Аутор Тема: poreklo porodice Erovic  (Прочитано 16580 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #20 послато: Новембар 05, 2015, 05:37:30 поподне »
Претпоставио сам да су Васојевићи по правилу све друге називали Србљацима или Ашанима, поготово што су се ови очигледно населили уз староседеоце од којих су и славу Ђурђевдан прихватили. Јесу ли муслимани Еровићи или Херовићи?

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #21 послато: Новембар 05, 2015, 05:42:23 поподне »
ispravite me ako sam pogresno razumeo.Erovici iz Dragoseva pravoslavci koji slave Lucin dan su rodjaci Erovicima muslimanima podjanima ciji je rodonacelnik Mileta Bulatovic i to kako kazes u tvom kraju je to opste poznata stvar.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #22 послато: Новембар 05, 2015, 05:46:37 поподне »
Ispravite me ako gresim :Erovici iz Dragosave pravoslavci koji slave Lucin dan su rodjaci sa Erovicima podjanima muslimanima ciji je rodonacelnik Mileta Bulatovic.Kako covek rece to je u njegovom mestu opste poznato.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #23 послато: Новембар 05, 2015, 05:48:55 поподне »
  Док сам живио у Црној Гори ( и до недавно) били су Еровићи. Кад наступише ова нова времена, можда су неки промијенили у Херовиће. Нема дилеме, ради се о истим Еровићима, који су као и Пођани - Ровчани. Пун је Бихор и Горњи и Доњи, исламизованих из Брда и Старе Црне Горе. Најмање их је из  старосједилачких породица.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #24 послато: Новембар 05, 2015, 05:52:29 поподне »
 Презиме Пођанин - Драгосава - Полица су православци. Еровићи из Пода - Доњи Бихор, муслиманске вјероисповијести.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #25 послато: Новембар 05, 2015, 06:18:12 поподне »
ispravite me ako sam pogresno razumeo.Erovici iz Dragoseva pravoslavci koji slave Lucin dan su rodjaci Erovicima muslimanima podjanima ciji je rodonacelnik Mileta Bulatovic i to kako kazes u tvom kraju je to opste poznata stvar.
Најпре мораш да одвојиш оно што се са сигурношћу може тврдити да је део породичног предања о пореклу твоје породице, а шта су претпоставке, нечија размишљања и сл. Ја сам схватио Видоја013 да су Пођани (православци) из Драгосаве и Полице и Еровићи (муслимани) из Пода рођаци и истог порекла. Твоји Еровићи нису поменути као њихови сродници, што наравно не значи да заиста нису истог порекла. Зато је потребан тест да би се упоредио и евентуално повезао са породичним предањем уколико оно заиста постоји као такво да су све ове породице истог порекла тј. од Булатовића из Мртвог Дубоког.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #26 послато: Новембар 05, 2015, 06:34:25 поподне »
mozda bih saznao vise kada bih imao uvid u crkvene knjige rodjenih,umrlih manastira Studenica.Oni su u vreme oko1800 jedini bili pismeni mada tada jos uvek nije bilo obavezno upisivanje u knjige.Ako neko slucajno ima nekakav prepis tih knjiga mozda bi se uhvatio neki trag .

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #27 послато: Новембар 05, 2015, 06:50:16 поподне »
Еровићу, овде на овој теми војинена и остали су ти предложили да урадиш Y-DNK тест по мушкој линији, ти као да не пратиш ову тему игноришеш војинена он ти је већ три пута споменуо и предложио да урадиш ДНК анализу а ти ни да питаш каква је то ДНК анализа чему она може да послужи итд. Овде на форум имаш све о генетици кликни на подфорум ДНК пореклу и прочитај.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #28 послато: Новембар 05, 2015, 07:02:00 поподне »
ok samo sam hteo da bar utvrdim blize korene vezane za Savovo pa tek onda da se posavetujem oko dnk analize.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #29 послато: Новембар 05, 2015, 07:35:51 поподне »
Еровићу, овде на овој теми војинена и остали су ти предложили да урадиш Y-DNK тест по мушкој линији, ти као да не пратиш ову тему игноришеш војинена он ти је већ три пута споменуо и предложио да урадиш ДНК анализу а ти ни да питаш каква је то ДНК анализа чему она може да послужи итд. Овде на форум имаш све о генетици кликни на подфорум ДНК пореклу и прочитај.

Добро, побогу, немојте одмах нападати човека. Вероватно је хтео да се наоружа информацијама, па после да види шта да уради. Немају сви у џепу 250 долара за ДНК анализу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #30 послато: Новембар 05, 2015, 07:53:48 поподне »
Добро, побогу, немојте одмах нападати човека. Вероватно је хтео да се наоружа информацијама, па после да види шта да уради. Немају сви у џепу 250 долара за ДНК анализу.
О каквих 250 долара причаш? Тестирање у Београду може да се уради за далеко мањи износ пара.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #31 послато: Новембар 05, 2015, 07:55:54 поподне »
Hvala na razumevanju i izvinite na dosadi. :)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #32 послато: Новембар 05, 2015, 08:02:07 поподне »
О каквих 250 долара причаш? Тестирање у Београду може да се уради за далеко мањи износ пара.

Па да, али треба му два тестирања, за себе и за те друге за које се верује да су му рођаци. То је 26.000 дин, ако се не варам (ако је тестирање 13.000; нисам одавно гледао колико кошта).
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #33 послато: Новембар 05, 2015, 08:05:50 поподне »
Колико знам тих 13000 може да се умањи за 50% уколико се изврши уплата годишње чланарине за портал порекло, а мислим да би аутоматски тај попуст могао да важи и за те друге.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #34 послато: Новембар 05, 2015, 08:08:52 поподне »
Дакле за почетак може Ераковић да уради тест за себе, што би га заједно са чланарином коштало око 8500 дин., а даља тестирања сродника могу и касније, не мора све одмах.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #35 послато: Новембар 05, 2015, 08:10:04 поподне »
Дакле за почетак може Ераковић да уради тест за себе, што би га заједно са чланарином коштало око 8500 дин., а даља тестирања сродника могу и касније, не мора све одмах.
Годишња чланарина 2000 + тест 6500 дин.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #36 послато: Децембар 04, 2015, 12:44:24 поподне »
da li neko ima knjigu o popisu stanovnistva golije po prezimenima i selima.Naisao sam na dosta knjiga drugih predela ali Golije ne.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #37 послато: Децембар 17, 2015, 06:19:19 поподне »
E ovako.Uradih Dnk test kako ste me svi savetovali i njega su uvrstili u rod Niksica I2a dinarik jug najpriblizniji sa Scepanovicem razlika 4 markera.S obzirom da po gospodinu Scepanovicu ja poticem od Bulatovica  a oni su se razrodili pre 500 godina to i nije neka razlika tj.potvrdjuje u velikoj meri da sam od Bulatovica.Ono sto bih ja podelio sa vama je druge prirode.Naime ispitujuci rodoslov Erovica muslimana iz Poda pozvao sam jednu baku Erovic i ona je rekla da je unuka najstarijeg koga pamti a on je Adzo Erovic rodjen 1870 a umro 1956.Adzo je sin Zahirov koji je rodjen u Poda kod Bijelog Polja a baba mu se zvala MARA.
Dakle da li knjiga Bihor i Korita nije tacna kada navodi da je Mileta unuk Stajov od Bulatovica uzeo islam 1809 i ozenio mustaj bega Corovica kci.Po ovome bi se reklo pre da je Mileta Erovic ostao pravoslavac a njegovo potomstvo se poturcilo.Moj najstariji predak je Tiodor Erovic  iz Glavoca Savovo kod manastira Studenice rodjen oko 1790.Posle uradjenog DNK gospodin Scepanovic je 100 posto ubedjen da sam ja potomak Milete Erovica.Da pojasnim Stajo Bulatovic je imao dva sina Petra i Petronija.Petrovi sinovi Dmitar,Vasilj i Pavic su zadrzali prezime Bulatovic,slave Svetoga Luku i Zive u Rovca,Moraca,Kolasin.Pavicev potomakDjoko Bulatovic koji mi je ustupio ovaj rodoslov je deveti pas od Staja kao i ja od Milete.Petronijevi sinovi nisu zadrzali svoje prezime vec su uzeli nova Petar Veljovic.Nenad Velickovic,Vukajlo i Vukasin  su se 1812 naselili u Policu ,selo Dragosava i oni su uzeli prezime Podjanin.Sesti sin je MILETA koji je bio u Erskim krajevima ,vratio se posle 17 godina i navodno primio islam.Gospodin Scepanovic je siguran da bi Moj DNK i DNK Djoka Bulatovica bio vise nego slican jer je nase razrodjavanje desilo pre 200 godina.Po njemu ja jesam od Milete ali nejasna je prica  o BABA MARI KOD EROVICA MUSLIMANA.