Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 192713 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #220 послато: Мај 14, 2016, 02:02:21 поподне »
Ако живе милиони људи у Европи који су ромског порекла логично је да и они имају познате личност. Е сад ако су ти Роми пре неколико генерација погрчени, посрбљени или побугаризовани итд. и не знају више ромски језик. Неће они ваљда да сад изађу у јавности и да кажу да су Роми или да вуку неко ромско порекло по мајчиној или бабиној линији, а знамо због чега. Неће они да уруше свој углед и популарност. Ја сам можда претеривао са проглашавањем појединаца да имају ромско порекло, али без обзира на то дефинитифно је сигурно да те информације које круже интернетом о познатим фудбалерима могућег ромског порекла да су делимиччно тачне. Неки од њих сигурно имају ромско порекло по очевој лини, други вуку ромско порекло по мајчиној, бабиној или некој другој линији и треће неки од њих немају никакве везе са ромским пореклом.  Инфорамције које круже интернетом су вероватно великом делом од мештана тј. комшија тих познатих фудбалера. Локални мештани увек најбоље знају ко су њихове комшије.

Е, па видиш нисмо сви исти, ја верујем да су неки на све спремни само да се повежу са историјским личностима или јако познатим личностима који су богати или коју су имали богате каријере. Ја не знам да је неко од наших познатих личности урадио ДНК анализу, или неки директан потомак који је имао познатог претка из 19. века и да се похвалио јавностима и да су о томе писале неке новине, не знам за такав случај. Познате личност бар код нас то још увек не раде.   

Исто тако постоји пуно доконих и завидних људи (посебно на интернету) који износе дезинформације или полуинформације из чисте досаде/незнања, а касније, људи који то читају, временом почињу да верују у исте. Нпр., када би ми сада по мрежи писали константно да су Карађорђевићи пореклом из Пакистана, у почетку би свима звучало нереално, али после пар година (овакве инфо. остају на мрежи) наћи ће се неко ко ће стварно поверовати у то.

Тако је верујем било и са већим бројем тих непроверених информација.

Да се вратимо на Шаљиће. Тај податак о њиховом пореклу је објављен приликом тестирања за Срспки днк дан. Ово значи да је конкретно особа која је обавила тестирање доставила податке. Ако још узмемо да су и Јокићи пореклом из тих крајева, мислим да нема места за сумњу, али сачекајмо потврду "налджених".

Резултат Карића је одмах свима зазвучао нереално (мада то су добростојећи људи, па им овакве ствари вероватно нису стране). Поставља се питање зашто би неко уопште покушао на тај начин да се повеже са неким, када нема апсолутно никакве користи (мада, вероватно има и таквих случајева). Да је нека владарска кућа, па и да разумем. :)


Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #221 послато: Мај 14, 2016, 02:03:50 поподне »
Јам сам само одговорио Небојши. Он је почео о Ромима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #222 послато: Мај 14, 2016, 02:10:00 поподне »
Нисмо пуно отишли од теме. :) Ја сам само дао своје мишљење, пошто се повела прича око веродостојности неких података и "магарчењу" (па сам као пример дао те инфо. о Ромима). :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #223 послато: Мај 14, 2016, 02:16:51 поподне »
У једну руку тачно је да има случајева да људи оставе податке не о свом непосредном поријеклу, већ о поријеклу за које вјерују да га имају. Како добијам податке од разних људи који се тестирају свакодневно читам податке о поријеклу од Мрњавчевића, Војиновића, Немањића. Такве податке је много лакше препознати као нечињеничне него кад неко коме је рецимо породица 200 година у Шумадији, а има неко нејасно предање да је из Црне Горе, остави податак о поријеклу да је из Црне Горе и још наведе и племе. То заиста може да нас наведе на погрешан траг, ако се јасно не наведе да се ради само предању.

Са друге стране, пуно не користи ни кад неко наведе само поријекло свог оца или деде, а деда му је рецимо послије Првог или Другог Свјетског рата промијенио мјесто боравка. Неки Крајишник из Лике отишао у Апатин послије Првог свјетског рата, а тестирани остави податак  да је мјесто поријекла:Апатин.

Мислим да смо и раније говорили о томе. За  мјесто поријекла најбоље би било оставити податак гдје су преци живјели око 1900. године. То је период и кад се почело са етнографским записима у нашем народу и кад се може колико толико упратити миграцијска путања појединих породица.
« Последња измена: Мај 14, 2016, 02:21:56 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #224 послато: Мај 14, 2016, 02:18:47 поподне »
Нисмо пуно отишли од теме. :) Ја сам само дао своје мишљење, пошто се повела прича око веродостојности неких података и "магарчењу" (па сам као пример дао те инфо. о Ромима). :)

Нисмо, а и да јесмо администратори су ту могу да преместе коментаре у неку другу тему или да их избришу, ако им сметају.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #225 послато: Мај 14, 2016, 05:04:59 поподне »
У једну руку тачно је да има случајева да људи оставе податке не о свом непосредном поријеклу, већ о поријеклу за које вјерују да га имају. Како добијам податке од разних људи који се тестирају свакодневно читам податке о поријеклу од Мрњавчевића, Војиновића, Немањића. Такве податке је много лакше препознати као нечињеничне него кад неко коме је рецимо породица 200 година у Шумадији, а има неко нејасно предање да је из Црне Горе, остави податак о поријеклу да је из Црне Горе и још наведе и племе. То заиста може да нас наведе на погрешан траг, ако се јасно не наведе да се ради само предању.

Са друге стране, пуно не користи ни кад неко наведе само поријекло свог оца или деде, а деда му је рецимо послије Првог или Другог Свјетског рата промијенио мјесто боравка. Неки Крајишник из Лике отишао у Апатин послије Првог свјетског рата, а тестирани остави податак  да је мјесто поријекла:Апатин.

Мислим да смо и раније говорили о томе. За  мјесто поријекла најбоље би било оставити податак гдје су преци живјели око 1900. године. То је период и кад се почело са етнографским записима у нашем народу и кад се може колико толико упратити миграцијска путања појединих породица.
Можда би у том смислу била од користи још једна колона унутар табеле, тако да имамо место из кога је породица тестираног, и колона у којој би се могло навести порекло те породице. У мом случају рецимо, ја сам са сигурношћу знао одакле је моја породица пореклом, без икакве дилеме и са 100% тачности, али сам дао податак о мојој породици да је из села Мркоња у Горњој Јабланици зато што су преласком из Црне Горе променили презиме тако да Рдовановића нема на Лијешњу у Ровцима већ само у Мркоњу. На Лијешњу има мојих рођака Јоковића, како су се некада и моји презивали, али ради тачности података, и ради тога да ако би неко сутра хтео да нешто истражује, не дође у ситуацију да се пита откуд податак да су Радовановићи из Лијешња кад такво презиме тамо не постоји? Мислим да бимјош једна колона унутар табеле имала доста значаја за јаснији приказ порекла породице, поготово у ситуацијама када имамо више породица које имају исто порекло и спадају у исту хаплогрупу.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #226 послато: Мај 14, 2016, 05:30:29 поподне »
Можда би у том смислу била од користи још једна колона унутар табеле, тако да имамо место из кога је породица тестираног, и колона у којој би се могло навести порекло те породице. У мом случају рецимо, ја сам са сигурношћу знао одакле је моја породица пореклом, без икакве дилеме и са 100% тачности, али сам дао податак о мојој породици да је из села Мркоња у Горњој Јабланици зато што су преласком из Црне Горе променили презиме тако да Рдовановића нема на Лијешњу у Ровцима већ само у Мркоњу. На Лијешњу има мојих рођака Јоковића, како су се некада и моји презивали, али ради тачности података, и ради тога да ако би неко сутра хтео да нешто истражује, не дође у ситуацију да се пита откуд податак да су Радовановићи из Лијешња кад такво презиме тамо не постоји? Мислим да бимјош једна колона унутар табеле имала доста значаја за јаснији приказ порекла породице, поготово у ситуацијама када имамо више породица које имају исто порекло и спадају у исту хаплогрупу.

Да ли сте размишљали да вратите ваше старо презиме? Био би корак у правом смеру и за највећу могућу похвалу. Мени је до дана данашњег енима, зашто су независној Србији (од 1878.) презима бивају генерацијски мењана? Јел то намерно и перфидно рађено указом?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #227 послато: Мај 14, 2016, 06:05:42 поподне »
Да ли сте размишљали да вратите ваше старо презиме? Био би корак у правом смеру и за највећу могућу похвалу. Мени је до дана данашњег енима, зашто су независној Србији (од 1878.) презима бивају генерацијски мењана? Јел то намерно и перфидно рађено указом?

Па, проблем је био тај што су људи за разне ствари користили разна презимена. Рецимо, у пореској управи (или како год се то тад звало) били су уписано под именом и патронимом, док су у (рецимо) црквеним књигама били уписани под именом и старом презимену. Морало је то некако да се уједначи, и онда је донет указ да сви морају имати једно презиме које ће користити у свим ситуацијама.
Мада, нису сви добили презиме по патрониму. Неки су оставили и стара презимена. Рецимо, лично знам за Станковиће (Ј М205) из Мачве који исто презиме имају већ више од 200 година.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #228 послато: Мај 14, 2016, 07:15:15 поподне »
Па, проблем је био тај што су људи за разне ствари користили разна презимена. Рецимо, у пореској управи (или како год се то тад звало) били су уписано под именом и патронимом, док су у (рецимо) црквеним књигама били уписани под именом и старом презимену. Морало је то некако да се уједначи, и онда је донет указ да сви морају имати једно презиме које ће користити у свим ситуацијама.
Мада, нису сви добили презиме по патрониму. Неки су оставили и стара презимена. Рецимо, лично знам за Станковиће (Ј М205) из Мачве који исто презиме имају већ више од 200 година.

U Kremnima je nadpolovična većina zadržala prezime sa kojim su se doselili.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #229 послато: Мај 14, 2016, 08:34:05 поподне »
Да ли сте размишљали да вратите ваше старо презиме? Био би корак у правом смеру и за највећу могућу похвалу. Мени је до дана данашњег енима, зашто су независној Србији (од 1878.) презима бивају генерацијски мењана? Јел то намерно и перфидно рађено указом?
Насељавање Горње Јабланице, Топлице и Косаонице је започето одмах иза српско-турског рата 1878. год. Већ 1879. год. први насељеници су били неки војници који су учествовали у рату међу којима и неколицина добровољаца из Херцеговине и Брда који су се том приликом упознали са овим крајем и условима за живот које је овај крај пружао, и тако је вест о природним лепотама и добрим условима за живот у Топлици, Косаоници и Горњој Јабланици почела да се шири по Црној Гори и Херцеговини. Од 1880. год. креће интензивније насељавање које је трајало све до 1902. год. Моји су дошли 1882. год. Било је година када је због лошијих односа између династија Петровић и Обреновић било чак забрањивано досељавање и када су неки илегално досељавали без икаквих папира односно пасоша, и када досељеницима нису мењана презимена, али политика тадашње српске државе према досељеницима углавном је била таква да су желећи да их што брже интегришу и да прекину њихове рођачке везе са старим крајем, плански кроз издавање докумената мењана њихова презимена, и то углавном по имену оца. Тако су мој чукунђед Ђорђије, тада већ као старији човек, и његов син Вукосав који је као момак доселио, добили по Ђорђијевом оцу Радовану презиме Радовановић. Ђорђијева браћа од стричева, који су доселили 1889. год. су такође добили кроз нова документа и нова презимена, па су од Ђорђијевог стрица Ђура његови синови постали Ђуровићи, насељени у село Пусто Шилово, као и синови Радојичини који су постали Радојичићи. На Лијешњу је остао само један део братства Јоковић који је бројао 2-3 куће. Слична је прича и са другим породицама које су се тих година насељавале у Горњој Јабланици, па тако имамо Вуксановиће, Митровиће, Палевиће, Миловановиће, Божиниће, Влаховиће (све Влаховићи из Роваца), Јовановићи, Дацићи, неколико различитих породица са презименом Булатовић (све Булатовићи из Роваца), Новаковићи, Радуловићи, Вујисићи (све Вујисићи из Мораче), Вукадиновићи, Турчиновићи, Вукотићи (све Вукотићи са Чева) итд. Готово да нема породице из Црне Горе које нема овде или под истим презименом, или са неколико различитих презимена уколико се ради о неком већем братству где је раздвајање по ''трбушћима'' било присутно још у Црној Гори. У сваком случају нисам размишљао о враћању старог презимена, јер су ми и отац и ђед рођени са њим, а добили смо га по нашем претку Радовану, тако да мислим да нема потребе тако нешто предузимати. Ма да знам неке који су о томе причали али је углавном на томе и остајало.

Ван мреже Саша Драгојевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1a
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #230 послато: Мај 14, 2016, 08:40:29 поподне »
Почињем са објављивањем резултата Светског ДНК дана. Вечерас ћемо објавити 6 резултата. Добро би било да тестирани сачекају да буду објављени па да тек онда постављају податке.

Хаплогрупи R1a, свакако једној од грана Z280, припадају двојица новотестираних:

Драгојевић, Горња Сипуља, Лозница, Јовањдан
Јаковљевић, Криваја, Шабац, Јовањдан

Ова двојица тестираних имају потпуно идентичне резултате на 23 маркера, из истог су краја Србије, славе исту славу и по свему судећи веома блиског су заједничког поријекла.
Потпуно идентичан им је и раније тестирани Јаковљевић из Криваје.

А веома близак је и такође раније тестирани Тешић из Попадића, Мионица, Јовањдан. Негдје у Српском ДНК дану коментарисали смо на форуму ове резултате.

Углавном нећу коментарисати поријекло породица, надам се да ће и остали на форуму узети учешћа, више ћу се освртати на генетички резулатат.
Поздрав свима! У налазу Y хаплотима који сам добио од ДНК центра за генетику нисам успео да нађем којој подграни R1a припадам, а овде је господин Јерковић написао да припадам једној од грана Z280.
Дали могу да се сазнају на основу тестирања које смо урадили (23 маркера) још детаљније подгране као на пример дали сам CTS1211 или Z92? Па ако сам нпр. CTS1211 дали сам CTS3402 или P278,2 или L784?

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #231 послато: Мај 14, 2016, 10:40:59 поподне »
Насељавање Горње Јабланице, Топлице и Косаонице је започето одмах иза српско-турског рата 1878. год. Већ 1879. год. први насељеници су били неки војници који су учествовали у рату међу којима и неколицина добровољаца из Херцеговине и Брда који су се том приликом упознали са овим крајем и условима за живот које је овај крај пружао, и тако је вест о природним лепотама и добрим условима за живот у Топлици, Косаоници и Горњој Јабланици почела да се шири по Црној Гори и Херцеговини. Од 1880. год. креће интензивније насељавање које је трајало све до 1902. год. Моји су дошли 1882. год. Било је година када је због лошијих односа између династија Петровић и Обреновић било чак забрањивано досељавање и када су неки илегално досељавали без икаквих папира односно пасоша, и када досељеницима нису мењана презимена, али политика тадашње српске државе према досељеницима углавном је била таква да су желећи да их што брже интегришу и да прекину њихове рођачке везе са старим крајем, плански кроз издавање докумената мењана њихова презимена, и то углавном по имену оца. Тако су мој чукунђед Ђорђије, тада већ као старији човек, и његов син Вукосав који је као момак доселио, добили по Ђорђијевом оцу Радовану презиме Радовановић. Ђорђијева браћа од стричева, који су доселили 1889. год. су такође добили кроз нова документа и нова презимена, па су од Ђорђијевог стрица Ђура његови синови постали Ђуровићи, насељени у село Пусто Шилово, као и синови Радојичини који су постали Радојичићи. На Лијешњу је остао само један део братства Јоковић који је бројао 2-3 куће. Слична је прича и са другим породицама које су се тих година насељавале у Горњој Јабланици, па тако имамо Вуксановиће, Митровиће, Палевиће, Миловановиће, Божиниће, Влаховиће (све Влаховићи из Роваца), Јовановићи, Дацићи, неколико различитих породица са презименом Булатовић (све Булатовићи из Роваца), Новаковићи, Радуловићи, Вујисићи (све Вујисићи из Мораче), Вукадиновићи, Турчиновићи, Вукотићи (све Вукотићи са Чева) итд. Готово да нема породице из Црне Горе које нема овде или под истим презименом, или са неколико различитих презимена уколико се ради о неком већем братству где је раздвајање по ''трбушћима'' било присутно још у Црној Гори. У сваком случају нисам размишљао о враћању старог презимена, јер су ми и отац и ђед рођени са њим, а добили смо га по нашем претку Радовану, тако да мислим да нема потребе тако нешто предузимати. Ма да знам неке који су о томе причали али је углавном на томе и остајало.

Мени је ујчевина у Горњој Јабланици, Шакићи, а бабина (са мајчине стране) фамилија су Токовићи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #232 послато: Мај 14, 2016, 11:30:08 поподне »
Марковић, Митровдан, Кожуар/Уб/Србија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. Прилично уобичајен хаплотип близак модалу, има више блиских хаплотипова. У студији о кожуару нису поменути Марковићи. Можда неко зна нешто више о овој породици.


Ван мреже Саша Драгојевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
  • R1a
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #233 послато: Мај 14, 2016, 11:30:15 поподне »
Из записа сарадника Јована Цвијића за Јадар и Поцерину смо сазнали да се Драгоје доселио из Гружанског Села Лесковац. Цвијићеви сарадници су разговарали са главама сваке породице (задруге) у то време и све то записливали. Ради се о времену са почетка 20. века.
Што се тиче године рођења мог прадеде Пантелије та година је добијена рачунски и оријентационо јер за сада правог податка о години рођења немам. Пантелијин најстарији син Обрад је рођен 1888. године, а мој деда Богољуб 1921. године. Узео сам стандардне године које се рачунају за једну генерацију кад се броје колена од 25 година и дошао до године рођења.
Пантелијин брат Лазар је рођен 1850. а Живан 1857. године што су подаци са надгробних споменика на сеоском гробљу у Горњој Сипуљи. На основу материјала прикупљених из Међуопштинског историјског архива у Шапцу из матичних књига Цркве Светог Пророка Илије из Текериша од 1837. до 1871. године, такође сам дошао до податка да је Спасоје тј. отац Пантелијин имао и две кћери Станојку и Аницу. Станојка је рођена 20. јула 1854. године, а за Аницу имам податак да је умрла 03. априла 1867. године вероватно још као дете.
На основу свега горе изнетог Пантелија мора да је рођен негде око 1860. године.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #234 послато: Мај 14, 2016, 11:38:35 поподне »
Шијан, Аранђеловдан, Купирево/Срб/Лика

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер. Занимљив резулата јер га носи крајишка породица која спада у врло разгранат род којем још припадају и сљедеће породице: Баслаћ, Лалић, Миљковић, Прица, Секулић, Сријемац, Веселица, Вујиновић и Зубовић. Поготово су значајни Лалићи и Прице који су предводили сеобе кореничких Срба. Занимљиво би било, ако буде таквих презимена у херцеговачком испитивању, видјети да ли постоји генетска веза између Корјенићких Аранђеловштака и крајишких кореничких Аранђеловштака.

