Аутор Тема: Prezime Roglić  (Прочитано 3847 пута)

Ван мреже Zorog

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Prezime Roglić
« послато: Април 10, 2017, 02:37:38 поподне »
Pozdrav svima. Novi sam clan i voleo bih da uz pomoc ostalih, a i Roglica, saznam nesto vise o poreklu uopste.
Inace,Ja sam rodjen u Beograu,a otac i sva familija koju znam sa oceve strane je poreklom Iz Novog Pazara tj okoline Novog Pazara.Srbi,Pravoslavci,slavimo Svetu Petku.
Nisam nikada ranije uspeo da saznam nista vise (do cukundede) o poreklu prezimena i uopste o tome ko su i odakle su dosli Roglići.
Inace,ima par slucajeva u familiji gde se greskom mesa i prezime Rogljić,dakle sa Lj umesto L. U svakom slucaju to su retki izuzetci iako ne mora da znaci da to prezime nije preteča Roglića.
Prezime je retko,ima ga dosta i u Hrvatskoj bar po onome sto nalazim na internetu.
Nadam se da cu ovde doci do jos nekih informacija.

Pozdrav i poziv za sve koji su culi za Rogliće.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #1 послато: Април 10, 2017, 02:52:07 поподне »
За почетак, откуд презиме Роглић. :)

Roga, ž., Rogač, Rogata i Rogouh jesu stara osobna imena. Od im. rog česta su prezimena i Ojkonimi. Ojkonimi su: Rogač na otoku Šolti, Rogača u kosmajskome kotaru, druga je u. okolici Dragačeva, Rogače kod Nevesinja, Rogačica blizu Rače i također u Kruševskome pomeniku, Rogačići i Rogatica u okolici Sarajeva, Rogaljevo kod Kolašina, Rogame u Piperima, Rogani u Riječkoj nahiji (u Crnoj Gori), Rogatac u Beč. hrisovuljama, Rogat kraj Kragujevca, Rogotin nedaleko Metkovića, Rogova u XV st. pokraj Biograda na moru, Rogovac kod Virovitice, Rogovi u Hercegovini, Rogovići u Istri i dr. Prezimena su Rogač, Rogačić, Rogalo, Roganović, Rogar, Rogatić, Rogić, Rogina, Roglić, Rogošić, Rogulja i dr.

Извор: Mate Šimundić, Nepoznata hrvatska osobna imena s početka XIII stoljeća, OP, br. 6, 1985, str. 87

+++

Што се тиче порекла, рекло би се да сте Ровчани пореклом, в. шта кажу Вукота и Аким Миљанић у "Презименима у Црној Гори":

РОГЛИЋ (КОЛАШИНАЦ), Страдово (Нови Пазар), поријеклом из Роваца (Подгорица): Б: ЕПЕ.
« Последња измена: Април 10, 2017, 02:56:14 поподне Amicus »



Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #2 послато: Април 10, 2017, 04:40:20 поподне »
Роглићи су у околини Пазара доселили из Ибарског Колашина. Нетачно је што наводе Миљанићи да су пореклом Ровчани. У Ибарски Колашин су досељени из Бјелопавлића. Део ваших рођака је до 1880 остао у Колашину кад су отселили у Топлицу где их има и данас. Вероватно их има има и у Београду.

Кроз Роглиће, као и например Тијаниће (обе фамилије су пореклом из Ибарског Колашина) могуће је пратити исељавање Срба из Ибарског Колашина по целој Србији јер обе фамилије имају карактеристична презимена а нису их мењали.

Веома често долази до забуне кад је у питању термин Колашин. У 95 % случаја исељеници су дошли из Ибарског Колашина више Митровице а не из Колашина у Црној Гори.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #3 послато: Април 10, 2017, 06:51:27 поподне »
Добро каже Руговац: Роглићи из околине Новог Пазара и Рашке су из Бјелопавлића и носе и хаплогрупу типичну за Бјелопавлиће.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #4 послато: Април 10, 2017, 07:03:39 поподне »
Добро каже Руговац: Роглићи из околине Новог Пазара и Рашке су из Бјелопавлића и носе и хаплогрупу типичну за Бјелопавлиће.

А има већ и тестираних Роглића?



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #5 послато: Април 10, 2017, 07:52:54 поподне »
А има већ и тестираних Роглића?

Амико, писах ти на ПП.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #6 послато: Април 10, 2017, 08:40:19 поподне »
Амико, писах ти на ПП.

Хвала Nebo на одговору. :)



Ван мреже Zorog

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #7 послато: Април 10, 2017, 08:59:32 поподне »
Iznenadjen sam koliko poruka ima. Super bas. Hvala na doprinosu temi.
Ima li testiranih Roglica?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Prezime Roglić
« Одговор #8 послато: Септембар 25, 2020, 03:00:15 поподне »
Iznenadjen sam koliko poruka ima. Super bas. Hvala na doprinosu temi.
Ima li testiranih Roglica?

Нажалост, немамо.