Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Srpsko prezime iz Dalmacije

(1/3) > >>

AleksaT:
Postovani,

trazim jedno staro srpsko prezime koje verujem da se zavrsava na -orepa. U pitanju je prezime jedne porodice koja se naselila u to podrucje navodno u 17 veku.

Naime, jednom prilikom sam gledam neki klip na Youtube (evo ga i link https://www.youtube.com/v/e8YlexRvEao ) u kojem jedan momak prolazi kroz neko napusteno srpsko selo u Dalmaciji, i zainteresovalo me koje je to selo o kojem momak na snimku prica.

Uzeo sam malo da istrazujem po tom pitanju, jer taj momak kaze da se celo selo zove po njihovom prezimenu, i cak u jednom trenutku (na 7:24) kako prolazi pored kapije jedne od kuca u tom selu jasno se vidi na kapiji OREPA NIKOLA, s tim sto mislim da se mozda ne vidi celo prezime jer je deo kapije a mozda i prezimena prekriven nekim zbunom/biljkom (mozda je Korepa, ili Dorepa, ili Tlorepa ili tako nesto...). Isto tako momak kaze da iz sela ima put do planine iznad sela, a sa snimaka njegovih bih rekao da je ta planina Kamesnica. To me je dovelo do zakljucka da je selo mozda Korita.

U sustini trazim to selo, a ako ne mogu bas da preciziram koje je selo, voleo bih da nadjem to prezime i ljude koji su rodom iz tog sela. Kraj je stvarno predivan i greota bi bila da sve onako ostane...

Cenim svaku pomoc i informaciju :)

Небојша:
Да није Вукорепа? Било је присутно код Хрвата из Дрниша. А стицајем околности видех далматинске Вукорепе и на 23andMe. Хаплогрупа J1-M267.

AleksaT:
Vrlo verovatno jeste Vukorepa prezime u pitanju, i vrlo je moguce da je selo u pitanju Drnis, mada nisam siguran jer Drnis mi izgleda prilicno ocuvano i kao da ljudi tamo zive. Mada, opet, on kaze na snimku da je to zaselak, tako da nije iskljuceno. U jednom od drugih snimaka pominje se Unešić koji je par kilometara nize od Drnisa.

A na par minuta severno od Drnisa ima jedan zaselak koji je skroz neoznacen i ima crkva Svetog Jovana Krstitelja u sred zaselka u crvenom krugu https://imgur.com/XDgLLJm

Mada, sad sam pogledao i ne lici mi, i cak je taj zaselak sa crkvom isto naseljen. Ako neko ima neke druge informacije, unapred sam zahvalan!

Гвер:
Вукорепе су се презивале Вукорепић, читао о њима о презименима Дрниша, ако се добро сећам. Многа презимена су скраћена у том стилу у 19. веку.

Гвер:
Мала исправка, Vucorepich 1800. постаје Vucoreppa а презиме се јавља 1693. ма Миљевцима, где припада и Дрниш.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију