 2022, 08:53:16 поподне ---То значи да у ЕУ не постоји корективни фактор по том питању који би свуда уредио питање мањина. Некима се тражи не знам шта, а неки комотно могу да оставе то питање нерегулисано ( али зато смо ми који смо једна од најрегулисанијих земаља по том питању, они који "каскају" за "Европом")

--- Крај цитата ---

Идемо сад додуше у офтопик, али морам да прокоментаришем...

Није ЕУ та која ово питање потенцира. Корен односа према питању националних мањина у Србији лежи у оном комунистичком "народа и народности", где је свака мањина на неки начин била заступљена и сл. То имамо практично и данас да нпр. скоро свака мањина има своју странку и слично. То је нешто што је земљама ЕУ, бар овим у Средњој Европи, у принципу страно. У Аустрији ни једна национална мањина нема своју странку. Истина постоји у Корушкој једна словеначка листа, али не као странка него као нека грађанска иницијатива, у којој има и Словенаца и Аустријанаца и која се кандидује искључиво у појединим општинама у Корушкој где постоји одређени словеначки живаљ, али чак и ту где су Словенци већина не могу увек да победе јер су Словенци исто тако добрим делом интегрисани у друге веће странке.
Искрено, мислим да ни једна земља у Европи није националним мањинама дала толика права као Србија и то јесте једним делом под притиском ЕУ насталао, али је још већим делом преузето као комунистичко наслеђе јер се том питању у Србији поклања једноставно превелика пажња и даје му се пуно на значају.

Такође, све те иницијативе да Срби овде или онде добију статус националне мањине не потичу и не долазе од заједница које живе ван матице Србије, Црне Горе или РС, већ искључиво долазе из Србије која у ту сврху наговори пар људи да се ту нешто активирају и то углавном максимално неозбиљно, чему сам имао прилике да будем сведок.


--- Цитат ---Ево шта каже Владислав Скарић у чланку "Одакле су жумберачки ускоци" објављен у Гласнику Географског друштва бр. 10, из 1924. године.
--- Крај цитата ---


Истина је да имена одређених православних породица које су населиле Жумберак, Лику, итд. имају корен у влашком језику (то ми је нпр. појашњавао др. Терсеглав, писац књиге о обичајима Срба у Белој Крајини), али ми у случају Бадовинаца то објашњење са Балдуином не делује превише логично. Врло је могуће да грешим, али мој утисак је да Скарић овде не аргументује баш убедљиво. Тим пре ако погледамо где се јављају имена села Бадовинци (Мачва, Вишеград и сл.), а где је Фогараш.

Uzi:

--- Цитат: drajver  Јун 26, 2022, 08:25:30 поподне ---Пауновићи
Видњевић, Никољдан

--- Крај цитата ---

Сад видех да су Вигњевићи који су добили племство 1567. године у ствари из Мариндола.

Из пописа 1551:
Raditsch Vignieuitsch von Marindoll, fl. 9.

Из дипломе 1567:
Roditsch Vignevitsch, Woywod der Uskoken, Adelsstand - 11/23/1567

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију