Аутор Тема: Српски ДНК дан 2015  (Прочитано 175514 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #240 послато: Септембар 28, 2015, 04:11:51 поподне »
Здраво,
ја сам сестра тестираног Јаковљевића,село Криваја,општина Шабац.За село Кривају може се рећи да се налази на размеђи садашњих  општина Лозница и Шабац. Ми смо до сада дошли до следећих података о породици Јаковљевић: Породица потиче
из села  Горња Сипуља,општина Лозница,Горнји Јадар. У 18.веку у то село се доселио Драгоје. По неким истраживачима, он се доселио из околине Крагујевца а по неким из Лесковца. Његова три сина прелазе у суседно село Кривају и вероватно по оцу  презивају се Драгојевић, са славом Св.Јован. Њихови потомци на попису из 1863.године презивају се Драгојевић. Наш чукундеда и два његова брата 1864.године мењају презиме у Јаковљевић из за сада нама непознатих разлога. Постоје у породици и нека непотврђена сазнања да смо старином од Паштровића.Ето, то је то,за сада!


Наталија, резултати вашег брата су показали велику подударност у резултатима са тестираним Тешићем из Мионице (од 23 тестирана 22 иста маркера). Славите и исту славу Јовањдан тако да сумње о скорашњем заједничком поријеклу нема. Тешићи су у Мионици стара породица, а имају предање да имају исељеника у посавском крају.

Ево шта се за Тешиће каже у монографији о Мионици:

"-Живковићи и Тешићи (Ракићи): најстарији досељеник, већ поменути Живко, је дошао у готово пусто место, па му је дао име свога села. Живко се, по предању, спустио у првим аустријским ратовима и од њега су настале ове породице. Славе Јовањдан а има својих потомака исељених као и чиновника и трговаца.

-Сељаци држе да је њихово село старо, али ипак нема много старих породица. Све старе породице овог села иселиле су се и прешле у Посаво-Тамнаву* или Срем.
*Маса сеоских породица у селима Звезду и Прову у Посаво-Тамнави и прекосавском Грабовцу је од Мионице."


Из перспективе Шабца и Мионица је у правцу Крагујевца, па можда то може да се повеже са вашим предањем. У сваком случају, предлажем да истражите ову везу са Тешићима и Живковићима из Мионице.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #241 послато: Септембар 28, 2015, 05:27:39 поподне »
Amicus/
Цитат
ови Елези су забележени на подручју Сарајева, Рогатице, Гацка и Фоче.

Данас сам попричао са колегом са посла Елезом. Заборавих како му се зове село, али сам запамтио да је испод Волујка и припада општини Гацко.

Његови Елези славе Матијевдан, и рече ми да је и црквица у селу посвећена св Матији.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #242 послато: Септембар 28, 2015, 06:04:01 поподне »
Нови резултати за данас:

Полић из Лилића у општини Србац, Република Српска, слава Никољдан. Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ и то грани која је на Пројекту означена буњевачком, са карактеристичном вриједношћу на маркеру19=14. Ову групу је давно уочио Нортвед. Карактеристична је за Западну Херцеговину, али је суштински само млађи огранак шире И2а Динарик Југ херцеговачке групе. Полић показује прилично поклапање са католичком породицом Краљевић из Мокрог код Широког Бријега (од 20 упоредивих маркера 19 истих).

С обзиром да је Полић присутан овдје на форуму, позивам га да напише оно што зна о поријеклу своје породице.

13   24   14   11   14   15   14   13   11   31   17   15   19   10   15   18   18   10   30   11   13   24   10
« Последња измена: Септембар 28, 2015, 06:07:12 поподне админ »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #243 послато: Септембар 28, 2015, 06:06:20 поподне »
Могу само да додам?

Јаковљевићи су 1831. године забележени у Белој Реци, селу које се налази отприлике на пола пута између Шабца и Лознице, као и у селима Липолисту, Петковици, Петловачи, Причиновићу и Прњавору. Сва ова села се налазе једно до другог и могуће да су сродници овим Јаковљевићима о којима се овде говори. Ово су подаци из турског пописа Капетаније Мачве, где је ово презиме забележено само у једном њеном делу, док се у другим крајевима не спомиње. Не могах једино да нађем ово место Причиновић, док ова остала можете наћи на делу Ђенералштабне карте Србије из 1894. године.

