Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154344 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #360 послато: Март 05, 2017, 10:44:32 поподне »
Веома је могуће, Сол, да је управо таква нека алузија у питању. ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #361 послато: Март 05, 2017, 11:00:01 поподне »
А пази грба Јоханеса Гутенберга. :D



Морам признати да је аутор емблазона дао све од себе да дочара блазон. ;D



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #362 послато: Март 14, 2017, 12:37:15 поподне »
Да, Amicus-e. Изгледа, да алегорична симболика на слободнозидарску страну вуче. Заiедно са мртвачком главом (с три секирице, као на слици) Британска ратна морнарица - њу, као победоносни барiак - "Џолли Роџер" и даље баштини.


http://www.dailymail.co.uk/news/article-1372804/Return-Triumph-With-skull-crossbones-flying-defiantly-mast-submarine-launched-attack-Gaddafi-comes-home.html

На блогу La langue du blason пре доста времена објављен је чланак на тему хералдика и смрт - Héraldique et mort, une alliance (d)étonnante, и тамо синоћ видех доста примера употребе костију у хералдици, па између осталих и у грбу Њутна.

Међутим, кад сам видео шта су написали везано за симболику грба Њутна, искрено нисам могао да поверујем, па ни да је то написао сам Исак Њутин. ;D

«Newton, first scientist ever knighted, was granted a coat of arms; claiming descent from a certain baron, he was allowed to adopt that baron’s ancient symbol. The crossed bones are not uncommon on arms and don’t imply piracy; National Trust staff suggested they are sheep bones, as the family made its money in sheep???



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #363 послато: Март 14, 2017, 02:44:37 поподне »
Драго ми је да и даље има заинтересованих за ову тему. Хвала Млађо на предлогу, занимљив је и визуелно ефектан. Но, мислим да сам задовољан решењем које је већ дуже време стабилно. Што се штита тиче , у односу на основу коју си ти искористио у предлогу, моје тренутно усвојено решење се разликује само у томе што сам на кули вратио прозор "отворен пољем". Не видим потребу за додавањем још једне (црне) боје, када је већ нигде другде нема. Иначе, у последње време бавио сам се углавном емблазоном. Све је пребачено у векторску графику помоћу Inskape-a. Направљене су неке мање измене на перифералијама:
  • У челенци је промењен барјак. Одустао сам од малтешког крста који није уобичајен у православљу. Барјак је сад бели крст на црвеном, што се некад назива заставом Светог Јована Крститеља.
  • Кацига је мало рестилизована.
  • Дорада сенчења и дезена на овојници и плашту

То сада изгледа овако:


Камена хумка није постамент нити део блазона, већ декорација која ми се нешто допала у последње време :)

Сад чекам резултате за бар још једну фамилију Мириловића у оквиру Херцеговачког ДНК подухвата, па ако буду у складу са очекивањима да кренем у регистрацију.

Таман сам се коначно смирио са овим решењем грб, заволео га к'о мајка дете :), кад ме јуче наш водећи хералдичар тотално покопа :(. Његове примедбе су:
  • Приказ Божијег јагањца као у челенци је типичан за западно хришћанство а у православљу није дозвољен. Изгледа да је у праву јер нисам успео да пронађем ни једну икону са јагањцем који носи штап са крстом.
  • Сматра да је стављање штита Мириловића на грб потпуно непримерено, да представља позивање на племство и да се то не сме радити без веома јаког разлога, што овај мој није.
  • Каже да је тип кацига које се користе у хералдици јасно одређен и да не могу да стављам шта хоћу. Око овога ја имам резерве јер видим да код Руса на грбовима има кацига које су типичне за њихову историју, па сам мишљења да је у реду да се користи свака која је историјски утемељена.

У сваком случају биће опет посла, мораће да се мења и штит и челенка :(.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #364 послато: Март 14, 2017, 03:00:57 поподне »
Таман сам се коначно смирио са овим решењем грб, заволео га к'о мајка дете :), кад ме јуче наш водећи хералдичар тотално покопа :(. Његове примедбе су:
  • Приказ Божијег јагањца као у челенци је типичан за западно хришћанство а у православљу није дозвољен. Изгледа да је у праву јер нисам успео да пронађем ни једну икону са јагањцем који носи штап са крстом.
  • Сматра да је стављање штита Мириловића на грб потпуно непримерено, да представља позивање на племство и да се то не сме радити без веома јаког разлога, што овај мој није.
  • Каже да је тип кацига које се користе у хералдици јасно одређен и да не могу да стављам шта хоћу. Око овога ја имам резерве јер видим да код Руса на грбовима има кацига које су типичне за њихову историју, па сам мишљења да је у реду да се користи свака која је историјски утемељена.