Друга веза Шијана је такође интересантна, а тиче се генетске везе са разгранатим родом Родића у Крајини, који такође славе Аранђеловдан. Засад их нисам груписоа заједно у исти род, али мислим да сам могао.

Шијану је иначе најближи Врањешевић из Модриче, који и сами имају предање да су из Крајине и славе Аранђеловдан. Дакле имамо: Родиће, Димиће, Врањешевиће и Шијане који сви славе Аранђеловдан и блиског су хаплотипа.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #235 послато: Мај 14, 2016, 11:42:56 поподне »
Посљедњи хаплотип за данас:

Смилић, Мратиндан, Штава/Копаоник/Србија

Припадају хаплогрупи E-V13. По хаплотипу имају уобичајен хаплотип из рода А, а најближи су им Шекуларци из Трнаваца, Александровачка жупа, који славе Вартоломијевдан. Дакле, близак им је хаплотип из истог краја, па нека веза ту заиста може да постоји.

Смилиће иначе убрајају у Кулизе.

Досад што сам видио ових родова Кулиза, видим да нису сви истог поријекла тј. има их разних хаплогрупа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #236 послато: Мај 14, 2016, 11:55:15 поподне »
Шијан, Аранђеловдан, Купирево/Срб/Лика

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер. Занимљив резулата јер га носи крајишка породица која спада у врло разгранат род којем још припадају и сљедеће породице: Баслаћ, Лалић, Миљковић, Прица, Секулић, Сријемац, Веселица, Вујиновић и Зубовић. Поготово су значајни Лалићи и Прице који су предводили сеобе кореничких Срба. Занимљиво би било, ако буде таквих презимена у херцеговачком испитивању, видјети да ли постоји генетска веза између Корјенићких Аранђеловштака и крајишких кореничких Аранђеловштака.

Друга веза Шијана је такође интересантна, а тиче се генетске везе са разгранатим родом Родића у Крајини, који такође славе Аранђеловдан. Засад их нисам груписоа заједно у исти род, али мислим да сам могао.

Шијану је иначе најближи Врањешевић из Модриче, који и сами имају предање да су из Крајине и славе Аранђеловдан. Дакле имамо: Родиће, Димиће, Врањешевиће и Шијане који сви славе Аранђеловдан и блиског су хаплотипа.

Шијани су у Лику дошли "од Зрмање" из Северне Далмације, па I2a DN и не чуди превише. Много више чуди чињеница да међу крајишким Србима нема толико I2a DS, која доминира у многим српским крајевима.

Ван мреже Чера

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • I2-PH908>FT276002
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #237 послато: Мај 15, 2016, 01:22:49 пре подне »
Тестирани Кнежевић из Велике,Никољдан, хаплотипа блиског раније тестираном Јанковићу, који је из друге гране Чериних потомака припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. На основу овог могли бисмо закључити да су Черани ипак  I2a Динарик Југ. Остаје и даље нејасно поријекло Шаљића, па у једну руку и Јокића из Сивца.

Такође овакав резулатат је у прилог тезе да Черани ипак нису поријеклом из сјверне Албаније, већ можда као што предање и ријетка прислава Св. Симеон Богопиримац упућује на бјелопавлићке Лужане.

