Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 455104 пута)

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1360 послато: Новембар 09, 2022, 10:59:56 поподне »
То што се неки Срби први пут уочавају од стране Фредегара и бележе у 7. веку у пограничним крајевима Франачке државе, не значи да се ради о јединој групи Срба у датом тренутку.
Можда се превише позивамо на Порфирогенита па покушавамо да откријемо ретке везе између нас и Срба из Лужице.
Треба да знамо да су многа племена преузимала имена јачих и славнијих скупина. Можда је управо то случај са Лужичким Србима?
Такође треба имати на уму да он своје дело пише 300 година након досељавања Срба и Словена уопште на Балкан.
У 10. веку једине Србе које он налази ван Балкана лоцира у Франачком комшилуку и можда зато доноси закључак да су Балкански Срби засигурно дошли отуда.
Исправите ме ако грешим али већину поклапања сви ми са И2а и Р1а имамо управо на граници Пољске и Украјине.
Тако да ако Порфирогенит греши, гени не греше. Шта мислите о томе?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1361 послато: Новембар 10, 2022, 12:32:52 пре подне »
Ako je Bela Srbija Bojka i nalazi se na prostoru Nemačke i Bohemije, gde je onda  ,,obična Srbija" iz tog perioda? Odakle Srbi dolaze u Bojku? Nisu valjda pali sa neba tamo, isto kao i u Panoniju?
Bela znači Zapadna, a gde se nalazi onda obična?Na Balkanu? U Panoniji, na istoku?
Ako su Srbi od nekuda došli, onda je barem polovina negde i ostala? Kolko vidim mi smo samo dolazili na nečije, Srbi došli u Bojku, Srbi došli na Balkan? Pa od nekud smo morali doći zar ne?

Као што је рекао Јово79, Порфирогенит највјероватније сјеверне Србе назива "бијелима" само као аналогију с Бијелим Хрватима. Хрвати у Бохемији се називају "бијелима" у још неколико извора, а сјеверни Срби су у свим другим изворима само "Срби", једино их Порфирогенит зове бијелима.

Занимљиво је да постоје топоними везани уз Србе по читавој Пољској, чак и на истоку. За њих се мисли да су настали касније у средњем вијеку, контактима између Пољака и Лужичких Срба, али то не мора бити тачно, као ни за српске топониме у Чешкој. У српској народној епици постоји племе Леђани које је живјело на истоку Пољске, и земља Љечка и Пољачка.

Ето, ако ти то нешто значи, могуће да је племе Срби настало и нешто источније од Чешке.  :)

Али то опет не мијења чињеницу да је ПХ908 ипак мало престара да би се могла потпуно изједначити са Србима. Била је по свему судећи општесловенска, и учествовала је у словенским миграцијама у свим смјеровима. Има је и у Бјелорусији, Русији, крајњем југу и истоку Балкана, подручјима гдје једноставно нема трагова српског племена.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1362 послато: Новембар 10, 2022, 12:55:46 пре подне »
То што се неки Срби први пут уочавају од стране Фредегара и бележе у 7. веку у пограничним крајевима Франачке државе, не значи да се ради о јединој групи Срба у датом тренутку.
Можда се превише позивамо на Порфирогенита па покушавамо да откријемо ретке везе између нас и Срба из Лужице.
Треба да знамо да су многа племена преузимала имена јачих и славнијих скупина. Можда је управо то случај са Лужичким Србима?
Такође треба имати на уму да он своје дело пише 300 година након досељавања Срба и Словена уопште на Балкан.
У 10. веку једине Србе које он налази ван Балкана лоцира у Франачком комшилуку и можда зато доноси закључак да су Балкански Срби засигурно дошли отуда.

Тешко, јер Порфирогенит наводи и неке појединости о српском одсељавању из Бохемије, које тешко да би могао измислити.

То су: прича о два брата од којих један остаје у Бохемији а други води Србе на југ, и име земље "Бојки" што је највјероватније искривљена верзија ријечи "Бохемија", коју су Срби донијели са собом на Балкан.

