Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 455150 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1460 послато: Новембар 11, 2022, 07:19:38 поподне »
Видите тему о Румунима око 20% може само на југу, другде око 40-50%, а некад и више од 50%

Управо сам прошао целу тему о Румунима. Таквог податка који ви наводите нема.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1461 послато: Новембар 11, 2022, 07:31:15 поподне »
Управо сам прошао целу тему о Румунима. Таквог податка који ви наводите нема.
Bane,шта рећи осим свака ти част😊

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1462 послато: Новембар 11, 2022, 07:59:30 поподне »
Управо сам прошао целу тему о Румунима. Таквог податка који ви наводите нема.

прелетио сам научне радове, ФТНДА пројекте, СДНКП

чини се да је слика оваква:

Трансилванија, Молдавија (Румуни и Секељи) - око 30%
Влашка, Бугарска, Сјеверна Грчка - 40%
остатак Грчке - око 30%, ако занемаримо грану I-Y18331, која вјероватно није дошла са Словенима.

Јужна и југоисточна Србија - 60-70%
Македонија 50-60%

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1463 послато: Новембар 11, 2022, 08:17:06 поподне »
Слоји на западном Балкану:
а. Западни Римљани које је довео Диоклецијан
б. Панонски Словијени који су живјели под Аварима а потом под Францима;
в. Подунавски Словијени који су освојили Солин опустошили Далмацију и сагнали Романе у приобалне тврђаве и населили острва
г. Хрвати у жупах којими су обладали
д. Срби у жупах које су им додијељене Ираклијем


4. би требало да су смијес 1. и 2.
б. и в. би могли бити једно те исто
1. и а. могли би се разликовати веома
г. имају веома чудна имена и могли би бити егзотичнога потијекла ( Порга, Клука, Мухло, Ловел, Косендз, Хорват, Туга, Вуга)

И Б. и В су мјешавина Анта и Склавена. Археологија указује да би код ових на истоку Паноније могао превладавати антски елемент, а ови који су населили Мезију, Тракију, Македонију, Пелопонез су били више Склавени.

На западу Паноније превладавали су алпски Словени, који се спуштају из смјера Моравске.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1464 послато: Новембар 11, 2022, 08:19:56 поподне »
прелетио сам научне радове, ФТНДА пројекте, СДНКП

чини се да је слика оваква:

Трансилванија, Молдавија (Румуни и Секељи) - око 30%
Влашка, Бугарска, Сјеверна Грчка - 40%
остатак Грчке - око 30%, ако занемаримо грану I-Y18331, која вјероватно није дошла са Словенима.

Јужна и југоисточна Србија - 60-70%
Македонија 50-60%

Imate Poljake, Ukrajince, Ruse, Litvance i Beloruse u toj grani. Zasto se i dalje tvrdi da nije dosla sa Slovenima?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1465 послато: Новембар 11, 2022, 08:28:34 поподне »
г. имају веома чудна имена и могли би бити егзотичнога потијекла ( Порга, Клука, Мухло, Ловел, Косендз, Хорват, Туга, Вуга)

Ово ми је једна од највећих мистерија.

Туга тешко да има везе с тугом, јер се то тад изговарало тонга, и тај назал су Грци увијек биљежили.

Мислим да ни овај Косендз, којег често крсте као "Косјенац", заправо нема везе са косом.

За Хрват, најувјерљивије објашњење које сам чуо, је да долази од германског назива за Карпате, који је остао сачуван у нордијским сагама: Harvaða fjöllum.
И да је испочетка означавао Словене који живе на сјеверним падинама Карпата.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1466 послато: Новембар 11, 2022, 08:35:29 поподне »
Imate Poljake, Ukrajince, Ruse, Litvance i Beloruse u toj grani. Zasto se i dalje tvrdi da nije dosla sa Slovenima?
То су Јевреји. Могуће је да су носиоци ове гране већ били некакви рани Словени, али одвајају се од осталих око 100 п.н.е. и утапају у Грке, Јевреје и степске народе.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1467 послато: Новембар 11, 2022, 08:52:54 поподне »
Šta je sa Srbima u egejskoj Makedoniji?
Zar oni nisu ostavili nekog traga, ili pak očito jesu?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1468 послато: Новембар 11, 2022, 09:12:01 поподне »
А ево како су знали терен?

Нпр. Лабуд Лабудовић је 1908.г познавао околиш свог села и шире, а до његове смрти 1990.године  назив земље, у којој живи се мењао више пута, па он није више припадник  "тог" него "оног" народа. Али не мења на ствари да познаје терен.

