Скорашње поруке

Странице: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 10
21
107. Јовановић, Ђурђевдан, Доња Трнова, Угљевик

Највероватније припада хаплогрупи I1-P109>FGC22061, али има неколико маркера који одступају од модала при чему је YGATAH4=9 посебно нетипична за ову хаплогрупу, јер већина има вредност 11, а срећу се и 10 и 12, али за сада нико у бази СДКП коме је предвиђена ова хаплогрупа нема овако снижену вредност. Од осталих немодалних вредности бих издвојио DYS389II=29 и DYS437=17, због којих нема за сада ни са ким из базе мање од 2 маркера разлике на 23 или више упоредивих маркера. Препоручио бих Јовановићу да уради WGS или BigY-700 тест уколико је у могућности или проверу СНП- а FGC22057, као много повољнију опцију, која би потврдила припадност хаплогрупи I1-P109>FGC22061.

Велибор Лазић за породицу тестираног има следеће информације:

Цитат
Једино мени познато дјело које се бави поријеклом становништва Доње Трнове је монографија "Доња Трнова", аутора Боре Ђурковића, Милана Стевановића и Боје Пантића. На жалост, како сам већ истицао, ово дјело, настало прије 40ак година, одише духом тог времена, па су неки подаци, који су за нас веома битни, занемарени. Најзначајнији податак који у потпуности недостаје јесте податак о крсним славама становника Доње Трнове. У овом дјелу аутори Јовановиће помињу у сљедећем контексту: "А у Буковцу родоначелници Милко, Брко, Јосио и други бијаху преци: Стевановића. Мићића, Симића, Марковића, Јевтића, Стевића, Милановића, Лазића, Тешића, Петровића, Јовановића и Благојевића." Даље наводи:"Остали родови (Митровићи, Видићи, Остојићи, Стевановићи, Секулићи, Живановићи, Марковићи и Јовановићи - у Ћетковићима; Ристићи, Глигоревићи, Симићи, Ђурђевићи, Јевтићи, Николићи, Михаиловићи, Илићи, Вујићи, Маринковићи, Лујановићи, Томићи, Перићи и Митровићи - у Добричићима; Ђурићи, Стевановићи, Тодоровићи, Пантићи, Јовановићи, Ђокићи, Маринковићи, Лукићи, Симићи, Николићи, Митровићи и Глигоревићи - у Милијашима), поријеклом су од других предака или су, пак, доселили у Трнову из сусједних мјеста као домазети и на други начин." Дакле, Јовановићи се јављају у три засеока, очигледно су међусобно несродни и немамо податак о слави. Тек напорима сарадника из Доње Трнове, Перице Николића, долазимо до разрјешења ове дилеме. По њему Јовановићима су најближи Марковићи, а та нам се комбинација јавља само у засеоку Ћетковићи. Томе треба додати и његов податак да Јовановићи из Милијаша славе Трифуњдан, што додатно потврђује ову претходну претпоставку. У истом се дјелу за Ћетковиће каже: "Ћетко у Ћетковићима роди три сина - Тому, Божу и Гају. А онда, појавише се и унуци. Тома је имао Јована, Мијајла, Стевана и Луку, Гајо Максима и Николу, а од четворице Божиних синова, у селу је остао само Васо, тројица су морала да пребјегну у Србију." Ипак, из самог контекста није могуће утврдити за сада да ли су Јовановићи од неког другог претка, или су накнадно досељени у Ћетковиће, или пак потичу од неког Ћетковог потомка.
22
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Древна ДНК - научни радови
« Последња порука Ивица Јовановић послато Мај 19, 2024, 07:53:00 поподне »
Што је најсмешније не очекујем неку драстичну разлику озмеђу њих   :D
23
Само да додам: Поликружно ређење је слично као родослов Душанић који се може видети на нету као слика а и као комплетан родослов у ПДФ формату. Ја сам једино имена уписивао Мирослављевом ћирилицом. Фотошоп је подржава.

Поздрав из Германије
24
Aрхеологија и археогенетика / Одг: Древна ДНК - научни радови
« Последња порука Radul послато Мај 19, 2024, 06:26:43 поподне »
Нови рад са древном ДНК:

Ancient DNA sequencing of individuals from Segesta, Sicily

Овај пројекат представља резултате великог, мулти-прокси истраживања средњовијековне Сицилије, кључног временског периода и локације за демографско формирање Европе. У овом истраживању поредимо генетске сродности и исхрану двије заједнице различитих вијера (муслиманске и хришћанске) сахрањене у сусједним гробљима на сицилијанском локалитету Сегеста од краја норманског периода до краја швапског периода (крај 12. до средине 13. вијека). Овај рад је дио ERC Advanced гранта "SICTRANSIT" који има за циљ да разумије утицај смјене режима на Сицилији током средњег вијка.
26
Хвала, Синиша, потпуно сам заборавио на Аутокед, у њему сам радио неко прво стабло у средњој школи. Можда мало више времена треба привикнути се нањега него на Фотошоп.
Помаже Бог,
ја сам хтео да урадим полукружно где бих уписао и мушке и женске и нашао сам ЛибреКад. Бесплатан је и са њим са нацртао а са Фотошопоп уписао имена. Онда сам обрисао делове који ми нису потребни и не изгледа лоше.
За стабло по директној линији, у коме су само директни мушки потомци, сам користио Фотошоп.

Поздрав из Германије
27
Српски ДНК пројекат / Одг: Family Finder SNP резултати (FTDNA)
« Последња порука Небојша послато Мај 19, 2024, 01:16:00 поподне »
Интересантан резултат са Баније, који може бити важан за профилизацију једног дела наших (пре свега западних) I1-Z58.

Иванишевић, Ивањски Бок/Суња, I1-Z58>Z140>S2169 (F2642) https://www.yfull.com/tree/I-S2169/

У Крајини имамо Галијаше (Суња, Банија) и Лакиће (Обровац) у оквиру истог генетичког рода, слава Никољдан и Олуиће из Обровца са славом Аранђеловдан као посебан род. И једни и други су и даље на нивоу Z58. Чекамо податак о слави Иванишевића.

Ово може бити помак за наше I1-Z58. На 23andMe исти SNP као Иванишевић поседује извесни Миливојевић, непознато порекло.

Иванишевић слави ипак Аранђеловдан. Због славе треба испитати везу са Олуићима, а због географске близине, свакако са Галијашима. Ето предлога за дубљи тест овим родовима.


Family Finder доноси још новина, први Q на Банији: Милковић, Јовањдан, Шаканлије/Двор, Q-L472>Y6798 (B285)

Матица ове подгране код нас је свакако простор Херцеговине, где је има управо код слављеника Св. Јована (Васиљевић, Риља, Невесиње), као и код неких католичких родова из западне Херцеговине (YP1600). У Крајини је за сада било само у околини Врлике (Радиша, такође Јовањдан). Поред тога, присутна је дуж праваца херцеговачке миграционе струје (Мачва и Семберија).
28
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Exiled послато Мај 18, 2024, 11:30:33 поподне »
Није Лубарда већ онај несрећник, Милић од Мачве.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Браво,не познах га без летећих балвана.😊
29
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Ojler послато Мај 18, 2024, 11:21:24 поподне »
Је ли ово Лубарда са њим?
Није Лубарда већ онај несрећник, Милић од Мачве.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

30
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Exiled послато Мај 18, 2024, 11:09:01 поподне »
Код њих се чувао један љетопис приписан Герасиму Бранковићу.
Герасимов љетопис


Је ли ово Лубарда са њим?
Странице: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... 10