ж

Данас сам попричао са колегом са посла Елезом. Заборавих како му се зове село, али сам запамтио да је испод Волујка и припада општини Гацко.

Његови Елези славе Матијевдан, и рече ми да је и црквица у селу посвећена св Матији.

А овде имамо податак да Елезовићи преслужују Матијевдан. Могуће да се ради о Елезима који су касније прозвани Елезовићима, а који су у међувремену почели да славе нову славу, задржавајући стару као преславу? Свакако занимљиви подаци Лепеничанине.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #244 послато: Септембар 28, 2015, 06:09:01 поподне »
Ранђеловић из мјеста Горњи Рињ у општини Бела Паланка. Слави Аранђеловдан. Припада хаплогрупи J1. Тешко је рећи којој грани. Чини се да су му најближи хаплотипови подгрупе Ј1 PF7257 која је присутна међу јерменима (али ову припадност треба још провјерити). У сваком случају то није Радонић-Шепа варијанта хаплогрупе Ј1.

Истој подгрупи као Ранђеловић би могли припадати Марић и Мијајловић из Александровца, иако му по маркерима нису посебно блиски.

12   23   14   10   14   16   11   13   11   30   20   14   20   14   14   16   18   11   26   13   11   20   9


« Последња измена: Септембар 28, 2015, 06:13:59 поподне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #245 послато: Септембар 28, 2015, 06:12:50 поподне »
Вучковић из Полаче код Книна у Далмацији. Слави Никољдан. Припада хаплогрупи И2а Динарик Сјевер. Није велико изненађење, јер већ имамо једног Вучковића из Полаче и наравно поклапају се у свим упоредивим маркерима. Вучковићи би могли бити повезани са осталим Динарик Сјевер породицама у Сјеверној Далмацији. За разврставање Динарик Сјевера у подгрупе сада могу да помогну само СНП тестови (има много нових СНП-ова откривених за Сјевер).

Колико сам видио и тестирани Вучковић је присутан на форуму.

12   23   14   10   14   16   11   13   11   30   20   14   20   14   14   16   18   11   26   13   11   20   9

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #246 послато: Септембар 28, 2015, 06:20:24 поподне »
И посљедњи хаплотип за данас, али свакако најинтересантнији је хаплотип Шаљића из Машнице, Плав, Црна Гора, који слави Никољдан, а припада нама добро познатој групи N1a P189.2. Зашто је најинтересантнији? Када се прије пар година почело са генетичком генеалогијом на нашим просторима имали смо само један N1a P189.2 хаплотип, били су то Јокићи из Сивца у Војводини. На основу славе и неких штурих података, брзоплето сам закључио да су ови Јокићи поријеклом Јокићи из Велике у Црној Гори, дио ширег братства које своје поријекло вуче од претка по имену Чера, који је дошао из малесијске Шаље. Доста је писано о томе, у међувремену ни ја више нисам вјеровао да Јокићи из Сивца потичу од Јокића из велике, али резултатом Шаљића та прича се потврђује. Шаљићи су као и Јокићи дио истог братства, поријеклом од Чере. Јокићи и Шаљићи се поклапају у свим упоредивим маркерима.

Након ових првих текстова ми смо пронашли друго жариште за N1a P189.2, Бањани и Пива. Сада се Чера опет на велика врата враћа у причу о N1a P189.2. И цијела прича о Чери је са генеаолошке стране доста необична, баш као и ова хаплогрупа.  Надам се да ће и за припаднике ове хаплогрупе ова информација доста значити.

14   25   14   10   11   16   12   14   14   29   18   14   20   10   14   17   18   10   24   12   12   21   11
« Последња измена: Септембар 28, 2015, 06:27:18 поподне админ »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #247 послато: Септембар 28, 2015, 06:24:39 поподне »
И посљедњи хаплотип за данас, али свакако најинтересантнији је хаплотип Шаљића из Машнице, Плав, Црна Гора, који слави Никољдан, а припада нама добро познатој групи N1a P189.2. Зашто је најинтересантнији? Када се прије пар година почело са генетичком генеалогијом на нашим просторима имали смо само један N1a P189.2 хаплотип, били су то Јокићи из Сивца у Војводини. На основу славе и неких штурих података, брзоплето сам закључио да су ови Јокићи поријеклом Јокићи из Велике у Црној Гори, дио ширег братства које своје поријекло вуче од претка по имену Чера, који је дошао из малесијске Шаље. Доста је писано о томе, у међувремену ни ја више нисам вјеровао да Јокићи из Сивца потичу од Јокића из велике, али резултатом Шаљића та прича се потврђује. Шаљићи су као и Јокићи дио истог братства, поријеклом од Чере. Јокићи и Шаљићи се поклапају у свим упоредивим маркерима.