Исправите ме ако грешим али већину поклапања сви ми са И2а и Р1а имамо управо на граници Пољске и Украјине.
Тако да ако Порфирогенит греши, гени не греше. Шта мислите о томе?

То је дио словенске прадомовине, па та поклапања и немају неко значење. Сви словенски народи ће прије или касније добити нека поклапања тамо.

Важнији нам је пут којим су наше гране одатле дошле на Балкан. А ту поклапања показују: за добар дио наших ПХ908 - поклапања у Чешкој и Њемачкој. А све остале гране Р1а и И2а, за сада - поклапања у Румунији и Бугарској.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1363 послато: Новембар 10, 2022, 02:34:16 пре подне »
https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_conquest_of_the_Carpathian_Basin#Genetic_evidence

Погрешио сам у вези са мађарским освајачима, само мтДНК хаплогрупе су имале минимум 30% и И-ДНК хаплогрупе су имале минимум 30% у зависности од студије, понекад је 37% само Н3а што значи много већи мађарски проценат када су додате евроазијске хаплогрупе Д1а, Ц2а, са К1а и Р1а-З94 (донекле асимилирани Хуни и Сармати), а неколико процената других европских хаплогрупа које су асимиловале успут се не може одбацити. Додатних неколико процената евроазијских мтДНК и И-ДНК хаплогрупа налази се код раје под мађарском влашћу. Аутосомно, многи у елити и раји су мешавина две одвојене популације. Дакле, у питању је велика сеоба правог народа која је потврђено дошла са много веће удаљености у Панонију него она између Чешке и Србије. Без обзира на то, данас веома мали проценат Мађара има евроазијско порекло од мађарских освајача.

Да није било генетике и посебно археогенетике, то се данас не би знало, иако се из историјских извора и језика знало да Мађари нису истог европског порекла као Словени или Германи. Без овог сазнања, и Мађари би могли да траже порекло мађарских племена према генетским процентима савременог народа, а пошто су проценти мађарских племена веома мали, закључили би да нису евроазијског порекла, већ европског порекла слична осталима, те да су мађарска племена била врло мала елита, вероватно малог евроазијског порекла. Све би им било погрешно.

Исту грешку правимо и када стално тражимо српско племе по савременим процентима. Уз претпоставку да највећи проценти представљају српско племе. Ако код Срба тешко можемо потврдити генетске везе на много мањој удаљености у односу на сеобу Мађара, онда то не иде у прилог тези да нису дошли из Немачке-Бохемије. То не говори ништа о удаљености него да било је исто или много мање становништва од Мађара. Што је технички тачно, према ДАИ, реч је о сеоби једног брата вође који је са собом повео половину српског народа, значи једно племе или један племенски савез, док је Мађаре предводило седам племена са седам вођа. Мађари су велика независна сила, сви их се боје и одмах по њиховом доласку ратују по целој Европи, а да не говоримо о способности да организују друштво и државу, да мобилишу себе и своје вазале. Срби долазе после аварских пустошења без икаквог помена да ли су уопште дошли са Аварима и борили се против Авара. Како се крећу између Солуна и Србије, по договору са царем, где добијају римску земљу на насељавање и управу – ништа не говори у прилог великој и моћној маси народа. Ипак, после пар векова консолидације државе и формирања српског народа, ипак су успели да од ничега направе нешто велико, а то је за поштовање.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1364 послато: Новембар 10, 2022, 04:43:49 пре подне »
То што се неки Срби први пут уочавају од стране Фредегара и бележе у 7. веку у пограничним крајевима Франачке државе, не значи да се ради о јединој групи Срба у датом тренутку.
Можда се превише позивамо на Порфирогенита па покушавамо да откријемо ретке везе између нас и Срба из Лужице.
Треба да знамо да су многа племена преузимала имена јачих и славнијих скупина. Можда је управо то случај са Лужичким Србима?
Такође треба имати на уму да он своје дело пише 300 година након досељавања Срба и Словена уопште на Балкан.
У 10. веку једине Србе које он налази ван Балкана лоцира у Франачком комшилуку и можда зато доноси закључак да су Балкански Срби засигурно дошли отуда.
Исправите ме ако грешим али већину поклапања сви ми са И2а и Р1а имамо управо на граници Пољске и Украјине.
Тако да ако Порфирогенит греши, гени не греше. Шта мислите о томе?

