ДНК порекло > Историја и генетика

Етногенеза Словена, Срба и хаплогрупе

(1/3) > >>

Srkaaa:
Данас, колико сам ја као заинтересовани лаик за генетику упућен, мислим да важи теорија да се почетак етногенезе пра-словена поклапа са спајањем хаплогрупа Р1а са И2а. Да ли је то тачно, и колико? Да ли се и хаплогрупа е1б може повезати са етногенезом Словена?

filipi:

--- Цитат: Srkaaa  Април 14, 2023, 08:05:53 пре подне ---Данас, колико сам ја као заинтересовани лаик за генетику упућен, мислим да важи теорија да се почетак етногенезе пра-словена поклапа са спајањем хаплогрупа Р1а са И2а. Да ли је то тачно, и колико? Да ли се и хаплогрупа е1б може повезати са етногенезом Словена?

--- Крај цитата ---
Nije to tako jednostavno. Moras prvo naučiti nešto o filogenetskim stablima R1a i I2a. Samo određene grane su učestvovale u etnogenezi Slovena npr. kada je u pitanju I2a samo je grana I2-Y3120 dio slovenske etnogenezie.Nemoj biti lijen, imas na forumu više tema vezano za ovo sto te interesuje i na netu.

barbarylion:
Obzirom da tema o Hrvatima ne radi sledeći tekst postaviću ovde.

Naiđoh na određene tvrdnje

  Interestingly, many ethnic Poles in the regions of Malopolska seem to have preserved a White Croatian identity up to the 1800s. According to United States immigration records, 100,000 Poles who hailed from the Krakow region listed their ethnicity as “White Croats”. Even the mother of our venerable St. Karol Wojtyla (Pope John Paul the 2nd), was listed as a White Croatian.           

Nisam naišao koji izvor podupire ove tvrdnje, stoga me zanima mišljenje nekoga stručnijeg da li je ovakva tvrdnja utemeljena na istini? Mislim da je korisnik koji je ovo postavljao imao na umu Franciska Dvornika koji se baš potrudio oko hrvatskog pitanja ;)

barbarylion:
Meni svakako deluje pomalo suludo i prvi put čujem za 100 000 migranata iz Poljske koji su se navodno izjašnjavali kao beli Hrvati, ako se neko susreo sa ovakvim informacijama ranije, ili je ustanovio da se radi o neproverenoj informaciji ili propagandi bilo bi dobro da pomogne da se i ovde to napiše. Ja neću ništa napisati, jet nisam upoznat sa ovim uopšte, ali ako je reč o još jednoj podvali ili nečijoj maštariji, onda je to strašno jer se Poljaci služe tim informacijama u debatama, shavatajući krajnje ozbiljno i vrlo često to ističu kada objašnjavaju svoje poreklo i etnogenezu Poljaka.

ДушанВучко:

--- Цитат: barbarylion  Мај 01, 2024, 10:38:48 поподне ---Obzirom da tema o Hrvatima ne radi sledeći tekst postaviću ovde.

Naiđoh na određene tvrdnje

  Interestingly, many ethnic Poles in the regions of Malopolska seem to have preserved a White Croatian identity up to the 1800s. According to United States immigration records, 100,000 Poles who hailed from the Krakow region listed their ethnicity as “White Croats”. Even the mother of our venerable St. Karol Wojtyla (Pope John Paul the 2nd), was listed as a White Croatian.           

Nisam naišao koji izvor podupire ove tvrdnje, stoga me zanima mišljenje nekoga stručnijeg da li je ovakva tvrdnja utemeljena na istini? Mislim da je korisnik koji je ovo postavljao imao na umu Franciska Dvornika koji se baš potrudio oko hrvatskog pitanja ;)

--- Крај цитата ---
Кад би макар линк поставио

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију