Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Историја и генетика / Одг: Илири
« Последња порука drajver послато данас у 02:12:17 поподне »
Видећемо како ће га класификовати аутозомално. За сада ми се чини да је ово типичан представник Јамне културе. Ево шта сам пронашао о њему у додатку:

Ово је иначе била зона мешања степе и Балкана још у енеолиту али су доласком носилаца Јамне културе ствари промењене. Локалитет са кога је овај узорак изгледа даје само узорке имиграната из јужне Русије, без локалне примесе.

Подсећања ради, ово би био најстарији узорак хаплогрупе J2b-L283. Следећи по старости су узорци из Мокрина, који су такође пронађени заједно са другим типичним Јамна узорцима. Затим готово подједнако стар узорак KDC001 који би највероватније поцепао ниво и налази се недалеко од налазишта са северних падина Кавказа где су пронађени њему савремени узорци хаплогрупе R1b>Z2103. Било би по мом мишљењу велико изненађење да је ова хаплогрупа старобалканска и да се јавља у исто време и на истом месту са типичном степском хаплогрупом R1b>Z2103 на три различита локалитета, на самом југу Русије, у Србији и у Молдавији.

Не знам какве везе има старост узорка и какве везе има кавкаски узорак KDC001 који аутосомално уопште није степски (о чему је било приче на форуму бар једно три пута). У стотине досад познатих степских узорака древне днк уопште нема J2b-L283, а овај о коме говориш уопште није са подручја степе већ из Молдавије, при чему колико видим чак сигурно није ни Јамна већ "Cernavodă-I or Yamnaya cultures" при том је из периода толико касног да је тада већ дошло до преливања хаплогрупа између степских и балканско-црноморских популација. И још у цијелу причу уводиш Мокрин, чија популација је доминантно балканско енеолитског поријекла (видио си и сам у кластеризацији како ствари са Мокрином стоје). Нисам хтио ни спомињати (јер се не ради конкретно о J2b-L283), али на подручју Молдавије је и у овом посљедњем раду (North Pontic) тестиран један узорак који носи J2b-Z42942, а који je из старијег енеолитског предстепског слоја и који такође није степске генетике.

Свако може да вјерује у шта хоће, али не видим ниједног убједљивог доказа да се J2b-L283 ширила степском Јамна популацијом.


2
Била је скорије емисија "Недељом у два", коју води Србин по ову, Александар Станковић и Владика Јован Ћулибрк:
https://youtu.be/3VubFMAeGOo?si=DrDH_AbT-1d8kb-I
https://youtu.be/ofp-v-wGdcg?si=oNUUsPzhA7d1DY6h
Мање више, наши представници (политички и верски) су или били део власти или помињу добру сарадњу, али више ми се то чини да немају избора и да није згодно да се све што је лоше износи . Владика Ћулибрк каже како смо сви ми културолошки "Југословени", то је више из неке "коректности", да не увреди никог, као да наши представници тамо пазе да на било који начин не увреде или изазову неку реакцију већинског народа.

Дотични је врло снисходљив према Хрватима, било да се говори о усташком викару Степинцу ("Степинац сигурно није одобравао злочин"), Јасеновцу ("у Србији постоји државни пројекат преувеличавања броја жртава Јасеновца") или нечем трећем, али кад треба да се бију жене (https://www.youtube.com/v/apo6aLdxCTo), у првим је редовима. Укратко, веома храбар човек.

Срби у Хрватској и окупираној Крајини немају чему да се надају са оваквим поличитким и верским вођама.
3
Била је скорије емисија "Недељом у два", коју води Србин по ову, Александар Станковић и Владика Јован Ћулибрк:
https://youtu.be/3VubFMAeGOo?si=DrDH_AbT-1d8kb-I
https://youtu.be/ofp-v-wGdcg?si=oNUUsPzhA7d1DY6h
Мање више, наши представници (политички и верски) су или били део власти или помињу добру сарадњу, али више ми се то чини да немају избора и да није згодно да се све што је лоше износи . Владика Ћулибрк каже како смо сви ми културолошки "Југословени", то је више из неке "коректности", да не увреди никог, као да наши представници тамо пазе да на било који начин не увреде или изазову неку реакцију већинског народа.
4
Савети за тестирање / Одг: Dante Labs
« Последња порука Malesevic послато данас у 10:47:38 пре подне »
Имао бих питање за некога ко је добио комплет преко адресе у земљи Европске уније у задњих неколико месеци (због „свежине” искуства). Занима ме да ли курирска служба само донесе пакет на наведену адресу без сувишних питања типа шта је у пакету,  чему служи и са достављањем разних изјава и потврда као што је случај код нас. Замолио бих познанике у Аустрији да приме комплет за мене али бих волео да буду што мање „малтретирани” кад их већ молим за услугу. Унапред захвалан за сваку информацију.

Не постављају се никаква питања. Једноставно добијете пакет.
5
Хрватска - Република Српска Крајина / Одг: Етничко чишћење Срба у Хрватској
« Последња порука Malesevic послато данас у 10:43:42 пре подне »
Зато сам и нагласио разлику између легитимитета и легалитета. Легитимитет ипак доживљавам као израженије представљање оног за шта се представљаш. Уколико исто толико Срба у Хрватској гласа за СДП колико и за Пуповца, зар и СДП не може рећи да је легитимни представник Срба у Хрватској?

Генерално, имам слично мишљење о дјеловању Пуповца. Узимам у обзир да је у поратном раздобљу преузео улогу представника Срба, што свакако није било једноставно, да је учинио доста да се помогне да Срби дођу до својих грађанских и националних права, као и да трпи велики негативни притисак од стране хрватске јавности.

Са друге стране оно што мислим да није радио добро јесте што је за рачун ресурса српских националних институција у Хрватској, промовисао разне лијеве идеологије. У реду је да то буде његова лична идеолошка прича, али какве везе то има са националним правима Срба у Хрватској. Довољно је погледати теме и ауторе на Новостима или на https://vidatv.hr/, медијима које финансира Српско национално вијеће, па се упитати какве то везе уопште има са правима и националном причом Срба у Хрватској? То су идеолошки чисти либерално-лијеви медији. Уколико је оправдање то што неки од тих либерално-лијевих интелектуалаца имају благонаклон однос према питању Срба у Хрватској ( а и то не због Срба као таквих већ због свог идеолошког концепта) онда је то мршав коњ на ког се Пуповац клади. Ти хрватски интелектуалци имају веома слаб утицај на хрватско друштво генерално. И да их Пуповац новцем српске заједнице не финансира питање је да ли би уопште били толико присутни у јавном простору. То би било исто као кад би муслимани у Србији из фонда своје заједнице финансирали Соњу Бисерко или Наташу Кандић, са намјером да идеје Бисерко/Кандић постану општеприхваћене у српском друштву. Укратко, једна потпуна глупост и очигледна злоупотреба ресурса српске заједнице у Хрватској у политичко-идеолошке сврхе. Да не говорим да су овим дјеловањем и они Хрвати који нису толико антисрпски настројени (а таквих је заиста мало) а не слажу се са лијевим политичким погледом на свијет, почели Србе у Хрватској посматрати као дио тог цијелог лијевог политичко-идеолошког дискурса. А знамо добро да ствари тако не стоје.