Након ових првих текстова ми смо пронашли друго жариште за N1a P189.2, Бањани и Пива. Сада се Чера опет на велика врата враћа у причу о N1a P189.2. И цијела прича о Чери је са генеаолошке стране доста необична, баш као и ова хаплогрупа.  Надам се да ће и за припаднике ове хаплогрупе ова информација доста значити.

14   25   14   10   11   16   12   14   14   29   18   14   20   10   14   17   18   10   24   12   12   21   11
Опа бато!
« Последња измена: Септембар 28, 2015, 06:27:34 поподне админ »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #248 послато: Септембар 28, 2015, 06:32:40 поподне »
Шаљићи су као и Јокићи дио истог братства, поријеклом од Чере

Сада се поставља питање колико су тачни подаци које је оставио Јокановић (хаплогрупа N)?

Jokan (born around 1730), from him Jokanovići
great-grandfather Božo
great-grandfather Kojo
great-grandfather Stari Vujadin Kaluđerović (born around 1670 close to Skadar, todays Albania)

 

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #249 послато: Септембар 28, 2015, 07:44:52 поподне »
Нови резултати за данас:

Полић из Лилића у општини Србац, Република Српска, слава Никољдан. Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ и то грани која је на Пројекту означена буњевачком, са карактеристичном вриједношћу на маркеру19=14. Ову групу је давно уочио Нортвед. Карактеристична је за Западну Херцеговину, али је суштински само млађи огранак шире И2а Динарик Југ херцеговачке групе. Полић показује прилично поклапање са католичком породицом Краљевић из Мокрог код Широког Бријега (од 20 упоредивих маркера 19 истих).

С обзиром да је Полић присутан овдје на форуму, позивам га да напише оно што зна о поријеклу своје породице.

13   24   14   11   14   15   14   13   11   31   17   15   19   10   15   18   18   10   30   11   13   24   10


Поздрав људи ево и мене
Ово је јако јако занимљив резултат и ја сам и изненађен и нисам :)
Овако, ја о историји моје породице не знам превише, али оно што знам је следеће:
Моји су у Лилићу релативно кратко време, први предак који се доселио је Петар Полић, рођен око 1850, који је први предак сахрањен на сеоском гробљу у Лилићу. Знам да је имао 4 сина, један од синова звао се Гавро, један Ристо, за остала 2 не могу да се сетим, па ћу питати рођаке. Наша грана иде од Гавра, чији је син Никола, мој прадеда био солунски добровољац.Од стране Аустрије послат је на ратиште у Галицију где се предао Русима и преко Сибира и јапанских или сингапурских лука стигао у Солун. А могуће је да је прича преувеличана и да је превезен бродовима кроз Босфор. Дакле, моја фамилија је у Лилићу најраније од краја 19 века јер презиме Полић није забележено у Шематизму Дабробосанском у Кукуљима, суседном селу где је црква и где су вођене књиге. Знам да смо доселили из села Борковићи поред Бањалуке, мој стриц је у контакту са Полићима који су тамо остали.
Овај резултат сада баца ново светло на оно што знам наравно, јер управо у том делу Херцеговине, тачније у Посушју и околини постоји бројна и позната породица Полић...Можда је неко виђао од вас камионе са натписом Полић Транс Посушје.Код нас у породици предања о пореклу су врло нејасна и опречна..Од оног да је неки предак убио Турчина (колико су наши стари Турака тако побили добро да их је претекло и у Стамболу :):):), до неке верзије да смо пореклом од Дрвара и села Преодац.Занимљиво би било тестирати и Полиће из Западне Србије, тачније Прибоја и места даље низ Дрину, Љубовије, Лознице итд. Углавном, ова анализа ме сада баца на једну како да кажем, много утабанију стазу при скупљању информација о пореклу моје фамилије. (А ко зна, можда је само нека баба подлегла искушењу :))
Извињавам се због неформалног стила, али не желим да оставим утисак неке уштогљене особе.
Захваљујем се свима за постове на овој и на свим осталим темама.
И посебно хвала људима који воде целу ову причу јер је посао који раде огроман.
Живели :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #250 послато: Септембар 28, 2015, 08:00:00 поподне »
И посљедњи хаплотип за данас, али свакако најинтересантнији је хаплотип Шаљића из Машнице, Плав, Црна Гора, који слави Никољдан, а припада нама добро познатој групи N1a P189.2.