Sa ovim se slažem.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1365 послато: Новембар 10, 2022, 05:07:47 пре подне »
Као што је рекао Јово79, Порфирогенит највјероватније сјеверне Србе назива "бијелима" само као аналогију с Бијелим Хрватима. Хрвати у Бохемији се називају "бијелима" у још неколико извора, а сјеверни Срби су у свим другим изворима само "Срби", једино их Порфирогенит зове бијелима.

Занимљиво је да постоје топоними везани уз Србе по читавој Пољској, чак и на истоку. За њих се мисли да су настали касније у средњем вијеку, контактима између Пољака и Лужичких Срба, али то не мора бити тачно, као ни за српске топониме у Чешкој. У српској народној епици постоји племе Леђани које је живјело на истоку Пољске, и земља Љечка и Пољачка.

Ето, ако ти то нешто значи, могуће да је племе Срби настало и нешто источније од Чешке.  :)

Али то опет не мијења чињеницу да је ПХ908 ипак мало престара да би се могла потпуно изједначити са Србима. Била је по свему судећи општесловенска, и учествовала је у словенским миграцијама у свим смјеровима. Има је и у Бјелорусији, Русији, крајњем југу и истоку Балкана, подручјима гдје једноставно нема трагова српског племена.

Ovo nikako ne bi moglo biti, Srbi koji jedini prave probleme germanima i prema kojima postoji posebna granica on po analogiji naziva belima zbog nekakvih Hrvata? Zašto onda i Hrvate naziva Belima, a znamo doduše vrlo šturo o Hrvatima na istoku? Jesu oni super sila, neki poseban izuzetak, presedan?Ispada da jedino Srbi nemaju svoj koren među svim ostalim Slovenima na istoku ( ili bilo gde ), a srpsko ime je najstarije. Da stvar bude gora Srbi uopšte nisu bili brojni u Bojci, to je teritorija gotovo zanemarive veličine.

Ja nisam govorio za sve PH908, već za one koje se sreću kod Srba i koja imaju veze sa srpskim krajevima koji su bez sumnje srpski počevši od zapadne Srbije, Zahumlja itd...


Ovde da odgovorim i drugima, prvo haplogrupizam je već reč od koje mi se povraća, ljudi su toliko osetljivi da je to nerealno.
To mu dođe kao kad ovi drugosrbijanci optužuju ljude što neće da oblače sina u devojčicu, pa je on primitivan, čak i fašista itd.
Namerno se zanemaruje da sam govorio i o R1a i još nekima.

Što se tiče ovog poređenja sa Mađarima to me ne zanima, niti mi daje bilo kakve odgovore, osim baš kontra, a to je da moraš da imaš ogroman potencijal da bi asimilovao toliki narod sa kojim nemaš veze.

Takođe mislim ako se bude gledala samo lužička Srbija, bela, kao jedino mesto odakle će/su Srbi dolaziti biće nas taman za pod šljivu, i to je okej al' vidimo da ima rupa u toj priči.

Ja recimo mislim da su priče o hrvatskih sedam( biće da je sedam?) plemena i usmenom dogovoru sa mađarima bajka, isto kao i nekih nezavisnih sedam plemena koji se dogovaraju sa Bugarima ovima ili onima tek posebna priča.
Al' time neću da se bavim.

Ako su Srbi počeli da se zovu Srbima u Beloj Srbiji za par vekova, onda su njihovi srodnici morali ostajati putem, bez obzira na ime.
Al' meni to ne pije vodu ama baš ni malo.
Pogotovo ako znamo da je srpsko ime starije od opšte slovenskoga.