Друга ствар гдје је по мом мишљењу Пуповац погријешио јесте трговина са ХДЗ-ом. У реду је да је мислио да као језичак на ваги у прављењу власти у Хрватској може диктирати неке услове и трговати. У интересу Срба ваљда. Међутим, не видим шта су то Срби значајно добили за сво то дугогодишње давање бланко подршке Пуповца ХДЗ-у. Помињао си Банију и земљотрес и одсуство интереса хрватске власти да се тамо ишта направи. За сво вријеме давања те бланко подршке, ХДЗ и његови трабанти нису се устезали од вријеђања и омаловажавања Срба, а физички напади не Србе нису постали ништа рјеђи него раније. Она друга половина Хрвата која ХДЗ види као коруптивно-мафијашку организацију (што ХДЗ суштински и јесте), представнике Срба види као директне помагаче те мафије. И то оне најдосљедније. Најбоље се то видјело када се гласало скоро за главног државног тужиоца и када су Пуповац и његови делегати гласали за кандидата ХДЗ-а Турудића, јавно исказаног србомрсца, и ништа мање коруптивно проблематичну особу, а чији је избор буквално подијелио хрватско друштво. Зар се Пуповац и његови ту једноставно нису могли уздржати од гласања? Препустити хрватским странкама да бију своје битке? Је ли у интересу Срба у Хрватској да државни тужилац буде особа која не крије антисрпски сентимент и која је као судац учествовала у отимању српске имовине у Славонији? Чиме је то ХДЗ толико задужила Пуповца? Слушао сам нека његова образложења у медијима по овом питању. Патетична су и несувисла.

Слажемо се у већем делу. Једино сматрам да је он ипак показао приличан ниво самопожртвовања кад је пристао да га развалече по медијима и за шта је крив, а и за шта није (а углавном није). Није он једини Србин интелектуалац у Загребу, али је очигледно једини који је пристао да води такву врсту живота. Има ту свакако и личног интереса (а где га нема...) и он је свакако изражено левичарско-партизанског профила (што већини нас ван Хр не прија никако) али питање је да ли Срби могу да воде у Хрватској неку другу политику. Пре или касније он ће се морати повући, ако ништа због година али не мислим да је госдпођа Шимпрага способнија од њега да води тај СНВ и СДСС, а некако се она профилише као наследник.
6
Историја и генетика / Одг: Илири
« Последња порука Кековац послато данас у 10:42:23 пре подне »
Не видим по чему је то археогенетички доказ. Од преко 500 старих и нових анализираних степских узорака у ова посљедња два рада само један J2b-M283 и то у Молдавији (која је више Балкан него степа) и то у периоду када је Јамна већ ушла на Балкан и измијешала се са енеолитским популацијама Балкана. Ова посљедња два рада су ми више доказ да  J2b-M283 није могла доћи преко степе него обрнуто.

Видећемо како ће га класификовати аутозомално. За сада ми се чини да је ово типичан представник Јамне културе. Ево шта сам пронашао о њему у додатку:

Цитат
The skeleton, lacking anatomical connection, is incomplete and poorly preserved. Traces of bright red ochre were identified on all its elements, particularly intense on the skull. Other taphonomic changes observed include cracking, exfoliation (aerial weathering), and marks left by rodent teeth. Anthropological sex: male. Molecular sex: male, with an unusual Y-haplogroup J2b2a1 (J-L283). Biological age at death: about 30 years (young adult). Pathologies: supragingival calculus; active porotic hyperostosis (cribra cranii). The skeleton is very robust, with extremely pronounced muscle insertions, with extensive enthesopathic changes on the humerus and femurs. The individual exhibits a very large skeletal stature, at least 181 cm. Traumas: a perimortem fracture in the middle third of the right clavicle. The burial must be attributed to Cernavodă-I or Yamnaya cultures.

Ово је иначе била зона мешања степе и Балкана још у енеолиту али су доласком носилаца Јамне културе ствари промењене. Локалитет са кога је овај узорак изгледа даје само узорке имиграната из јужне Русије, без локалне примесе.

