Аутор Тема: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала  (Прочитано 5584 пута)

Ван мреже Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Поздрав свима,
летос сам се тестирао код ове домаће фирме и нису успели да утврде хаплогрупу...

Будем ја упоран иако ме оплело по џепу, сада сам купио комплет преко 23andMe и напуним епрувету и кренем да враћам назад у САД, да бих од фирме која шаље Федекс за Америку сазнао да требам да попуним гомилу папира да би успео да пошаљем то назад.

А најпроблематичнија је нека дозвола за извоз моје пљувачке (већу будалаштину нисам чуо), треба нека овлашћена лабораторија да изда то, питао сам ове из ДНК.рс они веле да немају то, алида знају да је скупо и да се дуго чека.

Па ме интересује да ли је неко то већ радио, да ме упути негде или било какву помоћ, пошто сам ја већ искористио епрувету, па узорак не може дуго да стоји. Јесте да има она течност за стабилизацију, али и поред тога, да ли можда да ставим у фрижидер ?

Хвала пуно,
Срђан

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #1 послато: Март 04, 2016, 08:39:54 пре подне »
Поздрав свима,
летос сам се тестирао код ове домаће фирме и нису успели да утврде хаплогрупу...

Будем ја упоран иако ме оплело по џепу, сада сам купио комплет преко 23andMe и напуним епрувету и кренем да враћам назад у САД, да бих од фирме која шаље Федекс за Америку сазнао да требам да попуним гомилу папира да би успео да пошаљем то назад.

А најпроблематичнија је нека дозвола за извоз моје пљувачке (већу будалаштину нисам чуо), треба нека овлашћена лабораторија да изда то, питао сам ове из ДНК.рс они веле да немају то, алида знају да је скупо и да се дуго чека.

Па ме интересује да ли је неко то већ радио, да ме упути негде или било какву помоћ, пошто сам ја већ искористио епрувету, па узорак не може дуго да стоји. Јесте да има она течност за стабилизацију, али и поред тога, да ли можда да ставим у фрижидер ?

Хвала пуно,
Срђан
Колико знам никако у фрижидер. И ја сам имао сличан проблем пошто ме човек чији узорак сам требао да узмем развлачио скоро два месеца, плус време проведено у путу пошиљке. Додуше, није у епрувети био брис него само она течност, али стајало је баш дуго, 01. новембра је послато из Хјустона, а брис је узет тек крајем јануара, тако да је у Хјустон стигао тек 17. фебруара. Епрувете сам држао на собној температури, али сам водио рачуна да није претопло због грејања.
Што се тиче те дозволе за извоз то први пут чујем. Ја сам имао изјаву коју сам саставио у смислу: Ја, доле потписани xxxxxxx, под пуном кривичном и материјалном одговорношћу изјављујем да приложена пошиљка садржи узорке мог бриса, које за потребе ДНК анализе шаљем у ФТДНА  (у твом случају 23andMe) лабораторију у (ставиш адресу где шаљеш). Резултати анализе су искључиво за моју личну употребу. Испод ставиш датум, име презиме, адресу, јмбг, бр. лк. и својеручни потпис.
Ја сам имао тај проблем да у поштама нису хтели да приме него сам морао на царину да носим. Па и тамо је први пут када сам био било покушаја да ме врате јер има неупућених, све зависи која је смена у питању. Било је неких којима када сам споменуо ДНК само су завртели главом и тражили савет од колега, али хвала Богу на крају сам ипак успео да пошаљем без проблема. Задња два пута (слао сам за мене и за још неколико људи) слао сам тако што сам одлазио у нову пошту у Земуну (на крају Угриновачке) где су ме прво упућивали на шалтер за царињење (улаз до њих у истој згради). То је служба царине која је до пре пар месеци била у пошти 6 код железничке станице. Они обично само баце поглед да виде да ли је то што сам им рекао и само климну главом. Онда се вратим поново улаз до њих у пошту на шалтер за слање поште где им само кажем да су ови одобрили и то је то. Попуни се неки папирић, убаци у коверат са ваздушним јастучићима (обавезно искористим прилику да пуцнем два,три), плати неких 350-400 дин., и то је то. Мој савет ти је да одеш тамо, ништа не спомињеш да си већ био било где и да ти је било ко рекао за било какву дозволу.
Срећно!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #2 послато: Март 04, 2016, 03:36:26 поподне »
Кажи да шаљеш прибор за букални брис и завршена ствар. Проблем направи појам узорак који се у поштанском саобраћају третира другачије, и онда ти зато траже гомилу папира, јер рачунају да тај узорак може бити заражен и зика вирусом. То је цака која је многим људима направила додатног посла без потребе.



Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #3 послато: Март 04, 2016, 05:46:58 поподне »
Шаљи обичном поштом, какав црни Федекс - у самој пошти ако праве проблем тражи да попуниш царинску декларацију на којој напишеш "букални брис за испитивање родослова" и реци поштанској службеници "ако врате са царине нека врате". Неће вратити...

Ван мреже Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #4 послато: Март 04, 2016, 10:17:06 поподне »
Досадашња искуства су очај живи.

Фирма која је заступник Федекса за Србију су неки тешки говнари, јавила ми се нека краветина која ми није дозвољавала да проговорим, сва званична...

Фора је неће да узму пошиљку јер не добијају паре него морају од Федекса да наплате, и крава безобразна је гледала да ме одбије како зна и уме.

Пошаљем слику и онда је почела да ме зеза, како треба неко писмо ауторизације, та посрана дозвола...

Има код вас корисних савета, видећу шта могу да урадим, радује ме то што брис може дуго да траје ...

Поздрав и хвала вам пуно

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #5 послато: Март 04, 2016, 10:28:11 поподне »
Досадашња искуства су очај живи.

Фирма која је заступник Федекса за Србију су неки тешки говнари, јавила ми се нека краветина која ми није дозвољавала да проговорим, сва званична...

Фора је неће да узму пошиљку јер не добијају паре него морају од Федекса да наплате, и крава безобразна је гледала да ме одбије како зна и уме.

Пошаљем слику и онда је почела да ме зеза, како треба неко писмо ауторизације, та посрана дозвола...

Има код вас корисних савета, видећу шта могу да урадим, радује ме то што брис може дуго да траје ...

Поздрав и хвала вам пуно

Срђане, искрено ме насмијао твој коментар о "оној сименталки". Добро је да је брис код тебе, па према томе у неку пошту у селендру. Што забитије то боље. То знам из  личног искуства.

Ван мреже Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #6 послато: Март 04, 2016, 11:35:18 поподне »
Хвала вам још једном на саветима. Имам још једно питање уз Федекс коверту налепљена је нека провидна кеса и у њој неки папири. Контам да су то неке инструкције за Амере, па контам да ли и то треба ставити ?

Срђане, искрено ме насмијао твој коментар о "оној сименталки". Добро је да је брис код тебе, па према томе у неку пошту у селендру. Што забитије то боље. То знам из  личног искуства.

Па брате, никада се ни са ким свадио нисам да ме испровоцирао није, била је крајње нељубазна и причала је као да ја савршено знам о чему говори. Нисам јој ја крив ако мрзи свој посао.

Поздрав

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #7 послато: Март 06, 2016, 11:03:36 пре подне »
Када сам био клинац, реч дрога је на мене (а богами и на моје другаре)  имала изузетно застрашујући ефекат. То сам замишљао као неку невероватно опасну супстанцу која уништава људе мимо њихове воље. Нешто много страшније од најгорег карцинома. Разлог за то је свакако позитивна пропаганда од стране медија која је многе спасила да не крену кривим путем иако је то чинила тако што је суштински пласирала неистине.

Зашто сам све ово написао? Па зато што ти радници који примају и шаљу пошту немају неко превелико знање шта је брис за истраживање порекла. Они су начули да држава не дозвољава извоз генетичког материјала, пошто је то на неки начин опасно за државу, а за бирократу је светиња то што му држава каже да не ваља. Он чим чује реч "генетски", осећа исти онај страх који сам ја осећао при изрицању речи дрога. Зато је потребно избегавати такву терминологију и употребљавати неутралан речник. Рецимо:

-брис за анализу порекла
-узорак за утврђивање рођачких веза
-материјал за генеаолошки тест
-саливацијски брис
...

Дакле, нешто на сличну фору, са заобилажењем речи "генетика" и тада су шансе за пролазак много веће :)

Ван мреже Alex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Каква царина па ја до Београда нисам могао да пошаљем узорак.Пита ме ме шта је ово,ја му лепо објасним а радник мени "а Билкуробални ;D брис не може  ни случајно,дал си ти норамлан шта шаљеш, хоћеш неког да заразиш овде" ;D ;D ;D ;D.Срећа па им наиђе шев,њему лепо објасним и тако оде узорак за Београд постекспресом.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Каква царина па ја до Београда нисам могао да пошаљем узорак.Пита ме ме шта је ово,ја му лепо објасним а радник мени "а Билкуробални ;D брис не може  ни случајно,дал си ти норамлан шта шаљеш, хоћеш неког да заразиш овде" ;D ;D ;D ;D.Срећа па им наиђе шев,њему лепо објасним и тако оде узорак за Београд постекспресом.

Шта зна мушка шалтеруша, тај узорак је могао бити заражен кугом, а само нам то још фали у овим лудим временима. ;D Али срећа да постоје шефови са којима се увек можемо договорити, па бисмо уз мало труда, пребацили и ампулу плутонијума. ;D Шалим се мало, наравно, али чињеница је да неки праве превише драму око обичног узорка, не опаснијег од руковања са особом која је пошиљку донела. Добро је да си успео послати. :)



Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #10 послато: Јун 23, 2016, 11:24:11 пре подне »
Ово са слањем биолошког материјала преко Федекса за 23andme је скоро па немогућа мисија. Ови из 23andme су везани уговором за Федекс и преко њих шаљу, али и траже да се преко Федекса пошиљка врати.
Проблем је већ на улазу пошиљке у Србију. Царина тражи неких пет папира да се потпише, а и на те папире пристају тек после силних молби. Међутим, и кад то завршите, добијете тек суви прибор. Међутим, кад се дође до слања брисева назад ту настаје проблем, који је, чини се, нерешив.
Наиме, царина не дозвољава да биолошки материјал у иностранство шаље физичко лице, већ то може да уради само преко овлашћеног правног лица, најчешће лабораторије. При томе, мало која лабораторија (ја досад нисам нашао ниједну) се прихвата тог посла јер се и они ту готово ништа не питају. Кључни захтев је да царина тражи да се за извоз биолошког материјала добије сагласност Министарства здравља.
Ако неко има било какво искуство са слањем узорака за 23andme (ФТДНА из Хјустона је ту друга прича, јер може да се шаље обичном поштом, где је царина мање ригорозна) из Србије, молим да се јави и да препоруку за све који би, евентуално, наручивали прибор за овај тест.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: ХИТНО - потребна помоћ око дозволе за извоз генетског материјала
« Одговор #11 послато: Фебруар 01, 2019, 01:24:24 пре подне »
Ако поште Србије, БиХ, ЦГ и сл. творе невољу, могу помоћи у нужди тијем, да писмо или пакетић пошљете мени у иностранство, а ја могу одовле послати даље, јере овдјешње поште не хају за тим што се шље и камо.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?