Било би добро да се тестирају велички старосједиоци, стари Срби Живаљевићи. Познато је да су Черани родбински женидбама повезани са њима, па се питам да ли је и ту могло доћи до каквог сплемењивања.
Добро вече или добро јутро свим форумашима који су тренутно на форуму Порекло.
Као прво да се захвалим господину Јерковићу на објави и коментару мојих резултата као и осталим учесницима који су учествовали у дискусији.
Ја сам тестирани Кнежевић родом из Велике, Черин потомак чији је резултат објављен и припадам хаплогрупи I2a Динарик Југ. Кад сам добио резултат јако сам се изненадио. Очекивао сам тотално другачији резултат да припадам N1a групи као и Јокић из Сивца и Шаљић из Машнице (Плав), а онда сам помислио још ако се са Јанковићем из Велике који припада I2a, а који има истог претка (Чера) не преклопим биће весело. Тада нисам знао целу причу коју сте вечерас кроз дискусију испричали. Да тестирани Шаљић можда није од братства Шаљића огранка Кнежевића односно да је оставио погрешне податке о свом месту порекла. Такође ми једна ствар није јасна, а и засметала ми је кад сам погледао резултат ДНК центра за генетику: ДНК д.о.о. Београд не гарантује за идентитет особе која се тестира. Зашто је тешко било затражити личну карту и утврдити идентитет особе која се тестира. Сви који смо отишли тамо на тестирање отишли смо добровољно. Нико нас није терао и нико од нас не крије ништа па ни свој идентитет. Да се тако поступало не би долазили у овакве ситуације, а и резултати би били веродостојнији. Предлажем да се убудуће на лицу места тестирања утврди идентитет људи који иду на тестирање преко Порекла.
Што се тиче Шаљана и наше проблематике надам се да ћемо је ускоро решити. Ваљда смо сада упловили у нешто мирније воде. Претпостављам да више неће доћи до неких нових преокрета и неочекиваних резултата. Можда неко од мојих Шаљана ово прочита па се сам пријави за тестирање и тако решимо ову енигму.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #238 послато: Мај 15, 2016, 02:54:57 пре подне »
Добро вече или добро јутро свим форумашима који су тренутно на форуму Порекло.
Као прво да се захвалим господину Јерковићу на објави и коментару мојих резултата као и осталим учесницима који су учествовали у дискусији.
Ја сам тестирани Кнежевић родом из Велике, Черин потомак чији је резултат објављен и припадам хаплогрупи I2a Динарик Југ. Кад сам добио резултат јако сам се изненадио. Очекивао сам тотално другачији резултат да припадам N1a групи као и Јокић из Сивца и Шаљић из Машнице (Плав), а онда сам помислио још ако се са Јанковићем из Велике који припада I2a, а који има истог претка (Чера) не преклопим биће весело. Тада нисам знао целу причу коју сте вечерас кроз дискусију испричали. Да тестирани Шаљић можда није од братства Шаљића огранка Кнежевића односно да је оставио погрешне податке о свом месту порекла. Такође ми једна ствар није јасна, а и засметала ми је кад сам погледао резултат ДНК центра за генетику: ДНК д.о.о. Београд не гарантује за идентитет особе која се тестира. Зашто је тешко било затражити личну карту и утврдити идентитет особе која се тестира. Сви који смо отишли тамо на тестирање отишли смо добровољно. Нико нас није терао и нико од нас не крије ништа па ни свој идентитет. Да се тако поступало не би долазили у овакве ситуације, а и резултати би били веродостојнији. Предлажем да се убудуће на лицу места тестирања утврди идентитет људи који иду на тестирање преко Порекла.
Што се тиче Шаљана и наше проблематике надам се да ћемо је ускоро решити. Ваљда смо сада упловили у нешто мирније воде. Претпостављам да више неће доћи до неких нових преокрета и неочекиваних резултата. Можда неко од мојих Шаљана ово прочита па се сам пријави за тестирање и тако решимо ову енигму.

Dragi Čero, to je privatna firma. Ne odgovara njima da nekom traže ličnu kartu, to sa DNK umeju biti delikatna pitanja (pri čemu ništa ne kažem loše za tu firmu, hvala im što uopšte postoji mogućnost da se testiramo u Srbiji).

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #239 послато: Мај 15, 2016, 09:29:02 пре подне »
Мени је ујчевина у Горњој Јабланици, Шакићи, а бабина (са мајчине стране) фамилија су Токовићи.
Да, знам обе те породице. Мислим да су обе из села Губавце, које се налази уз саму административну границу са КиМ, а некада стару српско-турску границу. Теби је онда познато каква је то ''оаза'' црногорских обичаја, говора, и свега другог што се задржало и поред чињенице да су генерацији наших родитеља досељени ђедови, а у неким случајевима и прађедови.