I dalje smatram da mora postojati još jedna Srbija pored te Bele, ako ne Srbija barem njeni ostatci tj Srbi van granica bele Srbije.
Sve mi se čini da je Porfirogenit imao uvida u to čim je pisao Bela.
Naravno da se on nije primarno bavio Srbima, da bi pisao biografiju Srba.
« Последња измена: Новембар 10, 2022, 05:19:38 пре подне barbarylion »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1366 послато: Новембар 10, 2022, 06:04:49 пре подне »
Могуће, чим постоји одредница "Бели" која дефинише који су то Срби. Порфирогенет је њих поменуо пошто га занимају они који су дошли на простор Византије (вероватно је знао онда и за неке друге Србе, али пошто се није примарно бавио Србима уопштено, него само онима који су дошли на Балкан, није их поменуо). Могуће да су у то време, ти "источни" Срби били на простору данашње Румуније (?), пошто су миграције ишле низ влашку низију, па да је пре одласка једног дела Срба у Белу Србију на запад, један део остао (а и аутосомално су нам данашњи Румуни најближи)...Али свакако упућује на то да ти Бели Срби нису били једини Срби

Ovo je po meni jedno od objašnjenja.
Mi imao i grard Serviju, kao i pomen nekih Srba( ispravite me ako gresim) na prostoru danasnje Makedonije.
Takođe neki Srbi zavrsise kao iseljenici u aziji pa grad dobi ime po njima. To nisu ti Beli Srbi, već Srbi koji su tu bili pre njih.
U prilog ovoj tezi ide i to da su Srbi vrv jedini narod koji nije vlaškoga porekla, a da se odomaćio taj naziv Vlasi, vrlo često i za Srbe slovenskoga porekla.
« Последња измена: Новембар 10, 2022, 06:08:44 пре подне barbarylion »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1367 послато: Новембар 10, 2022, 06:58:27 пре подне »
Ovde da odgovorim i drugima, prvo haplogrupizam je već reč od koje mi se povraća, ljudi su toliko osetljivi da je to nerealno.
To mu dođe kao kad ovi drugosrbijanci optužuju ljude što neće da oblače sina u devojčicu, pa je on primitivan, čak i fašista itd.
Namerno se zanemaruje da sam govorio i o R1a i još nekima.

Па ако ти је то реч од које ти се повраћа, немој да будеш такав. Ти си баш очигледан примерак. О осетљивости и не можеш да коментаришеш, пошто скачеш на сваки помен Хрвата или чињенице да би још неко други могао бити I2-PH908 (баш као ови што се облаче). Лепо ти рече Акса пре неки дан, штокавски Бугари и Румуни. ;)

Говорио јеси о R1a (и другима) онако успут, не би ли оправдао своју упорну причу о PH908 који су свуда и увек морали бити Срби(?) Такав став јесте мало искривљен, али може бити користан некад за истраживање своје хаплогрупе (фанатично). Иначе, ако идемо том логиком којих све хаплогрупа присутних код Срба, има и у тим словенским подручјима, или на простору Источне Немачке, онда би сваки други могао бити словенског, да не кажем српског порекла овде. А да ли је баш тако? Чисто сумњам. Додуше на овој теми је, колико сам схватио, фокус на порекло конкретно тог изворног српског племена.

Ја сам скренуо пажњу на то да се мора гледати шире. Не морају бити једни Срби, ако су ови други носили то име. Имаш данас примере да код Бугара и крајишких Срба постоје исте млађе подгране истих хаплогрупа. Па јесу ли то исти народи? Нису.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1368 послато: Новембар 10, 2022, 07:27:32 пре подне »
Па ако ти је то реч од које ти се повраћа, немој да будеш такав. Ти си баш очигледан примерак. О осетљивости и не можеш да коментаришеш, пошто скачеш на сваки помен Хрвата или чињенице да би још неко други могао бити I2-PH908 (баш као ови што се облаче). Лепо ти рече Акса пре неки дан, штокавски Бугари и Румуни. ;)

Говорио јеси о R1a (и другима) онако успут, не би ли оправдао своју упорну причу о PH908 који су свуда и увек морали бити Срби(?) Такав став јесте мало искривљен, али може бити користан некад за истраживање своје хаплогрупе (фанатично). Иначе, ако идемо том логиком којих све хаплогрупа присутних код Срба, има и у тим словенским подручјима, или на простору Источне Немачке, онда би сваки други могао бити словенског, да не кажем српског порекла овде. А да ли је баш тако? Чисто сумњам. Додуше на овој теми је, колико сам схватио, фокус на порекло конкретно тог изворног српског племена.