Ово је и за мене велико изненађење. Ја сам међу првима оспоравао везу сивачких Јокића са Великом и Шаљанима. Сад нам преостаје да некако утврдимо каква је веза Чере са племеном Шаља, односно пивски жариштем ове ХГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #251 послато: Септембар 28, 2015, 08:03:49 поподне »
А да не говорим о броју рођака и пријатеља који су из братства величких Шаљана...
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #252 послато: Септембар 28, 2015, 08:08:32 поподне »

Поздрав људи ево и мене
Ово је јако јако занимљив резултат и ја сам и изненађен и нисам :)
Овако, ја о историји моје породице не знам превише, али оно што знам је следеће:
Моји су у Лилићу релативно кратко време, први предак који се доселио је Петар Полић, рођен око 1850, који је први предак сахрањен на сеоском гробљу у Лилићу. Знам да је имао 4 сина, један од синова звао се Гавро, један Ристо, за остала 2 не могу да се сетим, па ћу питати рођаке. Наша грана иде од Гавра, чији је син Никола, мој прадеда био солунски добровољац.Од стране Аустрије послат је на ратиште у Галицију где се предао Русима и преко Сибира и јапанских или сингапурских лука стигао у Солун. А могуће је да је прича преувеличана и да је превезен бродовима кроз Босфор. Дакле, моја фамилија је у Лилићу најраније од краја 19 века јер презиме Полић није забележено у Шематизму Дабробосанском у Кукуљима, суседном селу где је црква и где су вођене књиге. Знам да смо доселили из села Борковићи поред Бањалуке, мој стриц је у контакту са Полићима који су тамо остали.
Овај резултат сада баца ново светло на оно што знам наравно, јер управо у том делу Херцеговине, тачније у Посушју и околини постоји бројна и позната породица Полић...Можда је неко виђао од вас камионе са натписом Полић Транс Посушје.Код нас у породици предања о пореклу су врло нејасна и опречна..Од оног да је неки предак убио Турчина (колико су наши стари Турака тако побили добро да их је претекло и у Стамболу :):):), до неке верзије да смо пореклом од Дрвара и села Преодац.Занимљиво би било тестирати и Полиће из Западне Србије, тачније Прибоја и места даље низ Дрину, Љубовије, Лознице итд. Углавном, ова анализа ме сада баца на једну како да кажем, много утабанију стазу при скупљању информација о пореклу моје фамилије. (А ко зна, можда је само нека баба подлегла искушењу :))
Извињавам се због неформалног стила, али не желим да оставим утисак неке уштогљене особе.
Захваљујем се свима за постове на овој и на свим осталим темама.
И посебно хвала људима који воде целу ову причу јер је посао који раде огроман.
Живели :)

Полићу, хвала на информацијама о презимену.

Видим да је православних Полића који такође славе Никољдан било у селу Ускопљу код Требиња и да их тамо данас нема. Да ли католички Полићи из Посушја имају везе са овима? Сасвим могуће. Иначе ови православни Полићи су били поријеклом од братства Ћоровић-Угреновић из села Брани до код Никшића. Како год, твоја генетика упућује у том херцеговачком правцу.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #253 послато: Септембар 28, 2015, 08:14:47 поподне »
Полићу, хвала на информацијама о презимену.

Видим да је православних Полића који такође славе Никољдан било у селу Ускопљу код Требиња и да их тамо данас нема. Да ли католички Полићи из Посушја имају везе са овима? Сасвим могуће. Иначе ови православни Полићи су били поријеклом од братства Ћоровић-Угреновић из села Брани до код Никшића. Како год, твоја генетика упућује у том херцеговачком правцу.