У сваком случају биће опет посла, мораће да се мења и штит и челенка :(.




Професор Грујић?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #365 послато: Март 14, 2017, 03:05:58 поподне »
Професор Грујић?

Ја помислих Ацовић, можда Грујић или евентуално Јовановић.  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #366 послато: Март 14, 2017, 03:15:53 поподне »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #367 послато: Март 14, 2017, 03:32:35 поподне »
Мислим да је кацига најмањи проблем у свему овоме. Тачка један, а посебно тачка два су много озбиљније. Грујућ важи за човека који строго поштује правила која су поменута у примедбама.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #368 послато: Март 14, 2017, 03:45:23 поподне »
Мислим да је кацига најмањи проблем у свему овоме. Тачка један, а посебно тачка два су много озбиљније. Грујућ важи за човека који строго поштује правила која су поменута у примедбама.

Слажем се, зато сам и узео врло озбиљно у обзир његове коментаре.
Што се кациге тиче, с обзиром да није део блазона ни ја ту не видим велики проблем. Иначе кацигу сам радио по узору на једну руску која је заиста постојала:

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #369 послато: Март 14, 2017, 04:05:43 поподне »
Да


Предпоставио сам...по одговорима које си добио се дало примјетити да је он у питању...кратак, јасан и колико потребно строг.  :)
Све то на крају како би добио савршено хералдичко дјело по праву и правилима.
Одличан избор хералда, свака част!
« Последња измена: Март 14, 2017, 04:11:49 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #370 послато: Март 14, 2017, 04:11:52 поподне »
Што се кациге тиче, с обзиром да није део блазона ни ја ту не видим велики проблем. Иначе кацигу сам радио по узору на једну руску која је заиста постојала.

Није део блазона, али и ту постоје нека правила. Знам да их Британци форсирају више него други. Мислим да у српској хералдици не постоје неке строге и обавезујуће смернице, али се донекле ослања на западњачка правила. Код људи или родова који нису "плаве крви" се очекује да користе мање компликоване сиве (сребрне) кациге постављене у профилу без претераних златних украшавања.



Цитат
The style of helmets normally used in the United Kingdom is as follows:
- Gold helmet with bars for the Royal Family;
- Silver helmet with gold bars for peers;
- Steel helmet with gold bars for the non-peerage Scottish feudal baron;
- Open steel helmet shown affronté for knights and baronets;
- Steel tournament helm for Scottish clan chiefs;
- Closed steel helmet for esquires and gentlemen.

Још један линк:

Цитат
http://www.idtg.org/archive/775-helms-in-heraldry/

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #371 послато: Март 14, 2017, 04:24:47 поподне »
Мислим да у српској хералдици не постоје неке строге и обавезујуће смернице, али се донекле ослања на западњачка правила. Код људи или родова који нису "плаве крви" се очекује да користе мање компликоване сиве (сребрне) кациге постављене у профилу без претераних златних украшавања.
Само ми није јасно ко је то у Србији и међу Србима плаве крви.
 ;)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #372 послато: Март 14, 2017, 04:35:02 поподне »
Само ми није јасно ко је то у Србији и међу Србима плаве крви.
 ;)

... земља сељака на брдовитом Балкану ...    :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #373 послато: Март 14, 2017, 04:40:23 поподне »
Само ми није јасно ко је то у Србији и међу Србима плаве крви.
 ;)

Управо то. Свестан сам постојања ограничења по питању кациге у некадшњој енглеској хералдици, али ако се не варам(?) ни они више на томе не инсистирају. Прегледајући нашу савремену хералдику видим да има разних кацига (нпр. код Дикића), и отворених и затворених, профилних и анфас, са златним деловима или без њих. Не верујем да је ико од ових људи племић, што им ипак није сметало да региструју овакве грбове код ЦЗИПМ.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #374 послато: Март 14, 2017, 04:58:13 поподне »
Таман сам се коначно смирио са овим решењем грб, заволео га к'о мајка дете :), кад ме јуче наш водећи хералдичар тотално покопа :(. Његове примедбе су:
  • Приказ Божијег јагањца као у челенци је типичан за западно хришћанство а у православљу није дозвољен. Изгледа да је у праву јер нисам успео да пронађем ни једну икону са јагањцем који носи штап са крстом.
  • Сматра да је стављање штита Мириловића на грб потпуно непримерено, да представља позивање на племство и да се то не сме радити без веома јаког разлога, што овај мој није.
  • Каже да је тип кацига које се користе у хералдици јасно одређен и да не могу да стављам шта хоћу. Око овога ја имам резерве јер видим да код Руса на грбовима има кацига које су типичне за њихову историју, па сам мишљења да је у реду да се користи свака која је историјски утемељена.