Ја сам скренуо пажњу на то да се мора гледати шире. Не морају бити једни Срби, ако су ови други носили то име. Имаш данас примере да код Бугара и крајишких Срба постоје исте млађе подгране истих хаплогрупа. Па јесу ли то исти народи? Нису.

Šta pričaš čoveče?
Govorimo o Beloj Srbiji što znači zapadna ili severna, što implicira da postoji još jedna koja nije Bela. Uz to je pomenuta genetika i još mnoge stvari kao dokaz toj tezi.
Očito sam više puta rekao da nije sva PH908 vezana za Srbe, ali ima onih koje jesu, koje imaju poklapanja i na zapadu/severu i istoku.
O kojoj bi ti haplogrupi ja da govorim? Jasno je da se govori o poreklu, a ne o današnjem stanju. Konkretno uopšte me ne zanima taj ,,haplogrupuzam", očito je da se ovde govori o bitnijim stvarima, tako da taj deo samo spamuje temu. Možda su Srbi mnogo ranije pokupili mnoge druge haplogrupe koje nisu prisutne kod belih Srba.
Generalno ima dovoljno argumenata da se raspravlja.
Jeste, Aksa je baš lepo rekao Lol. Stvarno nekad preteruješ.
Ako je svaka diskusija zabranjena da se neko ne bi uvredio onda ovo funkcioniše kao sekta. Šta uopšte tebe pogađa pa se stalno žališ?Ja lično želim da se bavim Srbima i njihovim poreklom, a tebe to izgleda ne zanima već se vređaš bez ikakvoga razloga i potrebe, kroz taj haplogrupizam za koji konstantno druge optužuješ, a možda samo projektuješ ono što primećuješ kod sebe na druge.
Sve vezano za tu glupost je čist spam.
Jes' Aksa pametno povezao, konkretno grana o kojoj sam govorio se nalazi kod jednog Rumuna iz temisvara, i kod ogromne mase Srba iz zapadnih krajeva, iz Zahumlja, zapadne Srbije,Bosne itd..Stvarno vaš treba imati želudac za neke stvari.
« Последња измена: Новембар 10, 2022, 07:41:34 пре подне barbarylion »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1369 послато: Новембар 10, 2022, 07:41:51 пре подне »
Šta pričaš čoveče?
Govorimo o Beloj Srbiji što znači zapadna ili severna, što implicira da postoji još jedna koja nije Bela. Uz to je pomenuta genetika i još mnoge stvari kao dokaz toj tezi.
Očito sam više puta rekao da nije sva PH908 vezana za Srbe, ali ima onih koje jesu, koje imaju poklapanja i na zapadu/severu i istoku.
O kojoj bi ti haplogrupi ja da govorim? Jasno je da se govori o poreklu, a ne o današnjem stanju. Konkretno uopšte me ne zanima taj ,,haplogrupuzam", očito je da se ovde govori o butnijim stvarima, tako da taj deo samo spamuje temu. Možda su Srbi mnogo ranije pokupili mnoge druge haplogrupe koje nisu prisutne kod belih Srba.
Generalno ima dovoljno argumenata da se raspravlja.
Jeste, Aksa je baš lepo rekao Lol. Stvarno nekad preteruješ.
Ako je svaka diskusija zabranjena da se neko ne bi uvredio onda ovo funkcioniše kao sekta. Šta uopšte tebe pogađa pa se stalno žališ?Ja lično želim da se bavim Srbima i njihovim poreklom, a tebe to izgleda ne zanima već se vređaš bez ikakvoga razloga i potrebe, kroz taj haplogrupizam za koji konstantno druge optužuješ, a možda samo projektuješ ono što primećuješ kod sebe na druge.
Sve vezano za tu glupost je čist spam.

Врло добро знам о чему причам. Твоје писање на овом форуму јесте калсично троловање, кад већ помињеш спамовање и сл. Прочитај своје поруке, свака друга је идентична, то јесте класично троловање. Да ли има основа, или нема, то је већ друго, али је опет троловање.