Подсећања ради, ово би био најстарији узорак хаплогрупе J2b-L283. Следећи по старости су узорци из Мокрина, који су такође пронађени заједно са другим типичним Јамна узорцима. Затим готово подједнако стар узорак KDC001 који би највероватније поцепао ниво и налази се недалеко од налазишта са северних падина Кавказа где су пронађени њему савремени узорци хаплогрупе R1b>Z2103. Било би по мом мишљењу велико изненађење да је ова хаплогрупа старобалканска и да се јавља у исто време и на истом месту са типичном степском хаплогрупом R1b>Z2103 на три различита локалитета, на самом југу Русије, у Србији и у Молдавији.
7
Историја и генетика / Одг: Илири
« Последња порука drajver послато данас у 06:39:25 пре подне »
У најновијем раду о Индоевропљанима се коначно појавио археогенетички доказ о постојању J-M241>L283 у степској Јајна популацији. То је узорак I10206 из Молдавије, који културолошки припада Јамној култури, датиран на основу археолошког контекста на период између 2900. и 2500. године пре нове ере.

Не видим по чему је то археогенетички доказ. Од преко 500 старих и нових анализираних степских узорака у ова посљедња два рада само један J2b-M283 и то у Молдавији (која је више Балкан него степа) и то у периоду када је Јамна већ ушла на Балкан и измијешала се са енеолитским популацијама Балкана. Ова посљедња два рада су ми више доказ да  J2b-M283 није могла доћи преко степе него обрнуто.
9
Aрхеологија и археогенетика / Одг: The Genetic Origin of the Indo-Europeans / A genomic history of the North Pontic
« Последња порука Кековац послато Април 19, 2024, 11:14:41 поподне »
Вероватно најважнији моменат у овим радовима је тотална промена парадигме о прото-Индо-Анатолској матици, односно дефинитивно напуштање идеје о анадолијској или иранској матици јужно од Кавказа која је била промовисана пре само две године у масивном раду/радовима истог главног аутора (Лазаридиса). У овим новим радовима матица се поставља северно од Кавказа, у степама око и између доњих токова Дона и Волге, одакле су говорници прото-Анатолских дијалеката отишли на југ преко Кавказа, и затим се раширили по Анадолији. Са друге стране, преци прото-Индоевропљана су кренули на запад, измешали се са ловцима-сакупљачима са подручја између Дона и Дњепра, након чега је дошло до стварања културе Средњи Стог, из које су касније проистекле и Јамна култура и Култура линеарне/врпчасте керамике (Corded Ware). Марија Гимбутас се задовољно смеши са небеса , скоро 70 година након што је изашла у јавност са својом "Курганском хипотезом".



Тачно, мада је теза о сеоби носилаца анадолских језика преко Балкана у Анадолију и у овом раду одбачена. Поставља се питање где је био "шрахбунд", који је према неким лингвистима обухватао палеобалканске и анадолске језике.
10
Историја и генетика / Одг: Илири
« Последња порука Кековац послато Април 19, 2024, 11:11:04 поподне »
Ово је стара теза која се повлачи још од времена слабије профилације хаплогрупе J-M241 и постојања оног једног младог татарског огранка J-M241 који је на првим каратама изгледао као нека велика концентрација M241 на простору Русије. У суштини, нема никаквог археогенетичког или савременог доказа о постојању J-M241 у степској Јамна популацији. Моришка култура из које су узорци У Мокрину, археолошки је везана за културе југа Балкана. Кавкаски узорци који носе J2b-L283 су аутосомално везани за популацију Кавказа (узорак KDC001 уопште нема нимало степске генетике)  и подручја јужно од Кавказа. Сва разноврсност хаплогрупе J2b-L283 је везана за Кавказ, Левант и Медитеран, а никако за црноморске степе.

Не знам ко је први лансирао ту тезу о поријеклу J2b-L283 из црноморских степа (можда још давно Мацијамо на еупедији), али упркос свих чињеница које говоре контра тога, теза је и даље актуелна и свако мало се појави у форумском простору.

У најновијем раду о Индоевропљанима се коначно појавио археогенетички доказ о постојању J-M241>L283 у степској Јајна популацији. То је узорак I10206 из Молдавије, који културолошки припада Јамној култури, датиран на основу археолошког контекста на период између 2900. и 2500. године пре нове ере.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10