У сваком случају биће опет посла, мораће да се мења и штит и челенка :(.

Ако сам добро разумео, замерка је на представи Јагњета Божијег, а не на самом симболу? То онда не би требао бити проблем, искрено, нисам ни држао да је ово коначно решење? Примере употребе Јагњета Божијег у српској хералдици имамо на грбовима Барање(1) и Осечкопољске и барањске епархије(2), можда руска хералдика није неки узор, али овај мотив имамо и на грбу руске области Поволшка Бугарска(3), те на грбу Мелекеске епархије(4) Руске православне цркве.

Што се тиче позивања на племство, овде се заправо позива на свако наслеђе Мириловића, а све на основу порекла по мушкој линији од тих Мириловића.

Треба имати и то на уму да је проблематични грб апокрифан, иако је могуће као фалсификат потврђиван од стране хералдичких канцеларија, на дворовима у Венецији, Бечу или Петрограду.

Примедба на кацигу ми је у реду, и то што Руси раде није најпримереније хералдичким традицијама, али није непознато да су неке нације развиле сопствене облике кацига.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #375 послато: Март 14, 2017, 04:59:40 поподне »
Некако ми се чини да се у нашој савременој личној хералдици највише користe ови типови кацига:


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #376 послато: Март 14, 2017, 05:32:30 поподне »
Ако сам добро разумео, замерка је на представи Јагњета Божијег, а не на самом симболу? То онда не би требао бити проблем, искрено, нисам ни држао да је ово коначно решење? Примере употребе Јагњета Божијег у српској хералдици имамо на грбовима Барање(1) и Осечкопољске и барањске епархије(2), можда руска хералдика није неки узор, али овај мотив имамо и на грбу руске области Поволшка Бугарска(3), те на грбу Мелекеске епархије(4) Руске православне цркве.
...

Оно што ми је проф. Грујић дословно рекао је да је православцима забрањено да тако показују јагње божије. А иначе, ово је било коначно решење до јуче :D.
Не знам колико је релевантан некадашњи грб Барање који си навео, с обзиром да ни нема неког историјског упоришта осим на том грбу Војводине. Но свакако је овај други Ацовићев релевантнији јер га је прихватила и сама црква.


Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #377 послато: Март 14, 2017, 05:48:44 поподне »
Оно што ми је проф. Грујић дословно рекао је да је православцима забрањено да тако показују јагње божије. А иначе, ово је било коначно решење до јуче :D.
Не знам колико је релевантан некадашњи грб Барање који си навео, с обзиром да ни нема неког историјског упоришта осим на том грбу Војводине. Но свакако је овај други Ацовићев релевантнији јер га је прихватила и сама црква.

Добро, дакле проблем је у приказу, а не у јагњету као симболу?

Што се тиче Барање, тај грб се јавља први пут 1848. године, а Драгомир Ацовић га је само потврдио, да ли сад 1991. године, кад је епархија основана, или коју годину доциније, тај податак не знам.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #378 послато: Март 14, 2017, 06:03:49 поподне »
Добро, дакле проблем је у приказу, а не у јагњету као симболу?

Што се тиче Барање, тај грб се јавља први пут 1848. године, а Драгомир Ацовић га је само потврдио, да ли сад 1991. године, кад је епархија основана, или коју годину доциније, тај податак не знам.

Што би се рекло, не разумем питање :). Некакво јагње генерално да се стави на грб сигурно није проблем. Дакле, када бих уклонио ореол и барјак, нема разлога да не може да стоји. Али идеја јесте била да се јагње прикаже као Јагње Божије, а то је изгледа проблематично.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #379 послато: Март 14, 2017, 06:25:29 поподне »
Што би се рекло, не разумем питање :). Некакво јагње генерално да се стави на грб сигурно није проблем. Дакле, када бих уклонио ореол и барјак, нема разлога да не може да стоји. Али идеја јесте била да се јагње прикаже као Јагње Божије, а то је изгледа проблематично.

Могао бих прихватити да је тренутни приказ можда изван праксе православне иконографије, али уопште да је симбол забрањен, то ми је просто невероватно!

Уосталом, то демантује и пример ових двају управо црквених грбова, један Српске и један Руске правосалвне цркве.

И угледавши Исуса гдје иде, рече: Гле, Јагње Божије!
Јован 1:36