Нећу да затрпавам ову тему са тим стварима, али врло добро знаш шта заправо радиш (знамо и ми остали, посебно уреднички део).

И бирај речи када се обраћаш људима на форуму. Чим ти нешто није по вољи, почињеш са тим немоћним фразама, "глупости" и сл.

Дакле, свака друга реченица ти је:

"PH908 дакле то су Срби где год да су. Бугари сами признају."
"Сви Хрвати PH09 морају бити Срби" (могу да разумем зашто те ово мучи, мада нема потребе. Мораш да решиш тај пробллем са собом).
"Ово пије воду, ово не пије воду." Углавном пије воду оно што је теби логично?

Дакле по некој форумској политици, практично све твоје поруке јесу нека врста троловања. Али како је то безазлено троловање, нико се не бави тиме озбиљније. Признајем да ни мени не смета превише, али морам некад да се осврнем кад почнеш превише да понављаш исту причу. :D

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1370 послато: Новембар 10, 2022, 07:54:07 пре подне »
Врло добро знам о чему причам. Твоје писање на овом форуму јесте калсично троловање, кад већ помињеш спамовање и сл. Прочитај своје поруке, свака друга је идентична, то јесте класично троловање. Да ли има основа, или нема, то је већ друго, али је опет троловање.

Нећу да затрпавам ову тему са тим стварима, али врло добро знаш шта заправо радиш (знамо и ми остали, посебно уреднички део).

И бирај речи када се обраћаш људима на форуму. Чим ти нешто није по вољи, почињеш са тим немоћним фразама, "глупости" и сл.

Дакле, свака друга реченица ти је:

"PH908 дакле то су Срби где год да су. Бугари сами признају."
"Сви Хрвати PH09 морају бити Срби" (могу да разумем зашто те ово мучи, мада нема потребе. Мораш да решиш тај пробллем са собом).
"Ово пије воду, ово не пије воду." Углавном пије воду оно што је теби логично?

Дакле по некој форумској политици, практично све твоје поруке јесу нека врста троловања. Али како је то безазлено троловање, нико се не бави тиме озбиљније. Признајем да ни мени не смета превише, али морам некад да се осврнем кад почнеш превише да понављаш исту причу. :D

Šta pričaš čoveče?
Govorimo o Beloj Srbiji što znači zapadna ili severna, što implicira da postoji još jedna koja nije Bela. Uz to je pomenuta genetika i još mnoge stvari kao dokaz toj tezi.
Očito sam više puta rekao da nije sva PH908 vezana za Srbe, ali ima onih koje jesu, koje imaju poklapanja i na zapadu/severu i istoku.
O kojoj bi ti haplogrupi ja da govorim? Jasno je da se govori o poreklu, a ne o današnjem stanju. Konkretno uopšte me ne zanima taj ,,haplogrupuzam", očito je da se ovde govori o bitnijim stvarima, tako da taj deo samo spamuje temu. Možda su Srbi mnogo ranije pokupili mnoge druge haplogrupe koje nisu prisutne kod belih Srba.
Generalno ima dovoljno argumenata da se raspravlja.
Jeste, Aksa je baš lepo rekao Lol. Stvarno nekad preteruješ.
Ako je svaka diskusija zabranjena da se neko ne bi uvredio onda ovo funkcioniše kao sekta. Šta uopšte tebe pogađa pa se stalno žališ?Ja lično želim da se bavim Srbima i njihovim poreklom, a tebe to izgleda ne zanima već se vređaš bez ikakvoga razloga i potrebe, kroz taj haplogrupizam za koji konstantno druge optužuješ, a možda samo projektuješ ono što primećuješ kod sebe na druge.
Sve vezano za tu glupost je čist spam.
Jes' Aksa pametno povezao, konkretno grana o kojoj sam govorio se nalazi kod jednog Rumuna iz temisvara, i kod ogromne mase Srba iz zapadnih krajeva, iz Zahumlja, zapadne Srbije,Bosne itd..Stvarno baš treba imati želudac za neke stvari.
I, takođe Hrvate ja nisam prvi pomenuo.
Što se tiče nas iz krajine mi smo i Bugari i Vlasi i Morovlasi, i nešto malo Srbi. Koji to svi? Samo se ti javljaš? Kakve ova tema ima veze sa time što ti govoriš? Nije moj stav da su štokavski Hrvati većim delom srpskoga porekla ( to sada nije ni spominjano).
Ako ti to smeta obrati se Drajveru i mnogim drugima koji očito znaju mnogo više od mene i od tebe, pa kaži kako ta njihova teza nije tačna.Ovde se samo pecaš meni nešto da prebaciš, ispoljavaš frustracije. Meni uopšte nisi interesantan.Ako saosećaš sa Hrvatima kao što rekoh obrati se ljudima koji su izveli takve zaključke, a ne meni, rado bih ja to pripisao sebi i pokupio zasluge, međutim nisam na tom nivou da bih mogao sam da to povežem.
Ovde je tema Bela Srbija i potencijalno postohanje Srba van te Bele Srbije.
I, da, Bugar na ovom forumu je rekao i javno napisao da smatra da su te grane kod njih vezane za ekspanziju Srba, ili srodnih plemena Srbima. A, opet ti kažem nabroj kome ja to sve smetam iz uredništva, čemu strah, kad mene toliko vas ne podnosi što je problem banovati me? Šta tu može uopšte krenuti po zlu? Pa ja sam iz Krajine, takoreći kukavica, što bi rekla Mira Marković.
« Последња измена: Новембар 10, 2022, 07:59:54 пре подне barbarylion »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1371 послато: Новембар 10, 2022, 08:02:09 пре подне »
A, opet ti kažem nabroj kome ja to sve smetam iz uredništva, čemu strah, kad mene toliko vas ne podnosi što je problem banovati me? Šta tu može uopšte krenuti po zlu? Pa ja sam iz Krajine, takoreći kukavica, što bi rekla Mira Marković.

Опусти се. ;) Иначе ниси у праву. Занима ме ова тема прилично, зато и реагујем када се затрпава са понављајућим садржајем. Дакле немој то да схваташ лично, исто бих реаговао да неко други понавља исту причу унедоглед (тролује).

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1372 послато: Новембар 10, 2022, 08:06:53 пре подне »
Опусти се. ;) Иначе ниси у праву. Занима ме ова тема прилично, зато и реагујем када се затрпава са понављајућим садржајем. Дакле немој то да схваташ лично, исто бих реаговао да неко други понавља исту причу унедоглед (тролује).

To iskreno nikada nisam video.
Ako je nešto više puta ponovljeno, to samo znači da niko nije odgovorio na to, ili je odgovor tipa može se tumačiti ovako ili onako, što samo po sebi nije neki odgovor.
Kao što sam rekao sasvim je legitimno tumačiti opciju u kojoj bi bilo Srba i van te Bele Srbije i to je jedini cilj koji me u ovoj diskusiji zanima.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1373 послато: Новембар 10, 2022, 09:35:11 пре подне »
Обзиром да ду нам све претпоставке на нивоу нагађања, хајде да размотримо овакву могућност.
Шта ако Бојки није Бохемија?
На југоистоку Пољске постоји топоним Бојки. Шта ако се Срби одатле селе, понешени Аварима, у северну Панонију и одатле деле на једну грану која одлази ка северозападу тј. Лужици и другу која долази на Балкан.
Како вам се чини та прича?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1374 послато: Новембар 10, 2022, 09:45:20 пре подне »
Обзиром да ду нам све претпоставке на нивоу нагађања, хајде да размотримо овакву могућност.
Шта ако Бојки није Бохемија?
На југоистоку Пољске постоји топоним Бојки. Шта ако се Срби одатле селе, понешени Аварима, у северну Панонију и одатле деле на једну грану која одлази ка северозападу тј. Лужици и другу која долази на Балкан.
Како вам се чини та прича?

Није у питању име области, већ једне етничке заједнице, који сами себе називају Русинима, а назив "Бојко" им је дат у новије време (у 19. веку мислим) од стране етнографа, због изговора једне речи по којој се разликују од суседних Лемка (којима је то име такође дато у 19. веку, ради међусобног разликовања).

https://en.wikipedia.org/wiki/Boykos
https://en.wikipedia.org/wiki/Lemkos

Тако да се та опција може слободно прецртати.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1375 послато: Новембар 10, 2022, 10:04:52 пре подне »
Није у питању име области, већ једне етничке заједнице, који сами себе називају Русинима, а назив "Бојко" им је дат у новије време (у 19. веку мислим) од стране етнографа, због изговора једне речи по којој се разликују од суседних Лемка (којима је то име такође дато у 19. веку, ради међусобног разликовања).

https://en.wikipedia.org/wiki/Boykos
https://en.wikipedia.org/wiki/Lemkos

Тако да се та опција може слободно прецртати.  :)
А зашто би је прецртали?  :)

Да ли је могуће да се толики број припадника разних подграна не само PH908 већ и осталих Y3120 подграна, које нити налазимо на простору Бохемије нити је њихов смер досељења са северозапада у односу на Балкан, "посрбило"? И кад је тај процес посрбљавања започео, ако се зна да је Бугарска деловала и доминирала већим делом Балкана у раном средњем веку и као словенски културни центар, могло би се рећи до 12. века?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1376 послато: Новембар 10, 2022, 10:28:08 пре подне »
Обзиром да ду нам све претпоставке на нивоу нагађања, хајде да размотримо овакву могућност.
Шта ако Бојки није Бохемија?
На југоистоку Пољске постоји топоним Бојки. Шта ако се Срби одатле селе, понешени Аварима, у северну Панонију и одатле деле на једну грану која одлази ка северозападу тј. Лужици и другу која долази на Балкан.
Како вам се чини та прича?
О томе је и пре дискутовано. И ја сам мишљења да је топоним ,,Бојки" могао бити пренешен сеобама с истока на запад. С друге стране, појам ,,Воики" на тадашњем византијском грчком би се можда изговарало као ,,Вики"? Волео бих да Сунце или неко други мало поткованији прокоментарише ово.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1377 послато: Новембар 10, 2022, 10:34:56 пре подне »
Мислим да би у дискусији требало разграничити да ли се дискутује о генетичком поријеклу:

- словенског племена Срба (Surbi, Sorabi) из 7. вијека
- Срба првобитне Србије Властимировића, Војисављевића и Вукановића ( од 7-12. вијека)
- Срба Србије Немањића и Босне Котроманића (12-15. вијека)
- савремених Срба

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1378 послато: Новембар 10, 2022, 10:55:19 пре подне »
Мислим да би у дискусији требало разграничити да ли се дискутује о генетичком поријеклу:

- словенског племена Срба (Surbi, Sorabi) из 7. вијека
- Срба првобитне Србије Властимировића, Војисављевића и Вукановића ( од 7-12. вијека)
- Срба Србије Немањића и Босне Котроманића (12-15. вијека)
- савремених Срба
Мислим да је реч о периоду од етногенезе до доласка на Балкан. Што се тиче ,,хаплогрупизма" и ја сам жестоко против тога. Нпр, и ја сам ПХ 908, али је само користим као неки репер за нашу етногенезу. Пошто тренутно не можемо да се ослонимо на Р1а,јер је има по целом словенском свету. Искрено, не би ме зачудило ни да су прото- Срби били И1 Бастарни,Готи или нека друга хаплогрупа.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1379 послато: Новембар 10, 2022, 11:32:58 пре подне »
А зашто би је прецртали?  :)

Да ли је могуће да се толики број припадника разних подграна не само PH908 већ и осталих Y3120 подграна, које нити налазимо на простору Бохемије нити је њихов смер досељења са северозапада у односу на Балкан, "посрбило"? И кад је тај процес посрбљавања започео, ако се зна да је Бугарска деловала и доминирала већим делом Балкана у раном средњем веку и као словенски културни центар, могло би се рећи до 12. века?

Зато што као вештачки "етноним" то име није старије од 19. века. Просто и једноставно. Ти људи себе зову Русинима или евентуално "Врховинцима" (нешто као "горштаци" код нас).
Чињеницама против самоувереног незнања.