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #38 послато: Децембар 17, 2015, 06:39:00 поподне »
E ovako.Uradih Dnk test kako ste me svi savetovali i njega su uvrstili u rod Niksica I2a dinarik jug najpriblizniji sa Scepanovicem razlika 4 markera.S obzirom da po gospodinu Scepanovicu ja poticem od Bulatovica  a oni su se razrodili pre 500 godina to i nije neka razlika tj.potvrdjuje u velikoj meri da sam od Bulatovica.Ono sto bih ja podelio sa vama je druge prirode.Naime ispitujuci rodoslov Erovica muslimana iz Poda pozvao sam jednu baku Erovic i ona je rekla da je unuka najstarijeg koga pamti a on je Adzo Erovic rodjen 1870 a umro 1956.Adzo je sin Zahirov koji je rodjen u Poda kod Bijelog Polja a baba mu se zvala MARA.
Dakle da li knjiga Bihor i Korita nije tacna kada navodi da je Mileta unuk Stajov od Bulatovica uzeo islam 1809 i ozenio mustaj bega Corovica kci.Po ovome bi se reklo pre da je Mileta Erovic ostao pravoslavac a njegovo potomstvo se poturcilo.Moj najstariji predak je Tiodor Erovic  iz Glavoca Savovo kod manastira Studenice rodjen oko 1790.Posle uradjenog DNK gospodin Scepanovic je 100 posto ubedjen da sam ja potomak Milete Erovica.Da pojasnim Stajo Bulatovic je imao dva sina Petra i Petronija.Petrovi sinovi Dmitar,Vasilj i Pavic su zadrzali prezime Bulatovic,slave Svetoga Luku i Zive u Rovca,Moraca,Kolasin.Pavicev potomakDjoko Bulatovic koji mi je ustupio ovaj rodoslov je deveti pas od Staja kao i ja od Milete.Petronijevi sinovi nisu zadrzali svoje prezime vec su uzeli nova Petar Veljovic.Nenad Velickovic,Vukajlo i Vukasin  su se 1812 naselili u Policu ,selo Dragosava i oni su uzeli prezime Podjanin.Sesti sin je MILETA koji je bio u Erskim krajevima ,vratio se posle 17 godina i navodno primio islam.Gospodin Scepanovic je siguran da bi Moj DNK i DNK Djoka Bulatovica bio vise nego slican jer je nase razrodjavanje desilo pre 200 godina.Po njemu ja jesam od Milete ali nejasna je prica  o BABA MARI KOD EROVICA MUSLIMANA.

Ејуп Мушовић у књизи Етнички процеси и етничка структура становништва Новог Пазара (Етнографски институт САНУ, Београд, 1979., стр. 169) о муслиманима Еровићима наводи следеће:

Еровићи у Подама и Коритима су касно исламизовани Булатовићи из Роваца. Из Пода су досељени 1958. године.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: poreklo porodice Erovic
« Одговор #39 послато: Децембар 17, 2015, 07:15:14 поподне »
Било би јако добро ако би Ђоко Булатовић, али и неко од тих исламизираних Еровића урадио ДНК тест. Мислим да би вам резултати били готово идентични. Такав је случај код мене и Јошановића, наш заједнички предак је живео у другој половини 18. века. То значи да је од њега до нас прошло 190-200 година ако се рачуна време нашег рођења обзиром да смо ја и Јошановић приближних година, или око 240-250 година уколико се рачуна време када смо радили тест. У сваком случају у питању су 8 генерација, а вредности свих 18 маркера које смо могли упоредити, обзиром да сам ја радио у ФТДНА а Јошановић овде у Београду, потпуно нам се поклапају. Претпостављам да би слична ситуација била и код тебе и поменутих Булатовића и исламизираних Еровића.