Да, читао сам о тим Полићима који су од Ћоровића-Угреновића, али они су колико се сећам E1b1...Негде сам то нашао да ли овде на форуму или не, не могу да се сетим.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #254 послато: Септембар 28, 2015, 08:28:05 поподне »
Ранђеловић из мјеста Горњи Рињ у општини Бела Паланка. Слави Аранђеловдан. Припада хаплогрупи J1. Тешко је рећи којој грани. Чини се да су му најближи хаплотипови подгрупе Ј1 PF7257 која је присутна међу јерменима (али ову припадност треба још провјерити). У сваком случају то није Радонић-Шепа варијанта хаплогрупе Ј1.

Истој подгрупи као Ранђеловић би могли припадати Марић и Мијајловић из Александровца, иако му по маркерима нису посебно блиски.

12   23   14   10   14   16   11   13   11   30   20   14   20   14   14   16   18   11   26   13   11   20   9

Синиша, да ли си сигуран у вриједност Y-GataH4? Овдје стоји 14, а то је неуобичајено висока вриједност, да није ту нека грешка у питању?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #255 послато: Септембар 28, 2015, 08:38:52 поподне »
Синиша, да ли си сигуран у вриједност Y-GataH4? Овдје стоји 14, а то је неуобичајено висока вриједност, да није ту нека грешка у питању?

Знам, и мени је било чудно, али тако стоји у резулатима (15 смањио сам за 1). Дешавају се такве ствари, можда је то само његова мутација у скорашњем периоду.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #256 послато: Септембар 28, 2015, 08:47:29 поподне »
Сада се поставља питање колико су тачни подаци које је оставио Јокановић (хаплогрупа N)?

Jokan (born around 1730), from him Jokanovići
great-grandfather Božo
great-grandfather Kojo
great-grandfather Stari Vujadin Kaluđerović (born around 1670 close to Skadar, todays Albania)
Ја сматрам да је то предање  измишљено. Старије презиме Јокановића је било Вујадиновић и вероватно да би се направио добар педигре, повезано је са Старим Вујадином из народне песме, који се наводно презивао Калуђеровић и био из околине Скадра. Н1а лоза је у Пиви и Бањанима засигурно била много пре 1700. године па ако је наводно Стари Вујадин био 1670. годиште и рођен у околини Скадра, сигурно његови потомци нису били у Бањанима и Пиви пре 1700. године, што кад се све скупи на гомилу заједно ич не пије воду.

Што се тиче хаплотипа Шаљића, он на овим белезима што има нема ниједно одступање од модалног хаплотипа, и фале му управо најважнији белези на којим су одступања којима се рачва филогенетско стабло скупине па је немогуће одредити му положај у нашем стаблу.

Треба имати у виду да не постоји ни један једини Албанац који је од Н1а П189.2 лозе што мени дебело баца сенку сумње да је Чера из предања стварно био из Шаље. У сваком случају даље порекло Чере сигурно није било из садашње Албаније.

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #257 послато: Септембар 28, 2015, 08:55:36 поподне »
Знам, и мени је било чудно, али тако стоји у резулатима (15 смањио сам за 1). Дешавају се такве ствари, можда је то само његова мутација у скорашњем периоду.
Ja mislim da je ipak greška u pitanju. Pregledao  sam cijelu j1 bazh FTDNA projekta i najveca vrijednost je 12. Da li se može tražiti provjera vrijednosti ovog markera?
I mrni se čini da bi mogao bitiPF7257 . To je jedna od najstarijih grana J1 haplogrupe. Od ostatka haplogrupe je se "odcijepila" vjerovatno jako davno. Slabo je istražena, vjerovatno zbog toga što u njoj nema arapa i jevreja. Koliko sam uspio da vidim, najbrojniji su Jermeni, mada ima i drugih kavkaskih naroda, Turaka, Iranaca itd.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #258 послато: Септембар 28, 2015, 09:03:43 поподне »
Испуштено је да се убаци Место порекла за Ранђеловића (Горњи Рињ у општини Бела Паланка).

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #259 послато: Септембар 28, 2015, 09:05:39 поподне »
Мислим на табелу Српског ДНК пројекта.