Ако су вековима живели на простору источне Европе, хиљадама километара далеко од данашње Чешке и источне Немачке, не видим како су могли да "знају терен" на који су дошли тек у 6. веку.  :) Кад се каже да неко "познаје терен", то обично подразумева вишевековно битисање на истом.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1469 послато: Новембар 11, 2022, 09:16:15 поподне »
Ja sam u neverici čuo da postoje i crni Hrvati ( to su valjda neki Hrvari medju Bugarima), za Crvene već znamo( ja sam stava da je falsifikat) očito ta istočna Hrvatska šeta po potrebi, a i katkad je oni spoje za belom Hrvatskom pa imamo onu ogromnu crvenu mrlju od pola namačke do zapadne Ukrajine kroz celu Poljsku, nama ne ostaje nista drugo nego da smo onda Hrvati ( svako u zavisnosti od boje, al' to su nijanse)...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1470 послато: Новембар 11, 2022, 09:16:51 поподне »
Тачно тако, малобројни Мађари су се утопили у словенску масу док су се Срби намножили обитавајући на простору провинције Далмације, што им је омогућило несметани (мање више) развој. Слично оно што се десило Мађарима се десило и Бугарима који су сем тога изгубили и језик, односно заменили га словенским у време оснивања првог царства. Вероватно у српском случају имамо класични founder effect али бих искључио могућност да је простор био потпуно празан, итекако је било интеракције са становништвом које су затекли ту или у географски блиским областима. Од момента досељавања па до Немањића имамо дуги временски период у коме су се вероватно створили сви предуслови за Српски народ каквим га данас познајемо, са свим хаплогрупама и фенотиповима. Када смо већ код фенотипа прочитао сам негде на форуму да су Словени на Балкан дошли у комбинацији Borreby+Pre Slavic а да је Dinaric aquiline нос по ујчевини, што је исто занимљиво иако је нерелевантно за ову тему.

Било је свакако староседелаца на простору провинције Далмације, али изгледа да су они због наведених разлога били знатно проређени. Мислим да су знатно већи староседелачки утицај на средњовековне Србе имали Источни Романи са централног Балкана, са којима су Срби вероватно дошли у нешто ближи додир током развијеног и касног средњег века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1471 послато: Новембар 11, 2022, 09:24:04 поподне »


Ima još jedna veća koja obuhvata veći deo Poljske.

Sada bez ikakve šale, ako je ovo legitimna ,,istorija" onda nema sumnje kojeg smo mi ostali porekla.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1472 послато: Новембар 11, 2022, 09:38:32 поподне »
Било је свакако староседелаца на простору провинције Далмације, али изгледа да су они због наведених разлога били знатно проређени. Мислим да су знатно већи староседелачки утицај на средњовековне Србе имали Источни Романи са централног Балкана, са којима су Срби вероватно дошли у нешто ближи додир током развијеног и касног средњег века.

Било би интересантно сазнати колико се тај источноромански клин као такав могао одржати међу Словенима. С обзиром на стари аутосомални резултат оног Македонца, није искључено да су и они рано дошли у додир са "источнобалканским" Словенима, па да су као такви на крају ушли у српски корпус. Много ми је то логичније, да је долазило до стапања на тај начин, него да су у касном средњем веку као Романи узимали српско име, у време када у неку руку већ постоје "национални" идентитети (наравно не у овом облику као данас).

Свакако, било је романских енклава које су се одржале све до касног средњег века, што се може пратити и у изворима. Више мислим на неку општу масу.

Што се тиче староседелаца провинције Далмације, требало бих најпре тражити у припадницима J2b-L283, али и кроз припаднике неких R1b грана.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1473 послато: Новембар 11, 2022, 09:50:18 поподне »
837 године диже се велики вал устанака словијенских племена од Солуна преко Струме и Вардара и Мораве све до Београда против Византије. Византинци у помоћ зову Бугаре и у то доба ова племена напада и присваја Пресијан (836 - 850). Ова племена су она иста која су по свједочењу Чуда св. Димитрија прешла Дунав код Београда опустишили "сав Иллирик, двије Дакије, Дарданију, Мисије, Превалију, Родопе и Тракију". У тему Солун међу ова племена 660 год. досељавају се Срби. 680 под бугарским ханом Кувером досељавају се Власи из Сријема. Чуда св. Димитрија још повиједају о том, да су ти Власи потомци робља из оних опустошених провинција који су сједши међу Словијене помијешали се с њими и настао нов народ.

Који су ти извори за ове две тврдње, о устанку Словена из 837. године и досељавању Срба у тему Солун 660. године? Сумњив ми је сам термин "устанак" као и година, јер Византија у то време је држала само солунску област и доњи ток Струме, тако да Словени који су живели северније од те две области нису ни могли да "устану" против ње јер нису били под њеном влашћу. Такође, ово за Србе и Солун 660. године први пут видим.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1474 послато: Новембар 11, 2022, 09:57:16 поподне »
Ово ми је једна од највећих мистерија.

Туга тешко да има везе с тугом, јер се то тад изговарало тонга, и тај назал су Грци увијек биљежили.

Мислим да ни овај Косендз, којег често крсте као "Косјенац", заправо нема везе са косом.

За Хрват, најувјерљивије објашњење које сам чуо, је да долази од германског назива за Карпате, који је остао сачуван у нордијским сагама: Harvaða fjöllum.
И да је испочетка означавао Словене који живе на сјеверним падинама Карпата.

Постоји и забележено сарматско име Хороуатос у грчкој колонији на обали Азовског мора (мислим да је у питању ушће Дона, али не могу да се сетим имена колоније), из 2-3. века нове ере.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1475 послато: Новембар 11, 2022, 10:11:43 поподне »
Било би интересантно сазнати колико се тај источноромански клин као такав могао одржати међу Словенима. С обзиром на стари аутосомални резултат оног Македонца, није искључено да су и они рано дошли у додир са "источнобалканским" Словенима, па да су као такви на крају ушли у српски корпус. Много ми је то логичније, да је долазило до стапања на тај начин, него да су у касном средњем веку као Романи узимали српско име, у време када у неку руку већ постоје "национални" идентитети (наравно не у овом облику као данас).

Свакако, било је романских енклава које су се одржале све до касног средњег века, што се може пратити и у изворима. Више мислим на неку општу масу.

Што се тиче староседелаца провинције Далмације, требало бих најпре тражити у припадницима J2b-L283, али и кроз припаднике неких R1b грана.

Клин је што се тиче неке веће кохезије "пукао" вероватно већ у 9. веку, кад долази до проширења Првог бугарског царства ка Јужној и Великој Морави, а касније и западније од њих. Свакако је та источна група Јужних Словена прва дошла у ближи контакт са њима, они и имају више њихових језичких утицаја (нпр. и бугарски и македонски су чланови Балканске лингвистичке уније, заједно са румунским, албанским и грчким језиком, док књижевни српски то није, осим неких граматичких облика као што су нпр. "да+презент" уместо инфинитива, међутим дијалекти српског који су гранични ка бугарском и македонском јесу). С друге стране, у немањићким повељама се и даље међу Власима срећу источнороманска имена, такође разни топоними и дијалектизми у Шоплуку и пределима који се граниче са њим сведоче да источноромански говори нису били угашени током зрелог средњег века, већ касније, можда тек са доласком Турака или у раном периоду њихове владавине. Неких источнороманских топонима има и у чисто динарским областима (нпр. Негришори код Чачка, Дурмитор, Виситор, Пирлитор у Црној Гори, итд.), што би могао бити траг етнички влашке, источнороманске струје која је кренула ка западу (вероватно у време немањићке Србије), а од којих би једини преживели говорници могли бити данашњи Истрорумуни. Наравно, треба имати на уму да су и ти говорници источнороманског били под великим утицајем словенских говора и да су вероватно били двојезични, о чему нам сведочи велики број словенизама у свим источнороманским језицима осим у цинцарском који се први одвојио од осталих, те да је и то био један од главних фактора који је допринео њиховој коначној асимилацији.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1476 послато: Новембар 12, 2022, 12:02:39 пре подне »
...Неких источнороманских топонима има и у чисто динарским областима (нпр. Негришори код Чачка, Дурмитор, Виситор, Пирлитор у Црној Гори, итд.), што би могао бити траг етнички влашке, источнороманске струје која је кренула ка западу (вероватно у време немањићке Србије)...

У том крају има још занимљивих топонима, рецимо село Дубрава (шума на румунском), а одавно ми је интригантан назив села Лопаш. Наиме lopësh на албанском значи "краве", а најближе, суседно село Лопашу, буквално иза брда је - Краварица.




Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1477 послато: Новембар 12, 2022, 12:27:30 пре подне »
У том крају има још занимљивих топонима, рецимо село Дубрава (шума на румунском), а одавно ми је интригантан назив села Лопаш. Наиме lopësh на албанском значи "краве", а најближе, суседно село Лопашу, буквално иза брда је - Краварица.



Први пут чујем да та ријеч постоји и у румунском. То је стара словенска ријеч, повезана с ријечи дуб (=храст).

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1478 послато: Новембар 12, 2022, 12:44:40 пре подне »
Ne znam za Rumune, mi kažemo dubrava. Padura je planina, njegrišor znači crnpurast čovek.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1479 послато: Новембар 12, 2022, 12:51:13 пре подне »
Први пут чујем да та ријеч постоји и у румунском. То је стара словенска ријеч, повезана с ријечи дуб (=храст).
Да, то је топоним који постоји у свим словенским земљама (погледао сам малопре, и када се укуца dubrava и држава на енглеском, свуда показује да постоји тај топоним, Словачка, Чешка, Пољска, Украјина, Русија, Бугарска итд...) и уколико постоји и у румунском, део је словенског вокабулара код њих.
« Последња измена: Новембар 12, 2022, 12:57:04 пре подне ДушанВучко »